En İyi Sıralama için Bu WordPress SEO Eklentilerini Deneyin

 En İyi Sıralama için Bu WordPress SEO Eklentilerini Deneyin

WordPress web sitenizin, en değerli anahtar kelimeleriniz için arama motoru sonuç sayfalarının en üst düzeyine (SERP) göre sıralamasını nasıl görmek istersiniz? Seveceğin bir şeye benziyor mu? Peki, size kolayca elde etmek için kullanabileceğiniz üç güçlü WordPress SEO eklentisi göstereceğiz.

Wordpress siteleri için Seo Plugin

Bildiğiniz gibi, WordPress bir bloglama aracı, bir yayın platformu ve bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS).

Temelde bir konuda bloglama aracı olarak başladı, ama şimdi büyük haber siteleri, şirketler, devlet kurumları, üniversiteler, profesyoneller, küçük işletmeler ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm webin yaklaşık %30'u tarafından kullanılan ve güvenilir, popüler web sitesi yayıncılık yazılımı.

Öte yandan, arama motorları, web sitelerinin en büyük trafiğini oluşturmaktadır. Yönlendirmeler, sosyal, ücretli ve doğrudan ziyaretleri geçer. Aslında istatistikler, 2017 yılında küresel nüfusun %46,8'inin web sitelerine internet üzerinden arama yoluyla eriştiğini ve bu rakamın 2021 yılına kadar %53,7'ye çıkacağı tahmin edilmektedir.

WordPress arama motorlarında kötü performans göstermemesi için kodlanmamakla birlikte, sitenizi SERP'lerin tepesine geçirmek istiyorsanız, varsayılan WordPress yüklemesi sizi çok fazla etkilemeyecektir.

Bunu nasıl çözebilirsin?

WordPress SEO eklentilerinin kullanıldığı yer burasıdır.

SEO PLUGIN NEDİR?

Bir SEO eklentisi, bir WordPress web sitesine eklenebilir SEO ile ilgili fonksiyonların bir grubunu içeren bir yazılım parçasıdır. Bu, WordPress web sitenizin etkili arama motoru performansı için optimize edilmesine olanak tanır.

Tipik bir WordPress SEO eklentisi, aşağıdakileri kolayca yapmanızı sağlar:

 • Teknik SEO'yu uygulayın.
 • Yüksek sıralama için içeriğinizde sayfa optimizasyonu gerçekleştirin.
 • Meta verilerini özelleştirin (sayfa başlıkları, meta açıklamalar vb.)
 • İçerik meta verilerinizi sosyal medya için optimize edin.
 • XML Site Haritaları vb. oluşturun.

Kısacası, WordPress SEO eklentilerinde “gizli özellikler” var, sizin girişiniz için ihtiyaç duymadan, sitenizin başka türlü nedenlerle uğraşabileceği bir çok SEO sorununu çözebilirsiniz.

Bu gizli özellikler çoğu durumda ayarlara ihtiyaç duymaz. Her web sitesi için aynı şekilde ayarlanır çünkü her web sitesi onlara ihtiyaç duyar. Ancak, bazı özellikleri ayarlamanız gerekecek ve bunun gerekli olduğu yerlerde, SEO eklentisi size bunu yapma seçeneğini sunacaktır.

EN İYİ WORDPRESS SEO EKLENTİSİ

SEO eklentileri söz konusu olduğunda, seçenekleriniz var. WordPress, neredeyse her web sitesi ihtiyacı için binlerce eklentiye sahiptir (şu anda 55 binden fazla). Ve oldukça fazla SEO eklentisi bulunur.

Aslında, “SEO eklentileri” için WordPress eklent, deposunda arama yapacak olursanız, birçok seçenek bulacaksınız. Ama bu yazıda, en önemli üç tanesini seçip size göstermek istiyoruz. Ve işte bu eklentiler:

1. Yoast SEO

Yoast SEO, WordPress topluluğunda belki de en popüler WordPress SEO eklentisidir.

Joost de Valk tarafından geliştirildi ve şu anda 5 milyondan fazla aktif yükleme, 5 yıldız derecelendirmesi üzerinden 4.9 oy oranı ve çıktığından bu yana 40 milyondan fazla indirme işlemine sahip. Yoast SEO, 2008 yılında bir SEO öğreticisi olarak başladı. İki yıl sonra, eklenti olmuş ve Ekim 2010'da WordPress deposuna eklenmiştir. Bu sırada “WordPress SEO by Yoast” ya da “WordPress SEO” olarak adlandırılmıştır.

Yoast SEO, bugün WordPress için en çok kullanılan SEO eklentisi.

Bazı ekstra işlevler için premium Yoast SEO uzantıları satın alma seçeneğiniz varken, en önemli işlevleri ücretsiz sürümünün bir parçasıdır.

Yoast SEO'nun Özellikleri ve İşlevleri

 • Gönderileriniz, sayfalarınız ve diğer eklentiler (etiket, kategori vb.) için özelleştirilebilir meta başlıkları, meta açıklamalar ve meta anahtar kelimeler sağlar.
 • Odak anahtar kelimeleri ayarlayabilme.
 • XML site haritaları.
 • Site üzerinde tam kontrol.
 • İçerik okunabilirliği analizi.
 • Sosyal snippet önizlemelerini özelleştirebilme yeteneği. Bu, yayınınız, açıklamanız ve görüntünüzün paylaşıldığında sosyal platformlarda nasıl göründüğünü gösterir. Örneğin, Facebook için OpenGraph meta verilerini kullanır.

Ve çok daha fazlası!

Özellikler

Daha da fazlası, Yoast SEO, aynı zamanda, etkili teknik SEO optimizasyonu için önemli olan rel=canonical, rel=next ve rel=prev ve JSON + LD… gibi daha teknik konuları da kapsamaktadır.

Premium sürümü, News SEO, Video SEO, Yerel SEO ve WooCommerce SEO'yu gerçekleştirmenizi sağlar.

2. All-in-One SEO Pack

All-in-One SEO Pack, adından da anlaşılacağı gibi, arama için WordPress sitenizi optimize etmek için ihtiyacınız olan hemen hemen tüm işlevleri içeren bir SEO paketidir.

Yoast SEO'nun en büyük rakibi, özellikleri ve işlevselliği açısından birbirleriyle eşit olarak eşleştikleri için.

All-in-One SEO Pack, geliştiriciler Michael Torbert ve Steve Mortiboy tarafından 2007 yılında - Yoast SEO'dan üç yıl önce resmi WordPress deposuna geliştirilmiş ve eklenmiştir.

Eklenti şu anda bugüne kadar 2 milyondan fazla aktif yükleme ve toplamda 45 milyondan fazla indirme gerçekleştirmiştir.

All-in-One SEO Paketinin Özellikleri ve İşlevleri

 • Başlıklar ve meta açıklamalar
 • XML site haritaları
 • Sosyal meta veriler
 • Google Analytics desteği
 • WooCommerce için SEO entegrasyonu
 • Google AMP desteği (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)
 • Gelişmiş Canonical URL'ler

Ve daha fazlası !

XML site haritası

All-in-One SEO Paketinin Pro sürümü, gelişmiş WooCommerce desteği, Video SEO modülü (Video XML Site Haritaları dahil), kategoriler, etiketler ve özel sayfalar için SEO gibi çeşitli diğer işlevler ve modülleri içerir.

3. The SEO Framework 

SEO Framework, popülaritesinde sürekli olarak büyüyen nispeten yeni bir SEO eklentisidir.

Şu anda 5,0 derecelendirme üzerinden ortalama 5 puan almış, AI odaklı WordPress SEO eklentisidir. Eklenti, “WordPress web siteniz için otomatik, erişilebilir, markasız ve yıldırım hızında bir SEO çözümü sağlayan kolay bir eklentidir.”

WPMU DEV topluluğunun verimli bir üyesi olan Sybre Waaijer tarafından yaratılan SEO Framework, WP sitenizin yeterli SERPs görünümü için ihtiyaç duyacağı tüm temel SEO özelliklerini barındıran aynı zamanda hafif ve basit olacak şekilde tasarlanmıştır.

Diğer birçok SEO eklentisi ile karşılaştırıldığında, arayüz ve ilgili meta kutular göze çarpmayan bir his veriyor. Aslına bakarsanız, SEO Framework, pazarlama kopyasında “Hiçbir reklam olmadığını” açıkça belirtir. Dikkat dağıtıcı yok. Kullanıcı arayüzünde "saçmalık yok". 

Bu yalın tasarıma rağmen, kullanıcılar eklentinin yapılandırılmış veriler, başlıklar ve meta bilgileri vb. için çıktıları otomatik olarak oluşturmak için kullandığı yüzün üzerinde ayar yapabilir.

SEO Framework Özellikleri ve İşlevleri

 • XML site haritaları oluşturma ve yönetme becerisi
 • Sosyal medya meta etiketleri
 • Meta bilgi, başlıklar ve açıklamalar
 • Güzel bir SEO çubuğu ve piksel sayaçlarıyla SEO'yu nasıl geliştireceğinizi gösterir.
 • Arama motorlarının sayfalarınız hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olan Yapılandırılmış Veriler
 • Sayfalarınızı otomatik olarak optimize etmek için tüm WordPress öğelerini dinleyen bir yapay zeka sağlar.

Ve daha birçok özellik!

SEO Framework, özel bir Extension Manager eklentisi ile kolayca genişletilebilir olmayı amaçlamaktadır. Uzantı yöneticisini kullanarak aşağıdakiler için işlevi açabilir veya kapatabilirsiniz:

 • Yerel işletme SEO
 • Google AMP
 • İzleme
 • Diğer küçük özellikler

SEO EKLENTİLERİNİ EN İYİ ŞEKİLDE KULLANMAK İÇİN İPUÇLARI

SEO için sadece bir WordPress SEO eklentisi yüklemek yeterli değil. Aşağıdaki ipuçları ve püf noktaları tam olarak bunu yapmanıza yardımcı olacaktır:

1. Eklentiyi hem site düzeyinde hem de sayfa bazında yapılandırın.

WordPress SEO eklentileri çoğunlukla bir ölçüde önceden yapılandırılmış olarak gelir. Ancak, “fabrika ayarı” yapılandırmaları genellikle sitenizi 1. sayfaya taşıyacak kadar yeterli değildir. Bu yüzden kurulumdan sonra seçtiğiniz eklentiyi en iyi şekilde kullanmak için her zaman en iyisidir. Bazı kullanıcılar için, yalnızca her blog gönderisi veya sayfası için eklentiyi yapılandırırlar. Yani, sadece bu yazıyı veya sayfayı yayınlamak istediklerinde. Ancak, eklentiyi taban (site düzeyinde) düzeyinde ve her sayfa için ayarlarsanız daha fazla faydalanabilirsiniz. Bazı site ayarları, XML Site Haritaları oluşturmayı ve sosyal meta bilgilerini oluşturmayı içerirken, sayfa başı ayarları meta başlıkları, açıklamalar, odak anahtar kelimeleri vb.

2. İhtiyacınız olmayan özellikleri kapatın

WordPress SEO eklentileri, tonlarca özellik ile yüklenir. Ve açıkçası, genellikle bu özelliklerin tümüne ihtiyacınız olmaz.

Yapılacak en iyi şey mi? Onları kapatın.

Örneğin, All-in-One SEO Pack içindeki modüler. Bunun anlamı, ihtiyaç duymadığınız özelliklerin arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz:

 • Performans iyileştiricisi
 • Kötü bot engelleyici
 • Giriş / çıkış ayarları
 • Robot.txt motoru
 • Robot.txt ve .htaccess editörü.

Bu, eklenti üzerindeki yükleri azaltır ve performansı hızlandırır.

3. Aynı anda birden fazla SEO eklentisi kullanmayın

SEO eklentileri, sayfa meta verisi, XML site haritaları, sosyal snippet'ler vb. oluşturulması gibi aynı ortak işlevleri gerçekleştirdiği için, aynı WP kurulumunda birden fazla SEO eklentisi kullanırsanız, her biri diğer eklentinin ayarını geçersiz kılmaya çalışacaktır. Arama motorları sitenizi tararken, bu hatalarla karşılaşır ve böylece SEO'nuza zararlı olan hata iletilerini döndürür. 

Ek olarak, siteniz yavaşlayacak ve bu da aramadaki performansını ve kullanıcı deneyimini daha da etkileyecek. Birden fazla SEO eklentisi kullanmak, genellikle eklenti çakışmasıyla sonuçlanan eklentilerin çarpışması olasılığını da artırır.

Bir sitede bir çakışma meydana geldiğinde, bozulur, yanlış yüklenir ve hatta çökebilir.

Sonuç

SEO Temelleri: Başlamanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu
İlginizi Çekebilir

SEO Temelleri: Başlamanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

Web tasarımcıları için SEO: Bilmeniz gerekenler
İlginizi Çekebilir

Web tasarımcıları için SEO: Bilmeniz gerekenler

Kişisel bir blog veya bir işletme web sitesini çalıştırmak için WordPress kullanıyor olsanız da, içeriğinizin arama motorlarında ve sosyal medya platformlarında uygun şekilde görünmesi için bir SEO eklentisi kullanmanız önemlidir. Kullanacağınız SEO eklentisi tamamen size kalmış. Ancak bu kılavuzda tartıştığımız üç tanesi size kapsamlı bir şekilde yardımcı olabilir ve yukarıdaki ipuçları, WordPress SEO eklentisi seçiminizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile