Ogznet.com
Egonuzu Kontrol Altına Almanın 7 Yolu Paylaş:

Egonuzu Kontrol Altına Almanın 7 Yolu

Egonuzu Kontrol Altına Almanın 7 Yolu

Egonuzla Başa Çıkmak için 7 Öneri

Hepimiz içsel benliklerimizin farkında olmalıyız ve hem kusurlarımızın hem de gösterişlerimizin ne olduğunu bilmeliyiz. Kendimizi analiz etmek için oturduğumuzda ilk karşılaştığımız şey egomuzdur. Hayatımızı diğer duygulardan daha fazla etkiler.

Ancak, ego her zaman kötü değildir. Aksine, egomuzu bir kenara bırakırsak en mutlu bireyler olacağımız kanısı yanlıştır. Çünkü, insan kendine saygısı olmayan birine dönüşür. Bu olmak istemiyorsun, değil mi?

Ego hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır ve yok edilmemelidir, bunun yerine egonuzu kontrol edebilir ve dengeleyebilirsiniz, böylece hayatınız üzerinde kötü bir etkisi olmaz, sadece olumlu yönleri kalır.

1. Evrende Sadece Küçücük Bir Zerre Tanesi Olduğunuzu Bilin

Çıplak gözle bile görülemeyen bir tanesiniz! Dünyanın sahibi olduğunuzu hissettiğinizde, bu gerçeği hatırlayın ve her şey olmadığınızı bilin. Dünya sensiz hayatta kalabilir ve ulaştığınız yüksekliklere ulaşacak başka insanlar da vardır. Bazen egomuz tavan yapar ve hiç birşey sizden daha değerli değilmiş gibi görünür. Ama durum böyle değil. Dünyanın geniş bir deniz olduğunu ve burada fark edilmediğini kendinize hatırlatın.

2. Diğer İnsanlar Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Oldu

İster inanın ister inanmayın, ancak çevrenizdeki insanlar başarınıza sandığınızdan daha fazla katkıda bulunur. Arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınız, hayatınızın en önemli parçasıdır ve çevrenizdekilerin işbirliği ve desteği olmadan hiçbir şey başaramazsınız. Hayatınız, size yakın olan insanların ekip çalışmasıdır.

3. Herkes de En Az Sizin Kadar Önemlidir

İnsanların, önlerindeki arabalara nasıl korna çaldığının farkında mısınız? Çünkü diğer kişiden daha önemli bir yere gitmek zorunda olduklarına inanıyorlar. Bir trafik sıkışıklığı olduğunda, sadece kendi hayatlarında büyük bir sorun yaratacağını hissetmeye başlarlar. Ama gerçek şu ki, orada başka bir dünya var, insanlar farklı durumlarda sıkışmış durumda. Benzer şekilde, yaşayan herkes sizin kadar önemlidir ve bu nedenle, özellikle başka herhangi bir kişiden daha önemli olduğunuzu düşünen egoist bir doğaya sahip olmanıza gerek yoktur.

4. Hiç Birşey Kalıcı Değildir

İşler asla kalıcı değildir. Bugün gündemde olabilirsiniz, ama yarın unutulursunuz. İnsanlar bugün başarılarınız hakkında konuşuyor olabilirler, ancak yakında unutacaklar. Size şu anda mutluluk veren şey, gelecekte mutluluğunuzu garanti etmeyebilir. Her şeyin sonunda bir süreksizlik vardır, yakında sizinde yok olacağınız gibi. Bu yüzden sahip olduğunuz her şeyle övünmenize gerek yoktur.

5. Duyduğunuz Tüm Övgülere Asla İnanmayın.

Birisi sizi takdir ettiğinde her zaman minnettar olabilirsiniz, ancak tamamen kendinizi kaptırıp inanmazsanız sizin için daha iyi olur. Aksi takdirde, olumlu yönlerinizi geliştirmeyi ve uygulamayı bırakabilirsiniz. Yakında onları kaybedeceksin. Başarılı olmanın tek yolu, diğerleri işinizi takdir ederken, her zaman daha iyisini yapabileceğinizi fark etmektir.

İlginizi çekebilir

İnsanların Sizi Sevmesini Sağlayacak 9 Psikolojik Hile

Yaşamımızda, sihirli bir düğmeye basınca çözülmesini dilediğimiz bazı zorluklar karşımıza çıkıyor. Ne yazık ki, böyle bir düğme yok. Ancak bazı psikolojik hilel..

6. Tüm Doğruları Söyleyen Arkadaşlar Edinin

Kimse sahte bir arkadaştan daha kötü değildir. Her ne kadar acı olsa bile, kişiliğiniz hakkındaki gerçeği söyleyen birkaç yoldaşınız olmalıdır. En iyi arkadaşınızın görüşlerini dinlerseniz, asla en iyi “görüşlere” sahip olduğunuzu hissetmezsiniz. Size nerede yanlış yaptığınızı söylemekten korkmayanların olması çok önemlidir. Bu tür dostlukları güvende tutmalısın.

7. Eksiklikleriniz Hakkında Öz Eleştiri

Çok öz eleştirel olmak iyi bir fikir değildir, ancak zaman zaman kusurlarınıza bir göz atmak ve onları değiştirmeniz veya kabul etmeniz gerektiğini bilmek daha iyidir. Kusurlarınız, mükemmel olmadığınızı ve her zaman üzerinde çalışacak bir şeyiniz olacağını fark etmenizi sağlar. Her şeyde en iyi olmadığınızı bilmeniz egonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!