En İyi Linux Yazılımları

En İyi Linux Yazılımları

/ / Okuma süresi: 17 dk, 45 sn / Yorum (0)
A A A

Yeni veya profesyonel Linux kullanıcısısı olun. Her iki durumda da doğru yere geldiniz. Şimdi Linux sisteminize en gerekli uygulamaları yükleme vakti geldi. En çok yüklenen Linux uygulamaları bu yazımızda.

Bunlar, hangi yazılımla başladığınızı ve makinenizde en iyi neyin çalışacağını belirleyen seçeneklerdir. Ancak, yükleme işleminin ne kadar önemli olduğunu görmek için dağıtımın uygulama depolarını incelemenin tam zamanı.

Aşağıdaki yazılımların çoğu ücretsiz ve açık kaynaktır. Çoğunluk sadece bir paket yöneticisi (Ubuntu Software, GNOME Software, Muon Discover veya YaST gibi) açmanızı ve bir arama gerçekleştirmenizi istiyor. Veya birkaç komuta dokunabilirsiniz.

Birkaçı, bir web sitesinden bir yükleyici indirmenizi gerektirir. İşte uygulamalar.

Tarayıcılar

Firefox

Yeni Kuantum güncellemesi ile Mozilla, insanlara Firefox'u tekrar kontrol etme nedeni verdi. Özellikle Linux kullanıcıları, istemci tarafı özellikleri için destek görmekten memnuniyet duyabilir bu da Firefox'u GNOME ve Elementary OS Pantheon gibi masaüstü ortamlarda kendini daha fazla hissettiriyor. Mozilla, bunun yerine Firefox'u kullanmayı düşünmenin çeşitli nedenlerinden biri olan Chrome'la birlikte gelmeyen gizlilik seçeneklerini iyileştirir.

Chrome/Chromium

Bazı sakıncalarla, Chrome artık bu listenin kralıdır. Tarayıcı o kadar güçlü oldu ki bir Chromebook satın alabilir ve bilgisayarınızın çoğunu başka bir uygulamaya ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz. Tüm bu işlevler Linux'ta mevcuttur. Chrome'u Google web sitesinden indirmeniz gerekir; ancak doğrudan birçok Linux reposundan Chromium indirebilirsiniz.

Opera

Opera açık kaynak değildir, ancak ücretsizdir. Web tarayıcısını dağıtımınızın repolarında bulamazsınız, ancak web sitesi Linux için DEB'ler ve RPM'ler sunar. Opera, Chrome veya Firefox kadar popüler değildir ancak Linux masaüstünüze yükleyebileceğiniz üçüncü ana tarayıcıdır. Opera, kendisini ayırt etme yollarına ihtiyacı devam ettirdiğinden, son sürüm reklam engelleyici ve bir VPN içerir.

Web (Epiphany) Browser

Linux için geliştirilen çok tarayıcı yok. Aynı zamanda orijinal adı (Epiphany) tarafından da bilinen GNOME Web tarayıcısı, etrafındaki eski tarayıcılardan biridir. Daha sonraki sürümler, GNOME Kabuğu ile bulacağınız en iyi entegrasyonu sunar. Ana tarayıcılarda bulunan eklentileri yok, ancak bazı kullanıcılar, hatalı çalışan bir sitenin tüm tarayıcıyı çökmesine engel olan minimalizm, hız ve sekme yalıtımını beğenir.

QupZilla

Görsel entegrasyon sizin için önemliyse, QupZilla'yı öneririm. Destek, yukarıdaki tarayıcılar kadar sağlam olmayabilir, ancak web'in çoğunda sizi bekliyor olacak. QupZilla istikrarlı bir gelişme halindedir.

E-posta

Thunderbird

Thunderbird, Mozilla'nın e-posta istemcisidir. Firefox olarak adını duyurmakla kalmaz, belki de sadece e-posta istemcileri dünyasında Outlook'tan sonra ikinci sırada gelir. Bu çapraz platform aracı, başka yerlerde olduğu gibi Linux'ta da aynı şekilde çalışır; bu nedenle, yeni Linux kullanıcılarının bunu bulma şansı vardır.

Geary

Geary varsayılan GNOME e-posta istemcisi değildir. Bu uygulama, şimdi de Shotwell fotoğraf yöneticisini bize getiren açık kaynak kodlu uygulamaların geliştiricisi olan Yorba'dan geliyor. İlk Proje, Geary'yi çatallamış ve adı Pantheon Mail olarak değiştirmiş ancak gelecekteki güncellemelerin diğer dağıtımlarla uyumlu kalacağı konusunda söz veriyor.

Evolution

Evolution, GNOME projesinin resmi e-posta istemcisidir. Plus Evolution, dahili bir takvim, adres defteri ve yapılacaklar listesi ile birlikte gelir.

KMail

KMail daha büyük paketin bir parçasıdır, ancak uygulamayı bağımsız olarak daha hafif bir deneyim için kullanabilirsiniz.

Claws Mail

Claws Mail, alternatiflerin çoğunun gerektirdiği ağır bağımlılıklara sahip olmayan hafif bir uygulama için mükemmel bir seçimdir. Bu, XFCE ve LXDE gibi yalın masaüstlerine iyi bir uyum sağlar. Uzun özelliklere sahip bir listeyle, beklediğiniz işlevselliğin çoğunu bulursunuz.

Anlık mesajlaşma

Pidgin

Pidgin, on yıllardır dolaşan ve milyonlarca kullanıcıyı cezbeden bir platform sohbet programıdır. Electronic Frontier Foundation, Pidgin'e 2015 yazında güvenli mesajlaşma skor kartında mükemmel bir puan verdi, bu yüzden bu uygulamayı yüklemek için birçok mesajlaşma servisine arkadaşlarınızın olması gerekmiyor.

Empathy

GNOME için varsayılan istemci Empathy'dir. Sonuç olarak, bu masaüstü ortamını kullanan birçok dağıtıma önceden yüklenmiş olarak gelir. Metne ek olarak, ses çerçevesi tarafından desteklenen protokollerde ses ve video kullanarak iletişim kurabilirsiniz.

KDE Telepathy

Bu, KDE topluluğunun anında mesajlaşma konusundaki yeni yaklaşımıdır.
Diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında KDE Telepathy, Plasma masaüstü ile daha iyi entegrasyon sunar.

Finans

GnuCash

Adından da anlaşılacağı üzere, GnuCash GNU Projesinin bir parçasıdır. Intuit Quicken'e ücretsiz ve açık kaynak alternatifi.
Uygulama, kişisel veya küçük işletme muhasebesini ele alabilir; çeşitli biçimlerde içe aktarma, hisse senetlerini takip etme ve bilgilerinizi raporlar ve grafikler halinde sunma becerisine sahiptir.

KMyMoney

Plasma masaüstünü tercih ederseniz, GnuCash evinizde pek rahat hissetmeyecektir. Bu durumda, KMyMoney'i kontrol edin. Benzer şekilde özelliklerle dolu iyi kurulmuş bir uygulama.

Skrooge

Skrooge, KDE hayranları için alternatif bir seçenektir. KMyMoney mevcut dosyalarınızı almazsa veya bilgi sunma biçimini sevmezseniz, Skrooge'ye bir göz atın. Sadece aradığınız şey olabilir.

HomeBank

HomeBank bir GTK-herhangi bir masaüstü ortamı düşünülerek tasarlanmamış bir web tabanlı araçtır. Belki de bu listede herhangi bir muhasebe uygulamasının en basit sunumunu sunar. İstediğiniz işletim sisteminde de kullanılabilir; bu nedenle PC'ler ve MacBook'lar arasında ileri geri atlamak durumunda olabilirsiniz.

Ofis programları

LibreOffice

LibreOffice, Linux'ta bulabileceğiniz en iyi ofis paketidir. Microsoft Office'i kullanaran milyonlarca insanın Windows'a yükleyebileceği kadar yetenekli. Para harcamaksızın, istediğiniz özelliklerin çoğunu ve Microsoft Office'in belge biçimleriyle büyük uyumluluk elde edin.

GNOME Office

LibreOffice büyük bir pakettir, bu yüzden zaman zaman ağır hissedebilir. GNOME, ücretsiz masaüstleri için açıkça oluşturulmuş bir dizi uygulama sunar ve daha az sistem kaynağı kullanırlar. Oldukça çok özelliklere ihtiyacınız yok ve Microsoft Office ile uyumluluk konusunda endişe duymuyorsanız, LibreOffice Writer ve Calc için AbiWord ve Gnumeric'i tercih edebilirsiniz.

Calligra Suite

Calligra, KDE'de evde hissettiren bir ofis paketi. Arayüz, geniş ekran monitörlerini göz önünde bulundurarak tasarlanmış ve bir bütün olarak Plasma masaüstü gibi çok özelleştirilebilir. Calligra, LibreOffice veya GNOME Ofisi kadar olgun değildir, ancak QT uygulamaları ile istiyorsanız tercih etmeniz faydalı olacaktır.

WPS Office

Belki sadece Microsoft Office gibi görünen bir şey istersiniz. WPS Office Linux için kullanılabilir. Bu açık kaynaklı yazılım olmadığı için birçok Linux kullanıcısı için her zaman bir öncelik değildir. Linux için WPS Ofisi, MS Office kadar iyi görünüyor ve daha da iyi performans sergiliyor.

Multimedya

Ardour

Audacity başlamak için harika bir yerdir. Bu, profesyonel kullanıma yönelik tam teşekküllü bir dijital ses istasyonudur. Ardor, Linux için türünün tek aracı değil ancak bu, Mixbus gibi diğer araçların temelini oluşturuyor.

Audacity

Audacity, ses kaydetmek ve düzenlemek için popüler bir araçtır. Bir albüm kaydetmek mi istiyorsunuz yoksa kendi podcast'inizi mi yapmak istiyorsunuz? Audacity, Linux, Windows ve Mac OS X'te kolay bir öneri.

GIMP

GIMP, açık kaynaklı masaüstü için zengin bir görüntü düzenleyicidir. Ayrıca, herhangi bir işletim sisteminde türünün en iyi ücretsiz uygulamasıdır. GIMP, PhotoShop'a alternatiftir ve kendine has tutma kabiliyetine sahiptir. Bazı insanlar Adobe arayüzünü tercih edebilir, ancak birkaç yıl önce tek bir pencere görünümünün eklenmesiyle, GIMP düşündüğünüzden daha fazla tanıdık geliyor olabilir.

OpenShot

OpenShot, YouTube da bir kayıt hazırlamak için harika bir video düzenleyicidir. İlk kez 2008'de başlatıldı, ancak sürüm 2.0'dan sonra çok daha iyi oldu. Bu, üretim stüdyolarında 3D animasyon, kompozisyon, ses karıştırma ve daha fazlasıyla bulacağınız bir araç değilse de, elinde pek çok gelişmiş özellik var.

Pitivi

Klipleri kırpma, geçişler ekleme ve birkaç efekt eklemek gibi temel özellikleri mi istiyorsunuz? PiTiVi sizi koruyor. Çok ileri düzey değil, ev kullanımı için çok yetenekli bir araçtır.

Kdenlive

Yine, KDE projesinin kendi seçeneği vardır. Kdenlive PiTiVi'den daha güçlüdür, bu da OpenShot'a mükemmel bir alternatiftir. QT tabanlı bir masaüstü kullanıyorsanız buradan başlayın, ancak yine de denemek isteyebilirsiniz.

Lightworks

Lightworks, tartışmasız Linux masaüstündeki en iyi video editörüdür. Birkaç Hollywood yapımcısının film üretmek için bu uygulamayı kullanması yeterince iyi bir neden. Ancak bir maliyeti var.
Lightworks'un profesyonel sürümü yüzlerce dolara mal olacak. Neyse ki, ücretsiz sürüm, 720p'de MPEG-4'e dışa aktarılmanızla birlikte iyi olduğu sürece size tüm aynı araçları sunar.

Medya Oynatıcılar

VLC

VLC, izlemek istediğiniz dosyayı çalamazsa, başka hiçbir oynatıcı açamaz. Bu uygulama o kadar işe yarıyor ki, birçok Windows makinesinde gördüğünüz ilk kurulumlardan biridir. Arayüz dağınık veya modası geçmiş olabilir, ancak işlevsellikten hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Videos (Totem)

GNOME masaüstünün varsayılan video düzenleyicisi tasarım açısından basittir. GStreamer tarafından desteklenen herhangi bir ortam biçimini çalar. Seçenekler çok kapsamlı değildir, ancak izlemekte olduğunuz şey üzerine odaklanabilmeniz için mükemmel bir iş çıkarmaktadır.

Vocal

Vocal, Elementary OS için geliştirilmiş bir podcast istemcisidir. Bu, bu dağıtım uygulamalarının ortak olduğu tüm sadelik ve stille geldiği anlamına gelir. Yazılım erken aşamadadır, ancak bu, Linux'un üç yılda bir güncelleme görmeyen Miro'dan bu yana gördüğü daha heyecan verici podcast ile ilgili gelişmelerden biri.

Müzik çalarlar

Rhythmbox

Rhythmbox bir klasiktir. ITunes kullandıysanız, bir müzik çaların bu tek duraklı mağazasında gezinmeyi biliyorsunuzdur. Kütüphanenize erişin, podcast'leri dinleyin ve Creative Commons çevrimiçi mağazalardan yeni müzik indirebilirsiniz. Uygulama son on yılda pek değişmedi, ancak sürekli olarak işini gördü.

Lollypop

Rhythmbox varsayılan bir GNOME masaüstünde yerinde görünmese de, Lollypop evinde hissediyor. Basit GNOME Müzik çalarından tasarım ipuçları alır, ancak özellikleri küçümsememektedir - aşağıdaki GNOME kurallarının bir uygulamanın temel olmasını gerektirmediğini gösterir.

Amarok

Amarok, KDE müzik ortamının en heyecanlısı. Aynı zamanda bir iTunes klonuna benzemeksizin aynı özellikteki Rhythmbox'ı (ve daha fazlasını) paketi oluşturmayı başarıyor. Arayüzü tamamen değiştirebilir ve Amarok'u beğeninize uyacak eklentiler ekleyebilirsiniz. Linux masaüstünde yalnızca bir müzik uygulaması önerebilseydim, bu olurdu.

Clementine

Clementine ilhamını eski Amarok'tan alır. İlk kez kurulduktan sonra yıllar geçtikçe, uygulama kendi haline geldi. Bugünlerde bir takım çevrimiçi kaynaklardan müzik akışını gerçekleştirebilir ve Clementine Android uygulamasını kullanarak müzikçaları kontrol edebilirsiniz.

Fotoğraf yöneticileri

digiKam

DigiKam, yalnızca Linux için en iyi fotoğraf yönetimi uygulaması değil, herhangi bir masaüstü işletim sisteminde, dönemin en iyi seçeneği olduğunu iddia edebilirsiniz. Linux'a geçiş yapmak isteyen profesyonel bir fotoğrafçı iseniz, başlamak için iyi bir yer. DigiKam, RAW dosyalarını içe aktaracak, meta verileri yönetecek, etiketler uygulayacak, etiketler oluşturacak ve terabayt fotoğraflarınızı yönetilebilir bir işe dönüştürür. Sıradan kullanıcıları da kucaklamak için yeterince basittir.

Gwenview

Gwenview, bir KDE Plazma masaüstündeki varsayılan fotoğraf görüntüleyicidir, ancak aynı zamanda harika bir fotoğraf yöneticisi de olabilir. Herhangi bir ek yazılım yüklemenize gerek kalmadan dosyaları tarayabilir ve dosyalarda basit düzenlemeler yapabilirsiniz. Eklentilerin geniş yelpazesi sayesinde, yapabileceğiniz şeyin sınırı bu değil. Gwenview, KDE'nin hayranı değilseniz bile onu kullanmak isteyebileceğiniz kadar caziptir.

gThumb

Gwenview gibi, gThumb fotoğraf yöneticisi olarak ikiye katlanabilen bir resim görüntüleyicidir. İdeal bir işlevsellik ve basitlik özelliği, rahat kullanım için mükemmel bir ürün yelpazesi sunar, ancak büyük bir olasılıkla, iş yapmak isteyeceğiniz yazılım türü değildir.

Shotwell

Shotwell, GTK tabanlı masaüstü ortamları için en basit fotoğraf yöneticisidir. Fotoğraflarınızı bir kameradan içe aktarır, onları gruplandırmanın bir dizi yolunu sunar; etiketler uygulayabilir, RAW dosyalarını açabilir ve düzenlemeler yapabilirsiniz. DigiKam'dan daha hızlı yükler ve aynı çekirdek işlevselliğinin çoğunu sağlar.

Metin editörleri

Gedit

GNOME'un varsayılan metin düzenleyicisi, türünün en özellik dolu uygulamalarından biridir. Temel notları yazmak için harika bir yoldur.

Kate

Kate, KDE masaüstü ortamı için varsayılan metin düzenleyicisidir. Bu KDE'den bahsettiğimiz için, pek çok gelişmiş işlevselliği birçok uygulama menüsünde bulmak kolaydır. Artı içeriğine ulaşana kadar arayüzü değiştirebilirsiniz.

Sublime Text

Tüm Linux uygulamaları açık kaynak değildir ve Sublime Text buna bir örnektir. Bu tescilli metin editörü çapraz platform olup, Windows ve macOS'ta da çok sayıda kullanıcı kazanmıştır. Dikkat çekmeden yazma, iki dosyayı yan yana düzenleme becerisi,
ve geniş bir kısayol kümesi, Linux sürümünü diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi cazip hale getiriyor. Artı, deneyiminizi kendi yapabileceğiniz, topluluk tarafından desteklenen eklentilerden oluşan geniş bir havuzu var.

Terminaller

GNOME Terminal

GNOME Terminal, GNOME masaüstüyle birlikte gelir, bu yüzden ilk olarak Ubuntu, Debian ve Fedora. Neyse ki, iş için iyi bir araç olması umulur. Menubar'ı gizleyebilir, yazı tipi ve arka plan renklerini ayarlayabilirsiniz (pencereyi şeffaf hale getirme ve metni yeniden boyutlandırma üzerine geri sarabilirsiniz).

Konsole

KDE için varsayılan terminal olan Konsole, kendi terminal penceresini görüntüleyen herhangi bir KDE uygulamasında görünür hale gelir.
Uygulamalar arasındaki bu entegrasyon seviyesi, Plasma masaüstünü cazip hale getiren şeyin bir parçasıdır. Bunun anlamı, eğer KDE ekosistemine yatırım yapanlar değilseniz, Konsole'u kurmanın daha az sebebi olduğu anlamına gelir, ancak bölünmüş terminaller olması oldukça hoştur.

Terminator

Terminatör bir ızgarada dört terminal yapabilir. Eğer bu sizin için yeterli değilse, bu sayıyı sekiz katına çıkarmayı deneyin. Terminatör umursamaz.

Guake

Terminalinizin kendi penceresini işgal etmesini istemiyor musunuz? Yoksa ayrı bir uygulama başlatmak sizi yavaşlatır mı? Her iki durumda da Guake'i tercih edebilirsiniz, ekranın üstünden aşağı düşen bir terminal. Bir klavye kısayolu atayın ve her zaman bir terminal kullanışlılığına sahip olursunuz. İsmine gelince Quake, bu şekilde terminale erişmenizi sağlayan bir video oyunundan ilham alıyor.

Yakuake

Yakuake Guake'in yaptığını yapar, yalnızca KDE için. Bir GTK kullanmadığınızda -masaüstü tabanlı bir alternatif bir seçeneğe sahip olmak güzel. Yakuake QT'de yazılmış üstten aşağı terminaldir.

Geliştirme

Eclipse

Eclipse, Linux'ta go-IDE'dir, ancak diğer işletim sistemlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Büyük bir topluluk ve birçok eklenti var. Sonuç olarak, Eclipse'in ihtiyacınız olan özelliklere sahip olması için iyi bir şans var.

Atom

Atom, GitHub tarafından geliştirilen bir metin editörüdür. Hedef, 21. yüzyılda kesilebilir bir metin editörü tasarlamaktı. İnsanlar, Atom'un mükemmel bir geliştirme aracı olarak kullandığı pek çok eklenti geliştirdiler. Hatta bir IDE olarak kullanabilirsiniz.

Geany

Geany, ne metin editörü ne de tam teşekküllü bir IDE değildir. Bu bir kod editörü. Yazılım derleyip çalıştırabilir,
geçerli dosyada tanımlı işlevlerin bir listesini ve daha fazlasını görüntüleyin.

Bakım

GNOME Tweak Tool

GNOME'un sadeliği üzerinde yoğunlaşsına rağmen, masaüstü çok özelleştirilebilir. Uzantıların doğru kombinasyonu ve birkaç ekstra uygulama ile bilgisayarınızın arayüzünün birçok yönünü değiştirebilirsiniz. GNOME Tweak Tool bu ekstra uygulamalardan biridir. Fontları değiştirmek veya yüklediğiniz uzantıları değiştirmek ister misiniz? Olması gereken yer burası.

Unity Tweak Tool

Unity Tweak Tool benzer bir uygulamadır, ancak Ubuntu'nun Unity arayüzü ile tasarlanmıştır. Temel kavram aynıdır. Sanal masaüstlerini düzenlemek, animasyonları ayarlamak ve Ubuntu'nun varsayılan olarak yapmanıza izin vermediği diğer yönlerini değiştirin.

BleachBit

Linux, Windows'un gerektirdiği normal sistem bakımına ihtiyaç duymaz ancak makinelerimizin bir bölümüne güç tüketmek isteyebileceğimiz zamanlar da vardır. BleachBit bunu yapabilir. Bu araç, dosyaları güvenli bir şekilde siler ve büyük bir uygulama listesini "temizler".

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 854 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" En İyi Linux Yazılımları konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere En İyi Linux Yazılımları ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi Linux Yazılımları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.