Bir Windows kullanıcısı olarak, sayısız ücretsiz uygulamaya erişebilirsiniz. Hangileri güvenebilir ve hangileri en iyisidir? En iyi seçenekler için bu listeye bakın ve bilmediğiniz uygulamaları keşfedin.

Tüm ihtiyaçlarınız için en iyi Windows yazılımını arıyoruz. Burada önerilen çoğu uygulama ücretsizdir ve listelenen programları kategoriye göre tarayarak ihtiyacınız olan şeyi hızlıca bulabilirsiniz.

Bazı programların yüklenirken işe yaramaz reklam yazılımlarını da yüklemeye çalıştığını unutmayın. Ancak bunlar ücretsiz programlardır. Bu tip reklam yazılımlarını yüklemeden önce kenarındaki tik işaretini kaldırmayı unutmayın.

Antivirüs

Antivirüs yazılımı, bilgisayarınızı harici saldırılara karşı koruyan bir köşe taşıdır. Bilgisayarınızı korumak için tek bir antivirüs uygulaması kurmanız önemlidir! Birden fazla virüsten koruma aracını aynı bilgisayara yüklemek, muhtemelen bilgisayarınızı kilitler ve daha başka sorunlara neden olabilir.

Panda Ücretsiz Antivirüs

Panda, bilgisayarınız için tam bir antivirüs, anti adware ve anti casus yazılım paketi sunuyor. Herhangi bir iyi antivirüs aracı gibi, USB cihazları tarayabilir ve web taramanızı koruyabilir. Tüm pop-up hatırlatıcılarını kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Panda’nın 2018 versiyonu ilk kez AV-Comparatives antivirüs test sitesinde en iyi sonuç alan (Aralık 2017 PDF raporu)  antivirüs programıydı.

Bitdefender Antivirus Free Edition

Bitdefender, aşırı yüklenme olmaksızın basit ve koyu bir arayüze sahiptir. Otomatik pilot modu “rahatsız edilmeden korunmanıza” izin verir. Kendiniz karar vermek zorunda kalmadan en iyi korumanın tadını çıkarırsınız. Hiç uğraşmadan Antivirüs korumanız olsun istiyorsanız, Bitdefender ilk tercihiniz olabilir.

Avira Free Antivirus 2018

Windows için, hafif ve sağlam bir antivirüs paketi. En iyi genel hız 2016 ve 2016 yılının ürünü dahil olmak üzere AV-Comparatives tarafından en iyi ücretsiz antivirüs paketlerinden biri olarak seçilmiştir. Almanya menşeli bir güvenlik programıdır. Burada sözü edilen tüm antivirüs çözümlerinde olduğu gibi, 2018 versiyonu da AV-Comparatives'dan Advanced + puanı aldı.

Avast ve AVG Free AntiVirus

AVG, Avast tarafından desteklense de, Avast her iki markayı da korumayı sürdürüyor. Hem Avast’ın hem de AVG’nin ücretsiz antivirüs yazılımı, bilgisayarınız, web’iniz, kimliğiniz, e-postalarınız ve güvenlik duvarınız için koruma sağlar. AV-Comparatives'ın “real world” koruma testinde en iyi antivirüs paketlerinden biri olarak önümüze çıkarken, bir kez daha Avira ve Bitdefender gibi rakiplerin arkasında kaldı.

Her iki program artık aynı antivirüs omurgasına dayandığından, aynı test sonuçları veriyor. Bu size artık sadece en çok beğendiğiniz arayüzü seçme şansı verir.

Microsoft Security Essentials'ın (MSE) bu listede neden yer almadığını düşünüyor musunuz? Bu popüler bir güvenlik uygulaması olmaya devam ediyor ve MSE kullanmayı şiddetle tavsiye ederiz. Ancak Windows 8 veya üstü bir sistemde çalışıyorsanız, MSE yerine Windows Defender'ı kullanın ve bir üçüncü taraf antivirüs aracıyla tamamlayın.

Kötü amaçlı Yazılım Kaldırma

Aşağıdaki araçlar antivirüs uygulamanızı tamamlar. Antivirüs programlarında birbiriyle çakışan özellikler olsa da, bu aşağıdaki programlardan bir veya daha fazlasını tek bir bilgisayara yükleyebilirsiniz.

Malwarebytes

malwarebytes
Popüler anti-malware tarayıcı, solucanları, truva atları, rootkit'leri, rogues'leri, casus yazılımları ve PC'nizi istila eden diğer zararlı yazılımları algılar ve kaldırır.
Premium sürümle ilgilenmiyorsanız, ücretsiz deneme süresinin sona ermesinden sonra hiçbir şey yapmayın, ancak taramaları manuel olarak başlatmanız gerektiğini unutmayın.

Spybot Search & Destroy

spybot

Spybot Search & Destroy’un ücretsiz sürümü yalnızca casus yazılımları hedefler ve ana antivirüs uygulamanızı tamamlar. Ev ve profesyonel sürümleri, küçük bir yıllık ücret karşılığında virüsten koruma ve diğer gelişmiş özellikleri içerir. Spybot kendi türevleri aracılığıyla reklamsız indirme sunuyor.

Should I Remove It?

remove it

Should I Remove It? bilgisayarınızda yüklü yazılımı tarar ve adware, bloatware ve zararlı olabilecek diğer yazılımlara dikkat çeker. Veriyi, hizmeti kullanarak katkıda bulunduğunuz kullanıların verileri ile beslenen bir uygulama veritabanından alır. Hangi programların temizleneceğinden emin değilseniz, bunu deneyin!

Bu kötü amaçlı yazılım önleme araçları setinin ötesinde, zor durumlar için SUPERAntiSpyware'i de deneyebilirsiniz.

Güvenlik duvarları

İyi bir güvenlik duvarı temel güvenlik ayarlarınızı tamamlar.

ZoneAlarm Free Firewall

zonealarm
ZoneAlarm’ın ücretsiz güvenlik duvarı, trafiği bilgisayarınızdan kontrol etmenizi sağlar ve sizi kötü niyetli saldırılardan korur. Bonus olarak 5 GB ücretsiz çevrimiçi depolama alanı elde edersiniz, böylece en önemli verilerinizin güvenli bir yedeğini oluşturabilirsiniz. ZoneAlarm’ın ücretsiz antivirüsünü de yükleyebilirsiniz.

Pro firewall, gelişmiş bir güvenlik duvarı, kimlik koruması, hassas dosyalarınız için çevrimiçi yedekleme, 12 ay boyunca ücretsiz güncelleme, ücretsiz özel destek ve 30-gün para iade garantisi sunar.

Not: Bu yükleyici Yahoo ile dolu geliyor. İlgili pencerede yükleyiciyi özelleştirmek için tıklayın, böylece Yahoo varsayılan arama motorunun, yeni sekmenin ve ana sayfa seçeneğinin seçimini kaldırabilirsiniz.

Comodo Firewall

Comodo piyasadaki en iyi ücretsiz güvenlik duvarlarından birini sunmaya devam ediyor. Giriş / çıkış bağlantılarını izleyebilir ve sezgisel bir arayüzle PC'nizdeki trafiği yönetebilirsiniz. Comodo, kötü niyetli bağlantı girişiminin dikkatinizi çekmemesini sağlayan Varsayılan Reddetme Koruması (DDP) teknolojisini sunar.
Ücretsiz güvenlik duvarı, antivirüs ve anti-malware koruması, ev ağ güvenliği tarayıcıları, kolay tarayıcı temizleme, güvenilmeyen programları izole etmek için otomatik sanal alan teknolojisi ve bir oyun modu ile birlikte gelir.

Ücretsiz bağımsız güvenlik duvarına ek olarak, Comodo ayrıca ek özellikler içeren eksiksiz bir internet güvenlik paketi sunuyor.
Sessiz bir güvenlik duvarı, istenmeyen posta önleme araçları, casus yazılım taraması ve tek tıklamayla virüs taraması gibi.

Disk Birleştirme

Parçalanmış veriler bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Defragging, sabit diskinizde parçalamış verileri birleştirir ve böylece alan ve hız kazanırsanız.

Piriform Defraggler

priform defraggler
Sağlam bir birleştirme aracı olan Defraggler, CCleaner'ın yapımcılarından, hoş ve sezgisel bir arayüzle geliyor. Sürücünüzü kıyaslayabilir, bir dosya listesini görüntüleyebilir, haritaya gidebilir ve sürücü sağlığını inceleyebilirsiniz.

Defraggler'a bir alternatif, arka planda kurulması ve çalıştırılması kolay olan IObit Smart Defrag'dır.

Dosya Kurtarma

Kayıp dosyalarınızı kurtarmak için zamanı geri alabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Tabi ki zamanı geri almayacağız ama silinen veileri bir ihtimal geri almaya çalışan uygulamaları tanıtacağız.

Recuva

recuva
Recuva sihirbazı sizi dosyaları kurtarma işlemine götürebilir veya taranacak sürücüleri manuel olarak seçebilirsiniz. CCleaner yapımcıları tarafından sezgisel kullanım için tasarlandı.
Profesyonel sürüm ayrıca sanal sabit disk desteği, otomatik güncellemeler ve premium müşteri desteği içerir.

TestDisk

testdik
Bu açık kaynak araç, kayıp bölümleri kurtarmak veya yeniden başlatılamayan diskleri tekrar önyükleme yapmak için en iyi uygulamalardan biri olarak kabul edilir.
Bir komut istemi penceresi aracılığıyla çalıştırılır, ancak eksiksiz bir dokümantasyonla birlikte gelir, bu da yeni başlayanların bile bir profesyonel gibi bilgileri derlemesine izin verir.

Dijital kamera belleğindeki fotoğrafları kurtarmak için, TestDisk’in açık kaynak kod arkadaşı PhotoRec fotoğraf dahil olmak üzere çok sayıda yanlışlıkla silinmiş dosyayı kurtarabilir.

 • Disk Drill (eski Pandora Recovery), herhangi bir dosya türü için ücretsiz dosya kurtarma yazılımı, ayrıca taşınabilir bir uygulama olarak mevcuttur.
 • FreeUndelete, Geri Dönüşüm Kutusu'ndan kaldırılan dosyaları kurtaracaktır.

Program Kaldırma Araçları (Uninstallers)

Revo Uninstaller

Revo Uninstaller

Bu kategorideki muhtemelen en popüler araç. Kullanımı kolay ve eksiksiz, hatta ekranınızdaki simgelere veya kısayollara dayalı programları izleyip yok edecek bir avcı modu ile birlikte gelir.

Pro sürümü zorla kaldırma, toplu kaldırma, artık dosyaları için genişletilmiş tarama, günlük dosyaları ile gerçek zamanlı değişiklik izleme, çoklu seviye destekleyen yedekleme sistemi, yüklü programların bir listesini yazdırın ve dışa aktarın ve çok daha fazlasını yapın.

IObit Uninstaller

IObit’in Uninstaller'ı, tüm programlarınızı, yakın zamanda yüklediğiniz uygulamaları bulmayı kolaylaştıran kategorilere, çok fazla yer kaplayan yazılımlara veya hiç kullanmadığınız araçlara göre sıralar. Bu yardımcı program ayrıca, tarayıcı araç çubukları ve eklentileri ile Windows uygulamalarından da hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar.

Pro sürümü, paketlenmiş programları ve eklentilerini silebilir. Kötü amaçlı tarayıcı eklentilerini kaldırma, adware kaldırma, yüklü programlar için 1 tık ile güncelleme, ücretsiz teknik destek ve daha fazlasını içerir.

Bu kategorideki diğer araçlar:

 • Absolute Uninstaller geçersiz program girişlerini düzeltebilir ve toplu yüklemeyi destekler.
 • Geek Uninstaller hızlı ve güvenilirdir, bir zorlu kaldırma seçeneği ile birlikte gelir ve tamamen taşınabilirdir.

Yedekle ve Senkronize Etme

Bilgisayarınız Windows 8 veya 10 ile geldiğinde, bir yedekleme aracına ihtiyacınız yoktur. Windows'un en yeni sürümleri, Dosya Geçmişi adı verilen yerleşik bir Zaman Makinesi yedeklemsiyle birlikte gelir ve böylece OneDrive ile cihazlar arasında dosya ve klasörleri senkronize edebilirsiniz. Yine de alternatif yedekleme çözümlerine sahip olmak iyidir.

Macrium Reflect Free

Ticari olmayan ve ev kullanımı için ücretsiz olan bu yedekleme aracı, disk klonunuzu veya yedek görüntüsünü yerel ve ağ tabanlı depolama ortamlarına kaydetmenize olanak tanır.
Düzenli yedeklemeleri hızlandırmak ve depolama alanını azaltmak için farklı görüntüleri kullanabilirsiniz.

Ev sürümünde ayrıca depolama alanı, hızlı delta klonlama ve hızlı disk kurtarma, dosya ve klasör yedekleme, yedekleme şifreleme için geri yükleme kaydetmek için artımlı yedekleri de paketler. Ransomware koruması ve daha fazlası.

FreeFileSync

freefilesync
Kullanım kolaylığı için optimize edilmiş açık kaynaklı klasör karşılaştırma ve senkronizasyon aracı. Linux,Mac ve taşınabilir Windows uygulaması olarak da kullanılabilir.
Microsoft’un SyncToy’dan daha iyi bir senkronizasyon aracı olduğunu düşünüyoruz. Kurulum sırasında bloatware'in seçimini kaldırdığınızdan emin olun.

Aşağıdaki alternatifleri de deneyebilirsiniz:

 • FBackup, FreeFileSync ile benzer özelliklere sahiptir ve Firefox profilleri veya IE favorileri gibi tipik yedeklemeler için eklentileri destekler.
 • Cobian Backup, benzer gelişmiş yedekleme özellikleriyle birlikte gelir ancak birkaç yıldır güncellenmemiştir.

EaseUS Todo Backup

Bu, bir acil kurtarma seçeneği içeren ücretsiz bir yedekleme çözümüdür.
Program, dosyaları ve klasörleri yedekleyebilir, tüm işletim sisteminin bir görüntüsünü oluşturabilir veya verileri taşımak için diskleri klonlayabilir. Kapsamlı tam yedekleme, artımlı yedekleme ve diferansiyel yedeklemeyi destekler.

Alternatifler:

 • Clonezilla Live, sürücülere klonlama için açık kaynak ve çapraz platform alternatifi.
 • DrimeImage XML, sürücüleri veya bölümleri yedekleme ve görüntülere göz atma ve geri yükleme aracı.

Bu kategorideki diğer uygulamalar:

 • SyncBack, bir FTP sunucusu için zamanlanmış yedeklemeleri destekler.
 • Box, ücretsiz bir kişisel hesapla 10 GB depolama alanı içeren çevrimiçi depolama ve çapraz platformlu senkronizasyon çözümü. Dosya aktarımı SSL ve 256 bit AES şifreleme ile şifrelenerek saklanır.

PC Bakım ve Güvenlik

Üçüncü taraf uygulamalar sisteminizin performansını etkileyebilir. Geçici dosyaları ve büyük önbellekleri biriktirebilir, Windows ile zaman içinde geçmişe taşırken arka planda kaynakları tüketebilirler.
PC bakım araçları, bilgisayarınızın yazılım tarafında sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamanıza veya donanımınızla ilgili sorunları analiz etmenize yardımcı olabilir. Ek olarak, PC'nizin veya çevrimiçi etkinliklerin izlerini kaldırarak gizliliğinizi koruyabilirler.

CCleaner

ccleaner
CCleaner, PC bakımı için altın standardıdır. Ödüllü optimizasyon aracı her yerde yüksek puanlar alır.
Önemsiz dosyaları temizleyin, göz atmanızı daha güvenli hale getirin veya başlangıç ​​saatlerinizi hızlandırın. Kayıt defteri temizleyicisini kesinlikle kullanmanız gerekiyorsa, önce kayıt defterini yedeklediğinizden emin olun.

Pro sürümü, gerçek zamanlı izleme, planlı temizleme, otomatik güncellemeler ve premium destek sağlar.

Glary Utilities

CCleaner gibi Glary Utilities kapsamlı bir PC temizleme programı sunar. Ücretsiz sürümü, PC sorunlarını çözebilen ve tek bir tıklama ile performansı artıran 20'den fazla araç içerir.

PrivaZer

PrivaZer, bilgisayarınıza bağlanmış olan herhangi bir sürücüyü, internet önbelleğini veya çerezleri, artık silinmiş dosyaları veya gereksiz dosyaları da dahil olmak üzere, bilgisayarınızı kullanırken bıraktığınız izleri tarayabilir. Esas olarak, gizliliğinize odaklanan bir temizleme yardımcı programıdır. Masaüstü ve taşınabilir uygulama olarak mevcuttur.

Benzer uygulama:

 • BleachBit bilgisayarınızı gereksiz dosyalardan temizler ve kurtarmayı önlemek için parçalara ayırır. Bu açık kaynak aracı Windows ve Linux için kullanılabilir.
 • Toolwiz Time Freeze, Windows sisteminizi anında bir sanal alana koyabilir ve istenmeyen değişikliklerden koruyabilir.
 • Sandboxie, yeni uygulamaları ve tarayıcınızı Windows'dan ayırmanızı sağlar. İşletim sisteminizi yazılım kaynaklı saldırılardan koruyun.

Speccy

speccy
CCleaner yaratıcıları tarafından yapılan PC'niz için gelişmiş bir sistem bilgi aracı. Ücretsiz sürüm, işletim sisteminiz, CPU, RAM, anakart, grafikler, depolama, optik sürücüler, ses, çevre birimleri ve ağınız dahil olmak üzere tüm sistem içi sistemlerine genel bir bakış sağlar.

Pro sürümü otomatik güncellemeler ve prim desteği ekler.

Benzer araçlar:

 • CPU-Z temel CPU, ana kart, bellek ve sistem verilerini toplamak için en iyi uygulama.
 • GPU-Z grafik kartınız hakkında bilgi verir.
 • SpeedFan PC voltajlarını, fan hızlarını ve sıcaklıkları izlemek için kullanın.


SUMo

sumo
Yazılım Güncelleme Monitörü, kısa adıyla SUMo, mevcut güncellemeler için kurulu yazılımınızı izler ve bunları sizin için indirir.
Yükleme sırasında varsayılan ana sayfa ayarının seçimini kaldırdığınızdan emin olun ve tekrar sorulduğunda İptal'i tıklayın. Anketi de geçebilirsiniz.

 • İndir: SUMo (Ücretsiz)

Yukarıdaki araçlara ek olarak, aşağıdakileri de öneriyoruz:

 • WinDirStart, disk alanı kullanımınızı görselleştirir.
 • TreeSize, boşluk alanlarını bulmak ve sabit disk alanını kurtarmak için dizinlerinizi tarayabilir.
 • Process Explorer, Microsoft'tan gelişmiş bir Görev Yöneticisi.
 • d7II, Foolish IT'den BT uzmanları için tasarlanmış bir çok araçtır. Tanılamaları otomatik hale getirir, Windows onarım özellikleriyle birlikte gelir ve virüslü sistemlerden kötü amaçlı yazılımları temizlemenize yardımcı olabilir. Aylık bir aboneliğe taahhütte bulunmadan önce araç değerlendirme için kullanılabilir.

Tarayıcılar

Chrome

chrome
Google’ın rekor sürede sıfırdan ürettiği popüler minimal tasarım tarayıcısı. Google ürünlerine zaten alışıksanız en iyi tarayıcı. Sık sık otomatik güncellemeler alır ve Google Play mağazasından uzantıları destekler.

Firefox

6.000'den fazla eklenti ile Firefox, pazardaki en özelleştirilebilir tarayıcıdır ve kullanıcılarına Chrome'un istediğinden daha fazla özgürlük sunar. Chrome’dan Firefox’a da geçiş yapmalı mıyım? Evet olabilir çünkü en yeni Firefox Quantum, daha hızlı, daha hafif ve Chrome'dan daha çok özelleştirilebilir.

Opera

Opera, sekmeler veya hızlı arama gibi yeni özelliklere öncülük etti.
Piyasadaki en hızlı tarayıcı olarak kalmak için çok çalışıyor. En son özellikleri yerleşik bir VPN ve pil tasarrufu. Dahası, Chrome uzantılarını destekliyor. Sonunda Opera için Chrome'u bırakmanın zamanı gelmedi mi?

 • İndir: Opera (Ücretsiz)

Diğer önce çıkan tarayıcılar:

E-posta İstemcileri

Thunderbird

thunderbird
Mozilla’nın güvenilir ve kullanımı kolay e-posta istemcisi. Sekmeleri, eklentileri destekler ve ayrıca taşınabilir bir uygulama olarak kullanılabilir.

Ücretsiz masaüstü e-posta istemcileri listemizde ayrıca Mailspring and Mailbird vardır.
Ancak Microsoft Outlook'a en iyi ücretsiz alternatif EssentialPIM'dir.

İletişim Araçları

Skype

skype
Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişimde kalmak için Microsoft’un son derece popüler çapraz platform VoIP uygulaması. Cep telefonları, sabit hatlar ve cazip abonelik paketleri ile arama yapmak için makul oranlara sahiptir. Google Hangouts ile rekabet edebilmek için
Skype artık premium olmayan hesaplar için grup görüntülü sohbetlerini desteklemektedir.

 • İndir: Skype (Ücretsiz)

Pidgin

pidgin

Kullanımı kolay, açık kaynak, çapraz platform, çoklu protokollü sohbet istemcisi. Tüm büyük sohbet programlarının yanı sıra üçüncü
parti eklentileri geliştirdi.

TeamSpeak

TeamSpeak, çeşitli masaüstü ve mobil cihazlarda çalışan popüler bir VoIP çözümüdür.

Benzer araçlar:

 • Mumble, özellikle oyun için açık kaynaklı sesli sohbet yazılımı.
 • Open Broadcaster Software (OBS) tarafından hazırlanan OBS Studio, oyun oturumlarınızı canlı olarak yayınlamanın en iyi araçlarından biridir.

Resim Görüntüleyicileri

FastStone Image Viewer


Bizi asla hayal kırıklığına uğratmayan tek bir görüntü tarayıcısı, dönüştürücü ve editör.
RAW ve diğer dijital kamera formatları dahil olmak üzere tüm önemli grafik formatlarını destekler. FastStone Image Viewer'ın yapımcıları ayrıca bir ekran yakalam ve resim boyutlandırma aracı sunar.

IrfanView

irfanview
Yüzeyde sadelik, derinliklerde ise gelişmiş özellikleri gizler, ancak sezgisel ve kullanımı kolaydır. Basit düzenlemeler veya toplu işleme dosyaları için de kullanabileceğiniz klasik resim görüntüleyici. Şimdi 32 bit ve 64 bit sürümlerinde kullanılabilir. Ayrıca kapsamlı bir eklenti kütüphanesi mevcuttur.

XnView

xnview
Geniş bir filtre yelpazesi ile gelen ve 500 farklı formatı destekleyen çapraz platform görüntüleyici, düzenleyici ve dönüştürücü.

Resim Editörleri

GIMP

gimp
Gelişmiş açık kaynaklı ve çapraz platform görüntü editörü, genellikle ücretsiz Photoshop alternatifi olarak lanse edildi.

 • İndir: GIMP (Ücretsiz)

Paint.NET

paint.net
Yeni başlayanlar için sezgisel bir arayüz ve ara kullanıcılar için kapsamlı özellikler içeren ücretsiz görüntü düzenleme aracı. Katmanları, sınırsız geri alma, özel efektler, elektrikli aletler, eklentileri destekler,
ve takılı kaldığınızda, bir dizi eğitici ve aktif bir çevrimiçi topluluğa güvenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Paint.NET incelememize bakın.

Fotoğraf düzenlemeye odaklanarak GIMP ve Paint.NET'e olası alternatifler:

 • PhotoScape, animasyonlu GIF'leri ve RAW'yı JPG dönüşümünü destekliyor.
 • Zoner Photo Studio X, istenmeyen nesneleri çıkarmanızı ve HDR görüntüleri oluşturmanızı sağlar.

Aşağıdaki görüntü editörlerini de öneririz:

 • Vektör grafikleri profesyonelce düzenlemek için Inkscape.
 • Toplu işleme görüntüleri için XnConvert.
 • Fotoğrafları hızlı bir şekilde optimize etmek için RIOT.

GifCam

gifcam
Hareketli GIF'ler oluşturmak için basit bir araç.
Uygulamayı, bir GIF dosyasına dönüştürmeden önce düzenleyebileceğiniz bir dizi resim karesini kaydetmek için kamera gibi kullanın.

Blender

Ücretsiz açık kaynaklı 3D oluşturma paketi, modelleme ve animasyondan video düzenleme ve oyun oluşturmaya kadar her şeyi destekler. Uzun zamandır 3D görüntüleme araçlarının altın standardı olmuştur.

Ses Araçları

foobar2000

foobar2000
Özelleştirilebilir kullanıcı arayüzü ile gelişmiş çapraz platform müzik çalar. Boşluksuz oynatmayı destekler, ses CD'lerini kopyalayabilir ve desteklenen ses biçimlerini kodlayabilir ve en iyi şekilde özel klavye kısayollarıyla kullanılabilir.

MediaMonkey

Büyük bir medya koleksiyonunuz varsa, MediaMonkey onu düzenli tutmanıza yardımcı olabilir. Video ve ses dosyalarını, çalma listelerini yönetir ve eksik parça bilgilerini otomatik olarak doldurabilir.

Gold versiyonu, özelleştirilmiş koleksiyonlar, anında ses / video dönüşümleri, gelişmiş aramalar ve otomatik oynatma listeleri, sınırsız MP3 kodlaması, uyku zamanlayıcısı ve daha fazlası ile size mükemmel bir şekilde destek sağlar.

MusicBee

MusicBee, bilgisayarınızı müzik kutusuna dönüştüren müzik yöneticisidir. Otomatik etiketleme özelliği, ses kalitesini optimize etmek için birden fazla özellik, müzik koleksiyonunuzu cihazlarda senkronize edebilir ve hatta taşınabilir bir versiyonda gelir.

Spotify

spotify
Müzik akışı servisi, Facebook entegrasyonu, iDevice yönetimi ve uzak hoparlörlere müzik çalma ile tamamlandı.

Bu kategorideki diğer önemli uygulamalar:

 • AIMP3, hafif bir müzik kütüphanesi yöneticisi ve foobar2000'e rakip olan müzik çalar.
 • Tomahawk, indirmelerinizi, bulut müzik depolama alanlarınızı, radyo istasyonlarınızı birleştiren bir platformlar arası sosyal müzik çalar ve çeşitli kaynaklardan arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz tek bir oyuncu arayüzüne geliyor.
 • Audacity, ses parçalarını ve sesleri kaydetmek ve düzenlemek için açık kaynaklı bir yazılım.
 • TagScanner, müzik koleksiyonunuzu düzenlemek ve yönetmek için çok işlevli bir programdır.
 • Audacious Linux ve Windows için sistem kaynaklarını koruyan açık kaynaklı bir ses çalar. Çalma listeleri, çevrimiçi akış ve Winamp klasik derileri destekler.
 • Helium, tüm ses ihtiyaçlarınızı yönetmek için bir araç. Ses dosyalarınızı kataloglama, etiketleme, oynatma ve yeniden adlandırmayı destekler.

Video Araçları

VLC Media Player

vlc media player

Hemen hemen her video dosyasını oynatabilen ücretsiz ve çapraz platform video oynatıcı. YouTube oynatma listeleri dahil olmak üzere DVD'leri, CD'leri, VCD'leri ve çeşitli aktarım protokollerini destekler. Ayrıca videoları kopyalayabilir ve dönüştürebilir veya web kameranızdan video kaydedebilir.

Alternatifler:

 • Pot Player, KMPlayer'ın halefi ve zengin bir dizi gelişmiş özellik ile geliyor.
 • Media Player Classic, yerleşik kodekleri olan hafif bir medya oynatıcıdır.
 • K-Lite Codec Pack, temelden mega'ya kadar dört kodek paketi sunar. En sevdiğiniz video oynatıcısını, attığınız herhangi bir videoyu oynatmak için ihtiyaç duyduğu tüm kodeklerle birlikte kullanacaktır.

HandBrake

handbrake
Video dosyalarını birçok farklı format arasında dönüştürebilen açık kaynak, çapraz platform, medya dönüştürücü.

Handbrake Alternatifleri:

Freemake, 200'den fazla dosya türünü destekleyen bir video dönüştürücü ve DVD yazıcı.

MakeMKV

makemkv
DVD'leri ve Blu-Rayları okuyabilen ve özgür biçimlere dönüştürebilen bir çapraz platform video dönüştürücü. Blu-Ray özelliği için ücretsiz bir deneme sunar.

CamStudio

camstudio
Yüksek kaliteli ve kayıpsız video çıkışı desteği ile açık kaynak ücretsiz ekran yakalama programı. Screencasts veya video eğitimleri oluşturmak için mükemmeldir.

KODI

kodi
Eskiden XBMC olarak bilinen KODI, PC'nizi (HTPC) ev sineması için medya merkezine dönüştüren bir paketdir. Canlı TV yayını yapabilirsiniz.

 • İndir: KODI (Ücretsiz)

KODI'ya bir alternatif, XBMC'ye dayanan ve orijinal olarak Mac için tasarlanmış bir medya merkezidir. Artık film fragmanlarını da destekliyor.
James Bruce ise Plex'in en iyi medya merkezi yazılımı olduğunu düşünüyor.

Dosyalar ve Sürücüler

TeraCopy

teracopy
Dosyaları maksimum hızda kopyalayın ve taşıyın ve dosya aktarımlarını duraklatıp devam ettirin. Bir sorun olduğunda, TeraCopy Windows Gezgini gibi bir aktarımı sonlandırmaz. Bunun yerine, aktarım tamamlandıktan sonra size başarısız dosyaları gösterecektir.

EaseUS Partition Master

EaseUS Partition Master
EaseUS Partition Master, yerleşik Windows bölüm yöneticisine gelişmiş bir alternatiftir. Bitişik bölümlerin birleştirilmesini, bölümleri ve diskleri kopyalamayı destekler, sistem diskini daha büyük bir sürücüye yükseltir ve ayrılmamış alandan silinmiş veya kayıp bölümleri kurtarabilir.

Pro sürümü, dinamik birimleri yönetmenizi, işletim sisteminizi yeniden yüklemeden SSD / HDD'ye geçirmenizi, Windows Depolama Alanlarını veri kaybetmeden MBR ve GPT arasında değişiklik yapmanızı destekler ve daha fazlası.

FileZilla

filezilla
Dosyaları web'e ve web'den geri aktarmak için ücretsiz, hafif ve güçlü bir FTP istemcisi.

MultiCommander

MultiCommander
MultiCommander ​​panel düzenini kullanan Windows Dosya Gezgini için paketlenmiş alternatif dosya yöneticisi.

Ancak istediğiniz tek şey sekmeleri destekleyen bir dosya gezgini ise, Explorer++'yı öneririz. 

Bu bölümdeki ek araçlar:

 • 7-Zip, ZIP, RAR ve diğer birçok arşiv dosyasını ayıklayabilen veya sıkıştıran ücretsiz bir arşiv yöneticisi.
 • Universal Extractor, ZIP, RAR ve EXE dosyaları dahil olmak üzere herhangi bir arşiv veya installer dosyasından dosyaları açabilir ve çıkarabilir.
 • DropIt, dosya türüne göre dosyaları otomatik olarak sıralayabilir.

Çevrimiçi Dosya Saklama Araçları

Asla yeterli depolama alanınız olamaz. Bulut depolamanın avantajı, her yerden erişebilmeniz ve servis ve internetinizin çalıştığı sürece endişelenecek bir şeyiniz olmamasıdır. Aşağıdaki en popüler ve güvenilir seçenekler.

Dropbox

dropbox
Dropbox tüm platformlarda kullanılabilir, klasörleri ve dosyaları Web'e ve Dropbox hesabınıza bağlı diğer cihazlara senkronize etmenizi sağlar. Cep telefonunuzdan fotoğrafları otomatik olarak yüklemek için harika bir araç. Daha fazla depolama kapasitesi ve daha iyi Windows entegrasyonu sunan Microsoft OneDrive tarafından zorlanıyor.

Google Drive

google drive

Google Dokümanlarının gelişimi, belgelerinizin bulut ile bilgisayarınız arasında senkronize olmasını sağlar.

OneDrive

onedrive
Microsoft’un bulut depolama çözümü, belgeleri ve görüntüleri saklamak için yalnızca 5 GB'lık bir alana sahiptir.

Metin Düzenleme

LibreOffice

libreoffice

Microsoft Office'in profesyonel bir üretkenlik ve ofis paketi var ancak açık kaynak kodlu topluluğun desteklenmesi için ödeme yapmak zorunda değilsiniz.

WPS Office Free

wps office
Serbest çapraz sekmeli bir arabirim platform ile Microsoft Office alternatifi ve değişiklikleri ve yorumları izleme gibi ortak özellikler için daha güvenilir destek. Kendinden çıkan reklamlar biraz can sıkıcı olabilir ancak kolayca göz ardı edilebilir.

Premium sürümü reklamsızdır ve PDF'yi Word'e ayırmanıza ve birleştirmenize izin verir. Profesyonel sürüm, üç yıllık hizmetlerin yer aldığı bir ömür boyu lisanstır.

Notepad ++

notepad++

Özellikle kodlayıcılar için yararlı olan sekmeler ve gelişmiş özelliklerle bir Notepad alternatifi.

PDF Araçları

Sumatra PDF

sumatra pdf
Bu en hafif PDF okuyucu. Sekmeleri destekler ve klavye kısayolları ile doludur.
Ayrıca açık kaynak ve taşınabilir bir uygulama olarak kullanılabilir. Diğer ücretsiz PDF okuyucularının aksine, herhangi bir düzenleme aracı içermez.

PDFsam

pdfsam

PDFsam, PDF bölme ve birleştirme, PDF dosyalarını istediğiniz gibi bölmek, birleştirmek ve döndürmek için küçük bir araçtır. Sürükle-bırak ile dosyaları araca bırakın ve dosyaları topluca düzenleyin. Arayüz temeldir, ancak özellikler ayrıntılıdır.

Alternatifler:

 • PDFTK Builder  PDF dosyalarının birleştirilmesi, ayrıştırılması, şifrelenmesi, filigran PDF dosyaları için ücretsiz bir grafik arayüz sürümüdür.
 • doPDF, 400'den fazla dosya türünü PDF'ye dönüştürebilir.

Ebooks

Kindle

kindle
Amazon’un Kindle uygulaması, e-kitap koleksiyonunuzu Windows PC'nizden okuyabilmenizi ve yönetebilmenizi sağlar.

Alternatif:

Icecream Ebook Reader, EPUB, MOBI, FB2, PDF ve diğer e-kitap formatlarını destekleyen sürükleyici bir e-kitap okuyucusudur.

calibre

calibre
Serbest ve açık kaynak e-kitap yöneticisi. E-Kitaplarınızı yönetmek için bir kütüphane ile birlikte gelir, e-kitapları bir biçimden diğerine dönüştürebilir, okuyucu cihazlarınızla senkronize edebilir, haberleri web'den indirebilir ve e-kitap biçimine dönüştürür, e-kitap görüntüleyici olarak işlevler yapabilir ve e-kitapları düzenleyebilir.

Verimlilik

Dexpot

dexpot

Güçlü sanal masaüstü yöneticisi. Ekranınızı sanal masaüstleri ile genişletin ve görevlere göre açık pencereleri ayırmak için kullanın. Benzer bir araç, minimalist bir dizi özellik ile yalın bir masaüstü yöneticisi olan VirtuaWin'dir.

Ditto

ditto
Ditto, daha sonra kullanmak veya çoklu bilgisayarlar arasında panoları senkronize etmek için Windows panonuzun bir kaydını tutmanıza olanak sağlayan bir pano yöneticisidir. Taşınabilir bir uygulama olarak da mevcuttur. ClipX ve diğer birçok pano yöneticilerine benzer.

 • İndir: Ditto (Ücretsiz)

Launchy

Launchy
Windows Dosya Gezgini'nden veya Başlat Menüsünden bağımsız olarak programları ve dosyaları başlatmak için klavye kısayollarını kullanan çapraz platform yardımcı programı. Başlat Menüsü alternatifini arıyorsanız, uygulamalarınızı hızlı ve kolay bir şekilde düzenlemenizi sağlayan taşınabilir bir menü başlatıcısı olan SyMenu'yü de sevebilirsiniz.

Bu bölümdeki diğer önemli uygulamalar:

 • AutoHotkey, özel komut dosyaları aracılığıyla hotkey'lerle masaüstü otomasyonunu mümkün kılar.
 • Fences, masaüstünüzdeki simgeleri düzenlemek için bir araç.
 • Rainlendar, Windows masaüstü için şık ve hafif bir takvim.
 • Windows içerik menülerini düzenlemek için Right Click Enhancer aracı.
 • SendToSendTo, Windows Gönder menüsünü özelleştirmenize yardımcı olur.
 • OneNote, Microsoft’un ücretsiz ve çapraz platform not alma uygulaması.
 • Wunderlistlistelerde tutmak ve işbirliği yapmak için bir çapraz platform uygulaması.

CD ve DVD Araçları

CDBurnerXP

cdburnerxp
CD, DVD, HD-DVD, Blu-ray, ISO'lar ve önyüklenebilir diskler.

Alternatifler:

 • ImgBurn, hafif bir CD, DVD; HD-DVD, Blu-Ray yakma uygulaması.
 • DVD Flick, DVD oynatıcınız, medya merkeziniz veya ev sinema setiniz için DVD yazma konusunda uzmanlaşmıştır.
 • BurnAware, CD'ler, DVD'ler ve Blu-ray için ücretsiz bir yazma yazılımı.

bitRipper

bitripper

Yerel sürücünüzde DVD'lerinizi yedeklemek, DVD'leri AVI veya MPEG'ye dönüştürmek için basit bir araç. Kendi codeclerini içerir ve sisteminizde yüklü codec'leri tekrar kullanabilir. DVD'leriniz yerel olarak depolanmak için çok büyük çıktıysa, boyutlarını azaltmak için DVDShrink'i deneyin.

CDex

cdex
CDex ses CD'lerini MP3 ve diğer formatlara aktarır. Bir dizi kodlayıcıyı destekler ve kaynak kodu açıktır.

 • İndir: CDex (Ücretsiz)

WinCDEmu

WinCDEmu

Virtual CloneDrive'ın çökmesinden sonra WinCDEmu, CD, DVD ve Blu-ray disklerini taklit etmek için en iyi çözüm haline geldi. Açık kaynak aracı ISO, CUE, NRG, MDS / MDF, CCD ve IMG görüntülerini destekler ve Windows Gezgini'nde bir içerik menüsü aracılığıyla bunları oluşturabilir.
Görüntü dosyalarını monte etmek ve sanal olarak oynatmak için sınırsız sayıda sanal sürücü oluşturabilirsiniz.

Disklerinizi sanallaştırarak, diskleri tekrar değiştirmek zorunda kalmazsınız. Araç, aynı zamanda, uyumlu diskten yoksun bir Windows aygıtında optik diskleri çalıştırmak istiyorsanız da idealdir.

İndirme Araçları

qBittorrent

qBittorrent

qBittorrent ücretsiz ve açık kaynak bir BitTorrent istemcisidir. Genellikle en iyi µTorrent alternatifi olarak kabul edilir. İstemciden farklı olarak değiştirilmek üzere tasarlandı, bloatware ve reklamlar yoktur.

Transmission

Transmission
Gönüllüler tarafından oluşturulan açık kaynak ve çapraz platform BitTorrent istemcisi. Tam özellikli reklam yazılımını paketlemiyor ve kullanıcılarını takip etmiyor. Sonuç olarak, hafif ve kullanımı daha keyifli.

JDownloader

JDownloader
Özgür ve açık kaynak indirme yöneticisi. İndirme işlemlerinizi başlatmanıza, durdurmanıza, bant genişliği sınırlamalarını ayarlamanıza ve arşivleri otomatik olarak çıkarmanıza izin verir. Virüsten koruma programınız onu bir tehdit olarak algılayabilir ama emin olun bu yanlış bir uyarıdır. Potansiyel olarak reklamlar ile dolu geliyor.

Diğer alternatifler:

 • Mipony internet bağlantınızı optimize eder ve gömülü bir web tarayıcısı ile birlikte gelir.
 • FlashGet çeşitli kaynaklardan video indirebilir, antivirüsünüzle işbirliği yapabilir ve sistem kaynaklarını optimize eder.
 • Free Download Manager, HTTP, FTP ve BitTorrent'i destekler. Bozuk indirme işlemlerine devam edebilir ve trafik kullanımını ayarlayabilirsiniz.

Çeşitli

f.lux

flux

Bu yardımcı program, ekran parlaklığınızı ve renk doygunluğunuzu ortam aydınlatmasına uyarlayarak göz yorgunluğunu önlemenize ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Ayrıca, yukarıda gösterildiği gibi zamanlamayı destekler.

 • İndir: f.lux (Ücretsiz)

Classic Shell

Classic Shell
Classic Shell, Başlat Menüsü değiştirme işleminden daha fazlasıdır. Özelleştirilebilir Başlat düğmesi ve menüsü eklendikten sonra,
ve Windows / Dosya Gezgini ve Internet Explorer için durum çubukları. Windows'u daha iyi hale getirmek için mükemmel bir üretkenlik aracı.

VirtualBox

virtualbox
VirtualBox, Windows içinde bir sanal makine oluşturmanın en kolay yoludur.
Sanal makinenize herhangi bir işletim sistemini kurabilir ve normal bir program gibi çalıştırabilirsiniz. Örneğin Windows 10'u Windows, Linux ve Mac'te çalıştırmak için VirtualBox'ı kullandık.

Alternatif olarak, bilgisayarınızda sanal makine kurmak için VMWarePlayer kullanabilirsiniz.

TeamViewer

TeamViewer
TeamViewer, uzaktan teknik destek sağlamak veya dosyalara ve programlara erişmek için başka bir bilgisayara İnternet üzerinden bağlanın. Şimdiye kadar alabileceğiniz en iyi ücretsiz uzak masaüstü bağlantı yöneticisi. Çapraz platform ve kurulumu da kolaydır.

Hiren’s BootCD

hiren boot cd
Hiren’s BootCD, her teknisyenin taşıması gereken uygulamalardan biridir. ISO'yu bir CD'ye yazın veya Rufus ile önyüklenebilir bir USB oluşturun ve ortak bilgisayar sorunlarını gidermek için her zaman yanınızda bir dijital araç kutusu olacak. Kurtarma araçları ile birlikte gelir, Windows parolanızı sıfırlayabilir, donanımı test edebilir, donanım bilgilerini derleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

KeePass

keepass
Eklenti desteği ile taşınabilir ve açık kaynak şifre yöneticisi. Çevrimiçi hesaplarınızı güçlü şifrelerle korumanıza yardımcı olur. Uygulama, bilgisayar veya USB sürücünüzdeki şifreleri saklar. KeePass'a bulut tabanlı alternatifler Dashlane and SafeInCloud Password Manager'ı içerir.

Eraser

eraser

Windows'da bir dosyayı silmenin aslında onu tamamen silmediğini biliyor olabilirsiniz. Eraser, dosyaların üzerine rastgele desenlerle yazarak kalıcı olarak silen açık kaynaklı bir yardımcı program ve taşınabilir bir uygulamadır.

Sonuç
Yeni Windows PC'nize yüklemeniz gereken önemli uygulamalara buradan başlayın.

Yukarıdaki uygulamalardan herhangi birini test ettiniz mi veya favori yazılımınızı kaçırdık mı? Listemizi deneyimlerinize ve girdinize göre geliştireceğiz. Ve bu listeyi beğendiyseniz, lütfen arkadaşınızla paylaşın

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 4768 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" En İyi Windows Programları 2018 konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere En İyi Windows Programları 2018 ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda En İyi Windows Programları 2018 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "