En Sıkıcı 7 iPhone X Sorunu ve Çözümleri

 En Sıkıcı 7 iPhone X Sorunu ve Çözümleri

iPhone X, 2017'in sonlarında piyasaya sürüldüğünde Apple'ın akıllı telefon serisine birkaç büyük yeni özellik getirdi. Ne yazık ki, aynı zamanda yeniden tasarıma özgü birkaç yeni sorunu da başlattı. Neyse ki çoğu için geçici çözümler ve düzeltmeler var. Bazıları, hangi iOS sürümünü çalıştırdığınıza bağlıyken, diğerleri Apple'dan geçici çözümler veya müdahale gerektirir. Bu yüzden, iPhone X kullanıcılarının karşılaşabileceği hayal kırıklıklarından, tasarım kusurlarından ve sorunlarından bazılarına göz atalım ve bunları çözmeye çalışalım.

1. Face ID Çalışmıyor
Muhtemelen iPhone X ile ilgili en yaygın şikayet, TrueDepth kamera ve Face ID ile ilgilidir. Eski cihazlarda Touch ID gibi, Face ID her zaman düzgün çalışmıyor.

Sorunları önlemek için iPhone X'inizdeki “çentik” 'i düzenli olarak (iPhone temizliğinin önemli bir parçası) sildiğinizden emin olun. Bu küçük alanda bir dizi sensör, kamera ve projektör var ve bunlar çalışmak için sizi açıkça görebilmeli.

İkincisi, yüzünüzü iyi aydınlatılmış bir alanda tarayın. Düşük ışıkta tarama, gün ışığında tarama kadar doğru değildir. Görünümünüzü önemli ölçüde değiştirdiyseniz veya kalıcı Yüz Kimliği tanıma sorunlarınız varsa, Ayarlar> Yüz Kimliği ve Şifre Kodu'na gidin ve Yüz Kimliği Sıfırla'yı seçin. Daha sonra tekrar kurabilirsiniz.

Face ID başarısız olduğunda ve size şifre sormanızı istediğinde, aynı sorunun tekrar oluşmasını önlemek için görünüşünüzü öğrenmeye ve uyarlamaya çalışır. Ancak, başka bir kişi telefonunuzu şifrenizle açarsa, Face ID profilinizde istenmeyen değişikliklere yol açabilir. Face ID'nin nasıl çalıştığını kesin olarak bilmiyoruz, ancak profilinizi zaman zaman sıfırlayabilirsiniz.

Bazı kullanıcılar Face ID'nin tamamen çalışmayı reddettiğini bildirmiştir. Bu, Apple'ın kabul ettiği, etkilenen cihazlarda kamera ünitesinin (hem ön hem de arka yüze) değiştirilmesini isteyen bir sorundur. Bazı kullanıcıların cihazlarını tamamen değiştirdiler.

Face ID ile sürekli sorunlarınız varsa, bir perakende satış mağazasından veya postayla iade işlemi için Apple Destek'e başvurun.

2. Yanlışlıkla Bir Sürü Ekran Görüntüsü Almak
iPhone X'de bir ana düğme yoktur, yani geleneksel Home + Güç düğmesi kombinasyonunu kullanarak ekran görüntülerini alamazsınız. Bunun yerine, Ses Seviyesi + Yan Düğmesine basmanız gerekir; bu, cebinizde veya cihazınızı tutarken tetiklenmesi kolay bir kısayoldur.

Kısayolu değiştirmenin bir yolu yoktur, bu da tek düzeltmenin bir geçici çözüm olduğu anlamına gelir. Kısayolun farkında olmadan tetiklemesini engelleyen gömme yan düğme ile bir kılıf almanız gerekir.

3. iPhone X Saç Çekme Sorunu
Bazı kullanıcı raporlarına göre, iPhone X kasası ve ekran çerçevesi arasındaki boşluk, saç için bir mıknatıs. Uzun saç veya gür sakalınız için, Apple çok fazla sorun teşkil ediyorsa iPhone X'nizi değiştirmeyi bile teklif ediyor.

Bu sorunun, iPhone X'in bazı modelleri için daha kötü olup olmadığı net değil. Çerçeve boşluğunu kapatan rahat bir kılıf sorunu düzeltebilir.

4. Ekran Sorunları: Renk Kayması, Ekran Yanması ve Yeşil Çizgiler
iPhone X, bir iPhone'da görülen ilk OLED ekranını kullanır. Apple, hem Apple Watch hem de MacBook Pro Touch Bar'da OLED ekranları kullansa da, iPhone X iPhone ekran teknolojisinde bir sıçrama anlamına geliyor. Ne yazık ki, sorunların payı olmadan değil.

Bazı kullanıcılar ekranı hareket ettirirken renk tonunda küçük bir değişiklik fark ettiler. Fazla beyaz olmayan bir arka planda, cihaz hareket ettirildiğinde ekran boyunca görünür bir şekilde “hareket eden” hafif mavi bir ton dikkati çeker. Web sitesinde, Apple şöyle diyor:

“OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED'in bir özelliğidir ve normal davranıştır. ”

Ekran yanması, Apple’ın web sitesinde listelenen başka bir OLED "beklenen davranış" tır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu görüntü artık görüntülendikten sonra bile ekranda sabitlenecek kalıcı bir görüntü anlamına gelir. Apple, ekran yanmasını önlemek için birkaç ipucu önerir:

  • Otomatik Parlaklık ayarının yapılması, Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Görüntülü Reklam Seçeneklerinin altında etkinleştirilir.
  • Ayarlar> Ekran ve Parlaklık> Otomatik Kilit altında 30 veya 60 saniyelik bir Otomatik Kilitleme süresi seçin.
  • Özellikle maksimum parlaklıkta, uzun süreli statik görüntüler göstermekten kaçının.
  • Gerekirse cihaz parlaklığınızı manuel olarak ayarlamak için Kontrol Merkezi'ni kullanın.

Son görüntülenme sorunu, ekranda zaman içinde görünen dikey yeşil çizgilerle ilgilidir. Bu normal değildir ve Apple, sorun göründüğü için etkilenen birimleri değiştirmiştir. Bu erken iPhone X modelleri ile ilgili görünüyor. Buradaki düzeltme, değiştirme için Apple ile iletişime geçmek.

5. Telefon Görüşmesi ve Dokunmatik Ekran Gecikmesi Sorunları
iOS 11'in önceki sürümlerinde iki (alakasız ama benzer) sorun oluştu. Birincisi, çağrılarla ilgili bir sorundu: ekran yanar ve zil sesi çalınır, ancak cevaplama / reddetme çağrısı istemi hiç görünmez.

Bu arada, diğer konu soğuk iklimlerde kullanıcıları en çok etkiledi. iPhone X dokunmatik ekranı, ani bir düşüşle karşılaşıldığında tepkisiz hale gelecektir.

Apple, bu sorunların her ikisini de bir yazılım güncellemesiyle düzeltti. Bu nedenle, karşılaşıyorsanız, Ayarlar> Genel> Yazılım Güncellemesi altında iOS'un en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Güncellemeden sonra bunun gibi başka sorunlarla karşılaşırsanız, Apple ile konuşmanın zamanı gelmiştir.

6. Kablosuz Şarj Sorunları
iPhone X, Apple'ın kablosuz şarj teknolojisini kullanan ilk akıllı telefonu değil, girişimden kaynaklanan sorunlara karşı hassastır. Özellikle iPhone X'i bir folio halinde kablosuz olarak şarj ediyorsanız ve temassız teknolojiyi kullanan kredi kartlarına veya başka kartlara sahipseniz, parazitle karşılaşabilirsiniz.

Eğer şarj sorunları yaşıyorsanız kartları kaldırmayı deneyin. Folyo kılıfı kullanmıyorsanız (veya kartları zaten kaldırdıysanız), yüksek kaliteli bir kablosuz şarj cihazı kullandığınızdan emin olun.

7. Yüksek Seslerde Hoparlörlerde Cızırtı
Hem iPhone X hem de iPhone 8, özellikle yüksek hacimlerde hoparlörlerinin cızırtı yaptığına dair raporlara sahipti. iPhone'unuzun maksimum sesini henüz test etmediyseniz, etkilenip etkilenmediğinizi görmek için şimdi test etmek iyi bir fikirdir. Bazıları bunu “uğultu” sesi olarak tanımlar.

Sorunla karşılaşırsanız, yazılımınızı en son sürüme güncellemeyi deneyin. Bir gelişme görmüyorsanız, Apple'ın bir teknisyenin cihazınızı onarabilmesi için götürün.

Diğer Çökmeler, Donma ve Genel Yanıt Vermeme Sorunları
Performans sorunları iPhone X'e özgü değil, ancak bunları çözmeniz iPhone X'e özel bir yaklaşım gerektiriyor. Bir kilitlenme nedeniyle yanıt vermediği için cihazınıza soft reset ile sıfırlamak istiyorsanız: Ses düzeyini artırma tuşuna basıp serbest bırakın, sonra Ses düzeyini azaltma tuşuna basıp ve bırakın, ardından Apple logosunu görene kadar yan düğmeyi basılı tutun.

Bu, iPhone X'te yeniyseniz, alışması gereken yeni kısayollardan sadece biridir.
 

iPhone Zayıf Wifi Sinyali Sorununu Çözme
İlginizi Çekebilir

iPhone Zayıf Wifi Sinyali Sorununu Çözme

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile