En İyi HTML Editörleri

En İyi HTML Editörleri

Kötü bir kod parçası tüm günkü çalışmanızı mahvedebilir. Harika bir HTML düzenleyici bunu engellemeye yardımcı olabilir. Bu makalede, HTML kodlamaya başlamak için yükleyebileceğiniz bazı uygulamalara göz atacağız.

HTML, internete yönelik en eski ve en yaygın kullanılan kodlama yöntemlerinden biridir. Başlangıçta 1993'te yayımlanan dil, bu yıl 25 yaşına giriyor ve hala güçlü. En son yineleme 2014 yılında çok daha fazla multimedya ve duyarlı dostu kod desteği ile çıkan HTML5’tir.

HTML editörleri nelerdir?
Basitçe söylemek gerekirse, bir HTML editörü, yazdığınız HTML kodunu oluşturmanıza, düzenlemenize ve izlemenize olanak sağlayan bir araçtır. HTML belgeleri oluşturmak için Microsoft Word veya Apple Pages gibi herhangi bir metin düzenleme aracını kullanabilirsiniz. Ancak bu araçlar, kodunuzun doğru yazıldığından emin olmanıza izin vermez.

Özel editörlerin geldiği yer burasıdır. En iyi HTML editörlerinin içerdiği en önemli ve en çok övülen özelliklerden biri sözdizimi düzeltmesidir. Sözdizimi düzeltme, özünde, HTML kodu için bir yazım denetimi gibidir.
Diğer bir ortak özellik, yazdığınız kodun farklı kısımlarını vurgulayan sözdizimi izleme özelliğidir.

Bu, farklı bölümleri sıralı olarak sınıflandırdığından, okunmasını daha kolay hale getirir.

Ayrıca, yaygın olarak HTML öğelerini eklemenize veya otomatik olarak tamamlamanıza da izin verir.

Bir HTML Düzenleyicisinden Neden Yararlanmalısınız?
Herkes hata yapar ve daha sonra basit yazım hataları bile HTML belgelerinizin düzgün çalışmamasını sağlayabilir. Bu yüzden HTML editörleri son derece kullanışlıdır!

Artı, özellikle bir editörün HTML'yi ele alma becerisine yoğunlaşmasına rağmen, birçok editör, kodlama ve web geliştirme becerilerinizle iletişim kurmak istiyorsanız size daha fazla seçenek sunarak CSS veya PHP gibi diğer dilleri ele alabilir.

Peki, En İyi HTML Editörü Hangisi?
Bu basit bir soru ama nihayetinde cevap çok kolay değil! Bunu iki bölüme ayıracağız.

 • Ücretsiz HTML Editörleri - Bunlar şu anda ücretsiz olarak indirebileceğiniz editörler.
 • Ücretli / Abonelik Modelli HTML Editörleri - Bunlar daha büyük şirketler tarafından yapılan, genellikle bir premium fiyat için daha fazla özellik sunarlar.

İlk olarak, en iyi ücretsiz HTML editörlerini görelim:

Not - Bakacağımız tüm HTML editörleri CSS düzenleme yeteneğine de sahiptir!

Ücretsiz En İyi Html Editörleri!

Atom editor

İlk olarak 2014 Şubat ayında beta formunda tanıtılan Atom editörü, mevcut en iyi HTML editörlerinden biri haline geldi.

Atom editörü de son derece özelleştirilebilir! Basit durum çubuğu saatlerinden JSON biçimlendirmesine kadar 7,500'den fazla yüklenebilir paket barındırır.

Bu sadece bir başlangıçtır, çünkü temalar Atom editörü ile özelleştirilebilir. İndirmek için 2,500'ün üzerinde tema var ve bu rakamlar Atom web sitesindeki resmi olanlardır, bu yüzden devam ederseniz daha da fazlası vardır!

Atom editörünün içerisine kod yazmak kolay, temiz ve inanılmaz derecede sezgiseldir. Otomatik kapanma etiketleri gibi şeyler ne yazık ki eksik. Ancak, ayarlara girdiğinizde bazı inanılmaz seçenekler elde edersiniz.

Hepsi özelleştirilebilir ve diğer uygulamaların içerdiği otomatik özelliklerin çoğunu barındırır. Ayrıca sözdizimi vurgulama, varsayılan kaynak editörü ve isteğe bağlı bir görsel düzenleyici gibi ek özelliklere de sahipsiniz.

Atom html editörü şu sistemlerde kullanılabilir:

 • MacOS 10.8 ve üstü
 • Windows 7 ve üstü
 • Linux

Brackets

En iyi HTML düzenleyiciyi ararken Brackets, daha önce karşılaşmış olabileceğiniz bir isimdir. Brackets editörü, Haziran 2012'de piyasaya sürüldüğünden beridir varlığını sürdürüyor. Adobe tarafından açık kaynak kodlu bir proje olarak geliştirildi ve şu anda en iyi ve tam özellikli HTML editörlerinden biri olarak kabul ediliyor. Odaklanmış görsel araçlar ve önişlemci desteği ile Brackets, tarayıcıda tasarımı kolaylaştıran modern bir metin editörüdür. Web tasarımcıları ve front-end geliştiriciler için hazırlanmıştır.

Brackets editörünün muhtemelen en önemli özelliği canlı önizlemedir. Bu özellik yeni bir tarayıcı penceresi açacak ve sayfayı Brackets editörüne eklediğinize / düzenlediğinize göre güncelleyecektir. Bu özellikle, işlerinin nasıl görüneceğinden emin olmayacak yeni kodlayıcılar için son derece yararlıdır.

JSON ile doğru ve yanlış değerleri değiştirmek, basit onay kutularına veya Atom gibi geçişlere sahip olmak yerine gereksiz yere karmaşık geliyor. Dediğim gibi, ne yaptığınızı biliyorsanız, bu sizin için en iyi HTML editörü olabilir!

Brackets html editörü şu sistemlerde kullanılabilir:

 • macOS
 • Windows
 • Linux

Komodo Edit

Komodo Edit, Komodo IDE (Entegre Geliştirme Ortamı) olarak bilinen bir premium ürünün ücretsiz bir sürümüdür. Ücretsiz sürüm, burada tanıtılan.

İlk sürümü 2007 yılında yapıldı. ActiveState tarafından geliştirilen Komodo Edit çok kapsamlı ücretsiz bir HTML editörüdür! Güçlü, ancak basit bir şey arıyorsanız Komodo Edit harika bir editör.

Komodo Edit, Brackets'a benzer bir önizleme işlevi sunar, ancak canlı bir önizleme değildir. Her düzenlemeden sonra kaydetmeniz ve ardından önizleme almak için menüden üç kez tıklamanız gerekir.
Yüklü tarayıcılarınızın herhangi birinde veya Komodo Edit'in kendisinde önizleme yapmayı seçebilirsiniz. Komodo Edit ile bölünmüş ekran önizleme kullanımını da kullanabilirsiniz.

Komodo Edit html editörü şu sistemlerde kullanılabilir:

 • Windows 7 veya üstü
 • macOS 10.9 veya üstü
 • Red Hat Enterprise Linux 5 veya üstü
 • CentOS 6.0 veya üstü
 • Fedora 18 veya üstü
 • OpenSUSE 13.1 veya üstü
 • SUSE Linux Enterprise 11.2 veya üstü
 • Ubuntu 12.04 veya üstü

CoffeeCup HTML Editor

Ücretli bir hizmetin ücretsiz denemesini sundukları için burada ‘ücretsiz’ bölümünde tanıtılacak.

İlk bakışta, CoffeeCup editörü en iyi HTML editörü gibi görünmeyebilir, eskimiş arayüzü ve Windows dışında desteklenmeten herhangi bir işletim sistemi eksikliği. Ancak, kullandığınızda CoffeeCup HTML editörünün inanılmaz derecede güçlü bir uygulama olduğunu anlıyorsunuz.

CoffeeCup HTML editörünün kullandığı temel özelliklerden biri de “Bileşenler Kütüphanesi” dir. Bu temelde sizin için bir zaman tasarrufu. Bir web sitesi hazırlarken garklı sayfalarda tutarlı kalmak isteyebileceğiniz belirli öğeler var. Altbilgi veya menü gibi şeyler akla geliyor.

Bileşen kitaplığı ile, kodlandıktan sonra kitaplıktaki bir öğeyi kaydedebilir ve daha sonra kodu düzenlemek isterseniz, sadece kütüphane sürümünden güncelleyebilirsiniz! Bu daha sonra tüm ilgili öğeleri otomatik olarak güncelleyecektir. Dediğim gibi, büyük bir zaman tasarrufu!

CoffeeCup HTML editörü ilk olarak 1996'da çıktı ve tasarımı orada kalmış gibi görünüyor!

CoffeeCup HTML Editor şu sistemlerde kullanılabilir:

 • Windows XP veya üstü sistemler

Ücretli En İyi Html Editörleri!

Şimdi, parayla alabileceğiniz en iyi HTML editörlerine bir göz atacağız.

Adobe Dreamweaver

Adobe Dreamweaver, 1997'den beri epey bir zamandır yayında! İlk sürümden beri, mevcut en iyi ve en güvenilir HTML editörlerinden biri olmuştur. Adobe tarafından öne çıkarılmıştır ve oluşturulmuştur, böylece çok sayıda yardım ve destek seçeneğiniz vardır.

Adobe Dreamweaver'ın özellikleri şunları içerir:

 • Bootstrap 4 desteği
 • PHP 7 Desteği
 • HTML ve CSS Ön İşleme
 • Modern kullanıcı arayüzü
 • Zarif temalar
 • Bir etiketin yalnızca vurgulayarak neye benzeyeceğini anlama yeteneği

Dreamweaver, Adobe tarafından oluşturulan yüksek kaliteli ve premium bir uygulamadan beklediğiniz her şeyle birlikte gelir. Canlı önizlemeler, bolca tema ve çok kapsamlı yardım seçenekleri. Adobe, tüm ürünlerini aboneliğe dayalı bir "Yaratıcı Bulut" fiyatlandırma modeline taşıdığından, aslında Adobe Dreamweaver'ı dışarı çıkıp satın almanız mümkün değildir. Sadece abonelik ile satın alabilirsiniz.

Adobe Dreamweaver şu sistemlerde kullanılabilir:

 • macOS
 • Windows

UltraEdit

IDM Computer Solutions'ın kurucusu tarafından 1994 yılında kurulan UltraEdit, HTML düzenleme ve PHP düzenlemelerini içeren bir kod editörüdür.
UltraEdit'e paketlenmiş birçok özellik var ve onu en eksiksiz HTML editörlerinden biri haline getiriyor!

Arama fonksiyonu özellikle harika. Kontrol etmek veya düzenlemek istediğiniz herhangi bir kod örneğini çok hızlı ve kolay bir şekilde bulmanızı sağlar.

Adobe Dreamweaver'da olduğu gibi, UltraEdit yalnızca sınırlı bir süre için ücretsizdir, daha sonra satın almanız gerekir. Ancak, UltraEdit ile, sadece bir kez ödeme yaparsınız ve bu, uygulamaya ve gelecekteki güncellemelere sahip olursunuz!

 UltraEdit şu sistemlerde kullanılabilir:

 • macOS, Windows ve Linux sürümleri

Sonuç olarak - En İyi HTML Editör Hangisi?
Atom'un neredeyse herkes için ve yeni başlayanlar için en iyi seçenek olduğu görülüyor.

Daha entegre veya tam özellikli bir deneyim istemeniz halinde, Komodo Edit de fantastik bir seçenek olacaktır. Gerçekten 7/24 büyük destek seçeneklerine ihtiyacınız olmadığı sürece HTML editörünüz için ödeme yapmaya değmez. Basit çünkü bu günlerde bedava olanlar çok güzel!

Sonuç olarak, en iyi HTML editörü, hayalinizdeki siteleri oluşturmaya başladığınız yerdir. Azim ve sabır varsa, Dreamweaver veya Brackets, Atom veya UltraEdit olsun, artık her gün usta kodlayıcı olmanın yolunda yürüyeceksin!
 

En İyi 10 Ücretsiz HTML Editörü
İlginizi Çekebilir

En İyi 10 Ücretsiz HTML Editörü

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile