Ogznet.com
Ogznet.com

En İyi 7 Ücretsiz Online Akış Şeması

Hayatınızı ve işlerinizi düzene koymak için akış şemalarını kullanmak faydalıdır. Windows ve diğer platformlar için büyük akış şeması programları olsa da, bazen çevrimiçi tabanlı çözümler en iyisidir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bunun nedeni, bunların çalışmak için belirli bir donanım yapılandırmasına veya işletim sistemine gerek duymamasıdır. Tek ihtiyacınız olan şey bir web tarayıcısıdır.

İşte ücretsiz olarak veya uygun bir fiyata kullanabileceğiniz en iyi çevrimiçi akış şeması üreticilerinden bazıları.

1. Lucidchart

Lucidchart
Lucidchart, mevcut en iyi ve en güvenilir çevrimiçi akış şeması üreticilerinden biridir.

Hızlı ve akıcı sürükleme ve bırakma arabirimi, akış şemalarını oluşturmayı ve yönetmeyi kolaylaştırır. Seçebileceğiniz önceden hazırlanmış şablonlar var veya yeni bir boş tuval ile başlayabilirsiniz. Ücretsiz hesaplar bile temel şekillere, oklara ve metin kutularına erişir. Başlamak için bu yeterli.

İşbirliği ücretsiz kat için de kullanılabilir. Fakat bazı sınırlamalar var. Örneğin, bir Ekip kullanıcısı bir Ücretsiz kullanıcıyla işbirliği yapabilir, ancak Ücretsiz kullanıcı yalnızca 60 veya daha az nesne içeriyorsa ve içinde ücretli düzey nesneler yoksa düzenleyebilir.

Lucidchart belgelerini birden çok biçimde kaydedebilirsiniz. Lucidchart JPEG, PDF, PNG, SVG ve Visio (VDX) formatlarını destekler. Amazon Web Service (AWS), Visio (VSDX), Omnigraffle ve daha fazlası için içe aktarma desteği bile var. Daha sonra bir akış şemasını bitirmeniz gerekiyorsa, tüm verileriniz bulutlarında saklanır, böylece sadece bıraktığınız yerden devam edebilirsiniz.

Lucidchart'ın ücretsiz bir temel hesap katmanı var. Ücretli seçenekler, daha fazla depolama alanı, sınırsız şekil ve belge, veri bağlantısı, Microsoft Visio içe aktarma gibi daha fazla özellik sunar. Ücretsiz bir hesapta kalırsanız, 25MB depolama alanı ve beş taneye kadar döküman alırsınız.
Lucidchart, Visio'ya alternatif bir akış şeması yaratıcısı arıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken mükemmel bir seçenektir. Bir web tarayıcısı olan herhangi bir cihazdan erişilebilir, akıcı ve sezgisel bir tasarıma sahiptir ve uygun maliyetlidir.

2. draw.io

draw.io
daw.io tamamen ücretsiz bir akış şeması çözümü arayan herkese uyar.

Draw.io ile çalışmak için kayıt olmanız gerekmez. Başlamak için yapmanız gereken tek şey, daha sonra hatırlanacak depolama alanınızı seçmek.
Seçenekler arasında Google Drive, Dropbox, OneDrive ve yerel depolama yer alır. Başkalarıyla işbirliği yapmanız gerekiyorsa, Google Drive’ın işbirliği özelliklerini kullanarak draw.io’yu kullanmak en iyi seçimdir.

Depolama alanı seçiminizi yaptıktan sonra, sıfırdan yeni bir akış şeması çizebilir veya sağlananlardan bir şablon kullanabilirsiniz.
Seçebileceğiniz sadece beş akış şeması şablonu vardır (Lucidchart'ın 10'un üzerinde şablonu vardır). İhtiyacınız varsa başka akış diyagramı şablonları da vardır.

Eğer draw.io ihtiyacınız olan bir akış şemasına sahipse, o zaman bunun için çalışın. Yan menüden bırakarak şekiller, oklar ve diğer nesneleri ekleyebilirsiniz. Lucidchart kadar sezgisel veya akıcı olmasa da, her şey draw.io ile oldukça basittir.

draw.io dosya içe aktarmayı destekler ve JPEG, PNG, SVG, Gliffy, Lucidchart ve VSDX'ten içe aktarma yapabilirsiniz. Draw.io ile oluşturduğunuz şemalar HTML, JPEG, PDF, PNG, SVG ve XML olarak kaydedilebilir veya dışa aktarılır.

Diğer seçeneklerin çoğunun aksine, draw.io ücretli hesaplar için hiçbir seçenek içermeyen tamamen ücretsiz bir seçenektir. Sınırlı bir özellik kümesi var ve diğer araçlar kadar iyi değil, ancak ücretsiz olması avantaj.

3. Cacoo

Cacoo

Gerçek zamanlı işbirliği çevrimiçi akış şeması sizin için bir gereklilikse, Cacoo diğerlerine üstün gelir.

Lucidchart gibi, Cacoo, göze hoş gelen süper akıcı ve akışkan bir arayüze sahiptir. Cacoo, projeniz için akış şemaları, tel kafesler, Venn şemaları ve diğer çeşitli diyagramlar gibi çok sayıda şablonla birlikte gelir. Akış şemaları için Cacoo, proje türü ne olursa olsun, seçim yapmak için geniş bir yelpazeye sahiptir. Ve her şey basit sürükle-bırak ile yapılır.

Cacoo'nun en iyi özelliği gerçek zamanlı işbirliğidir. Takımınızdaki birden fazla kişi akış şemasında bir kerede çalışabilir. Ayrıca, bir sohbet özelliği vardır, böylece değişiklikler gerçekleştikçe görebilir ve yorum yapabilirsiniz.
Ayrıca, bir belgede aynı anda çalışan birden fazla kişi ile işler biraz karmaşık hale gelebildiğinden, Cacoo, ilgili kişileri takip edebilmeniz için not alanları sağlar.

Cacoo, proje klasörleri ve üyeleri için güvenlik ayarları ile açıkça gördüğünüz takımlar düşünülerek inşa edilmiş görünüyor. Cacoo hala tek kullanıcılar için harika 1000 sayfa depolama, sınırsız paylaşım, SVG içe aktarma ve dışa aktarma ve daha fazlası.

Cacoo için fiyatlandırma yeterince makuldur. Kurumsal seviye, Cacoo'yu kendi özel sunucunuza kurmanıza izin verir ve bu da 10 kullanıcı için yılda $600'dan başlar. Tüm hesap seviyeleri 14 günlük ücretsiz deneme sürümü ile gelir.

4. Gliffy

Gliffy
İş için basit ve hafif bir araca ihtiyaç duyduğunuz anlarda Gliffy'yi düşünün.

Diğer hizmetler ile karşılaştırıldığında Gliffy biraz daha fazla basit. Bir fikri hızlı ve kolay bir şekilde akış şeması yapmanız gerektiğinde iyi bir seçenektir.

Sadece birkaç tıklamayla herhangi bir akış şeması oluşturabilirsiniz. Son ürününüze ulaşmayı daha da kolaylaştıran temel şablonlar vardır. Ancak, akış çizelgelerinize inmeye ve ince ayar yapmaya başladığınızda, düzenleme işlemi Lucidchart gibi diğerleri kadar yumuşak değildir.
Sizi biraz yavaşlatacak birkaç tuhaflık var, ancak takılı ızgaralar ve diğer hizalama araçlarına sahip olmak güzel.

Bir HTML5 bulut uygulaması olarak, çevrimdışı da çalışabilir. İşbirliği yapmanız gerektiğinde, Gliffy başkalarını paylaşmaya, hatta başkalarını görüntülemeye, düzenlemeye veya yorum bırakmaya davet eder ama işbirliği diğer akış şemaları kadar güçlü değil.

Kurumsal kullanıcılar için, ekip planındaki her şeyi içerir, ancak daha fazla güvenlik ve özellik içerir.

5. Wireflow

Wireflow
Düşünceleriniz için tamamen ücretsiz bir seçenek de Wireflow. Web geliştiricileri ve uygulama tasarımcıları için mükemmel bir araçtır.

Wireflow, kullanıcı akışlarını ve tel kafeslerini tasarlamak için güzel bir akış şemasıdır. Güzel ve sezgisel bir arayüz, yeni bir tuval üzerine sürükleyip bırakabileceğiniz çeşitli grafik tasarımları sunar.
Seçim yapabileceğiniz birçok bağlantı var ve her şey sürükle ve bırak yöntemiyle yönetilebilir.

Grafiğinizi oluştururken, son ürünü JPG olarak dışa aktarabilirsiniz. Bu, farklı bir format seçemediğiniz için Wireflow'un en büyük dezavantajıdır. Yine, ücretli planlar için herhangi bir seçenek kullanmadan kullanımı ücretsizdir, bu da beklenen bir durumdur.
Geçmesi gereken pek çok farklı grafik türü bulunduğundan, oldukça fazla kaydırma söz konusu.

İhtiyacınız olan tek şey kullanıcı akışlarını göstermek için akış şemaları oluşturmaksa, Wireflow işi bitirir.

6. Textographo

Textographo
Akış şemaları oluşturmaya ihtiyacınız var, ancak şekil nesnelerinin ve okların hassas konumlandırılmasıyla uğraşmak istemiyor musunuz? O zaman Textographo senin için en uygun seçenek.

Textographo, metin kullanan benzersiz bir akış şeması aracıdır. Tüm kullanıcının yapması gereken şey, grafiklerini hashtag'leri, anahtar kelimeleri ve bazı işaretlemeleri kullanan belirli bir metin söz diziminde yazmaktır.
Textographo bu metni alır ve akış şemalarını, zihin haritalarını, organizasyon şemalarını, karar ağaçlarını ve çok daha fazlasını içeren statik ve hareketli şemalara dönüştürür.

Metni hazırladıktan sonra, Textographo otomatik olarak çalışmaya başlar ve her şeyi diyagram formuna organize eder. Süper kolay, sezgisel ve akıcı. Kullanıcılar, beğendikleri bir temayı seçerek veya düzeni gereksinimlerine daha iyi uyan başka bir şeye değiştirerek de özelleştirebilirler.

Textographo, tüm belgeleri kendi bulutlarında kaydettiğinden, ekibinizle birlikte görüşme, geri bildirim verme ve fikirleri paylaşma konusunda davet ederek ekibinizle işbirliği yapabilirsiniz.
Textographo: Essentials ve Premium için iki hesap seviyesi vardır. Textographo'un kullandığı ayırt edici ve kullanışlı sistem dikkate alındığında, maliyet oldukça makul.

7. Google Drawings


Zaten bir Google hesabı kullanıyorsanız, daha önce size sunulan ücretsiz bir seçenek varr: Google Çizimler.

Google Çizimler'e erişmek için öncelikle Google Drive'ınıza gitmeniz gerekir. Ardından Yeni oluştur'u tıklayın ve Diğer seçeneği altında Google Çizimler'i seçin.

Google Çizimler'deki geniş şekilleri kullanın. Temel şekiller ekle, boş tuvalinize oklar, belirtme çizgileri ve hatta denklem sembolleri. Basit sürükle-bırak yöntemiyle her şeyi hareket ettirirsiniz ve gerektiğinde yeniden boyutlandırabilir ve döndürebilirsiniz.

Google Çizimler, Google Drive üzerinden yapıldığı için paylaşım ve ortak çalışma sorun değil. Diğerlerini e-postayla davet edin ve görüntüleme, düzenleme veya yorum yapmaya iznini verin. Akış şemasını bir resim dosyası veya SVG olarak dışa aktarabilir veya hatta web'de yayınlayabilirsiniz.

Google Çizimler, tüm Google uygulamalarında 15 GB'lık ücretsiz depolama alanına sahip olduğunuz Google hesabınız üzerinden kullanıldığından ücretsizdir.

Görsel Beyin Fırtınası için En İyi Çözüm
Akış çizelgeleri inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Karmaşık süreçleri çok daha basit ve anlaşılması kolay bir şekilde ortaya koyuyorlar ve karmaşık projeler artık bu kadar korkutucu görünmüyor.

Burada online akış şeması hizmetleri için en iyi seçenekleri gösterdik ve bazıları tamamen ücretsizdir ve diğerleri planlarının ücretsiz denemelerini sunuyor. Ama hayattaki her şey gibi, ödediğinizi alırsınız. Bu yüzden akış şemalarını çevrimiçi yaparken Lucidchart'ı tercih edebilirsiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz