En İyi 5 Ücretsiz DWG Programı

En İyi 5 Ücretsiz DWG Programı

DWG dosyalarını düzenlemek ve görüntülemek için, DWG programlarına ihtiyacınız vardır. Bu programlar DWG dosyalarını görüntüleme ve düzenleme görevini kolaylaştırır. Bunların çoğu STL, DXF, DWT vb. gibi diğer CAD dosya formatlarını düzenlemek için de kullanılan programlardır.

Windows 10 için en iyi ücretsiz DWG çizim programlarının bir listesi bu yazıda mevcut. DWG dosyası genellikle 2B ve 3B CAD tasarımlarını ve özelliklerini kaydetmek için kullanılır. Bu format, çeşitli CAD yazılımlarında yerel bir dosya formatı olarak da kullanılır. 

Mevcut DWG tasarımında düzenleme yapabilmek için, bu yazılım çeşitli düzenleme araçları sunar. Popüler düzenleme araçlarından bazıları, çizim araçları, çizim öğeleri, bloklar, şekiller vb. eklemek ve dönüştürme içindir. Bu DWG editörleri ayrıca çok yetenekli DWG görüntüleyicileridir. Çizimleri düzgün görüntülemenize yardımcı olmak için bu yazılımlar yakınlaştırma, yön değiştirme, 2D görünüm vb. araçlar sağlar. Genel olarak bunların tümü çok yetenekli DWG düzenleme programlarıdır ve bunları kullanarak çizimleri kolayca görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

DraftSight

DraftSight, Windows için ücretsiz bir DWG programıdır. Bu yazılımı kullanarak, DWG, DXF, DWS, DWT ve SHP dosyalarını görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu program ile, her türlü 2D tasarımını oluşturabilir, düzenleyebilir, görüntüleyebilir ve işaretleyebilirsiniz. Yeni bir tasarım oluşturmak veya mevcut 2D DWG tasarımlarını düzenlemek için birden fazla araç içeren çeşitli bölümler sunar.

Autodesk 123D Design

Autodesk 123D Design, Windows için bir başka ücretsiz DWG çizim programıdır. DWG dosyalarını düzenlemek için en basit programlardan biridir. İçinde, kullanımı çok basit olan sınırlı ama açıkça tanımlanmış araçlar elde edersiniz. Bu yazılımı açtığınızda, sadece iki araç çubuğu elde edersiniz; Biri üstte, diğeri yanda. Üst araç çubuğunda tüm düzenleme araçlarını bulursunuz ve yan araç çubuğu tüm görüntüleme araçlarını sağlar.

Bu çizim programının bir başka kullanışlı özelliği de 2D ve 3D DWG/DXF dosyalarını desteklemesidir. Düzenlenen DWG dosyasını, X3D, VRML, STEP vb. formatlarda kaydetmenizi sağlar. Genel olarak, basit ve iyi tasarlanmış bir DWG çizim programıdır.

Not: Autodesk 123D Design'ın bu sürümü yalnızca ticari olmayan kullanım için ücretsizdir. Ticari olarak kullanmak için, bu yazılımın ücretli sürümünü satın almanız gerekir.

nanoCAD

nanoCAD, Windows için bir başka ücretsiz DWG çizim programıdır. Temelde DWG dosyalarını da destekleyen ve tasarımını düzenlemenizi sağlayan bir CAD çizim programıdır. Ayrıca bir DWG dosyasını özel bir Görünüm Sekmesiyle görüntülemek için de oldukça iyi bir yazılımdır.

Mevcut düzenleme bölümlerine bir göz atalım:

Ekle: Mevcut DWG tasarımına bloklar, elemanlar, görüntüler, düzenlemeler ve dış referanslar ekleyebileceğiniz araçlar sağlar.
Çizim: Bu bölüm, tasarımlar oluşturmak için kullanabileceğiniz çok çeşitli çizim araçları sunar. Bu bölümde aldığınız araçlardan bazıları Line, Ray, Polyline, Spline, Tablolar, Şekil, Solid vb.
Boyutlar: Bu bölümdeki araçları kullanarak, değişiklik yapmadan önce mevcut DWG tasarımının hassas ölçümlerini yapabilirsiniz.
Değiştir: Bu bölüm, ölçeklendirme öğeleri, rotate, birleştirme öğeleri, hizalama öğeleri vb. ile çizimin mevcut öğeleri üzerinde değişiklik yapmanızı sağlar.

Bir DWG dosyasının mevcut tasarımını düzenledikten sonra, çizimi aynı DWG veya DXF dosya formatında kaydedebilir veya dışa aktarabilirsiniz .

AutoCAD Mobile

AutoCAD Mobile, Windows 10 için ücretsiz bir DWG çizim uygulamasıdır. Bu uygulama, DWG dosyasını görüntülemenizi ve düzenlemenizi sağlayan herhangi bir DWG editör yazılımı gibi çalışır. DWG ile birlikte DXF dosyalarını da düzenleyebilirsiniz. Düzenlemek için Akıllı Kalem (doğru açılarla çizgiler oluşturmak için), Hızlı Kırpma (tasarımın bir bölümünü kaldırmak için) ve Çizim (çizgiler, eğriler, daireler oluşturmada yardımcı olan ) standart düzenleme araçlarını içeren bir yan araç çubuğu sağlar. Bu uygulamanın bir başka kullanışlı düzenleme özelliği, Katmanlar özelliğidir. Katmanları kullanarak, farklı katmanlarda çeşitli küçük çizim parçaları oluşturabilir ve bir tam çizim oluşturmak için bunları birbirine bağlayabilirsiniz.

Görüntüledikten ve düzenledikten sonra, düzenlenen DWG dosyasını aynı kaynak dosyaya veya DXF ve PDF dosya formatlarına kaydedebilirsiniz.

Bu uygulamanın en büyük avantajı, projelerinizi yalnızca Autodesk hesabınıza giriş yaparak herhangi bir makineye aktarmanıza olanak sağlayan otomatik senkronizasyon özelliğinin olmasıdır.

DoubleCAD XT

DoubleCAD XT, Windows için bir sonraki ücretsiz DWG çizim programıdır. Bu program, bir DWG dosyasında bulunan tasarımları yakından görüntülemenizi ve düzenlemenizi sağlayan diğer DWG düzenleme programlarına benzer. Bir tasarımı düzgün şekilde görüntülemek ve analiz etmek için, Görünüm aracı sekmesini kullanabilirsiniz.

DWG tasarımında daha fazla düzenleme yapmak için, Ekle ve Değiştir sekmelerini kullanabilirsiniz.  Ekle sekmesini kullanarak özel öğeleri, blokları ve raster görüntü referanslarını kolayca ekleyebilirsiniz. Değiştir sekmesi, mevcut tasarım öğeleri üzerinde ölçeklendirme öğeleriyle değişiklikler yapmak için kullanılır. Düzenleme tamamlandığında, son tasarımı DWG, 2CD, 2CT, DXF, CGM, PLT ve WMF formatlarında kaydedebilirsiniz.

Not: E-posta adresinize indirme bağlantısını ve etkinleştirme kodunu almak için resmi web sitesine kaydolmanız gerekir.

DWG FastView- Dwg CAD Görüntüleyici
İlginizi Çekebilir

DWG FastView- Dwg CAD Görüntüleyici

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.