En İyi OLED TV: LG, Sony ve Panasonic Karşılaştırıldı

En İyi OLED TV: LG, Sony ve Panasonic Karşılaştırıldı

Televizyon teknolojisi şaşırtıcı bir oranda ilerliyor. Cihazların artan yaygınlığı, Akıllı TV'lerin artık bu kadar kullanışlı olmadığı anlamına gelirken, ekranların kalitesi artmaya devam ediyor. En son "büyük şey" TV'ler için OLED ekranlardır.

Üç üretici bu yolda önde gidiyor: LG, Sony ve Panasonic. Bu üç şirketin her birinden en iyi 4K ve 65 inç ekran TV'ye bir göz atalım.

OLED TV Ekranı Nedir?
OLED, organik ışık yayan diyot anlamına gelir. OLED ekranlar, elektrik aldıklarında yanan organik bileşikleri kullanırlar. Bu, her bir pikselin bir arka ışık gerektiren LED televizyonlardan farklı olarak ışık yaydığı anlamına gelir. Bir tüketici düzeyinde, daha canlı kontrastların, daha iyi bir renk yelpazesinin ve daha geniş izleme açılarının keyfini çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Belki de en önemlisi, her bir piksel tek tek güçle çalıştığı için, tamamen siyah gösterildiğinde tamamen görünebilirler ve daha koyu renklere neden olurlar.

Tersine, LED ışıkların boyutu, her bir ışığın birkaç piksele ışık verdiği anlamına gelir, böylece resmin netliğini azaltır.

LG OLED TV'ler
LG OLED TV'ler şu anda piyasadaki en popüler ürünler. En geniş renk yelpazesi, en ince tasarımlar ve “Cam Üzerine Resim” teknolojisi sunuyorlar. Cam Üzerindeki Resim, OLED ışıklarının yerleştirilmesi anlamına gelir; doğrudan ekranın arka tarafına bağlanırlar.

HDR çıktısını artıran en son teknolojiye sahip OLED HD geliştirme ve dinamik ton eşleştirmesinin tadını çıkarabilirsiniz. 2018 ayrıca yeni bir Alpha 9 işlemcisinin tanıtımını da gördü. Yüksek çözünürlüklü görüntülerin neredeyse 4K kalitesinde olduğu, görüntü gürültüsünü azalttığı ve bant oluşumunu önemli ölçüde azalttığı görülebilir.

LG’nin En İyi OLED 4K TV’si

Boyut önemli değilse ve en iyi 4K çıktıdan yararlanmakla ilgileniyorsanız, LG OLED55C8 (kısaca C8) kazanır.

Model 65 inçlik bir versiyona sahip olsa da, 55 inçlik set para için en iyi değeri sunuyor. Birçok yorumcu, şimdiye kadar kullandıkları en iyi TV olduğunu iddia ediyor.

Yukarıda bahsedilen Alpha 9 işlemci, bir tüketici TV'de bulabileceğiniz en iyi görüntü işlemeyi sağlar, ekran özel bir oyun modu ile gelir ve standart HDR10, Dolby Vision, HLG (Hybrid Log-Gama) çıkışı ve Technicolor’ın Gelişmiş HDR'si destekler.

Ekrandan uzakta, TV'de dört adet HDMI portu ve üç adet USB portu bulunmaktadır.

Tek dezavantajı fiyattır.

LG’nin En İyi 65-inç OLED TV

Paranız varsa ve 65 inç ekrana geçmek istiyorsanız LG OLED65W8 (W8) en iyi seçenek. Olağanüstü incelik için “duvar kağıdı TV” olarak adlandırılan ünlü, 65 ve 77 inçlik versiyonlarda geliyor.

C8 gibi, Alpha 9 işlemci tarafından destekleniyor, yani daha önce tartıştığımız tüm avantajlardan yararlanacaksınız.
W8 ayrıca saniyede 120 karelik şaşırtıcı derecede yüksek bir kare hızından yararlanır. Bu nedenle, yeni HFR sinyallerini destekleyebilir ve birkaç yıl için sizi geleceğe karşı korumalıdır.

Sony OLED TV'ler

Sony'nin OLED oyununa girmesi şaşırtıcı derecede uzun bir zaman aldı.

LG, webOS platformunda çalışırken, Sony Android TV'yi kullanıyor. Bunun iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi olduğunu düşünün, en iyi akıllı TV işletim sistemi tartışmasında nerede durduğunuza bağlıdır. Alınan bilgelik, Android TV'nin Google Home ile sorunsuz bir şekilde çalışmasına rağmen, webOS'un daha iyi olduğu.

Sony modelleri hakkında en eşsiz şey ses. Çoğu TV'de geleneksel hoparlörler kullanılırken, Sony OLED TV’lerde ekran hoparlördür. Çıkışı üretmek için titreşir. Bu nedenle, ekranın çevresinde veya arkasında ses çıkmıyor.

Sony’nin En İyi OLED 65-inç 4K TV’si

Sony, sadece iki OLED modeli, A1E ve A8F sunuyor. İkisi A8F daha iyi bir televizyon, yani aynı anda Sony'nin en iyi 4K ve en iyi 65-inç modeli. Aynı setin 55 inçlik modeli de mevcuttur.

X1 Extreme işlemci tarafından desteklenmektedir. İşlemci, her çerçeveyi ayrı ayrı ölçekleyebilen gerçek zamanlı işlem sunar.
Bu, LG modellerinde olduğu gibi, TV'nin HD videoyu yaklaşık 4K kalitesine dönüştürebileceği anlamına geliyor. Ekranda ayrıca Dolby Vision var ve HDR özelliği film ya da oyun izlerken sinemasal bir deneyimi kopyalamayı amaçlıyor.

Son olarak, A8F'de yerleşik Chromecast, Amazon Alexa, Google Asistan, sesli arama ve Google Play uygulama mağazasına erişim gibi bir dizi akıllı özellik bulunur. Bunlar akıllı bir TV alırken göz önünde bulundurmanız gereken şeylerden sadece birkaçı.

Panasonic OLED TV'ler
Son oyuncumuz Panasonic. Panasonic televizyonlar LG ekranlarını kullanıyor, renk gamları, bakış açıları hakkında daha önce bahsettiğimiz şeylerin çoğunu ve karşıtlıklar da burada geçerlidir.

Panasonic'in LG ekranlarını kullanması sadece 2016 yılında TX-65CZ950'nin piyasaya sürülmesiyle başladı. İş birliği, şirketin 2014 yılında OLED aydınlatma departmanını dağıttığı için başladı.

Panasonic’in En İyi OLED 4K TV’si

Panasonic, 2018, FZ800 ve FZ950'de bir çift yeni televizyon yayınladı. FZ950 amiral gemisi modelidir.

Bir HCX işlemci, dinamik LUT'ler, Dolby Vision, HDR10 + desteği, bir Dinamik Sahne Optimize Edici ve bir Teknik 80 watt hoparlör ile geliyor.

HDR desteği kayda değer bir yükseltmedir. 2017 yılında Sony, teknolojiyi sunan tek şirketti, ancak bugün, sıradan. HDR10 + desteği sahne-sahne HDR optimizasyonu ekler.

FZ950 ayrıca Hibrid Log-Gama'yı da destekler. Teknoloji henüz yaygın kullanımda değil. Gelecek için çok fazla şey var, ancak bunun dahil edilmesini görmek çok hoş.

TV'ler Firefox TV işletim sisteminde çalışıyor. Bu makalede bahsettiğimiz üç işletim sisteminin tartışmasız en az memnuniyet oranına sahip.

55 ve 65 inçlik bir versiyonda geliyor.

Panasonic’in En İyi 65-inç 4K TV’si

Seni bir eğri topunu (TC-77EZ1000) bırakacağız. Size 20 bin dolarlık bir göz farı getirecek, ancak beklediğiniz gibi paranız için çok fazla kalite elde edeceksiniz.

Film yapımcıları için tercih edilen televizyon. Gerçekten de, Studio Color HCX2 işlemci bir Hollywood renk uzmanı tarafından ayarlandı.

TV ayrıca THX onaylı bir ekrana sahiptir. THX şirketi George Lucas tarafından kuruldu. Bir TV'nin sertifikasyonu kazanabilmesi için, 30'dan fazla kategoride 400 laboratuar testini geçmesi gerekiyor.

Ekrandan uzakta, Bluetooth desteği, dört HDMI bağlantı noktası, bir web tarayıcısı ve bir uygulama mağazası ile donatılmış olarak geliyor.

Diğer OLED TV Üreticileri
Bu makalede, sadece üç büyük üreticiden OLED TV modellerine baktık, ancak dikkatinizi çekecek çok daha fazla şey var.

Birkaç alternatif daha araştırmak isterseniz, Philips 55POS9002'yi inceleyin. Ve Samsung'u unutma. Koreli şirket OLED ekranları yapmaz, ancak yüksek kaliteli QLED ürünleri sunar.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile