Ogznet.com

Ev Sineması En Ucuz Nasıl Kurulur

Ev Sineması En Ucuz Nasıl Kurulur

Kendi ev sinemanızı kurmak her zamankinden daha kolay! Zor olan bütçeyi aşmadan bunu yapmaktır. İlginç bir şekilde, birkaç basit işlem ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bir ev sineması yapmak için en çok yapılan yanlış bütçenin proje için ya çok az yada çok fazla tutulması. Ancak, hangi öğelerin gereksiz, hangilerinin bütçeyi aşabileceğini ve hangi maliyet aşamasında duracağınızı bilerek, deneyiminizin kalitesinden ödün vermeden tasarruf edebilirsiniz.

Bu kısa kılavuzda, ucuza bir ev sineması inşa etmeyi öğreneceksiniz.

Ucuza ev sineması nasıl yapılır?

Herşeyi bir kerede satın almayın!

Başlamadan önce, ihtiyacınız olacak en önemli tavsiyedir. Bugünlerde teknoloji güncellemelerinin hızı göz önüne alındığında, aynı anda her kategoriden en yeni, ileriye dönük ürünleri bulamazsınız. Tüm parçaları birlikte satın almaya çalışırsanız, belki de düşündüğünüzden daha erken bir sürede yükseltmeye ihtiyacınız olacak.

Bunun yerine, şu anda olmazsa olmaz parçaları ve her şey için daha ucuz varyantlar satın alın veya tamamen bu ürünleri sona bırakın. Bu önemli bileşenler için bile, ne kadar süre dayanacağını ve buna göre ne kadar harcama yapacağınızı araştırın.

Bu makalede bu yönlerden bunu size anlatacağız, ama ne olursa olsun, her şeyi bir seferde satın almayın. Her aşamada, geleceğe dönük, en iyi kalitede ve paranızın karşılığını alabilmeniz için satın alımlarınızı yapın.

İyi bir TV satın alın ve akıllı işletim sistemini unutun

Maliyet açısından ev sineması için ucuz bir 4K HDR TV satın alın.

İdeal olarak, hem 4K hem de HDR'yi destekleyen bir TV'ye ihtiyacınız var. Akıllı bir TV özelliği olacak olsa da, işletim sistemi bu aşamada gerekli olmayacak. Zaten bir Blu-ray oynatıcı veya bir çeşit medya merkezi alacaksınız, bu da akıllı bir TV'nin yaptığı herşeyi yapacak ve muhtemelen daha iyisini yapacaktır.

Boyut size kalmış, ancak bir ev sineması kurulumu için, genellikle en az 55 inç'e bakmalısınız. Bir ev sinemasında, mesafe kuralından endişe etmeyin, dikkate değer kural, alabileceğiniz kadar büyük ekran kuralıdır.

İyi Bir Projektör için İyi Bir Bütçe Ayırmak Gerekir

İyi Projektörler, ev sinemaları için iyi TV'lerden daha pahalıdır.

TV'lerin yerine, bir projektörle de bunu yapabilirsiniz, ancak bu uzun vadede maliyetleri yükseltir. Bir projektörün arka ışığı olmadığından, karartma perdeleri gibi ek malzemeler ve bir projeksiyon perdesi kullanmanız gerekir .

Ayrıca, 4K çözünürlük ve HDR desteği olan projektörler, eşdeğer boyutlu bir TV'den çok daha pahalıdır. Bu yüzden büyük bir televizyon seti satın almak istiyorsanız, bir projektör satın almak için herhangi bir sebep kalmaz zaten.

Eski bir PC'yi Yeniden Kullanmayı Düşünün

Eğer eski bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarınız varsa, harika bir medya merkezi bilgisayarı oluşturmak için bunu kullanabilirsiniz. İyi bir ev sinema sistemi elde etmenin en ucuz yolu olabilir.

Ayrıca eski bilgisayar, satın aldığınız herhangi bir araçtan daha iyi bir medya birimi oluşturacaktır.

Uygun bir bilgisayarın size sağladığı esneklik, bir Roku veya Chromecast gibi bir cihazla elde edebileceğiniz özelliklerle karşılaştırılamaz. Bir bilgisayar, bir medya oynatıcı cihazının yapabileceği tüm görevleri yapabilir.

Daha da önemlisi, bir bilgisayar,ileride seçeneklerinizi genişletmek için daha esneklik sunuyor. Bir 4K Blu-ray sürücüsü veya daha iyi bir ses kartı ekleyebilirsiniz. İşlemciyi yükseltebilir veya bir oyun konsolu haline getirmek için bir ekran kartı ekleyebilirsiniz.

Ucuz Hoparlörler ile Başlayın

Uygun bir ev sineması için ucuz hoparlörler satın alın.

Odanız için doğru hoparlörleri satın almanız gerekir. Küçük bir oturma odanız varsa, 9.1 kanallı kurulum çok fazla. Hoparlörlerini arka veya yanlara yerleştirip yerleştirmeyeceğinize bağlı olarak, iyi bipol veya dipol çıkışı sunan hoparlörleri seçmeniz gerekir.

Pek çok teknik jargon size değişik gelebilir, sadece sizin için uygun olanı satın almanız gerekiyor, bu da arkadaşınızın evinde gördüğünüz havalı 7.1 Bose hoparlör kurulumu değil.

Bir ev sinema sistemi varsayılan olarak 5.1 ayarına (yani beş hoparlör ve bir subwoofer) sahiptir. Bir şey satın almadan önce, her bir hoporleri nereye yerleştireceğinizi, kablolamanın nasıl çalışacağını ve diğer ayrıntıları düşünün.

Yeni bir ev sineması kuruyorsanız ve maliyeti düşük tutmak istiyorsanız, bu akıllı bir satın alma işlemidir. Unutmayın, hoparlörleri istediğiniz zaman yükseltebilirsiniz.

Akıllı Kumanda: Eski Android'ler ve Ucuz Seçenekler

Ucuz bir akıllı kumanda al ya da eski bir Android telefonunu kullan.

Her HTPC ile, ona bağlı olan tüm farklı cihazları yönetmek için iyi bir uzaktan kumandaya ihtiyacınız olacak. Bu evrensel bir uzaktan kumanda gerektirir. Bunun için birkaç seçeneğiniz var.

Eski bir Android akıllı telefonunuz veya tabletiniz varsa, bunu bilgisayarınız için uzaktan kumandaya çevirebilirsiniz. Android cihazını kumandaya dönüştürmek için Play Store'da birçok uygulama vardır. Cihazınızda bir kızılötesi (IR) blaster yoksa tek sorun bu.

Android'inizi yeniden kullanmak yerine, sadece biraz maliyet ile ucuz bir evrensel uzaktan kumanda satın alabilirsiniz.

Ev Medya Merkezinizi Sonraki Seviyeye Alın
Bize göre, ekran, uydu alıcı, medya oynatıcı veya bilgisayar, hoparlörler ve akıllı uzaktan kumanda herhangi bir ev sineması kurulumunda olmazsa olmazlardır.

İlk maliyetiniz nispeten ucuz olsa da, odayı zaman içinde küçük parçalarla yükseltmeye devam edin.

İlginizi
çekebilir
Bilgisayar ve Televizyonunuz ile Ev Sinema Sistemi Yapmak

Yorumlar (1)

  • avatar
    Optimal Akustik

    Optimal Akustik olarak istenen mekanlarda profesyonel ve anahtar teslim sinema odaları projelendirmekteyiz. www.optimalakustik.com

Yorum Yaz