Ogznet.com
İnternet Hızınızı Artırmak İçin En Hızlı DNS’yi Bulun Paylaş:

İnternet Hızınızı Artırmak İçin En Hızlı DNS’yi Bulun

İnternet Hızınızı Artırmak İçin En Hızlı DNS’yi Bulun

İnternet Hızınızı Arttıran Yeni DNS Programları 2021

DNS nedir? Hangi DNS, internet hızınızı en iyi şekilde optimize eder ve hızlandırır? Bir DNS rakiplerinden daha hızlı mıdır? Ve bunu nasıl anlayabilirsiniz? En hızlı DNS’yi nasıl bulacağınızı öğrenmek ve bu sırada internet hızınızı optimize ederek hızlandırmak için neler yapacağınızı görmek için okumaya devam edin.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Google Public DNS, ücretsiz bir Alan Adı Servisidir (DNS). ISS'nizin (internet servis sağlayıcınız örn: Türk Telekom) her zaman en hızlı seçenek olmayan varsayılan DNS ayarlarına ve OpenDNS veya gizlilik odaklı 1.1.1.1 DNS gibi diğer genel DNS hizmetlerine bir alternatiftir.

DNS Nedir?

DNS, herkes tarafından görüntülenebilen bir web sitesi adını bir IP adresine çevirir. Tarayıcınızın adres çubuğuna bir web sitesinin adını girdiğinizde, tarayıcınız bu adı bir DNS sunucusuna gönderir. DNS sunucusu, isteğin bu web sitesinin uygun IP adresine yönlendirilmesine yardımcı olur.

Her web sitesinin bir IP adresi vardır. Ancak, her sitenin IP adresi uzun bir sayı dizisidir ve bu yüzden ziyaret etmek istediğiniz her sitenin IP adresini hatırlayamazsınız.

ISS'niz internet bağlantınızı yapılandırdığında, varsayılan DNS'yi kullanacak şekilde ayarlanır. Varsayılan DNS ayarları her zaman kötü değildir, ancak bazılarının bağlantı ve adres çözümleme sorunları olduğu bilinmektedir. Ayrıca, ücretsiz DNS alternatiflerinden birini kullanmakta özgürsünüz.

Hızlı ve kararlı bir DNS istiyorsanız, ekstra güvenlik ve gizlilik özellikleri de sağlamalıdır. En hızlı DNS seçeneğini bulmak için aşağıdaki ücretsiz DNS hız testlerinden birini deneyin. Burada Windows ve Mac üzerinde DNS ayarlarının nasıl değiştirileceğini göreceksiniz.

NameBench, Windows, macOS ve Linux dağıtımlarında çalışan açık kaynaklı bir taşınabilir uygulamadır (kurulum yapmadan USB flash sürücüden çalıştırabilirsiniz). Bilgisayarınızda internet tarayıcı geçmişinizi veya standart bir test veri setini kullanarak bir DNS kıyaslama testi gerçekleştirir. NameBench DNS testi daha sonra bulunduğunuz yer ve mevcut bağlantı için en hızlı DNS ayarlarını döndürür.

NameBench sitesinden işletim sisteminiz için uygulamanın en son sürümünü indirin. Ancak NameBench'in 2010 yılından sonra geliştirilmediğini hatırlatalım. Alternatif olarak, aşağıdaki bağlantılardan birini kullanarak dosyayı indirebilirsiniz.

NameBench DNS Testi Uygulaması Nasıl Kullanılır?

NameBench'i çalıştırmadan önce, internet bağlantınızı kullanan tüm uygulamaları kapatın. NameBench'i açtığınızda gördüğünüz sunucu adları şu anda kullandığınız DNS sunucularıdır. Varsayılan NameBench ayarlarınu değiştirmeden Start Benchmark butonuna basın. NameBench DNS testi 10 ila 20 dakika sürebilir.

NameBench DNS hız testi tamamlandıktan sonra, tarayıcınız sonuçlarınızı göstermeye başlar. Sol üstteki kutu, mevcut bağlantınız için en hızlı DNS sunucusunu gösterir. DNS hız testi karşılaştırma çizelgelerini görmek için sonuçlar sayfasını aşağı doğru da kaydırabilirsiniz.

Gibson Research Corporation Domain Name Speed Benchmark aracı, bağlantınız için optimum DNS ayarlarının detaylı bir analizini sunar. NameBench gibi, DNS Benchmark da USB flash sürücüden çalıştırabilir ve kurulum gerektirmez. Sadece Windows için bir uygulaması var, ancak macOS veya Linux desteği yok.

  • İndir: Windows için DNS Benchmark (Ücretsiz)

DNS Benchmark Nasıl Kullanılır?

DNS Benchmark sürekli güncellenen bir DNS listesine sahiptir. DNS hız testi ilerledikçe, en hızlı yanıt veren sunucular listenin en üstüne çıkar.

DNS Benchmark’ını indirip açın, daha sonra Nameservers sekmesini seçin. DNS Benchmark'ın listeyi güncellemesine izin verin, ardından Run Benchmark butonuna tıklayın. İlk test sadece birkaç dakika sürer. Bununla birlikte, ilk DNS hız testi çalışmasının sonunda, DNS Benchmark, sisteminizi, bağlantınızı ve yerel ayarınızı doğru bir şekilde yansıtan DNS testi sonuçları için özel bir DNS kıyaslama listesi oluşturmanız gerektiğini açıklar. Bunun nedeni, varsayılan DNS sunucusu listesinin ABD merkezli kullanıcıları büyük ölçüde tercih etmesidir.

Özel listeyi oluşturmak “yaklaşık 37 dakika sürer”. Ancak sonuç, sisteminiz için en hızlı DNS'nin daha net bir görüntüsünü sağlar.

DNS Jumper daha basit bir DNS hız testi aracı gibi görünüyor. Ancak, DNS Jumper'ı kullanmaya başladığınızda, NameBench ve DNS Benchmark ile benzer özelliklere sahip olduğunu fark edeceksiniz. Örneğin, DNS Jumper en hızlı DNS testini tamamlayan taşınabilir bir uygulamadır.

Dns Jumper

DNS hızıyla ilgili olarak, DNS Jumper'ın “Fastest DNS” olarak tarama ve seçme seçeneği vardır. DNS hız testi tamamlandığında bir seçenek seçebilir, sonra bu ayarları kullanmak için entegre “Apply DNS” (DNS'yi Uygula) düğmesini kullanın. DNS Jumper test listesinin bazı sınırlamaları vardır.

  • İndir: Windows için DNS Jumper (Ücretsiz)

DNS Jumper'ı neden kullanmalısınız:

1. Engellenen web sitelerine erişimde yardımcı olabilir
2. Daha güvenli DNS sunucularına değiştirerek güvenliği artırabilir.
3. Uygun olmayan web sitelerini (örneğin yetişkinlere yönelik materyaller) engelleyerek, çocuklarınızın güvende kalmasına yardımcı olabilir. Aile Güvenli DNS sunucusu. 
4. Daha hızlı bir DNS sunucusuna geçerek gezinmeyi hızlandırabilirsiniz.
5. DNS sunucularını manuel olarak değiştirmek mümkündür, ancak DNS Jumper işlemi büyük ölçüde kolaylaştırır

DNS Jumper'ı Nasıl Kullanılır?

DNS Jumper'ını indirin ve programı açın.

1. “Choose a DNS Server (Bir DNS Sunucusu Seç)” in altında, açılır menüyü tıklayın ve listeden bir sunucu seçin.
2. “Apply DNS” düğmesini tıklayın. (IPv6 için IPv6 onay kutusunu işaretlediğinizden emin olun)

DNS Jumper testi uzun sürmez. Tamamlandığında, bağlantınızın DNS ayarlarını otomatik olarak güncellemek için DNS Jumper'ı kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Otomatik Dns Değiştirici Program - Dns Jumper

Farklı DNS hizmetleri arasında seçim yapmanıza ve en hızlı DNS sunucusunu aramanıza yardımcı olan taşınabilir bir uygulama. İnternet tarayıcınızın web adresleri..

En Hızlı DNS'i Nasıl Bulabilirsiniz?

Yukarıdaki DNS hız testi araçlarından birini kullanmak, bağlantınız için en iyi DNS ayarlarını bulmanıza yardımcı olacaktır. NameBench ve GRC DNS Benchmark en kapsamlı testleri sunar ve size DNS hızıyla ilgili en doğru cevabı verecektir.

En kolay şekilde DNS adresinizi değiştirmek ve en hızlı DNS adresine geçmek istiyorsanız DNS Jumper en iyi seçenektir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!