Genel & Yaşam

80’lerin Başında Doğan Efsane Nesil Xennials

31 Ekim 2019 980 2 dk, 12 sn
80’lerin Başında Doğan Efsane Nesil Xennials
Abone Ol 
Gen X ve Milenyum çocukları arasında kalan efsane bir nesil var. Bu insanlar 1977 ila 1985 yılları arasında doğmuş ’şanslı’ bir nesil. Bu neslin adı literatürde Xennials olarak geçmektedir. Peki kim bu insanlar ve nasıl bir dünyaya geldiler, haydi okumaya devam!
  • Xennials, 1977 ve 1985 arasında doğmuş bir “mikro nesil” dir.
  • Bu gruba ayrıca 'Oregon Trail Generation' adı da verilir.
  • Xennials, öğrenci kredi borçlarının, işsizlik dönemlerinin ve diğer faktörlerin bir bileşimi olması nedeniyle durgunluktan en çok etkilenmiş nesil olabilir.

Uyum sağlamak zor değil.

Eğer bir bin yıllık birikimin yani Gen X jenerasyonunun içinden gelmiş gibi hissetmiyorsanız: Sadece bir Xennial olabilirsiniz. Bu, 1977 ve 1985 arasında doğan "mikro jenerasyon" için kullanılan bir terimdir.

Terim, 2014 yılında Good Magazine'de Sarah Stankorb tarafından ortaya atıldı. Son zamanlarda, Twitter üzerinde bu nesle ait kişiler bir grup kurdular ve Xennials nesli hakkında mesajlar göndermeye başladılar (okuyun: tweeting).

Aşağıda, Business Insider, Xenical'in belirleyici özelliklerini ve onlardan önce ve sonra gelen nesillerden nasıl farklı olduklarını özetledi.

Xennials, 1977 ve 1985 arasında doğmuş bir “mikro jenerasyon”.

Xennials

Bu grup, büyüdüklerinde popüler bir bilgisayar oyununa atıfta bulunan 'Oregon Trail Generation' olarak da adlandırıldı.

Oregon Trail Generation

Xennials, ev bilgisayarlarıyla büyüyen ve internet erişimine sahip ilk nesil oldu.

Xennials, ev bilgisayarları

Xennials nesli sosyal medyada aktiftir, ancak Facebook, Twitter ve hatta MySpace olmadan büyümüşlerdir.

Xennials nesli sosyal medya

Birçok Xennials nesli, ilk cep telefonlarını 20'li yaşlarına gelene kadar alamadı. Bunun yerine, arkadaşlarının evlerini aramak ve önce ebeveynleri ile konuşmak zorunda kaldılar.

Xennials nesli, ilk cep telefonları

Xennials 20 yaşındayken, müzik endüstrisi tamamen değişmişti. Müzik kasetleri almak yerine, şarkıları Napster'dan indirebilirsiniz.

Xennials basmakalıp Gen x-er kadar alaycı değil, aynı zamanda basmakalıp Millennial kadar iyimser değil.

Xennials karakteri

Xennials, öğrenci kredi borcunun, iş kayıplarının ve diğer faktörlerin bir bileşimi nedeniyle durgunluktan en çok etkilenmiş nesil olabilir.

Xennials, öğrenci

Kendinizi Xennials nesline ait olarak nitelendirilip nitelendirmediğinizi görmek için The Guardian'daki bu testi çözeibilirsiniz. O döneme ait hatırlamanız gereken bazı sorular var. Test İngilizce ancak sayfayı tercüme et ile de kolayca çözebilirsiniz.Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için, İletişim sayfası aracılığıyla site yöneticisiyle irtibat kurabilirsiniz.


Günlük yeni bloglar için abone olun!


İlginizi Çekebilir

Altın Nasıl Oluşur?

Altın Nasıl Oluşur?

Genel & Yaşam 07 Ağustos 2020 07 Ağustos 2020

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

Yukarı kaydır