En İyi 6 Ücretsiz DXF Açma ve Düzenleme Programı

En İyi 6 Ücretsiz DXF Açma ve Düzenleme Programı

/ Okuma süresi: 8 dk, 0 sn / Yorum (0)
A A A

İşte Windows için en iyi ücretsiz DXF düzenleme ve görüntüleme programlarının bir listesi. CAD modellerini ve tasarımlarını saklamak için DXF veya Drawing eXchange Format kullanılır. Bu format, CAD dosyalarının saklanmasını ve aktarılmasını kolaylaştırmak için Autodesk tarafından geliştirilmiştir. Bir DXF dosyasında, 2D ve 3D CAD modellerini kolaylıkla saklayabilirsiniz. Bir DXF dosyasındaki tasarımları görüntülemek ve düzenlemek için bu DXF düzenleme programına ihtiyacınız vardır.

İlginizi Çekebilir
Autocad'e Alternatif Programlar

Autocad'e Alternatif Programlar

Autocad teknik çizim yazılımında tekel olmuş en ünlü program durumunda. Autocad yazılımının kullandığı dwg dosyaları Autocad'a ait bir dosya biçimi değildir, ücretli veya ücretsiz bir çok Autocad alternatifi çizim programı bulunmaktadır...

DXF editör programları sayesinde DXF yanı sıra DWG, OBJ, STL vb. dosyalarını kolayca görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bir DXF dosyasının 2D veya 3D modellerinde değişiklik yapmak için, bu yazılım birçok düzenleme aracı içeren çeşitli araç bölümleri sağlar. Bu araçlarda, mevcut tasarımlara değişiklik yapmak için 3D nesneler ekleme özellikleri de elde edersiniz. Düzenlemeden sonra, tüm değişiklikleri aynı DXF dosyasına veya DWG, OBJ, DWT vb. biçimlerde kaydedebilirsiniz. Bazı programlarda, tasarımı PNG, JPG, TIFF vb. gibi görüntü biçimlerinde de dışa aktarabilirsiniz. Genel olarak, mevcut DXF editörlerinin her birinde mevcut değişiklikleri yapmanız için yeterli araçları bulabilirsiniz.

DraftSight bu listedeki en iyi programdır. Çünkü genel kurgu sürecini kolaylaştırır. Ayrıca, bu program tarafından sağlanan tüm düzenleme araçlarının kullanımı çok kolaydır. Ayrıca, düzenlenmiş DXF dosyasını desteklenen başka bir 3D veya görüntü formatında da kaydedebilirsiniz.

DraftSight

DraftSight, Windows için ücretsiz bir DXF düzenleme programıdır. Bu yazılımı kullanarak, sıfırdan tasarımlar oluşturabilir ve ayrıca DXF dosyalarının mevcut tasarımlarını düzenleyebilirsiniz. DXF dışında, DWG,  DWS , DWT ve SHP dosyalarında bulunan tasarımlarda veya modellerde de değişiklik yapabilirsiniz. DXF dosyalarını düzenlemek için birden fazla araç içeren çeşitli araç bölümleri sağlar.

Bu yazılım düzenleme bölümleriyle birlikte, Yönet (çizim standardını ve arayüz tasarım standardını tanımlamak için), Görüntüle (tasarımı yakından görüntülemek ve analiz etmek için) vb. gibi bazı kullanışlı bölümler de sağlar. Düzenlemeden sonra, değişiklikleri aynı DXF'ye veya BMP, EMF, JPG, Slide, DWT ve diğer desteklenen dosya biçimlerinde kaydedebilirsiniz.

NanoCAD

nanoCAD, Windows için başka bir ücretsiz DXF düzenleme programıdır. Bu program öncelikle, DXF ve DWG, DWT vb. gibi diğer CAD destekli dosyaları görüntülemenizi ve düzenlemenizi sağlayan bir CAD yazılımıdır. Ayrıca DXF dosyasını görüntülemek ve analiz etmek için oldukça iyi bir programdır, çünkü özel bir Görünüm Sekmesi sağlar.

Düzenleme tamamlandığında, tasarımı aynı DXF veya DWG  dosya biçiminde kaydedebilir veya alabilirsiniz.

LibreCAD

LibreCAD, Windows için ücretsiz bir açık kaynaklı CAD yazılımıdır. Bu CAD yazılımı ayrıca bir DXF dosya editörü olarak da kullanılabilir. Bunu kullanarak mevcut DXF dosya modelinde değişiklikler yapabilir ve ayrıca modele yeni bileşenler ve parçalar ekleyebilirsiniz.

Mevcut tasarım üzerinde değişiklik yapmak için tasarımın herhangi bir bölümünü veya hattını çift tıklayıp tasarım üzerinde değişiklik yapmak için hareket ettirebilirsiniz. Mevcut tasarımı düzenlemenin başka bir yolu da, bir DXF modelinin bireysel katmanlarını sağlayan katman aracıdır. Bunun yanı sıra, aynı zamanda standart düzenleme araçları kullanabilirsiniz. Bir seferde bir takımı kolayca seçebilir ve şekil ve tasarımlar yapmaya başlayabilirsiniz. Tüm tasarım, fare yardımı ile yapılabilir.

Mevcut çeşitli araçların yanı sıra, bu program aynı zamanda bu yazılımın yeteneğini geliştirmenize izin veren harici eklentileri de destekler. Bir modeli düzenledikten sonra, Baskı Önizleme seçeneğini kullanarak önizleme yapabilir ve doğrudan Baskı Seçeneği ile tasarımı yazdırabilirsiniz. Ve, düzenlenebilir tasarımı DXF, LFF, CXF vb. formatlarda kaydedebilirsiniz.

AutoCAD Mobile

AutoCAD Mobile, Windows 10 için ücretsiz bir DXF editör uygulamasıdır. Bu uygulamayı kullanarak, DXF, DWG, PDF vb. dosyaları görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Temelde çeşitli 2D ve 3D tasarımları oluşturmanıza ve düzenlemenize izin veren bir CAD uygulamasıdır. Düzenlemek için, bu uygulama Akıllı Kalem (doğru açılarda çizgiler oluşturmak için), Hızlı Düzeltme (tasarımın bir bölümünü kaldırmak için) ve Çizim (çizgiler, eğriler, daireler, çoklu çizgi oluşturmak için, standart düzenleme araçları içeren bir yan araç çubuğu) vb. sağlar. Bu programın başka bir kullanışlı düzenleme özelliği, Katmanlar özelliğidir. Katmanları kullanarak, farklı katmanlar üzerinde çeşitli küçük çizim parçaları oluşturabilir ve bir tam çizim oluşturmak için bunları birbirine bağlayabilirsiniz.

Bu uygulama aynı zamanda 2B Görünüm, 3B Tel Çerçeve, 3B Katı gibi çeşitli harika DXF görüntüleme araçları sunar. Düzenlemeden sonra, düzenlenen DXF dosyasını aynı kaynak dosyaya veya DWG  ve PDF dosya formatlarına kaydedebilirsiniz.

Bu uygulamada, aynı zamanda iki gelişmiş özellik sunar:

 • Eşitleme AutoCAD Mobil hesabında oturum açarak farklı makineler arasında tüm proje ve verileri senkronize eder.
 • DXF dosyalarını Google Drive, Dropbox ve One Drive'dan doğrudan yüklemek için Harici Dosyaları Yükler.

DoubleCAD XT

DoubleCAD XT, Windows için bir başka ücretsiz DXF editör programıdır. DXF modelinde değişiklik yapmanızı sağlayan başka bir CAD yazılımıdır. DXF dışında, PLT, SKP, DWG, WMF, 2CT vs. formatlarındaki dosyaları da görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Sadece görüntülemek ve analiz etmek için, yakınlaştır, tasarımı kaydır, tasarım yönünü değiştir, noktaya kaydır ve daha fazlası gibi eylemler gerçekleştirmenizi sağlayan Görünüm sekmesini kullanabilirsiniz.

Tasarım üzerinde daha fazla düzenleme yapmak için, Ekle ve Değiştir sekmelerini kullanabilirsiniz. Ekle sekmesini kullanarak özel öğeleri, blokları ve raster görüntü referanslarını kolayca ekleyebilirsiniz. Değiştir sekme ile varolan modeli elemanlarında değişiklikler yapmak için kullanılır. Düzenleme tamamlandığında, son tasarımı DXF, DWG, 2CD, 2CT, CGM, PLT ve WMF formatlarında kaydedebilirsiniz.

Not : Bu yazılımı indirebilmek için öncelikle web sitesinde bir hesap açmanız gerekir. Kaydolduktan sonra, kayıtlı e-posta adresinize bir indirme bağlantısı alacaksınız.

FreeCAD

FreeCAD, Windows için ücretsiz bir açık kaynak kodlu DXF düzenleme yazılımıdır. Bu programın yardımıyla, bir DXF dosyasında mevcut modelleri veya tasarımları düzenleyebilirsiniz. Bu yazılım tamamen sıfırdan bir 2D veya 3D tasarım ve model oluşturma yeteneğine de sahip. Ayrıca, tasarımınıza göre birden fazla özelleştirilmiş tezgah sunar. Örneğin, gemi tasarımı için özel bir gemi tezgahı sunar, makine parçası tasarımı için, özel bir parça tezgahı vb. sağlar. Ancak, DXF dosyası durumunda, değişiklik yapmak için çalışma tezgahlarını kullanamazsınız. Bu yazılım farklı düzenleme yaklaşımları sunar. Tasarım üzerinde değişiklik yapmanın yanı sıra, mevcut DXF modeline de 3B eleman ekleyebilirsiniz.

Düzenleme tamamlandığında, değişiklikleri DXW, DWG, OBJ, SVG, STEP vb. dosya formatlarında kaydedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
DraftSight 2015 Ücretsiz CAD programı

DraftSight 2015 Ücretsiz CAD programı

Eğer alternatif CAD ürünlerine merakınız varsa bu programı deneyin. Üstelik ücretsiz!

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 304 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" En İyi 6 Ücretsiz DXF Açma ve Düzenleme Programı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere En İyi 6 Ücretsiz DXF Açma ve Düzenleme Programı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi 6 Ücretsiz DXF Açma ve Düzenleme Programı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.