En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları 2019

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları 2019
Image from rawpixel.com

Bilgisayar kullanıcıları kötü amaçlı yazılım saldırılarını engellemek, bilgisayarlarının verimli çalışmasını sağlamak ve çevrimiçi kimliklerini ve kişisel bilgilerini korumak için güçlü bir virüsten koruma programına ihtiyaç duyar. En iyi ücretli antivirüs programları, çocukları çevrimiçi ortamda korumak, mobil cihazlarda güvenliği yönetmek ve bilgisayarın güvenlik duvarını, yazılım güncellemelerini ve diğer özelliklerini izlemek için birçok özelliğe sahiptir. Ancak bazı kullanıcılar, bu ekstra özellikler için yıllık bir abonelik ücreti ödemeyi istemez.

Bu tarif size uyuyorsa doğru yere geldiniz. En yaygın kullanılan ücretsiz antivirüs programlarını, kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma, sistem etkisi, kullanım kolaylığı ve kullanışlı ek özelliklerine göre değerlendirdik.

Peki hangi ücretsiz virüsten koruma programını seçmelisiniz? Bu listede yer alan ücretsiz virüsten koruma programlarından en iyileri Kaspersky Free Antivirus ve  Bitdefender Antivirus Free Edition olmuştur. Her ikisi de sisteminizi yavaşlatmadan kötü amaçlı yazılımlara karşı mükemmel koruma sağlar, ancak Kaspersky taramaları zamanlamanıza ve hızlı tarama seçeneğine sahiptir.

Bununla birlikte, Bitdefender hala en iyisi "ayarla ve unut" seçeneği barındırır. Kurulumdan sonra, kullanıcı müdahalesine ihtiyaç duymaz.

Hem Kaspersky hem de Bitdefender'ın ürünleri yalnızca temel özellikleri sunar. Normalde ücretli antivirüs paketlerinde bulunan bir parola yöneticisi veya güvenli bir web tarayıcısı gibi özellikler istiyorsanız,  Avast Free Antivirus sizin için doğru seçim olabilir. Ancak kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma ilk ikisi kadar iyi değildir ve performansa etkisi daha fazladır.

Bu Ücretsiz Antivirüs Programları Nasıl Test Edildi?
Kurulumu, kullanım kolaylığını, arayüzü ve performans etkisini değerlendirmek için, her bir AV programı, Windows 10 çalıştıran ve 500 GB sabit diskte 36 GB veri içeren, Intel Core i3-4005U işlemci ve 6 GB RAM donanımına sahip aynı Asus X555LA dizüstü bilgisayarına kuruldu.

Her bir virüsten koruma ürünü, özel OpenOffice kriteri kullanılarak dizüstü bilgisayarların performansını ne kadar etkilediğiyle ilgili testler yapıldı. Dizüstü bilgisayarda arka planda işlemler yapılırken hızlı bir taramayı ve tam bir taramayı çalıştırmanın ne kadar sürdüğü hesaplandı.

Ayrıca, her programın kullanımının ne kadar kolay olduğu, sunduğu faydalı ekstra özelliklerin (ücretsiz eklenti yazılımı dahil) sayısı ve her programın ısrarla ücretli yazılım yükseltme istekleri değerlendirildi.

Ve işte yapılan tüm bu değerlendirmelere göre en iyi ücretsiz antivirüs programları:

1. Kaspersky Ücretsiz Antivirüs

Puan: 4/5

 • Artıları: Mükemmel kötü amaçlı yazılım koruması; ılımlı performans artışı; hızlı taramalar 
 • Eksileri: Çok az özellik içeren yalın bir program

Kaspersky Free, ödüllü güvenlik teknolojileri kullanarak ve yeni tehditler hakkında otomatik olarak gerçek zamanlı veriler alarak PC'nizi çeşitli dijital tehlikelerden korumaya yardımcı olur.

Temel antivirüs ve tehdit koruması ile Kaspersky Free, PC'nizi sık karşılaşılan virüslere, virüslü dosyalara, tehlikeli uygulamalara ve şüpheli web sitelerine karşı korur.

Antivirüs programı, bilgisayrınızı yavaşlatmdan korumak için tasarlanmıştır. Kaspersky Free güncellemeleri otomatik olarak aldığı için antivirüsünüzün her zaman güncel olduğundan emin olursunuz.

2. Bitdefender Antivirus Ücretsiz Sürüm

Puan: 4/5

 • Artıları: Kötü amaçlı yazılımlara karşı en iyi koruma; kullanımı çok kolay; küçük performans etkisi 
 • Eksileri: Özelleştirme seçenekleri yoktur; hızlı tarama veya tarama zamanlaması yok

Kaspersky gibi,  Bitdefender Antivirus Free Edition da temel özelliklerden başka bir şey sunmuyor ve kötü amaçlı yazılım koruması da aynı derecede iyi. Taramaları sistemde Kaspersky'den daha hafiftir, ancak daha az seçenek sunar - bir tarama zamanlayamazsınız.

Bitdefender Antivirus Free Edition, hızlı, kullanımı ücretsiz ve yalnızca her bilgisayarın ihtiyaç duyduğu temel koruma özellikleriyle dolu. Saniyeler içinde kurulur, bilgisayarınızı yavaşlatmadan maksimum seviyede çalışır.

3. Avast Ücretsiz Antivirüs

Puan: 3.5/5

 • Artıları: Ekstra özelliklerle dolu; son derece özelleştirilebilir; VPN istemcisi var
 • Eksileri: Sistem performasına etkisi fazla ve olası gizlilik kaygıları

Avast Free Antivirus'deki kötü amaçlı yazılım koruması, komple bir üründür ve bir parola yöneticisi, güvenli bir tarayıcı ve bir ağ tarayıcısı da dahil olmak üzere ücretsiz bir antivirüs programı için en iyi ekstra ürünleri sunar. Program ayrıca çok özelleştirilebilir ve Avast'ın VPN servisine sınırlı erişim sunuyor.

Avast Free Antivirus gerçek zamanlı koruma, akıllı tehdit tespiti ve ağınız, parolalarınız ve tarayıcınız için sağladığı ek güvenlikle çıtayı yükseltiyor. Ancak testlerde oldukça ağır bir sistem yüküne neden oldu.

4. Microsoft Windows Defender

Puan: 3.5/5

 • Artıları: İyi, kötü amaçlı yazılım koruması; Windows içine yerleştirilmiş; küçük performans etkisi 
 • Eksileri: Temel özellikler

Windows 10'un yerleşik virüs korumasıyla bilgisayarınızı güvenli tutun. Windows Defender Virüsten Koruma; e-postalar, uygulamalar ve internet üzerinden yayılan virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar gibi yazılım tehditlerine karşı gerçek zamanlı koruma sağlar.

Windows Defender, kötü amaçlı yazılım korumasında Bitdefender veya Kaspersky'yi geçemez, ancak küçük bir sistem performansı etkisi ve tüm tarayıcılar için ebeveyn denetimleri ve koruma dahil olmak üzere şaşırtıcı sayıda ekstra özellik sunar.

Bilgisayar Güvenliği için En İyi Antivirüs ve Araçlar
İlginizi Çekebilir

Bilgisayar Güvenliği için En İyi Antivirüs ve Araçlar

5. AVG AntiVirus Ücretsiz

Puan: 3/5

 • Artıları: Küçük performans etkisi; dosya öğütücü; özelleştirilebilir 
 • Eksileri: Orta derece kötü amaçlı yazılım koruması; birkaç ekstra özellik; olası gizlilik sorunları

AVG, çok daha hafif bir sistem performansı etkisine sahipken, Avast ile aynı kötü amaçlı yazılım algılama motorunu kullanıyor. Ancak  AVG AntiVirus Free, Avast Free Antivirus'ten çok daha az kullanışlı ek özelliğe sahiptir. İyi haber şu ki AVG'nin geniş kişiselleştirme seçenekleri ve dosya öğütücüsü hala mevcut; kötü haber şu ki, AVG'yi Windows Defender'e tercih etmek için zorlayıcı bir neden yok.

AVG ile virüs, casus yazılım, fidye yazılımı ve diğer kötü amaçlı yazılımları durdurun, güvenli olmayan bağlantıları, indirmeleri ve e-posta eklerini engelleyin, bilgisayar performans sorunlarını tespit edin ve gerçek zamanlı güvenlik güncellemeleri alın.

6. Avira Ücretsiz Antivirüs

Puan: 3/5

 • Artıları: Son derece özelleştirilebilir; birçok eklenti; güvenlik duvarı yöneticisi 
 • Eksileri: Vasat malware koruması; çoğu ekstra özellik deneme yazılımıdır; ağır performans etkisi

Avira Free Antivirus, birkaç yıl önce Bitdefender ve Kaspersky listeye girmeden önce, Avast, AVG ve Windows Defender üstünde en iyi ücretsiz antivirüs seçeneğiydi. Çok sayıdaki ekstra özelliği çoğunlukla sadece ücretli servisler içindir ve sistem performansı üzerindeki etkisi oldukça ağırdır. Çok çeşitli kişiselleştirme seçeneklerine sahiptir.

7. Panda Ücretsiz Antivirüs

Puan: 3/5

 • Artıları: Özelleştirilebilir; az performans etkisi; VPN istemcisi 
 • Eksileri: Verimsiz kötü amaçlı yazılım koruması

Panda Free Antivirus, yüksek derecede kişiselleştirme seçenekleri ve ilgi çekici bir arayüz ile geliyor.

Antivirüs koruması: Her türlü kötü amaçlı yazılıma ve casus yazılıma karşı gerçek zamanlı koruma. Düzenli taramalar zamanlayın ve/veya isteğe bağlı olarak bilgisayarınızı tarayın.

USB koruması: Kötü amaçlı yazılımların USB sürücülerden otomatik olarak çalıştırılmasını önleyerek bilgisayarınızı koruyun. Taktıktan sonra tüm USB sürücülerini tarayın.

Panda Kurtarma Kiti: Ücretsiz bilgisayar kurtarma sistemi. Bilgisayarınız için gelişmiş bir tarama yapın ya da açılmayan virüs bulaşmış bilgisayarları önyüklemek ve temizlemek için bir kurtarma USB sürücüsü oluşturun.

Multimedya / Oyun modu: Bu mod, tamamen güvende kalırken, multimedya içeriği oynatmanızı veya izlemenizi sağlar.

Tüm Platformlarda Kullanabileceğiniz En İyi 15 Antivirüs Uygulaması
İlginizi Çekebilir

Tüm Platformlarda Kullanabileceğiniz En İyi 15 Antivirüs Uygulaması

Bonus: Malwarebytes Anti-Malware Ücretsiz

Puan: 4/5

 • Artıları: Virüsten koruma yazılımını tamamlar; adware, istenmeyen diğer yazılımları kaldırır 
 • Eksileri: Ücretli sürümünün deneme yazılımını yükler; manuel tanım güncellemeleri

Malwarebytes Anti-Malware Free, virüsten koruma yazılımı değildir. Kötü amaçlı yazılım temizleme aracı ve daha fazlasıdır. Malwarebytes Anti-Malware Free, bir bilgisayarı enfeksiyondan koruyamaz, ancak sisteminizde bulunan kötü amaçlı yazılımları temizlemek için mükemmel bir iş çıkarır. Ayrıca, önceden yüklenmiş olan herhangi bir virüsten koruma yazılımına müdahale etmez. Herhangi bir antivirüs programının tamamlayıcısı olarak Malwarebytes Anti-Malware Free'yi öneririz.

Kaynak : https://www.tomsguide.com/us/best-free-antivirus,review-6003.html

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile