Ogznet.com
Arama Motoru Optimizasyonu için Ücretsiz ve Ücretli En iyi SEO araçları Paylaş:

Arama Motoru Optimizasyonu için Ücretsiz ve Ücretli En iyi SEO araçları

Arama Motoru Optimizasyonu için Ücretsiz ve Ücretli En iyi SEO araçları

Temel olarak SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitenin amacını ve içeriğini daha iyi belirlemek için HTML 4 yönergelerini izleyerek web erişilebilirliğinin bir uzantısı olarak geliştirilmiştir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

İnternet, o ilk günlerden bu güne kadar çok gelişti ve Google gibi büyük arama motorları artık arama sonuçlarını belirlerken çok daha fazla "sayfa dışı" bilgiyi işlemektedir. Yine de, SEO'nun temel ilkeleri her zaman olduğu gibi aynı kalır. Sayfaların yalnızca doğal arama sonuçları için değil, aynı zamanda PPC (Tıklama Başına Ödeme) , harekete geçirici mesaj (CTA) ve diğer pazarlama kampanyaları için anahtar kelimeleri hedefleyecek doğru etiketlere sahip olması gerekir.

Ancak bir işletme, satış sayfalarında hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğini nasıl bilebilir? Ve bu işletme, internet üzerinden hedeflenen bu trafiği kazanmak için neler yapmalıdır? Burada tam olarak bunu yapmaya yardımcı olacak bir dizi SEO analiz aracını listeliyoruz.

En iyi SEO araçları

SEO optimizasyonu için arama motoru devi Google'dan daha iyi alternatif olabilir mi?

Yeni başlayanlar için ideal temel ölçümlere dayalı kolay erişim ve ücretsiz destek sağlar. Google Web Yöneticileri, yeni başlayan web yöneticilerinin SEO'ya başlaması için mükemmel bir yoldur.

Google Arama Konsolu

SEO konusunda profesyonel olmasanız bile, sitenizin veya blogunuzun boyutu ne olursa olsun, Google'ın Arama Konsolu (eski adıyla Web Yöneticisi Merkezi) sayısız kullanıcı dostu araç ile ilk seo aracınız olmalıdır.

Araç grubu, size bir bakışta siteniz hakkında değerli bilgiler verir: Sitenizin performansını değerlendirebilir ve sorunları gidermek için olası sorunları (spam içeren negatif bağlantılar gibi) gözlemleyebilir, sitenizin Google dostu olmasını sağlamanıza ve Google'ın sitenizi indekslemesini izlemenize yardımcı olabilir.

Search Console sürekli olarak güncellenir ve yeni URL inceleme aracı veya yeni site haritaları raporu gibi yeni özellikler yolda.

SEMrush SEO Araç Seti

SEMrush SEO araç seti ilk olarak 2008 yılında SEMrush tarafından geliştirilmiştir. 2018'de proje, genişletme için 40 milyon dolarlık finansman aldı.

Anahtar kelime araştırma aracına SEMrush'un ayrıntılı kontrol panelinden erişilebilir. Ayrıntılı anahtar kelime analiz raporlarının yanı sıra yönettiğiniz herhangi bir sitenin bir özetini görüntüleyebilirsiniz.

Daha da önemlisi, SEO araç seti, rekabette nasıl sıralandığınızı görmek için sayfalarınızın performansını karşılaştırmanıza olanak tanır. Örneğin, diğer web sitelerinden sizinkine gelen backlink bağlantılarını analiz edebilirsiniz.

Trafik analizi, rakiplerinizin en çok yönlendiren siteler gibi web trafiğinin temel kaynaklarını belirlemenize yardımcı olur. Bu, hem sizin hem de rakiplerinizin sitelerinin ortalama oturum süresi ve hemen çıkma oranları açısından nasıl ölçüldüğüne dair ince ayrıntılara inmenizi sağlar. Ek olarak, "Trafik Kaynakları Karşılaştırması" size aynı anda bir grup rakip için dijital pazarlama kanallarına genel bir bakış sunar. SEO konusunda yeni olanlar için 'hemen çıkma oranları', bir web sitesini ziyaret edip aynı sitedeki başka herhangi bir sayfaya erişmeden ayrılan ziyaretçilerin yüzdesidir.

Site alanına genel bakış, rakiplerinizin SEO stratejilerinin bir özetini vermekten çok daha fazlasını yapar. Ayrıca, hedefledikleri belirli anahtar kelimeleri tespit edebilir ve alanlarınızın göreceli performansına hem masaüstü hem de mobil cihazlarda erişebilirsiniz.

SEO Spider etkili bir web analizi sunar ancak ücretsiz sürüm biraz sınırlıdır.

SEO Spider etkili bir web analizi sunar ancak ücretsiz sürüm biraz sınırlıdır.

SEO Spider ilk olarak 2010 yılında "Screaming Frog" tarafından oluşturuldu. Bu seo aracının müşterileri arasında Disney, Shazam ve Dell gibi büyük oyuncular var.

SEO Spider'ın en çekici özelliklerinden biri, URL'leri hızlı bir şekilde aramanın yanı sıra, bozuk sayfaları kontrol etmek için sitenizi tarama yeteneğidir. Bu, sizi '404 hatalarını' tespit etmek için her bir bağlantıyı manuel olarak tıklama zahmetinden kurtarır.

Araç ayrıca, eksik başlık etiketleri, yinelenen meta etiketler, yanlış uzunlukta etiketler içeren sayfaları kontrol etmenize ve her sayfaya yerleştirilen bağlantıların sayısını kontrol etmenize olanak tanır.

SEO Spider'ın hem ücretsiz hem de ücretli bir sürümü var. Ücretsiz sürüm, yeniden yönlendirmelerin taranması gibi çoğu temel özelliği içerir ancak bu, 500 URL ile sınırlıdır. Bu, SEO Spider'ın 'Lite' sürümünü yalnızca daha küçük boyutlu siteler için uygun hale getirir. Ücretli sürüm daha gelişmiş özelliklerin yanı sıra ücretsiz teknik destek içerir.

İlginizi çekebilir

Ahrefs Web Seo Analiz Sitesine Ücretsiz Alternatifler

Web işi ile uğraşanlar ahrefs aracını bilir, seo değerlerini öğrenip web sitenizi üst sıralara çıkarmak için kullandığımız araçtır. ancak Ahrefs ücretli bir sit..

Majestic SEO araçları, 2011'deki başlangıcından bu yana SEO araçları sunuyor ve bugün mevcut olan en eski SEO araçlarından biridir.

Majestic SEO araçları

Araçların ana odak noktası, bir web sitesi ile diğeri arasındaki bağlantıları temsil eden backlink bağlantılarıdır. Bunun SEO performansı üzerinde önemli bir etkisi vardır ve bu nedenle Majestic, büyük miktarda backlink verisine sahiptir.

En popüler özelliklerden biri, ilk 1 milyon web sitesinin sıralamasını gösteren 'Majestic Million'dur.

Majestic'in 'Lite' sürümü toplu geri Backlink denetleyicisi, yönlendiren sitelerin kaydı, IP'ler ve alt ağların yanı sıra Majestic'in entegre 'Site Gezgini' gibi kullanışlı özellikler içeriyor. Majestic, Google Analytics entegrasyonuna sahip değildir.

Moz Pro, arama motoru sonuçlarında trafiği, sıralamaları ve görünürlüğü artırmanıza yardımcı olmayı amaçlayan bir SEO araçları platformudur.

Moz Pro, arama motoru sonuçlarında trafiği, sıralamaları ve görünürlüğü artırmanıza yardımcı olmayı amaçlayan bir SEO araçları platformudur.

Temel araçlar, olası sorunları vurgulayan ve çözüm önerileri sunan Moz Pro örümceğini kullanarak kendi sitenizi denetleme becerisini içerir. Ayrıca, site sıralamanızı web sitesi başına yüzlerce hatta binlerce anahtar kelimeden izleme yeteneği de vardır.

Hangi anahtar kelimelerin ve anahtar kelime kombinasyonlarının hedefleme için en iyisi olabileceğini belirlemeye yardımcı olacak bir anahtar kelime araştırma aracı da vardır ve ayrıca, bağlantılardaki körü metni ve tahmini etki alanı otoritesi dahil olmak üzere bir metrik kombinasyonunu karıştıran bir Backlink analiz aracı da vardır.

Moz Pro'yu satın almasanız bile, bir dizi ücretsiz araç mevcuttur.

En iyi ücretsiz SEO araçları

En iyi ücretli SEO araçlarından bahsetmiş olsak da, bir çok web sitesi, kullanımı ücretsiz olan daha sınırlı araçlar sunmaktadır. Burada ücretsiz seçeneklere bakacağız.

SEOquake, en popüler araç çubuğu uzantılarından biridir. Birden fazla arama motoru parametresini anında görüntülemenizi ve bunları diğer projeler için elde edilen sonuçlarla kaydedip karşılaştırmanızı sağlar. SEOquake'in sağladığı simgeler ve sayılar tecrübesiz kullanıcılar için anlaşılmaz olsa da, yetenekli seo uzmanları bu eklentinin sağladığı zengin ayrıntıyı kullanabileceklerdir.

SEOquake, en popüler araç çubuğu uzantılarından biridir.

Ziyaretçilerin sayısı ve ülkeleri ile ilgili ayrıntıları ölçün, bir sitenin trafik geçmişini bir grafikte trend olarak görün ve daha fazlasını yapın. Araç çubuğu, bir sitenin Google dizin güncellemesi, Backlink, SEMRush sıralaması, Facebook beğenileri, Bing dizini, Alexa sıralaması, web arşiv yaşı ve Whois sayfasına bağlantı için düğmeler içerir. Ayrıca, belirli bir sayfayı veya siteyi etkileyen olası sorunlar için (veya fırsatlara) genel bir bakışa sahip olmak için yararlı bir hile sayfası ve teşhis sayfası da vardır.

Web reklam kampanyanızı hazırlarken hedeflenecek doğru anahtar kelimeleri bilmek çok önemlidir. Google'ın AdWords'ün bir parçası olan ücretsiz anahtar kelime aracının kullanımı kolaydır. Web sitenizin URL'sini kutuya girin, önerilen anahtar kelimeleri incelemeye başlayın.

Google AdWords anahtar kelime planlayıcı

Bununla birlikte, anahtar kelime araştırma amaçları için yararlı olsa da, sağlanan rakamların kesin rakamlardan ziyade yaklaşık değerler olduğunu ve gerçek zamanlı arama hacminden ziyade popülerlik için bir rehber sağlamayı amaçladığını bilmek önemlidir.

İlginizi çekebilir

Arama Motoru Optimizasyonu için Ücretsiz ve Ücretli En iyi SEO araçları

Temel olarak SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitenin amacını ve içeriğini daha iyi belirlemek için HTML 4 yönergelerini izleyerek web erişilebilirliği..

Yine bu listedeki başka bir Google aracı Optimize etme, tecrübeli SEO uzmanları içindir. SEO tamamen sıralamalarla ilgili değildir ve ziyaretçilerinizle etkileşime giren ve dönüşümleri artıran doğru içerik dengesi olmadan, en ciddi optimizasyon boşa gidebilir.

Google aracı Optimize etme, tecrübeli SEO uzmanları içindir.

Google'ın ücretsiz hizmeti, varsayımları oyundan çıkarmanıza yardımcı olur ve sitenizin içeriğini test etmenize olanak tanır: iki farklı sayfanın basit A ​​/ B testinden herhangi bir sayfadaki öğelerin tüm kombinasyonunu karşılaştırmaya kadar. İşleri biraz renklendirmek için kişiselleştirme özellikleri de mevcuttur. Daha karmaşık çok değişkenli testlerden bazılarını çalıştırmak için, tıpkı Analytics'te yaptığınız gibi, sonuçları uygulanabilir hale getirmek için yeterli trafiğe ve zamana ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Backlink (size bağlantı veren siteler) denetimi, web sitesi sahiplerinin ve yayıncıların hangi bağlantı fırsatları olduğunu görmelerine olanak tanır. Muhtemelen bu alandaki en güçlü oyunculardan biri olan Ahrefs'dir.

Ahrefs Backlink Denetleyicisi

170 milyon ana etki alanını kapsayan 17 trilyondan fazla bilinen bağlantıyla şu anda mevcut olan en büyük canlı Backlink indekslerinden birini sunuyorlar. Ahrefs'in diğer araçları ücretsiz olmasa da, Backlink denetleyicisi özelliği, domain derecelendirmenizi, ilk 100 Backlink bağlantısını, ilk 5 bağlantı noktasını ve ilk 5 sayfayı içeren kullanışlı bir anlık görüntü sağlar.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!