Ogznet.com
En İyi Açık Kaynak Kodlu Web Tarayıcılar Paylaş:

En İyi Açık Kaynak Kodlu Web Tarayıcılar

En İyi Açık Kaynak Kodlu Web Tarayıcılar

Hepimiz en popüler web tarayıcıları biliyoruz. Peki ya açık kaynak kodlu web tarayıcılar? Açık kaynaklı yazılım kullanmayı seviyorsanız arkanıza yaslanın, bugün en iyi açık kaynak kodlu web tarayıcıları listeliyoruz.

Peki, neden açık kaynaklı yazılım kullanmalısınız? İlk olarak, ücretsizdir. İkincisi, geliştirmeleri dünya çapında büyük bir topluluk tarafından desteklendiğinden ve test edildiğinden güvenlidir.

Açık kaynak kodlu web tarayıcılar, Microsoft'un kapalı kaynaklı Internet Explorer (IE) ile web tarayıcı pazarına hakim olmasından bu yana çok yol kat etti. Uzun yıllar boyunca IE, Microsoft'un Windows işletim sistemi için standart tarayıcıydı, Safari (ayrıca kapalı kaynak), MacOS için varsayılan tarayıcıydı. Ardından Mozilla'nın Firefox'u tanıtması ve ardından Google'ın Chrome'u piyasaya sürmesi, açık kaynaklı internet tarayıcılarında bir devrimi ateşledi. Bu ikisi son derece iyi bilinir, ancak mevcut tek açık kaynaklı tarayıcılar değildir.

Bu makalede diğer alternatif açık kaynak kodlu web tarayıcıları listeliyoruz.

Chromium, tüm internet kullanıcılarının interneti deneyimlemesi için daha güvenli, daha hızlı ve daha kararlı bir yol oluşturmayı amaçlayan açık kaynak kodlu web tarayıcı projesidir.

Chromium, ayrıca Google'ın açık kaynaklı web tarayıcısı projesidir. Chrome ile aynı kodun çoğunu paylaşır ve ikisi de görsel olarak benzer görünür, ancak Chrome kapalı kaynak olarak kalır.

Birçok geliştirici, kendi tarayıcılarının temeli olarak Chromium'u kullanır. Chromium tabanlı diğer tarayıcılar arasında Vivaldi, Opera ve son olarak Microsoft Edge bulunur.

Chrome uzantılarını Chromium'a yükleyebilmenize rağmen, bu tarayıcıyı kullanmayı düşünen mevcut bir Chrome kullanıcısıysanız, bazı Chrome özelliklerinin bulunmadığını unutmayın. Eksik özellikler arasında otomatik güncellemeler, bazı codec bileşenleri ve bazı Google hizmetleri bulunur.

Brave, Brave Software'in açık kaynaklı bir tarayıcısıdır. 2016 yılında Mozilla kurucu ortağı Brendan Eich tarafından duyuruldu, ancak Chromium'a dayanıyor ve Firefox'tan farklı olarak Gecko değil Blink motorunu kullanıyor. Özel tarama seçeneğinin yanı sıra bağlantının güvenliğini artıran bir dizi ek ayara sahiptir. Örneğin, yerleşik bir http'den https'ye yönlendirme işlevi vardır, sitelerin cihazın "parmak izini" tanıma riskini ve diğerlerini azaltan bir seçenek vardır.

Brave Browser, Chromium tabanlı açık kaynak kodlu web tarayıcısı olmasına rağmen, onu bu listedeki diğer tarayıcılardan ayıran birkaç benzersiz özelliği var.

Farklı özelliklerinin çoğu reklam gösterimleri ile ilgilidir. Brave Browser varsayılan olarak tüm üçüncü taraf reklamları engeller ve bunun yerine kendi merkezi olmayan reklam platformunu oluşturur. Kullanıcılar, sevdikleri siteleri mikro ödemelerle desteklemek için bu tarayıcının BAT özelliğini kullanabilir, reklamcılar bunu daha iyi hedefleme için kullanabilir ve kullanıcılar reklamları izleyerek BAT kazanabilir.

Güvenlik açısından Brave, uçtan uca veri şifrelemeyi, yerleşik bir VPN/TOR istemcisini ve merkezi olmayan uygulamaları destekler, torrentler ve magnet bağlantılarıyla çalışmanıza olanak tanır.

Ayrıca, kullanıcılara yerel Basic Attention Token ile reklamları görüntülemeleri için ödeme yapar. Bunu yapmak için, tarayıcıya BAT'ı destekleyen bir kripto cüzdanı entegre edilmiştir.

Chrome şu anda en popüler tarayıcı olmasına rağmen, açık kaynaklı web tarayıcısı projesini ilk başlatan Mozilla Firefox'tur. Mozilla Firefox'tan önce Internet Explorer yenilmez görünüyordu. Ancak Firefox'un doğuşu bu inancı sarstı.

Firefox, sayfa koduyla çalışmak için birçok ayara ve yerleşik araca sahip bir tarayıcıdır. Gecko motoru tarafından desteklenmektedir, çok büyük bir eklenti ve uzantı kitaplığına sahiptir. Ayarlarda, tam reklam engellemeyi etkinleştirebilirsiniz, özel bir mod, ekran görüntüsü almak için yerleşik bir uygulama, bir belge okuyucu ve bir metin okuma yardımcı programı vardır.

Firefox, yüksek düzeyde kullanıcı güvenliği sağlar. Esnek özelleştirme ile güzel bir arayüze sahiptir. Yerleşik araçlar (örneğin, web sitesi tanıtımını izleme) ve diğer faydalı uzantıları yükleme yeteneği sayesinde web geliştiricileri için çok uygundur. Ve en önemlisi, açık kaynaktır.

Waterfox, 2011'den beri piyasada yer alan Mozilla Firefox tabanlı açık kaynak kodlu bir 64-bit web tarayıcıdır.

Başlangıçta, Waterfox yalnızca mümkün olan en hızlı tarama deneyimini sağlamaya odaklandı, ancak şimdi kapsamı genişledi.

Açık kaynak olmanın bariz faydalarının yanı sıra, Waterfox, güvenlik konusunda endişe duyan herkese hitap edecek iki önemli özelliğe sahiptir. Waterfox herhangi bir telemetri verisi toplamaz ve internette ne yaptığınızı (hangi siteleri ziyaret ettiğiniz vb.) izlemez. Waterfox'un topladığı tek şey, yazılım güncellemesi sırasında teknik verilerdir.

Dikkate değer diğer özellikler arasında önyüklemeli eklentiler, eklenti beyaz listesi yok (böylece Java Applet'lerini ve Silverlight uygulamalarını çalıştırabilirsiniz) ve herhangi bir 64-Bit NPAPI eklentisi desteği bulunur.

En iyi açık kaynaklı tarayıcılardan bir diğeri de Basilisk. Basilisk, ilk olarak Kasım 2017'de yayına giren XUL tabanlı bir Firefox çatalıdır. Firefox'un aksine, tarayıcıda Servo veya Rust yoktur. Goanna'yı bir işleme motoru olarak kullanır.

Resmi olarak, Basilisk yalnızca Windows ve Linux'ta kullanılabilir, ancak iyi çalışıyor gibi görünen resmi olmayan bir macOS yapısı vardır.

Basilisk'teki ana özellikler, tüm NPAPI eklentileri için destek, WebAssembly (WASM) desteği ve modern web şifreleme standartları için destek içerir.

Son olarak, geliştirici Basilisk'in kalıcı bir geliştirme durumunda olduğunu ve dolayısıyla kalıcı bir beta sürümü olduğunu kabul ediyor; hatalar bulabilirsiniz. Diğer herhangi bir özgür yazılım projesi gibi, Basilisk de herhangi bir garanti veya taahhüt içermez. Elbette geliştiriciler, resmi sürüm sırasında kullanıcılara en kararlı ve güvenli tarayıcıyı sağlamak için ellerinden geleni yapacaktır.

Basilisk, gelişmiş komut dosyası oluşturma, CSS, HTML5 dahil olmak üzere çok çeşitli gezinme özelliklerini destekler. Ayrıca tüm NPAPI eklentilerini (örneğin Java, Unity web oynatıcısı, medya eklentileri, kimlik doğrulama eklentileri) tam olarak destekler.

Pale Moon web tarayıcısı, Basilisk'in geliştirilmesinden sorumlu aynı ekip tarafından oluşturuldu. İkisi arasında bazı önemli farklılıklar olmasına rağmen, bu aynı zamanda bir Firefox çatalıdır. Basilisk, Firefox sürüm 29'un kullanıcı arayüzüne dayanmaktadır. Pale Moon, kişiselleştirmeye yardımcı olmak için eski Firefox 4 ila 28 arayüzünü kullanır.

Pale Moon'un en büyük özelliği kişiselleştirmesidir. Tarayıcı kullanıcıların temalar uygulamasına izin veriyor. Tarayıcı arayüzünün tamamını değiştirirler. Ayrıca arayüzü yeniden düzenleyebilir, kendi temanızı oluşturabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Pale Moon, tek işlem modunda çalışma, XUL, XPCOM ve NPAPI eklentilerini destekleme ve Goanna tarayıcı motorunu kullanma çözümünde Firefox'tan farklıdır. Tüm Firefox uzantıları Pale Moon'da çalışır.

Son olarak Basilisk gibi, resmi olmayan bir macOS yapısıyla birlikte yalnızca Windows ve Linux için resmi sürümler vardır.

Gizliliğinize değer veren açık kaynaklı bir tarayıcı istiyorsanız Dooble'a göz atmalısınız. Tarayıcı, üçüncü taraf içerik sağlayıcılardan gelen iFrame'leri engelleyebilir, çerezleri otomatik olarak kaldırır, merkezi olmayan arama motoru YaCy'yi kullanır ve sakladığı tüm veriler kimliği doğrulanmış şifreleme kullanılarak depolanır.

Dooble ayrıca otomatik tanımlama bilgisi kaldırma, JavaScript olmayan bir dosya yöneticisi ve FTP tarayıcısı ve tarayıcınızı bir parola ile koruma yeteneği sunar.

Daha yakın zamanda, Dooble eklenti desteği ekledi. Sosyal medya eklentileri, mail istemcisi eklentisi, anlık mesajlaşma eklentileri ve daha fazlası var.

2019'un başlarında, geliştiriciler tüm kullanıcı arayüzünü elden geçirdi. Artık çok daha modern görünüyor ve dolayısıyla kullanımı daha keyifli.

Vivaldi, Chromium motorunda geliştirildi, ancak Google'ın ürünüyle çok az ortak noktası var. Geliştiricilerin ana fikri, diğer uygulamalarda bulunmayan işlevlere sahip bir tarayıcı oluşturmaktı. Ayırt edici özelliklerinden biri, özelleştirilebilir arayüzüdür.

Ayrıca hızlı komutları ve fare hareketlerini de destekler. Aynı anda çok sayıda açık sekmeyle çalışmaktan hoşlanan kullanıcılar, etkin olmayan sayfalar için hazırda bekletme desteğini sevecek ve cihaz kaynaklarını serbest bırakacaktır. Senkronize edilmiş kullanıcı verileri, uçtan uca şifreleme ile korunur.

9. Falkon

Başlangıçta, bu proje yalnızca eğitim amaçlı geliştirilmiştir. Ancak zamanla Falkon tamamen işlevsel bir tarayıcıya dönüştü. Falkon, bir tarayıcının tüm temel işlevlerine sahiptir. Yer imlerini, tarama geçmişini ve sekmeleri içerir. Tarayıcı, yerleşik AdBlock uzantısına dayalı olarak etkinleştirilmiş bir reklam engelleme işleviyle birlikte gelir.

Tarayıcının özel bir yanı yok, bu yüzden sadeliği seviyorsanız denemeye değer.

Beaker, eksiksiz bir açık kaynak kodlu web tarayıcısıdır. Tarayıcı zaten ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğundan Beaker, web sitesi geliştiricileri için mükemmeldir. Dosyaları okumak ve indirmek için bir web terminali ve özel bir API de bulunmaktadır.

Beaker, Hypercore Protocol adlı yeni bir eşler arası ağ kullanır. Diğer Beaker kullanıcıları bu web sitelerini sunucu gerektirmeden ziyaret edebilirler.

Geliştiriciler, çeşitli ortamları birbirine bağlama ve bunları birleştirme, çatal oluşturma ve diğer kullanıcıların ortamlarının dağıtımına katılma olanağı sağlamıştır.

11. Wexond

Wexond, Electron, TypeScript, React ve stil bileşenlerinin üzerine inşa edilmiş, tamamen farklı bir kullanıcı arayüzüne sahip, genişletilebilir ve gizlilik odaklı bir web tarayıcısıdır. Hızlı, özel, güzel, genişletilebilir ve işlevsel olmaya çalışır.

Güzel ve minimalist kullanıcı arayüzü ve adres çubuğu arayüzde gizlidir ve daha az yer kaplar, ancak kullanılabilirliği hiçbir şekilde etkilemez. Chrome uzantıları için kısmi destek vardır.

Sonuç

En iyi açık kaynak koldu web tarayıcı hangisi? Bu sorunun cevabı kolay değil ve cevap size bağlı, yani belirli bir tarayıcı işlevinin sizin için ne kadar önemli olduğuna. Çapraz platform kullanımı sizin için önemli ise Firefox kullanın. Gizlilik arayan biriyseniz Dooble, Brave, Beaker veya Waterfox'a bakmalısınız. Daha çok özelleştirme istiyorsanız, Pale Moon tarayıcısını denemeli ve uzun süredir açık kaynağa geçmek isteyen ve kullanıcı arayüzü benzer olsun diyen bir Chrome kullanıcısıysanız, Chromium iyi bir seçim olabilir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!