Ekran Kaydı için 3 Ücretsiz Program

Ekran Kaydı için 3 Ücretsiz Program

Ekran kaydı için özellikle kullanışlı bu üç araç ve bunların her birini nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır. İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacağını düşündüğünüz birini seçin.

Daha önce hiç ekran kaydedici kullanmadıysanız, işiniz artık çok daha kolay olacak. Ekran kayıtları, ekranınızda neler olup bittiğine dair düz videolardan daha fazlasıdır, ancak bunlar çeşitli şekillerde yararlı olabilir.

Çoğu kullanıcı, bir eğitimde olduğu gibi bir şeyi nasıl yapacağınızı göstermek için ekranlarını kaydeder. Diğerleri, hatalı çalışan uygulamaları ve web sitelerini belgelemek için kayıtları kullanır, böylece birisi sorun giderme konusunda yardımcı olabilir. Bazı kişiler, saldırganın etkinliğini yakalamak ve doğrulamak için gizli ekran kaydedicileri bile kullanır.

1. Sorun Adımları Kaydedici

Windows'daki en dikkate değer özelliklerden biri, işletim sistemi ile birlikte gelen gizli bir araçtır. Aslında, Windows 7'den bu yana olan ve Sorun Adım Kaydedicisi (veya Windows 8 ve 10'daki Adım Kayıt Cihazı) adı verilen bir özellik.

Adından da tahmin edebileceğiniz gibi, bu araç, hata mesajı veya uygulama çökmesi gibi belirli bir soruna yol açan adımları göstermenizi kolaylaştırmak içindir. Bir problemi çözmek için gerekli adımları göstermek için de kullanılabilir.

adım kaydedicisi

Başlatmak için, arama menüsüne kaydediciyi yazın ve Sorun Adımları Kaydedicisi'ni (Windows 7'de) veya Adım Kaydedicisini (Windows 8 ve 10'da) açın. Açtıktan sonra, yapmanız gereken tek şey başlamak için Kaydı Başlat'a tıklamak.

Kayıt yaparken, araç tüm fare tıklamaları izleyecektir. Her fare tıklaması, ekran görüntüsünün yanı sıra farenin tıklandığı bir metin açıklaması oluşturur. Her adımda, ne yaptığınızı veya neden yaptığınızı açıklayan yorumlar da ekleyebilirsiniz.

Sonlandırmak için Kaydı Durdur’u tıklayın. Bu, çektiğiniz tüm adımların ve yaptığınız tüm yorumların bir önizlemesini oluşturur. Eğer tamamsa, başkalarına gönderebileceğiniz bir ZIP dosyası olarak kaydedebilirsiniz. ZIP dosyası, gömülü ekran görüntülerine sahip özel bir HTML dosyası olan ve okumak için herhangi bir özel araca gerek duymayan tek bir MHT dosyası içerir.

Varsayılan olarak, aracın adım sayısını 25'e çıkardığını unutmayın. Bundan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, sayıyı araç ayarlarında istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

2. Hidden Capture (Gizli Yakalama)

Gizli Yakalama, yukarıdaki Sorun Adımları Kaydedicisinin neredeyse tam tersi olan ücretsiz bir üçüncü taraf araçtır. Sorunları gidermenize yardımcı olmayı veya başkalarının sorunlarının giderilmesine yardımcı olmanızı sağlamayı amaçlamak yerine, ana amacı sisteminizdeki bir saldırganın ne yaptığını izlemektir.

Davetsiz olarak, fare ve klavyenizin uzaktan kontrolünü ele geçiren İnternet korsanları anlamına gelmez (bunun için de kullanılabilir). Temel olarak bilgisayarınızdan çıktığınızda ve birileri sizin izniniz olmadan bilgisayarınızı kulllanmasından bahsediyoruz.

gizli kayıt

Yüklendikten sonra, tek yapmanız gereken programı açmak. Yakalama Başlat, Manuel Başlat, Gizle ve Bekle veya Ayarları Değiştir'i seçebileceğiniz bir menü açılır. Ne olursa olsun, program arka planda oturur ve sistem tepsisinde veya görev çubuğunda algılanamaz, ancak maalesef görev yöneticisinde görünecektir.

Yakalamayı durdurmak için varsayılan olarak boş bir şifre girmeniz gerekir. Yanlış bir şifre girilirse, kayıt devam eder.

ekran kaydı gizli

Kayıtları başlatmak veya durdurmak ve istediğiniz kayıt modunu (Masaüstü, Aktif Pencere, İmleç Altındaki Eleman, vb.) Seçmek gibi altı yapılandırılabilir kısayol tuşu içerir. Otomatik yakalama aralığını (varsayılan değer 2,5 saniyedir), ekran görüntülerini (PNG veya JPG) ve hedef klasörü de ayarlayabilirsiniz.

Elbette, gözetimsiz kullanımlar için Gizli Yakalama'yı kolayca kullanabilirsiniz. Başlatın, bir dizi deneme adımı kaydedin, ardından kapatın. Tada! Şimdi nasıl bir şey yapılacağını gösteren bir dizi ekran görüntüsü var. Aslında oldukça çok yönlü. Tek dezavantaj, dokümantasyon eksikliğidir, ancak kullanımı basittir.

3. Automatic Screenshotter

Gizli Yakalama gibi, Automatic Screenshotter arka planda ücretsiz bir üçüncü taraf aracıdır ve size ihtiyacınız olduğunda periyodik ekran görüntüleri çekmeye başlar. Gizli Çekim'in aksine, Otomatik Screenshotter'ın gizli veya gizli bir uygulama olma niyeti yoktur. Sistem tepsisinde açıkça gözükür.

Automatic Screenshotter

Bununla birlikte, bu araçla ilgili benzersiz olan, sabit zaman aralıklarında ekran görüntüleri oluşturmamasıdır. Bunun yerine, bir ekran görüntüsünün ne zaman alınacağını belirlemek için belirli kural ve ayarlara dayalı bir algoritma kullanır. Bu sadece gereksiz karelerin sayısını azaltmaz, aynı zamanda önemli adımların atlanmamasını sağlar.

Örneğin, ekranın son ekran görüntüsünden bu yana çok fazla değişmemesi ekran görüntüsünü yakalamaz. Kara listeye eklediğiniz uygulamaların resimlerini çekmez. Başka bir seçenek, bir beyaz listeden programlara kesinlikle odaklanabilmesidir. Veya bunlarla ilgilenmezseniz bu kuralları devre dışı bırakabilirsiniz.

gizli ekran kaydı

Automatic Screenshotter ayrıca sabit disk alanından çıkmanızı önleyen bir ayar da içerir. Limite ulaşıldığında - toplam ekran sayısı veya kullanılan alan miktarı üzerinde - yeni bir tane oluşturmadan önce en eski olanı siler.

Sonuç olarak, gerçekten yararlı. Ayrıca, kullanıcı bağışlarından başka hiçbir şeyle finanse edilmeyen, 10 yılı aşkın bir süredir %100 ücretsiz ve temiz yazılım yaratan bir topluluk olan Donation Coder tarafından sağlanmaktadır. Kötü amaçlı yazılım ya da bunun gibi bir şey hakkında endişelenmenize gerek yok.

Ekranınızı Kaydetmenin Diğer Yolları
Geleneksel olarak, ekranınızı kaydetmek istiyorsanız, ekranınızı aslında video olarak kaydeden bir araç kullanmanız gerekir. Dezavantajlar iki katdır: düzgün yakalama için güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız vardır ve video dosyaları ekran görüntülerinden çok daha büyüktür.

ekran kaydı

Yine de, ekranınızı kaydetmek istiyorsanız, OBS Studio'yu şu anda mevcut olan diğer tüm araçlarla kesinlikle tavsiye ediyoruz. Gelişmiş özelliklere sahip, %100 ücretsiz, açık kaynak kodlu ve dünya çapında binlerce kişi tarafından kullanılıyor. Aslında canlı akış için, ancak yerel bir video kayıt seçeneğine sahip, bunun yerine bunu kullanın.

Ya da ekranınızı, videolar (büyük dosya boyutları) ve tek tek ekran görüntüleri (arka arkaya görüntülemek için elverişsiz) arasında iyi bir uzlaşma olan bir GIF olarak doğrudan kaydedebilirsiniz. LICEcap sizin için tüm bunları ele alan ücretsiz bir programdır. Aslında, ekran GIF'leri yapmak istiyorsanız, başka hiçbir araç daha iyi değildir.

gif ekran kaydı

Ya da ShareX veya Jing gibi daha fazla hepsi bir arada bir ekran görüntüsü aracıyla devam edebilirsiniz. Bunlar belirli zaman aralıklarında periyodik ekran görüntüleri alabilir, ancak manuel ekran görüntüleri, otomatik paylaşma ve otomatik olarak ekran görüntülerini ve diğer her tür şeyi de alabilir.

Ancak, adım adım görüntü yakalamak istiyorsanız, muhtemelen Sorun Adımı Kaydedicisini (sorun giderme için), Gizli Yakalama (gözetim için) veya Otomatik Görüntüleyici'yi (genel kullanım için) kullanmak isteyeceksiniz. Sizin için uygun olan, yapmanız gerekenlere bağlıdır.

Ogznet.com