Ogznet.com
eSIM nedir? Standart SIM Kartlardan Farkı Nedir? Paylaş:

eSIM nedir? Standart SIM Kartlardan Farkı Nedir?

eSIM nedir? Standart SIM Kartlardan Farkı Nedir?

eSIM, fiziksel SIM kartın daha küçük, yerleşik bir sürümüdür ve yakın zamanda tüm akıllı telefonlarda veya akıllı saatlerde görmeye başlayacağımız bir teknoloji. Peki eSIM nasıl çalışıyor ve sahip olmaya değer mi? Hadi bir bakalım.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

eSIM Nedir?

eSIM, yerleşik bir SIM karttır. Şu anda telefonları bir mobil ağa bağlayan fiziksel SIM kartın yerini alacaktır, ancak eSIM çok daha küçüktür.

Teknik olarak gömülü SIM veya tümleşik evrensel tümleşik devre kartı olarak tanımlanabilir ve doğrudan bir aygıta gömülü olan programlanabilir bir SIM kart olarak görünür. SIM kartın değiştirilmesinin gerekmediği için bir konektör gereksinimini ortadan kaldırır.

Bir SIM karttan farklı olarak eSIM, telefonun (veya farklı cihazın) ana kartına sabitlenmiştir. Takmanıza gerek yoktur ve kaldıramazsınız. eSIM'deki bilgiler yeniden yazılabilir olduğundan, telefon numaranızı veya mobil operatörünüzü yine değiştirebilirsiniz.

Hatta, numaranızı ve operatörünüzü değiştirmek veya yenilemek daha da kolay olabilir. Elinize yeni bir SIM kart teslim edilmesini beklemek zorunda değilsiniz; hepsi sadece hızlı bir telefon görüşmesi ile anında gerçekleşebilir.

eSIM kartları aynı teknolojiyi kullanır ve normal SIM'lerin kullandığı GSM ağları üzerinde çalışır.

eSIM nasıl kullanabilirim?

eSIM kullanmak için, onu sunan bir operatörde olmanız ve uyumlu bir telefona sahip olmanız gerekir. Türkiye için bu yazı yazıldığı dönemde internet üzerinden yaptığım araştırmalara göre Vodafone eSIM teknolojisini müşterilerine sunmaktadır. Diğer operatörlerde net bir bilgiye ulaşamadım. Ayrıca Vodefone yalnızca bu teknolojiyi destekleyen ve aşağıdaki listede yer alan cihazlar için bu teknolojiyi sunmaktadır.

 • Apple: IPhone Xs, Xs Max, Xr ,11, 11 Pro, 11 Pro Max, SE 2020
 • Huawei: P40 , P40 Pro
 • Samsung: Note20, Note20U, Z Fold2

eSIM Kart Nasıl Kurulur?

Normal bir telefonda SIM kartı tepsiye yerleştirerek bir ağa bağlarsınız. Ancak fiziksel bir kart kullanılmıyorsa, bir eSIM telefona nasıl bağlanır?

Hangi cihaza sahip olduğunuza bağlı olarak telefonunuzda taramanız gereken QR kodunu içeren bir eSIM etkinleştirme kartı alırsınız.

Android cihazlarda eSIM kurulum ayarları için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ayarlar menüsüne git
 2. “Bağlantılar” tıkla
 3. “Sim kart yöneticisi”ni seç
 4. “Mobil plan ekleme” yi tıkla
 5. “Operatör QR kodunu kullan” tıkla
 6. eSIM kartının üzerindeki QR kodu okut
 7. Sim kilidini açmak için pin kodunu gir

Bunlar elbette, sahip olduğunuz Android sürümüne ve telefona bağlı olarak değişebilir.

 

iOS cihazlarda eSIM kurulum ayarları için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ayarlar menüsüne git
 2. “Hücresel”i tıkla
 3. “Hücresel Plan Ekle” yi seç
 4. eSIM kartının üzerindeki QR kodu okut
 5. Sim kilidini açmak için pin kodunu gir

Apple Watch'unuz için eSIM ayarlarını yapılandırmak istiyorsanız, Apple Watch uygulaması aracılığıyla yapabilirsiniz. Samsung Galaxy Watch'ta, kurulumu telefonunuzdaki bir mobil uygulama aracılığıyla tamamlamanız gerekir.

Çift SIM cihazların tam işlevsellik sunması için DSDS'yi (Dual SIM, Dual Standby) desteklemesi gerekir. Bu, iOS 13 ve sonraki sürümlerde ve Android 10 ve sonraki sürümlerde mevcuttur. DSDS, her iki SIM'in aynı anda bir ağa bağlanmasını sağlar. Kurduğunuzda, varsayılan hattınız olarak hangi hattı kullanacağınızı seçmeniz gerekecektir.

eSIM'in Avantajları Nelerdir?

eSIM'in en büyük artısı, gerçekten küçük olmasıdır. Nano SIM'ler halihazırda oldukça küçük görünebilir, ancak 108,24 mm² yüzey alanıyla, aslında yalnızca 30 mm² (0,05 inç kare) olan bir eSIM'den üç kat daha büyüktürler.

Bu, SIM tepsisinin ek boyutunu ve cihazın içindeki kart okuyucuyu hesaba katmadan önceki boyutlarıdır. Bunlara artık gömülü teknoloji ile ihtiyaç kalmaz.

Bu, yalnızca diğer bileşenler veya belki daha büyük bir pil için fazladan alan sağlamakla kalmaz, aynı zamanda üreticilerin cihazlarının iç düzenini yeniden düzenlemelerine de olanak tanır. eSIM'in telefonun kenarına yakın olması gerekmez ve su geçirmezlik sağlamak daha da kolaylaşabilir.

Pratik kullanım için de en büyük faydası SIM tepsisini çıkarmanız gerektiğinde ataç bulmanıza gerek kalmaz.

Gördüğümüz gibi, eSIM'ler, cihazların çift SIM özelliklerini kolayca sunmasını sağlar. Kişisel ve iş numaralarını ayrı tutmak istiyorsanız veya yurtdışına seyahat ediyorsanız bu idealdir.

eSIM'in Dezavantajları Nelerdir?

Bir eSIM'in temel dezavantajı, telefon değiştirirken daha az kullanışlı olmasıdır. SIM kartı bir cihazdan çıkarıp başka bir cihaza takamazsınız.

Ayrıca, cihazınızla ilgili sorunları test etmeyi de zorlaştırır. Şu anda, bağlantı veya sinyal sorunlarınız olduğunda, sorunun oparatörden mi yoksa cihazdan mı kaynaklandığını kontrol etmek için SIM'inizi farklı bir telefona takmak kadar kolay bir testtir. Bunu bir eSIM ile yapamazsınız.

Ve ayrıca yeni teknolojilerin yaygın hale gelmesinin biraz zaman aldığı gerçeği var. eSIM desteği ve kullanılabilirliği hala çok sınırlıdır.

Hangi Cihazlar eSIM Teknolojisini Destekliyor?

iPhone 12 serisinin yanı sıra eski iPhone 11, XS ve XR cihazlarının tümü nano SIM ile birlikte bir eSIM kullanır. Ayrıca iPhone SE de eSIM'i destekler.

Android tarafında, Türkiye'de resmi satışı bulunmauan Pixel 2'den itibaren Google'ın Pixel telefonları. Galaxy S20 ve S20 FE serileri, Fold ve Z Flip ve Note 20 serisi dahil olmak üzere Samsung telefonları eSIM desteği sunuyor.

İleriki dönemde daha fazla telefon modelinin bu teknolojiyi desteklediğini göreceğimiz muhtemel.

Akıllı saat tarafında ise Apple Watch, Samsung Galaxy Watch ve Huawei Watch'un mobil veri destekleyen sürümleri eSIM teknolojisini barındırıyor. Windows 10'da da eSIM desteği sunuyor, bu nedenle artık mobil ağa her zaman bağlı dizüstü bilgisayarlar gelecekte daha yaygın bir hale gelebilir. (Bknz: Windows 10 bilgisayarınızda hücresel veri bağlantısı kurmak için eSIM kullanma)

eSIM ile Daha Fazlası

eSIM, akıllı telefonlar ve akıllı cihazlar için yeni bir teknoloji ve ileride çoğu cihaz buna sahip olacak. Şu anda elinizde olmasa bile, muhtemelen bir sonraki telefonunuz veya daha sonraki telefonunuz bu teknolojiyi kullanacaktır.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!