Hepimiz en iyi web tarayıcıları biliyoruz. Her zamanki gibi - Chrome, Opera, Safari vb. Peki açık kaynaklı tarayıcılar ne olacak? Açık kaynaklı yazılım kullanmanın keyfini çıkarırsanız, size birçok seçenek sunulur. Bu makalede, en iyi 10 web tarayı'ya bakacağız.

Açık Kaynak Tarayıcılarını Neden Kullanmalı?
Tüm açık kaynaklı yazılımlar gibi, açık kaynaklı tarayıcıları kullanmak da birkaç avantaj getiriyor. Belki de en önemlisi, yazılıma güvenmenizi sağlar.

Tarayıcılar uygulama dünyasına benzersiz bir şekilde yerleşir: sizi izleyebilir ve diğer uygulamaların yapamayacağı şekilde sizi takip edebilirler. Hükümet gözetimi ve biri bizi gözetliyor şeklinde çevrimiçi reklam ajansları dünyasında yaşadığımız için, kapalı kaynak yazılım satıcılarına güvenmek zordur. Satıcılar gözetim yasalarına erişebilir.

Açık kaynak bir tarayıcının yapısı, herkesin çalışabileceği, doğrulayabileceği ve sorunları tespit edebileceği anlamına gelir. İzlenmediğiniz veya takip edilmediğinizden daha emin olabilirsiniz.

Açık kaynaklı tarayıcıların diğer faydaları, genel olarak açık kaynak yazılımın, özelleştirilebilirlik, esneklik ve topluluk desteği gibi faydalarını yansıtır.

1. Chromium

Chromium
Chromium, Chrome’un ikiz kardeşidir. Google, her iki projeyi de başlatmaktan sorumluydu. Bununla birlikte, Chrome uygulamasının büyük bölümleri tescilli ve kapalı kaynak olarak kalırken, Chromium tamamen açık kaynaklı bir yazılımdır.

Chromium, Blink motorunu kullanır. Bu, Chrome tarafından kullanılanla aynı motordur. Bu, iki arayüz veya mevcut özellikler arasında neredeyse hiçbir fark olmadığı anlamına gelir. Chrome uzantılarını Chromium'da bile yükleyebilirsiniz. Yine de, Chrome'dan farklı olarak, Chromium'un her zaman geliştirilme aşamasında olduğu için kararlı bir sürümünün olmadığını unutmayın. Chrome bunu sizin için yaparken manuel olarak güncellemeniz gerekir.

Dolayısıyla, farklı bir uygulamayı kullanmayı tercih ederseniz, Chromium'a yönelik çeşitli alternatifler vardır.

2. Midori

midori
Linux kullanıcısıysanız, Midori'yi zaten biliyor olabilirsiniz. Bu, İlk İşletim Sisteminde varsayılan tarayıcıdır. Windows için, bir yürütülebilir dosya olarak indirebilir veya taşınabilir bir yazılım olarak çalıştırabilirsiniz.

Midori, hafif ve hızlı olmaya odaklanır. Geliştiriciler, Xfce'nin mevcut kaynaklarla mümkün olduğunca fazla çalışma felsefesiyle uyumlu hale getirmek için çok çalışmışlardır.

Hafif olmasına rağmen, tarayıcı hala RSS desteği, yerleşik bir yazım denetimi, yer imleri ve kapsamlı ayarlar menüsü gibi tüm kritik özellikleri barındırıyor.

3. Pale Moon

Pale Moon
Pale Moon, bir Firefox türevi olarak hayata başladı, ama şimdi akrabasıyla çok az benzerlik taşıyor. Farklı bir düzen motoruna sahip ve farklı özellikler sunuyor.

Özelleştirme, uygulamanın en önündedir. Temasını değiştirebilir, arayüzü yeniden düzenleyebilir, kendi görünüşünüzü yaratabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

HTML5 ve CSS3 desteği ve bir sekme yönetim ekranı bulmak için bekleyebilirsiniz. Firefox eklentileri de uygulamada çalışır.

4. Links

links
Links, bu listedeki diğer tarayıcılardan biraz farklı. Diğer tarayıcılarda bulmak için mücadele edeceğiniz çeşitli tuhaflıklar var.

Bu tuhaflıklar, sistemden türetilmek yerine (tarayıcı tek bir EXE dosyası olmasına izin vermek) ve 48-bit yüksek kaliteli görüntü gamına düzeltmesi (yüksek kaliteli işleme sağlamak için) yerine gri tonlamalı bitmap'ler olarak ikili olarak derlenen fontları içerir.

Diğer özellikler arasında aşağı açılan menü, HTML 4.0 desteği ve arka plan DNS araması bulunur.

5. Dooble

Dooble
Dooble, bu makaledeki diğer tarayıcılardan daha az popülerdir, ancak isminin adını hak ediyor.

Gösterdiğimiz tarayıcıların her birinin belirli bir forte olduğunu fark etmiş olacaksınız. Dooble, forte gizliliği olan tarayıcılardan biridir.

Örneğin, üçüncü taraf içerik sağlayıcılarından iFrame'leri engelleyebilir, çerezleri otomatik olarak kaldırır, merkezi olmayan arama motoru YaCy'yi kullanır ve sakladığı tüm veriler kimliği doğrulanmış şifreleme kullanılarak kaydedilir.

6. QtWeb

QtWeb
QtWeb, hızlı ve güvenli bir açık kaynak tarayıcı oluşturmak için Qt framework ve WebKit layout motorunu kullanır.

Bu listedeki en özellikli tarayıcılardan biridir. Göze çarpan özellikler arasında bir yerel torrent indirme yöneticisi, bir reklam engelleyici, fare hareketleri desteği, bir gizlilik modu ve pop-up engelleme bulunur.

İlginç bir şekilde, QtWeb ayrıca web sayfalarını PDF olarak kaydetmenin bir yolunu sunar; Uzun bir süre çevrimdışı olacağınızı biliyorsanız, içerik bulundurmanız gerektiğinde kullanışlı bir özelliktir.

7. QupZilla

QupZilla
QupZilla, bir araştırma projesi olarak hayata başladı, ancak birçok platformda çalışan zengin özellikli bir tarayıcı haline geldi.

İlk kez 2010'un sonlarında piyasaya sürüldüğünde, uygulama Python'u kullandı. Ancak, geliştiriciler kısa bir süre sonra bunu elden geçirdiler ve tüm tarayıcıyı C ++ 'da Qt Framework ile yeniden yazdılar.

Bir yer işareti çubuğu ve tarama geçmişi de dahil olmak üzere tüm normal özellikler mevcut. Ayrıca, varsayılan olarak etkinleştirilen yerel bir reklam engelleyici ile birlikte gönderilir.

8. Konqueror

Konqueror
Konqueror çok amaçlı bir uygulamadır. Bir web tarayıcısı olmanın yanı sıra, bir dosya yöneticisi, bir PDF görüntüleyici, bir FTP istemcisi, bir metin editörü, bir elektronik sayfa editörü, bir kelime belge editörü ve çok daha fazlası.

Tarayıcıda bir şifre yöneticisi ve bir açılır pencere engelleyici bulunur ve bu anında dil çevirisini destekler.

Konqueror'u Windows'da çalıştırmak için KDE kitaplıklarını kurmanız gerekecek. KDE, Linux dışı sistemlerde hala deneysel bir durumdadır, bu nedenle, teknoloji meraklısı değilseniz, bu tarayıcı uygun olmayabilir.

9. SeaMonkey

SeaMonkey
Konqueror gibi, SeaMonkey sadece bir web tarayıcısından daha fazlasıdır. Hepsi bir arada internet uygulama paketi olmayı hedefliyor.

Yerleşik bir e-posta istemcisi, yerleşik bir sohbet istemcisi ve hatta kendi (kuşkusuz) web sayfalarınızı geliştirmenizi sağlayan bir HTML düzenleyicisi sunar.

Diğer cool özellikleri arasında bir şifre yöneticisi, fare hareketleri ve bu listede benzersiz olan bir şey var: ses etkileşimi. Son olarak, uygulamanın kendi eklenti kütüphanesi var.

İndirme: SeaMonkey

10. Firefox

firefox
Açık kaynaklı web tarayıcılarının hiçbir listesi Firefox'tan bahsetmeden tamamlanmayacaktır. Uygulama, Chrome'dan sonra dünyanın ikinci en popüler tarayıcısı haline geldi.

Bu özelliklerin listesi tekrarlanır, ancak beklediğiniz şeylerin kısa bir özetini burada bulabilirsiniz:

 1. Cihazlar arası senkronizasyon
 2. Şifre yöneticisi
 3. Özel tarama
 4. İzleyici engelleme
 5. Geniş bir eklenti kütüphanesi

Hangi Açık Kaynak Web Tarayıcısını Kullanmalısınız?
Makaleyi okuduğunuzda, muhtemelen 'en iyisi' olarak adlandırılabilecek bir tarayıcı olmadığını fark ettiniz.

Örneğin, son on yılın çoğunu Chrome'u kullanarak geçirdim ve sorunsuz bir geçiş isteğim Chromium'u seçmem anlamına geliyor. Hangi tarayıcının sizin için en iyi olabileceğini belirlemek için aşağıdaki özet özetlerini kullanın:

 • Tanıdık: Chromium, Firefox
 • Hız: Midori, QtWeb
 • Özelleştirme: Pale Moon
 • Karmaşıklık: Links, Konqueror
 • Gizlilik: Dooble
 • Sonsuz özellikler: QtWeb, QupZilla, SeaMonkey

Açık kaynaklı yazılımlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Github'da barındırılan en iyi açık kaynak araçlara yönelin.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 907 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" En İyi 10 Açık Kaynaklı Web Tarayıcısı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere En İyi 10 Açık Kaynaklı Web Tarayıcısı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi 10 Açık Kaynaklı Web Tarayıcısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "