En İyi Ubuntu Linux Alternatifleri

En İyi Ubuntu Linux Alternatifleri

Ubuntu'nun bir sebepten dolayı en popüler Linux işletim sistemi olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Peki, Windows veya macOS'tan ziyade Linux kullanıyorsanız, popüler olanın her zaman en iyisi olmadığı sonucuna varmış olmalısınız. Ubuntu dışındaki bir Linux dağıtımının sizin için neden daha uygun olabileceğini düşünmek için bir dakikanızı ayırın.

Linux yolculuğum Ubuntu ekosisteminde başladı.

Xubuntu'yu internet bağlantısı olmadan eski bir bilgisayara kurdum ve onunla oynadım. Bir ya da iki yıl sonra, tüm verilerimi içeren bir Windows çökmesinden muzdarip olduktan sonra, tamamen Ubuntu 8.10'a geçtim.

O zaman epey zorlandım ama Ubuntu benim ilk göz ağrımdı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu değişti.

Canonical'in Ubuntu'yu almasıyla gittikçe artan bir şekilde kullanıcılar bu sistemden uzaklaştı. 12.04 versiyonu katı bir sürümdü, ancak yine de bu süre zarfında Ubuntu'yu büyük ölçüde kullanmayı bıraktım.

Daha İstikrarlı Bir Şeye ihtiyacınız var

Önerilen dağıtım: Debian

Linux'un Windows ve macOS'a daha istikrarlı bir alternatif olarak desteklendiğini duymuşsunuzdur. Bu sağlam istikrar neler vaat ediyor?

Bilenler bilir, Linux birçok değişik versiyonla geliyor ve bazıları diğerlerinden daha kararlıdır. Ubuntu, Ubuntu'ya giren yazılımların çoğunu paketleyen önemli bir proje olan Debian'a dayanıyor.

Ubuntu aslında uygulamaların “Kararsız” Debian deposunu kullanıyor ve bunun üstüne kendi yamalarını ekliyor. Bu, yanlış giden şeyler için bol miktarda puan bırakır. Yani daha kararlı bir şey istiyorsanız, ortadaki adamı atlayın ve Debian ile devam edin.

Yeni Uygulamalar mı Arıyorsunuz

linux dağıtımları
Önerilen dağıtım: elementary OS

Windows dünyasından geliyorsanız veya akıllı telefonunuzda yeni sürümlerin hızına alışmışsanız, bir Linux uygulama mağazasının kontrol edilmesi oldukça durağan olabilir. Birçoğumuz, beş, on, on beş yıl önce sevdiğimiz aynı programları kullanıyoruz.

Yine de, çeşitlilik için söylenecek bir şey var. Yeni uygulamaların her hafta ya da iki kez güncellendiği bir Linux deneyimi ister misiniz? elementary OS işletim sistemine göz atın.

Elbette, bu sistem Ubuntu'ya dayanıyor, ancak deneyim tamamen farklı ve sizi daha iyi karşılayabiliyor.

Daha fazla görsel detay istiyorum

Önerilen dağıtım: elementary OS, Pop!_OS

linux alternatif
elementary OS işletim sisteminden bahsetmişken, bu ekran görüntülerini gördünüz mü?

elementary OS işletim sistemi şu anda Linux'ta en stilize, anında tanınan Linux sürümlerinden biridir. İlk bakışta MacOS'a benzediğini söyleyebilirsiniz, ancak bu benzerlikler sadece yüzeyseldir.
Ubuntu'nun görünümünü seviyorsanız, ancak daha geniş bir tema istiyorsanız Pop! _OS'a göz atın.

linux dağıtımları

Performans Lazım

linux dağıtım

Önerilen Dağıtım: Puppy Linux

Makinenizden olabildiğince fazla performans almayı denediğinizde, ya da eski bir PC'de işlem yapmaya çalıştığınızda, Ubuntu bazen sistemi ağırlaştırabilir.

Seçebileceğiniz çok sayıda hafif Linux dağıtımı var. Hatırlanması kolay bir isim ister misiniz? Puppy Linux'u dene.

Daha fazla kontrol mü istiyorsun

Önerilen dağıtımlar: Arch Linux, Gentoo, Linux from Scratch

Ubuntu'dan bileşen ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz, ancak bir sınır yoktur. Canonical'ın belirli paketlerini tercih etmesi, bazı parçaların tüm parçaları bozmadan çıkarmanızı önler.
Belki de yeni yazılım güncellemelerinin her zaman geldiği sürümler arasında altı ay beklemek zorunda kalmazsınız. Neden bunları mümkün olan en kısa sürede almayasınız?

Bu şeyler sizin için önemliyse, Ubuntu sadece sizi hayal kırıklığına uğratır. Arch Linux, bu yönden sadece hayalinizi gerçekleştirebilir.
Yeterli kontrol yok mu? Gentoo'yu düşünmek isteyebilirsiniz. Hala sınırlı hissediyor musun? Hareketlenin: Linux'u sıfırdan oluşturun.

Yenilikçi Bir Şey mi İstiyorsun

solus linux

Önerilen dağıtım: Solus

Ubuntu, Debian'a dayanıyor ve şimdi yıllardır bildiğimiz GNOME masaüstünü kullanıyor. Her “yeni” dağıtım, Ubuntu veya Arch'ın başka bir türevi gibi görünüyor. Tüm orijinal çalışma nerede peki?
Solus'un kurucusu da aynı şekilde hissediyor. Bu yüzden önceden var olan bir projeye dayanmayan bir dağıtım yapmaya başladı. Ayrıca, kendi masaüstü ortamı olan Budgie ile birlikte gelir, ancak Solus sizin için uygun değilse, başka bir yere yükleyebilirsiniz.

Yükseltmelerden yoruldunuz mu

Önerilen dağıtımlar: Arch Linux, openSUSE Tumbleweed

Ubuntu'nun yeni versiyonları altı ayda bir ortaya çıkıyor. Sisteminizi sık sık yükseltmek istemiyorsanız, iki yıl süren Uzun Vadeli Destek sürümleriyle uğraşabilirsiniz.

Ama belki bir kez bir işletim sistemi kurmayı tercih edersiniz ve tekrar yeni bir versiyona geçmekle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Yine de dikkatli olun, çünkü sisteminizin bir kısmı bir diğeriyle uyumsuz hale geldiğinde işler ters gidebilir. Bazen, bozulabilecek her şeyi düzeltmek için zamanınız olduğunu bildiğinizde güncellemeleri yüklemek için beklemek en iyisidir.

Fikir mi istiyorsunuz? Arch Linux veya ardından openSUSE Tumbleweed sizin için yol olabilir.

Daha fazlasını mı istiyorsun

fedora linux

Tavsiye edilen dağıtım: Fedora

Fedora, Ubuntu da dahil olmak üzere diğer dağıtım alanlarına girmeden önce yeni özellikler geliştirir ve benimser.
Fedora, açık kaynak kodlu yazılımın öncüsü olarak adlandırdığı yolda ilerliyor. Fedora'da tahmin edilebilir, test edilmiş bir sürümün avantajlarını elde edersiniz (her altı ayda bir, Ubuntu gibi), büyük sistem değişikliklerinin küçük uygulama güncellemeleriyle birlikte bozulduğu bir bilgisayarı yönetme riskini üstlenmeden.

Fedora, sonunda Wayland ekran sunucusu ve Flatpak uygulama formatı gibi daha geniş Linux topluluğunun çoğuna giden teknolojileri benimsemekte oldukça hızlıdır.

Bunun bir nedeni, Linux'taki birçok yeniliğin Fedora projesine katkıda bulunan veya Fedora’nın kurumsal sponsoru Red Hat için çalışan kişilerden gelmesi. Fedora ayrıca, büyük sürümler arasında daha fazla yeni uygulama ve uygulama güncellemesini kabul etme eğilimindedir, bu nedenle aradaki altı ay, uzun süre hissetmez.

Sadece Özgür ve Açık Kaynaklı Yazılım İsteme

linux dağıtım

Önerilen dağıtımlar: Trisquel, Parabola

Linux, Windows ve macOS'a açık bir alternatif olarak bilinir, ancak sisteme yükleyebileceğiniz her şey ücretsiz değildir.

Ubuntu özellikle, multimedya kodekleri gibi özel uygulamalar ve bileşenler önerir. Her ne kadar tescilli bir yazılım üzerinde daha sıkı bir duruşa sahip olsa da, şimdi de GNOME Yazılımında flathub.org'dan bu tür uygulamaları indirmenize izin veriyor.

Bu dağıtımlar özel yazılımlara erişim sağlasa bile, Linux çekirdeğinin kendisinde bazı kapalı kaynak kodları ısıtılır.
Linux'u daha fazla PC ile uyumlu hale getirmek için kullanılan donanım sürücülerini düşünün.

Kararlı bir sürüm istiyorsanız, Trisquel'i (Ubuntu'ya göre) inceleyin.

Dezavantajı nedir? Kapalı sürücüleri çıkarmak, bazı donanımların artık çalışmayacağı anlamına geliyor. Distro'yu tam olarak kurabilseniz bile, özel bir dongle satın almadan Wi-Fi kullanamayabilirsiniz.

Hangi dağıtım sizin için doğru?
İlk kez Linux'a geçen biri için, Ubuntu kolay bir öneridir.
Ubuntu, destek bulmanıza ve sorunları gidermenize yardımcı olan en popüler masaüstü dağıtım aracıdır.

Çok sayıda Linux yazılımı da genellikle Ubuntu için paketlenmekte, kullanıcıları diğer dağıtımlardan kaynaklardan uygulamalar oluşturmak için bırakmaktadır. Fakat bu Ubuntu'nun herkes için en uygun olduğu anlamına gelmez.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 524 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" En İyi Ubuntu Linux Alternatifleri konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere En İyi Ubuntu Linux Alternatifleri ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi Ubuntu Linux Alternatifleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Vuubi Kadın