Ogznet.com
En İyi Ücretsiz DNS Servisleri 2021 Paylaş:

En İyi Ücretsiz DNS Servisleri 2021

En İyi Ücretsiz DNS Servisleri 2021

En hızlı DNS adresleri güncel liste

İnternete bağlandığınızda size otomatik olarak DNS sunucuları atanacaktır, ancak bunlar her zaman en iyi seçim olmayabilir. Yavaş DNS sunucuları, web sitelerini açmaya çalıştığınızda gecikmeye neden olabilir. Bu alternatif DNS hizmetleriyle internete bağlanırsanız, bağlantınız hızlanır ve internette daha güvenli gezinirsiniz.

Ücretsiz bir genel DNS sunucusuna geçiş yaparak internet hızınızı artırabilirsiniz. Üstelik daha az kopma ve teknik sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bazı hizmetler, ayrıca kimlik avı yapan veya virüslü sitelere erişimi engelleyebilir ve birkaçı da çocuklarınızı internetin zararlı içeriklerinden uzak tutmak için içerik filtreleme hizmeti sunar.

Seçtiğiniz hizmet, sonuçta ücretsiz olduğu için otomatik olarak atanan DNS sunucusundan her zaman iyi olmayacaktır. Ancak bu makalede, en iyi ücretsiz DNS adreslerini sizin için derledik.

1. OpenDNS

  • DNS adresleri: 208.67.222.222 ve 208.67.220.220
OpenDNS - İnternetinizi daha hızlı, daha güvenli ve daha güvenilir hale getirmenin en kolay yolu.

OpenDNS, varsayılan olarak kimlik avı sitelerini engeller ve isteğe bağlı olarak web filtrelemesi sağlar. 2005 yılında kurulan ve şimdi Cisco'ya ait olan OpenDNS, DNS alanında en büyük servislerden biridir.

Ücretsiz DNS hizmeti size birçok avantaj sunar. Bunlar; yüksek hız, %100 çalışma garantisi, varsayılan olarak engellenen kimlik avı siteleri, içerik türüne göre web sitelerini engellemek için isteğe bağlı ebeveyn kontrolleri gibi web filtreleme sunar.

Eğer DNS adresini cihazınızda nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız, OpenDNS; PC'ler, Mac'ler, mobil cihazlar, yönlendiriciler ve çok daha fazlası için kurulum talimatlarının olduğu bir kurulum rehberi de sunar.

2. Cloudflare

  • DNS adresleri: 1.1.1.1 ve 1.0.0.1
Cloudflare - İnternetinizi daha güvenli hale getiren ücretsiz uygulama.

Cloudflare, etkileyici performansı, sıkı gizlilik düzeyleri ve destek sağlayan topluluk forumu ile öne çıkıyor. Cloudflare, ürün yelpazesini 1.1.1.1 adı verilen yeni bir genel DNS hizmeti ile genişletti.

Bu DNS hizmetinde, diğerlerinde sıkça göreceğiniz ekstra özellikler yok. Kimlik avına karşı koruma, reklam engelleme, içerik filtreleme veya neye erişebileceğinizi ve neleri yapamayacağınızı izlemeye veya denetlemeye yönelik bir seçenek yoktur.

Bunun yerine, Cloudflare daha çok temel ilkelere odaklanıyor. Bunlar performansla ilgilidir. Yapılan bağımsız testler Cloudflare'nin en hızlı DNS hizmeti olduğunu gösteriyor. Ayrıca Cloudflare için gizlilik bir diğer önemli husustur.

1.1.1.1 web sitesi, Windows, Mac, Android, iOS, Linux ve yönlendiricileri kapsayan basit eğiticilere sahip kurulum rehberi sunar. Ayrıca, mobil kullanıcılar telefonun tüm internet trafiğini koruyan WARP (iOS | Android) uygulamalasını kullanabilir.

3. Google Public DNS

  • DNS adresleri: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4
Google Public DNS - Mevcut DNS sağlayıcınıza alternatif olarak kullanabileceğiniz ücretsiz, küresel bir DNS çözümleme hizmeti.

Google Public DNS, ücretsiz DNS için basit ve etkili bir alternatiftir. Gizlilik konusunda Cloudflare'nin gerisinde kalsa da hizmet kötü değildir.

Google'ın destek sitesi, yalnızca deneyimli kullanıcıları hedefleyen çok temel bir kılavuz sunar ve "yalnızca işletim sistemi ayarlarını yapılandırma konusunda uzman kullanıcılar bu değişiklikleri yapmalıdır" uyarısı verir. Ne yaptığınızdan emin değilseniz, DNS sunucularınızı Google DNS ile değiştirmek için OpenDNS kurulum rehberine bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Otomatik Dns Değiştirici Program - Dns Jumper

Farklı DNS hizmetleri arasında seçim yapmanıza ve en hızlı DNS sunucusunu aramanıza yardımcı olan taşınabilir bir uygulama. İnternet tarayıcınızın web adresleri..

4. Comodo Secure DNS

  • DNS adresleri: 8.26.56.26 ve 8.20.247.20
Comodo Secure DNS - Web Erişim Kontrolü, Koruması ve Görünürlük Her Yerde, Her Cihazda!

Comodo, bir çok güvenlik ürününün arkasındaki güçtür, bu nedenle şirketin kendi genel DNS hizmetini de sunması şaşırtıcı değildir.

Comodo Secure DNS'in ana odak noktası güvenliktir. Sadece kimlik avı sitelerini engellemekle kalmaz, aynı zamanda kötü amaçlı yazılımlar, casus yazılımlar, hatta reklamlarla (pop-up'lar, arka planda açılır pencereler ve daha fazlası) dolu bir siteyi ziyaret etmeye çalışırsanız sizi uyarır. Ayrıca, Comodo Secure DNS'ye ek özellikler ekleyen Comodo Dome Shield hizmetini de deneyebilirsiniz.

Ekstra bir web filtreleme katmanı arıyorsanız bu hizmeti kullanabilirsiniz. DNS adresinizi değiştirmek için destek web sitesinde, Windows, Mac, modem ve Chromebook'lar için bir klavuz bulabilirsiniz.

5. Quad9 DNS

  • DNS adresleri: 9.9.9.9 ve 149.112.112.112
Quad9 DNS - Ücretsiz güvenlik ve yüksek gizlilik için açık bir DNS yinelemeli hizmet

Quad9 DNS, hızlı performans seviyeleri ve kötü amaçlı siteleri engelleme özellikleri sunmaktadır. Quad9, Ağustos 2016'dan bu yana hızlı ve ücretsiz bir DNS hizmeti sunan henüz yeni sayılabilecek bir DNS hizmetidir.

Şirket, 'çeşitli kamu ve özel kaynaklardan' istihbarat toplayarak zararlı alan adlarını engelleme özelliği sunduğunu vurguluyor.

Quad9, performans konusunda Cloudflare ve OpenDNS'in gerisinde kalıyor, ancak Comodo gibi rakipleri geride bırakıyor.

Web sitesinde Windows ve macOS sürümleri için video olarak kurulum rehberi sunmaktadır.

6. Verisign Public DNS

  • DNS adresleri: 64.6.64.6 ve 64.6.65.6
Verisign Public DNS - Gizliliğinize saygı duyan ücretsiz bir DNS çözümleme hizmeti

Verisign 1995 yılından beri DNS gibi çeşitli güvenlik hizmetleri de dahil olmak üzere hizmetler sunuyor. Verisign Public DNS, diğer alternatiflere kıyasla gelişmiş DNS istikrarı ve güvenliği sunan ücretsiz bir DNS hizmetidir.

Verisign DNS hizmetinin kullanımı ücretsizdir ve şirket en önemli gördükleri üç özelliği öne çıkarıyor. Bunlar istikrar, güvenlik ve gizliliktir. Bununla birlikte, performans diğer bazı DNS hizmetlerine kıyasla o kadar da iyi değildir.

Burada DNS adreslerini nasıl ayarlayacağınızla ilgili öğreticiler bulabilirsiniz. Windows 7 ve 10, Mac, Linux ve mobil cihazlar için rehber mevcuttur. Ayrıca modem içinde DNS sunucusu ayarlarının nasıl yapılandırılacağına dair bir rehber de vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Alan Adı Sistemi (DNS), facebook.com veya twitter.com gibi alan adlarını, web tarayıcılarda açılması için gerekli IP adreslerine çeviren internet için bir telefon rehberidir.

Bilgi tek bir veritabanında tutulmadığından, çok sayıda DNS sunucusu vardır ve DNS'nin mekaniği oldukça karmaşık olabilir.

Ortalama bir internet kullanıcısı normalde düşük seviyeli teknik ayrıntıların hiçbirine hakim olmak zorunda değildir. ISS'niz çevrimiçi olduğunuzda otomatik olarak bir DNS sunucusuna erişim sağlar ve tarayıcınıza bir URL girdiğinizde, sizin için uygun IP adresini bulacaktır.

1

DNS sunucularının hızı, özellikle her zaman en iyi internet hızına sahip olmayan alanlarda büyük ölçüde değişiklik gösterebilir. Yavaş DNS adresleri, web tarayıcınızın herhangi bir yeni web sitesine erişebilmesi için fazladan bekleme süresini potansiyel olarak saniyenin üçte biri kadar bile artırabilir.

Aslında bu aşırı bir örnek. Çoğu DNS hizmeti arasında 30 ms'den daha az değişiklik görebilir ve cihazınız veya yönlendiriciniz muhtemelen adresi daha sonra yeniden kullanılmak üzere önbelleğe alacağından, bu gecikme yalnızca çok nadiren meydana gelecektir. Yine de, yavaş bir DNS sunucusu, bazı durumlarda internette gezinmenizi önemli ölçüde yavaşlatabilir ve bir alternatif DNS adreslerini denemek (özellikle de en iyi seçeneklerin tümü ücretsiz olduğu için) genellikle iyi bir fikirdir.

Çalışma süresi açısından ikinci bir olası faydası daha var. Otomatik olarak atanan DNS sunucunuzun bağlantısı kötüyse, web sitelerinin bazılarına veya tümüne erişemeyebilirsiniz. OpenDNS gibi büyük DNS servisleri, onlarca yıllara dayanan %100 çalışma süresine sahip olduklarını iddia ediyorlar.

1

DNS hızı, konumunuz, en yakın sunucuya olan uzaklık ve aldığı tüm sorguları işlemek için yeterli güce ve bant genişliğine sahip olan sunucu gibi birçok faktöre bağlıdır.

DNS Jumper, hangisinin sizin için en iyi performansı sağladığını bulmak için birden fazla genel DNS hizmetini test eden yükleme gerektirmeyen bir ücretsiz araçtır.

Dns Jumper - DNS Jumper ile DNS'yi değiştirerek tarama hızını artırabilir ve / veya güvenliğinizi artırabilirsiniz.

Programın birçok seçeneği var, ancak kullanımı zor değil. Başlatın, En Hızlı DNS> Testi Başlat'ı tıklayın ve birkaç saniye içinde hıza göre sıralanmış DNS hizmetlerinin listesini elde edeceksiniz.

DNS Jumper, özellikle sunucuların konumunuza bağlı olarak nasıl performans gösterdiğini kontrol ettiği için yararlı olabilir.

1

DNS hizmetinizin değiştirilmesiyle ilgili adımlar, donanımınıza ve muhtemelen işletim sistemi sürümünüze göre değişir.

Genel olarak, kullanmak istediğiniz DNS hizmeti için birincil ve ikincil sunucu adreslerini bularak başlamalısınız. Örneğin, Cloudflare DNS 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 adreslerini kullanır.

Ev kullanıcıları için en basit yaklaşım, yönlendiricilerini yeni adresleri kullanacak şekilde güncellemektir. Böylece bu cihazdan internet alan diğer cihazların çoğu, daha fazla ayarlamaya gerek kalmadan yeni DNS ayarlarını otomatik olarak alır.

Bunun gerçekleşmesi için yönlendiricinizde (modem) oturum açmanız gerekir ve mevcut DNS birincil ve ikincil ad sunucularını değiştirmeniz gerekir. Sorun olması durumunda geri dönmek için mevcut değerleri not edin, ardından bunları kullanmak istediğiniz ad sunucuları ile değiştirin.

Sorunla karşılaşırsanız, herhangi bir kurulum kılavuzu için DNS hizmeti veren web sitesine bakın. Örneğin OpenDNS, destek sitesinde birçok farklı yönlendirici türü için kurulun rehberi sunuyor.

Modem ayarları sizin için fazla teknik bir durum ise, her bir aygıtın DNS yapılandırmasını değiştirmeniz gerekebilir. Cloudflare her bir işletim sistemi için özel DNS programları sunmaktadır.

1

Bunu yapmanın en basit yolu, DNSLeakTest.com'u ziyaret etmek ve Standart Test düğmesine dokunmaktır. Birkaç saniye içinde web sitesi genellikle DNS sunucusu IP adreslerinizi, ana bilgisayar adlarınızı ve bazen (uygunsa) ISS'nizin adını görüntüler.

1

Windows kullanıcıları, sistem ayarlarına dokunmadan herhangi bir DNS sunucusunun sonuçlarına bakmak için nslookup.exe komut satırı aracını kullanabilir.

Bir komut satırı penceresi açmak için cmd.exe'yi çalıştırın ve ardından şunu yazın:

nslookup website.com

Ardından Enter tuşuna basın (website.com'u ulaşmaya çalıştığınız web sitesinin adresiyle değiştirin).

Nslookup, website.com'un IP adresini aramak için varsayılan DNS sunucunuzu kullanır. Size 'website.com'u bulamıyor' diyorsa, bu, DNS sunucunuzun o alan için bir kaydı olmadığı anlamına gelir.

Ardından, aşağıdaki gibi bir komut girerek araca başka bir DNS hizmeti kullanmasını söyleyin:

nslookup website.com 8.8.8.8

8.8.8.8 adresi Google DNS kullanır veya bunu Cloudflare için 1.1.1.1 gibi istediğiniz herhangi bir DNS hizmetiyle değiştirin.

Nslookup birden çok sunucu kullanarak hata verirse, bu bir DNS sorunu değildir.

1
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!