Ogznet.com
En iyi casus (Malware) yazılım temizleme programları Paylaş:

En iyi casus (Malware) yazılım temizleme programları

En iyi casus (Malware) yazılım temizleme programları

Kötü amaçlı yazılım (Malware) temizleme programları

Casus yazılım kendini gizlice bilgisayarınıza yükleyen ve internet aktiviteleri, tuş vuruşları veya keylogging, parolalar ve diğer değerli veriler gibi kişisel verilerinizi toplayan bir yazılım türüdür. Casus yazılımlar, ana sayfalarınızı ve arama ayarlarınızı değiştirmek, ek programlar yükleyerek internet hızınızı yavaşlatmak gibi bağlantı ayarlarınızı bozarak bilgisayarınızı da etkileyebilir. İşte bunu engellemek için en iyi ücretsiz kötü amaçlı yazılımlardan korunma (anti spyware) programlarının bir listesi.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

En iyi virüsten koruma yazılımını yüklemek, kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmanın en iyi yollarını içerir. Ancak, bilgisayarınıza virüs bulaştıysa, bu makale size ondan kurtulmak için en iyi araçlarını sağlayacaktır.

Neyse ki, kötü amaçlı yazılımlara karşı ihtiyaç duyduğunuz güvenliği sağlayabilecek çok sayıda kötü amaçlı yazılım temizleme programı, hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri ile bulunuyor. Ücretsiz sürümler temel olarak yeterliyken, ücretli sürümler koruma için daha fazla seçenek sunar.

Burada listelenen anti malware programları, casus yazılım koruması, kötü amaçlı yazılım koruması, solucanlar, truva atları vb. tehditlere karşı bilgisayarlarda ücretsiz koruma sağlar. Tüm bu Anti Spyware programları tamamen ücretsizdir ve Windows işletim sistemi kullanan cihazlara indirilebilir.

İşte En İyi Ücretsiz Anti Spyware Programları:

IObit Malware Fighter - kötü amaçlı yazılım ve casus yazılım temizleme programı

IObit Malware Fighter, kötü amaçlı yazılım ve casus yazılım temizleme aracıdır. Kötü amaçlı yazılım temizleme programı sizi virüs, fidye yazılımı, casus yazılım, truva atları, reklam yazılımı ve solucanlar vb. gibi herhangi bir yazılım tehdidine karşı korur. Virüs türevlerini ve daha fazla tehdidi akıllıca algılamak için gelişmiş sezgisel yöntemi kullanır. Ayrıca, kötü amaçlı yazılımdan koruma motoru, bilgisayar sisteminizde hızlı ve kapsamlı bir tarama elde etmenize ve çok çekirdekli koruma sağlamak için Bitdefender motoru ve IObit Anti-fidye yazılımı motoruyla işbirliği yapmanıza yardımcı olur.

IObit Malware Fighter 8 Pro - Lisans anahtarı (6 ay/200 aktivasyon):
8A15CE-3A911-DDAC5-29F44

Bitdefender Antivirus Free - kötü amaçlı yazılımdan koruma programı

Bitdefender Antivirus Free, güçlü, arka planda sessizce çalışan bir güvenlik programıdır. Bu kötü amaçlı yazılımdan koruma programı, yüklenirken bile gereksiz işlevler barındırmaz. Siber güvenliğiniz için risk oluşturan her şeyi belirleme ve ortadan kaldırma işini sessizce üstlenir.

Kötü amaçlı yazılımlara ve uygulamalara dikkat eder, dolandırıcılık faaliyetlerini belirlemek için internetteki bağlantıları tarar ve daha önce kimsenin karşılaşmadığı tehditleri algılayabilen proaktif kötü amaçlı yazılım ve casus yazılım taramasına sahiptir. Ayrıca uygulama, bilgisayarınızı her başlattığınızda önyükleme taramasına sahiptir.

Reklamsız ve sorunsuz Bitdefender Antivirus Free, siz başka işlerle uğraşırken arka planda hızlı ve sessiz çalışan harika bir programdır.

Bilgisayarınızı korumaya yönelik kapsamlı araçları, Bitdefender'ı bugün indirebileceğiniz en iyi ücretsiz kötü amaçlı yazılımdan koruma programı yapar. İhtiyacınız olan tüm koruma tek bir kullanışlı pakettedir.

Avira Free Security - Sizi zararlı yazılım ve çevrimiçi tehditlere karşı gerçek zamanlı korur

Avira Free Security, internette mevcut olan en kapsamlı ücretsiz güvenlik paketlerinden birini sağlar.

Avira Free güvenlik paketi, standart anti-virüs koruması sağlamanın yanı sıra, bir yazılım güncelleyici, ağınızı güvenlik açıklarına karşı tarama ve bunları düzeltmenize yardımcı olan ek işlevler sunar.

Ayrıca, güvenli tarama ve güvenli alışveriş seçeneklerinin yanı sıra, normalde diğer paketlerde ücreti olarak sunulan bilgisayarınızı hızlandırmak için bir sistem iyileştirici de barındırır.

Bu yeterli değilse, ayda 500 MB'a kadar ücretsiz bir VPN'in yanı sıra bir şifre yöneticisi ve gizlilik ayarları yöneticisi de vardır.

Aslında yüklemek istediğiniz özellikleri seçme şansınız var. Bu harika bir artı çünkü Avira paketi cömert olsa da bazı kullanıcılar bir veya daha fazla özelliği farklı bir paket üzerinden çalıştırmak isteyebilir.

Bu yazılımdaki tek eksiklik fidye yazılımına karşı koruma sağlamamasıdır, ancak bunun dışında Avira Free Security gerçekten çok geniş araçlar sunan bir güvenlik programıdır.

AVG AntiVirus FREE - Virüs, casus yazılım, fidye yazılımı ve diğer kötü amaçlı yazılımları durdurun

AVG AntiVirus Free, en iyi antivirüs programlarından biridir. Bilgisayarınızdaki virüsleri, casus yazılımları ve diğer zararlı yazılımları temizleyebilir. Yükleme işleminden sonra veritabanını güncellemenizi ister. Manuel bir tarama yapabilir veya seçilen herhangi bir süre için tarama zamanlayabilirsiniz. Tespit edilen tehditler için gerekli önlemleri almanız için sizi uyarır. Ayrıca Web Koruması, Kimlik Koruması ve E-posta Koruması modüllerine sahiptir.

Ücretsiz antivirüs yazılımı, gerçek zamanlı güvenlik güncellemelerini içerir; kötü amaçlı yazılımlara, fidye yazılımlarına ve performans sorunlarına karşı tarama gerçekleştirir ve hatta zararlı indirmeleri bilgisayarınıza ulaşmadan yakalar. Ayrıca size tam olarak nasıl korunduğunuzu gösteren yepyeni ve son derece basit bir tasarım sunar. Tüm bu özelliklere sahip olmasına rağmen sisteminizi yavaşlatmaz.

İlginizi çekebilir

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları 2020

Kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza bulaşmasını önlemenin en iyi yollarından biri, bir antivirüs programı kullanmaktır. En iyi ücretsiz antivirüs programı,..

Emsisoft Emergency Kit - Virüs bulaşmış bilgisayarları taramak ve temizlemek için kurulum gerektirmeden kullanılabilen bir tarayıcı

Emsisoft Emergency Kit, virüs bulaşmış bilgisayarları taramak ve temizlemek için kurulum gerektirmeden kullanılabilen bir programdır.
Çoğu güvenlik yazılımı, kötü amaçlı yazılımların ve casus yazılımların sisteminize girmesini engellemeye çalışır. Emsisoft Emergency Kit, bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştıktan sonra temizlemek için kullanabileceğiniz bir uygulamadır.

Taşınabilir bir yazılımdır ve bir USB bellek ile yanınızda taşıyabilceğiniz kötü amaçlı yazılımdan koruma programıdır. Sistem gereksinimleri küçüktür: yalnızca 200 MB RAM gerektiri, bu nedenle 1 GB veya daha fazla belleğe sahip herhangi bir bilgisayarda iyi bir şekilde çalışır. İki milyon kötü amaçlı yazılım veritabanı ile Emsisoft Emergency Kit, neredeyse tüm virüs bulaşmış bilgisayarlardaki kötü amaçlı yazılımları temizleyebilir.

Spybot - Kötü amaçlı yazılım bulaşmasına karşı yerleşik bir araç

SpyBot, 2000 yılındaki ilk reklam yazılımına kadar uzanan kötü amaçlı yazılım savaşlarının emektarıdır ve virüs taraması yapmasa da bu ücretsiz program, kötü amaçlı yazılım, casus yazılım ve reklam yazılımlarını bulma ve temizleme konusunda oldukça iyi bir iş çıkarır. Spybot, başka güvenlik yazılımlarının bulamadığı, gizliliğinizi tehdit eden casus yazılımları, reklam yazılımlarını ve diğer istenmeyen yazılımları bulmak için benzersiz bir teknik kullanır.

SpyBot'un Bağışıklama özelliği, kötü amaçlı veya istenmeyen yazılım içerdiği bilinen sitelere erişimi engelleyerek sisteminizi kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı proaktif olarak korur. Ayrıca, kötü amaçlı yazılım içerdiği bilinen izleme çerezlerini ve tarayıcı eklentilerini de engeller. Bağışıklama, Internet Explorer, Opera, Firefox ve Chrome dahil olmak üzere birçok popüler tarayıcıyı destekler.

Bununla birlikte, bu program bir sistem koruma aracından çok bir sistem onarım aracıdır ve nereden indirdiğinize dikkat etmeniz gerekir: İnternette temizleme için değil, hasar vermek için tasarlanmış sahte sürümleri dolaşmaktadır. Buradaki bağlantı ile doğru programı indirebilirsiniz.

Malwarebytes Anti-Malware bilinen bir anti-malware ve anti-spyware programıdır. Ücretsiz ve premium versiyonda gelir. Kötü amaçlı yazılımların ve casus yazılımların saldırılarına karşı korunmanıza yardımcı olacak bazı güzel ayarlara sahiptir. Ücretsiz sürümünde, yalnızca Tehdit Taraması ve Özel Tarama özellikleri vardır.

Malwarebytes kötü amaçlı yazılımdan koruma, virüsler, fidye yazılımları, casus yazılımlar, reklam yazılımları ve Truva atları gibi tehditleri bulan ve ortadan kaldıran çok sayıda kötü amaçlı yazılım temizleme teknolojisi katmanını içerir.

Spyware Terminator, casus yazılımlara karşı kapsamlı koruma sağlar. Ücretsiz ve Ücretli sürümde mevcuttur. İstediğiniz zaman Hızlı Tarama, Tam Tarama veya Özel Tarama yapabilirsiniz. Özel tarama modunda taramak için sadece belirli dosyaları ve klasörleri seçebilirsiniz. Uygulama, taramayı programlamanızı da sağlar. Her taramadan sonra sonuçları görüntüleyebilir. Ücretsiz sürümünde, Casus yazılımdan korunma için gerçek zamanlı koruma kullanılabilirken, Antivirüs koruması kullanılamaz. Otomatik güncellemeler ve otomatik tarama da ücretsiz sürümde kullanılabilir.

Avast Free Antivirus, sizi casus yazılım programlarından da koruyan bir sonraki ücretsiz antivirüsdür. Birçok casus yazılım, belirli teknikleri kullanarak kendilerini gizleyebilir ancak Avast, bu tehditleri de algılayabilir. Güçlü güvenlik işlevleri, ücretsiz ve daha iyi bilgisayar güvenliği arayan kullanıcılar için iyi bir seçimdir. Ayrıca önyükleme zamanı tarama özelliğine de sahiptir.

TotalAV Antivirüs, zararlı yazılımları bulup kaldırarak sizi güvende tutmak için tüm gerekli özellikleri içinde barındıran kullanımı ücretsiz antivirüs paketidir. 

TotalAV Free Antivirus, mükemmel virüs ve kimlik avı koruması sağlar. TotalAV'ın bulut tabanlı kötü amaçlı yazılım tarayıcısı, çoğu virüsten koruma programından daha fazla kötü amaçlı yazılım örneği algılar ve temizler. Ayrıca zorlu fidye yazılımlarını ve kripto hırsızlığı dosyalarını bile başarıyla tanımlar.

TotalAV'ın kimlik avı koruması da çok iyidir. Bilinen kimlik avı sitelerini belirlemek için büyük bir kara listenin yanı sıra yeni tehditleri tespit etmek için AI destekli bir kimlik avı algılama sistemi kullanır.

Bununla birlikte, TotalAV'ın Windows için ücretsiz planı çok fazla koruma sağlamaz. TotalAV Free Antivirus'ün en büyük dezavantajı, gerçek zamanlı korumaya sahip olmamasıdır; bu, kötü amaçlı bir dosyanın gerçek zamanlı olarak bilgisayarınızda değişiklik yapmaya çalışması durumunda size bildirilmeyeceği anlamına gelir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kötü amaçlı yazılımın (malicious software) kısaltması olan malware veya kötü amaçlı yazılım, bilgisayar korsanları ve diğer kötü niyetli kişiler tarafından hassas bilgilere erişmek için kullanılan her türlü zararlı bilgisayar yazılımı için kullanılan genel bir terimdir.

Siber suçlular kötü amaçlı yazılım kullanarak özel kimliğinizi açığa çıkarabilir ve bireysel bilgisayarlara, sunuculara veya tüm bilgisayar ağına zarar verebilir. Çoğu durumda, kötü amaçlı yazılım bir bilgisayara veya başka bir cihaza e-posta veya internet yoluyla erişim sağlar.

Ancak, bir cihaza yazılım, mp3 dosyaları, oyun demoları, ücretsiz abonelikler, web siteleri veya kötü amaçlı yazılımlardan korunma programı olmayan cihaza indirilen herhangi bir şey aracılığıyla bulaşabileceği durumlar vardır.

1

Kötü amaçlı yazılım türleri, kötü amaçlı yazılımın bir cihaza veya bilgisayar sistemine bulaşabileceği farklı yolları ifade eder.

Bu tanımla, en yaygın Kötü Amaçlı Yazılım türleri şunları içerir:

  • Solucan
  • Virüs
  • Truva Atı

Bağımsız bir kötü amaçlı yazılım olan Solucan, kendini yeniden üretir ve bir bilgisayardan diğerine geçer.

Bir bilgisayar kodu parçası olan Virüs, bir sistemin temel işlevlerine zarar vermek ve dosyaları silmek veya bozmak için kontrolsüz bir şekilde yayılabilir.

Kötü niyetli bir program olan bir Truva Atı ise hızla yayılabilmesi ve bir sisteme zarar verebilmesi için insanların onu etkinleştirmesi gerekir.

1

Kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarlara bulaşmak ve yayılmak için aşağıdaki saldırı tekniklerini kullanır:

  • Casus yazılım (Spyware)
  • Rootkit
  • Reklam yazılımı (Adware)
  • Fidye yazılımı (Ransomware)
  • Botnet
  • Kötü amaçlı reklam (Malvertising)

Adından da anlaşılacağı gibi, Spyware sizi gözetlemek için tasarlanmış bir kötü amaçlı yazılımdır. Kötü amaçlı yazılım, arka planda saklanarak ve kullanıcının çevrimiçi etkinliğini not alarak, tehlikeyi fark etmeyen bir kullanıcı hakkında gizlice bilgi toplar.

Genellikle bir yazılım araçları koleksiyonu olan Rootkit, kötü niyetli kişilere bilgisayar gibi bir sistem üzerinde uzaktan erişim ve kontrol sağlar.

Her zaman kötü amaçlı olmasa da, Adware, size reklam göstermek amacıyla sisteminizin güvenliğini zayıflatabilir ve bunu yaparken, diğer birçok kötü amaçlı yazılımın sisteminize girmesine izin verebilir.

Sabit sürücünüzdeki dosyaları şifreleyen ve ardından onlar için fidye talep eden kötü amaçlı yazılımlara Fidye Yazılımı (Ransomware) denir.

Botnet'ler, bir sistemin güvenliğini tehlikeye atmak ve sisteme zarar vermek için bir saldırganın kontrolü altında birlikte çalışan virüslü bilgisayarlardan oluşan bir ağdır.

Farkında olmayan kullanıcıların bilgisayarlarından gizlice kötü amaçlı yazılım dağıtmak için kullanılan Kötü Amaçlı Reklam  (Malvertising), kötü amaçlı yazılımı yaymak için yasal reklamların veya reklam ağlarının kullanılmasını içerir.

1

Kötü amaçlı yazılımları önlemenin ve ona karşı koruma sağlamanın en iyi yolu, güçlü bir virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı kullanmaktır.

Kötü amaçlı yazılımları önlemenin başka bir yolu, bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantıları veya e-posta eklerini açmamaktır. Kötü amaçlı yazılımların sisteminize ve/veya ağınıza bulaşmasını önlemek için alabileceğiniz bazı teknik önleyici tedbirler de vardır.

Bununla birlikte, en iyi virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımının kullanılması, kötü amaçlı yazılımları tanımanın, kaldırmanın ve önlemenin hala en ihtiyatlı yoludur.

1

Anti-virüs yazılımlarının amacı koruma sağlamaktır. Bu yazılımlar, virüs yüklü dosyaların sisteminize indirilmesini önlemek için kullanılır. Ek olarak, virüsün bir şekilde sisteminize girmesi durumunda aktifleşmesini önlemek için çalışır.

Öte yandan, kötü amaçlı yazılım temizleme aracı olarak da bilinen kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımının çalışma şekli biraz farklıdır. Virüsten koruma yazılımı tamamen önleme ile ilgili olsa da, kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı, bir sistemde zaten indirilmiş ve etkinleştirilmiş olan kötü amaçlı yazılımları temizlemeye çalışır.

İki yazılım türü arasında pek çok benzerlik olsa da, korumayı en üst düzeye çıkarmak için her ikisini de birlikte kullanmanız önerilir.

1
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!