Ogznet.com

Uzun bir süre için CCleaner, Windows için en popüler sistem temizleme aracı olmuştur. Sonrasında MacOS ve Android telefonlar gibi diğer platformlarla kullanım alanını genişletmiştir. Ancak güvenlik devi Avast geçtiğimiz yıl bu programı satın aldığından beri, aracın ne kadar etkili veya güvenilir olduğuna dair bir çok şüphe uyandıran çalışması oldu.

CCleaner, “gereksiz dosya temizleyici” olarak kendini geliştirmiş olmasına rağmen, yıllar içinde kesinlikle dosya boyutu daha da şişirildi. Şubat 2016’da 6MB olan dosya boyutu sonrasında yaklaşık 15 MB’a kadar çıktı.

Avast tarafından satın alındıktan iki ay sonra, aracın Floxif kötü amaçlı yazılım içerdiği açıklandı. Ayrıca, kullanıcılar bu program yüzünden görünen pop-up reklamlar hakkında şikayette bulundular.

Bu yüzden yeni bir gereksiz dosya temizleyici ve sistem optimize programı arıyorsanız, bulabileceğimiz en iyi CCleaner alternatiflerini listeledik.

CCleaner Alternatifleri

Alternatiflere gitmeden önce, gereksiz dosyaları program olmadan da silme özelliğine sahip Windows'ta yerleşik Disk Temizleme aracı bulunduğunu ve bu tip programlara gerek olmayabileceğini düşünebilirsiniz.

Benzer şekilde, CCleaner programları genellikle, başlangıç ​​uygulamalarınızı yönetme veya Windows'tan yazılımı kaldırma gibi bir dosya temizleyicisinin yanında ek araçlara sahip olsa da, bu özellikler zaten işletim sisteminde yerleşik olarak bulunur.

Burada listelenen yardımcı programların hiçbiri CCleaner ile tam olarak aynı seçeneklere sahip olmasa da, birçoğu genel özellik bakımından benzerdir veya kendi avantajları vardır.

1. Wise Disk Cleaner

 • Fiyat: Ücretsiz

Wise Disk Cleaner

Ücretsiz disk temizleyici ve optimize edici bir program. Gereksiz dosyaları güvenli bir şekilde temizler ve bilgisayarınızı daha hızlı çalıştırır. Zaman içinde gereksiz dosyalar, geçici dosyalar, her türlü sistem dosyaları ve ihtiyacınız olmayan diğer öğeler bilgisayarınızda birikir. Bu gereksiz dosyalar sabit disk alanını doldurur ve bilgisayarınızı yavaşlatır. Wise Disk Cleaner, disk alanınızı boşaltmak ve bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlamak için bu gereksiz dosyaları sabit diskinizden siler.

Ayrıca, profesyonel kullanıcılar için daha fazla gereksiz dosyayı temizlemelerine izin vermek için birçok özel seçenek sunar. Gelişmiş algoritmalarla donatılmış olan Wise Disk Cleaner, saniyeler içinde sistemi tarayabilir ve gereksiz dosyaları kaldırabilir.

2. Clean Master

 • Fiyat: Ücretsiz · Pro sürümü mevcut

Clean Master

Clean Master, size en güçlü önemsiz dosya temizleme ve gizlilik koruması sağlar ve bilgisayarınızı yepyeni bir şekilde çalıştırır!

Önemsiz Temiz
Gelişmiş sistemimiz 1.000'den fazla programı tarar. Tek bir tıklamayla, bilgisayar depolama alanınızı tamamen boşaltmak için artık sistem gereksiz dosyaları temizleyebilirsiniz!

PC Yükseltme
Sistem gecikmesine güle güle de! Tek bir tıklama ile, gereksiz başlangıç ​​programlarını durdurabilir, açılış süresini hızlandırabilir ve sistem ve ağ ayarlarını akıllıca optimize edebilirsiniz.

Gizlilik Temizliği
Tek bir tıklamayla 6 tür gizlilik riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Davetsiz girişleri kilitleyin ve anti-izleme özelliği ile riskli tarama kayıtlarını kaldırın.

Sürücü güçlendirici
Driver Booster, 5.000.000'den fazla cihaz ve sürücüyü taramaya ve sabitlemeye yardımcı olur. Tek kelimeyle, PC sürücüsü sorunlarını çözmek için doğmuştur.

3. System Ninja

 • Fiyat: Ücretsiz

System Ninja

System Ninja, Windows için hızlı, güçlü ve etkili bir sistem optimizasyon programıdır. Önemsiz dosyaları hızlı bir şekilde kaldırmak, sistem hızını artırmak ve sorunları düzeltmek için tasarlanmıştır.

Tüm Popüler Web Tarayıcılarının Geçmişini ve İzlerini Temizler
Google Chrome, Internet Explorer, Opera, Mozilla Firefox, Apple Safari veya bunlara benzer tüm internet tarayıcılarının izlerini System Ninja silebilirsiniz.

  İlginizi
  çekebilir
  Windows'da CCleaner'ı Kullanmayı Hemen Bırakmalısınız

  4. BleachBit

  • Fiyat: Ücretsiz

  BleachBit

  Bilgisayarınız dolduğunda, BleachBit hızla disk alanını boşaltır ve gizliliğinizi korur. BleachBit ile önbelleği boşaltabilir, çerezleri silebilir, internet geçmişini temizleyebilir, geçici dosyaları ve günlük kayıt dosyalarını silebilirsiniz.

  Linux ve Windows sistemleri için tasarlanan Firefox, Internet Explorer, Adobe Flash, Google Chrome, Opera, Safari ve daha fazlası dahil olmak üzere binlerce internet tarayıcısının geçmişini temizler. 

  Dosyaları silmenin ötesinde, BleachBit, kurtarma işlemini önlemek için dosyaları geri dönülemez şekilde parçalar ve siler. Diğer uygulamalar tarafından silinen dosyaların izlerini gizlemek için boş disk alanını silmek ve Firefox'u daha hızlı yapmak gibi gelişmiş özellikler içerir. BleachBit, ücretsiz ve açık kaynaklı bir programdır.

  5. KCleaner

  • Fiyat: Ücretsiz · Pro sürümü mevcut

  KCleaner

  KCleaner, verimli bir sabit disk temizleme programıdır. Verimliliğinin bir nedeni ise, rakiplerinin bile göremediği pek çok gereksiz dosyayı bulur ve siler, bu yüzden KCleaner'ı denemelisiniz! Ve eğer veri güvenliği sizin için önemli ise, KCleaner tarafından önerilen güvenli dosya silme yöntemlerini seveceksiniz. Böylece sildiğiniz dosyaları bilinen herhangi bir yöntemle kurtarılamaz hale getirin.

  Özellikler

  • Geçici ve işe yaramaz dosyaları algılar ve temizler (önbellek, kullanılmayan kurulum dosyaları ...)
  • Otomatik mod arka planda çalışıyor
  • Güvenli dosya silme yöntemi
  • Uzman modu: kullanıcıların KCleaner tarafından yapılan herhangi bir dosya silme işlemini kontrol etmesine izin verin
  İlginizi
  çekebilir
  CCleaner ile Bilgisayarınızı Hızlandırın ve Optimize Edin

  Gereksiz Dosya Temizleme ile Birlikte Hepsi Bir Arada Özellik Sunan Araçlar

  1. Advanced SystemCare Free

  • Fiyat: Ücretsiz · Pro sürümü mevcut

  Advanced SystemCare Free

  Zamanla, bilgisayarınızda çok miktarda gereksiz, geçici ve yinelenen dosya birikebilir. Advanced SystemCare bu dosyaları temizler ve disk alanını boşaltır.

  Eski bilgisayarın yavaşlaması kaçınılmazdır. Advanced SystemCare, eski bilgisarınızı yeniden hızlı çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Başlangıç ​​öğelerini yöneterek bilgisayarın başlatılmasını hızlandırır, internet bağlantılarını hızlandırmak için tarayıcı ayarlarını optimize eder ve bilgisayar yanıt süresini kısaltmak için RAM ve CPU kullanımı da dahil olmak üzere bilgisayarınızı gerçek zamanlı olarak izler.

  Daha Güvenli ve Daha Kararlı Sistem
  Casus yazılımlar bilgisayarınıza siz fark etmeden bulaşabilir ve Windows çökmesi ve hata mesajları gibi ciddi sistem sorunlarına neden olabilir. Advanced SystemCare, PC güvenliğini ve kararlılığını geliştirmek ve web taramanızı yenilemek için bu sorunları kolayca giderebilir.

  Bu dijital çağda bilgisayarınızda saklanan kişisel verilerinizin güvenli ve gizli tutulması oldukça önemlidir. Advanced SystemCare, kişiler veriler, yerel e-posta verileri gibi hassas verilere tüm gizli erişimi algılar ve güvenilmeyen programların ulaşmasını engeller.

  2. Glary Utilities

  • Fiyat: Ücretsiz · Pro sürümü mevcut

  Glary UtilitiesGlarysoft Glary Utilities, en popüler sistem optimize programlarından biridir. Kullanımı kolay ve sezgisel bir arayüz sağlayan yeni ve yenilikçi tasarım sunar. Bilgisayarınızın performansını artırmak için 20'den fazla sistem yardımcı programı içerir.

  • Bilgisayarınızı temizlemek için Hepsi Bir Arada bir çözüm sunar
  • Bilgisayar hızını artırır ve sinir bozucu hataları, çökmeleri ve donmaları giderir
  • Tek tıklama işlevselliği ile kolay ve otomatik seçenekler sunar
  • Bilgisayarınızın performansını en üst düzeye çıkarmak için 20'den fazla araç vardır