Süper güçlü bir şifre ile yeni bir ofis belgesi hazırlayarak verilerinizi korumak harika bir fikirdi. Ancak Microsoft Office belgesinin kilidini açmak için şifreyi hatırlayamayana kadar. Neyse ki, bazı yararlı programlar Microsoft Office şifre korumasını kaldırır. İşte en iyisi beşi.

Microsoft Office ve Şifre Koruması

Başlamadan önce, bir şeyi anlamanız lazım. Parolaları yalnızca kendi belgelerinizden kaldırmak için bu araçları kullanmalısınız. Bu araçlardan birini başka bir belgede kullandığınızda, bir suç işleme olasılığınız vardır. Bu durumda sorumluluk kabul etmeyiz :)).

Parola kurtarma programının ne yaptığını anlamak da önemlidir. Microsoft Office parola kurtarma programları iki kategoriye ayrılır: parolaları kaldıran araçlar ve kurtaran araçlar. Her ikisi de faydalıdır ancak biraz farklı amaçlar sunmaktadır. Ayrıca, şifrenin ne yaptığını anlayın.

Microsoft Office 2007'den itibaren 128-bit AES şifreleme sağlar. 128 bit AES anahtarını kırmak son derece zaman alıcı bir işlemdir. Yeterince güçlü bir parola ile dosya bilinen AES-128 kopmalarını kullanarak güvenli kalacaktır.

Son olarak, Microsoft Office sürümüne göre şifre gücünü dikkate alıyoruz:

 

  • Microsoft Office 95: Zayıf şifreleme, şifreyi 16 bitlik bir anahtara dönüştürür; anında şifre çözme kullanılabilir
  • Office 97 ve 2000: Şifreleme anahtarı uzunluğu 40 bit'e yükselir; anında şifre çözme kullanılabilir
  • Office XP ve 2003: Anahtar uzunluğu 40 bit olarak kalır, ancak Microsoft özel bir şifreleme algoritması koruma seçeneği ekler; özel algoritmaya bağlı olarak hızlı şifre çözme kullanılabilir
  • Office 2007: AES kullanılabilir, SHA-1 hashing fonksiyonunun eklenmesi ile; şifre kurtarma zordur
  • Office 2013: Hala SHA-512'yi varsayılan olarak kullanarak SHS-2 sınıfına AES-128, karma algoritma güncelleştirmelerini kullanır; şifre kurtarma çok zor.

Şifreleme algoritması savunmasız olduğu için Microsoft Office 95'i kullanırken son derece uzun bir şifre bile kullanmanın en az etkiye sahip olduğunu görüyoruz. Tersine, Office 2013, daha güçlü şifreleme ve karma algoritmalar nedeniyle daha zayıf parolalara sahip dosyalara daha fazla koruma sağlar.

En İyi 5 Microsoft Office Şifre Kurtarma Aracı
Eski bir Microsoft Office sürümünden bir dosyanız varsa, şifreyi kaldırmak veya çıkarmak için son derece iyi bir şans vardır. Ne yazık ki,
Yeni Microsoft Office sürümlerinde şifre kırmaya çalışanlar neredeyse tamamen şans işidir.

1. Free Word and Excel Password Recovery Wizard

ofis şifre kurtarma
Destekler: Microsoft Word ve Excel 95-2003

Ücretsiz Word ve Excel Şifre Kurtarma Sihirbazı, göz önünde bulundurulması gereken ilk seçeneklerden biridir.
Program, bir sözlük veya şifre saldırısı kullanarak dosyaların kilidini açmaya çalışır (bu listedeki diğer araçların çoğunda olduğu gibi). Modern bir Microsoft Office dosyasını koymaya çalışırken hatayla sonuçlanır.

Her iki saldırı türünü de yapılandırmak için seçenekler vardır. Sözlük saldırısı, özel bir sözcük listesi seçeneğiyle farklı büyüklük boyutlarını kullanır.

2. Word Password Recovery Master

ofis şifre kurtarma
Desteklediği sistemler: Microsoft Word ve Excel 95, 97, 2000, XP, 2003, 2007, 2010, 2013.
Word Password Recovery Master, şifre kaldırma ve kurtarma için dikkate alınması gereken bir başka yararlı ücretsiz bir seçenektir. Çok çeşitli Microsoft Office sürümlerini destekler ve bu sayede çok sayıda sorunu çözmede faydalı olur.

Bununla birlikte, destek iddiaları tamamen doğru değildir. Sınavlarım sırasında program, Office 2010 kullanılarak oluşturulan temel parolaları kurtaramadı veya kaldıramadı. Bu nedenle, sonraki sürümlerde şifrelemeyi kaldırma özelliği konusunda daha fazla şüphem var.

Ancak, Microsoft Office 2003 şifrelerinin kaldırılması kolaydı. Program ayrıca özel şifreleme türlerini, yalnızca varsayılan Microsoft Office şifrelemesini desteklemediğini de not eder.

3. Elcomsoft Advanced Office Password Recovery

ofis şifre kurtarma

Desteklediği sürümler: Tüm Microsoft Office sürümleri

Elcomsoft’un Gelişmiş Ofis Şifre Kurtarma (AOPR) ilk profesyonel aracımızdır. Bu nedenle, bir fiyat etiketi ile birlikte gelir. Bu durumda, ödediğiniz şeyi alırsınız.

49 $ 'ra, Home Edition en ucuz seçenektir. Ancak, GPU'nun şifreleri kırmak veya kaldırmak için kullanılmasına izin vermez ve yalnızca CPU gücüne dayanır (ve Home Edition, tek bir CPU ile de sınırlıdır).

GPU'lar daha etkili şifre kırıcılarıdır, bu yüzden bu şifreyi kaldırmak konusunda ciddi iseniz; 99 $ Standard Edition'a yükseltmeyi öneririm.

AOPR, fiyatın yanı sıra çok çeşitli özelliklere sahiptir. Özel sözlükler, özel karakter kümeleri ve değişken şifre uzunlukları için izin verilmesi, bunun yanı sıra, sadece kısa ön force sözlük saldırıları çalıştırılması. Ayrıca, şifreyle ilgili herhangi bir şey biliyorsanız, süreci hızlandırmak için bilgileri “maskeleyebilirsiniz”.

AOPR'nin eski Microsoft Office sürümlerinde çalıştığı garanti edilir.
Program ayrıca, şifreler çok zor olmasa da, birkaç test dokümanı başarıyla açıldı. Yeterli zaman verildiğinde, AOPR mükemmel bir seçim gibi görünüyor (eğer sadece bir dosyanın kilidini açıyorsanız).

4. CrackIt!

ofis şifre kurtarma
Desteklediği sürümler: Microsoft Word ve Excel 97, 2000, 2003

CrackIt! biraz daha eski bir şifre kırıcı, Windows 95 için orijinal olarak geliştirilmiştir. Ancak, hala Windows 10 ile de çalışır ve iyi yanı kurulum gerektirmez, basit bir yürütülebilir dosya olarak çalışır. Bu sadece, sınırlı sözlükler ile sadece kaba kuvvet saldırısı sunan temeldir. Ancak eski Microsoft Word ve Excel dosyalarında bu temel şifreler için çalışacaktır.

5. SmartKey Office Password Recovery

ofis şifre kurtarma
Desteklediği sürümler: Tüm Microsoft Office sürümleri

SmartKey’in Office Password Recovery programı, şifre koruma türünde değerli bir araçtır. Elcomsoft’un AOPR'sinde olduğu gibi, yeterli süre verilirse, bu program bir AES-128 anahtarını (anahtarın o kadar zor olmadığı sürece) çözecektir. Ayrıca, kullanıcı arayüzü şifre kırma araçları arasında en güzellerden biridir ve kesinlikle kullanımı en kolay olanıdır.

Standart sürüm, sizi 24,95 ABD dolara ma olacaktır, ancak GPU hızlandırmasına izin vermez. Bunu akılda tutarak, 32 adete kadar işlemci ve sekiz adet GPU'ya izin veren profesyonel sürüm için 34.95 dolar ödersiniz.

Bu Şifre Kurtarma Araçları Kusursuz Değildir
Elbette, orada daha fazla Microsoft Office belgesi şifre kırma programı var. Çoğunluk, yukarıdaki programlarla aynı işlevselliği sunar; Diğer ücretli seçenekler daha pahalıdır ancak aynı özelliklere sahiptir.

Her şifreyi kırmayacağınızı anlamalısınız.
Özellikle de en son Microsoft Office şifrelemeyi kullananlar ve yeterince güçlü bir parola ile birlikte gelirse kırkmak zordur. Çok kelimeli bir şifre ile tek bir dosyanın şifresini çözmek için binlerce saat sürebilir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1551 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" En İyi 5 Microsoft Office Şifre Kurtarma Aracı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere En İyi 5 Microsoft Office Şifre Kurtarma Aracı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi 5 Microsoft Office Şifre Kurtarma Aracı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "