Ogznet.com
Eski akıllı telefonunuzu araç kamerası olarak kullanın Paylaş:

Eski akıllı telefonunuzu araç kamerası olarak kullanın

Eski akıllı telefonunuzu araç kamerası olarak kullanın

Eski akıllı telefonunuzu arabanızda nasıl araç kamerası olarak kullanabilirsiniz. Bunun cevabı aşağıda, okumaya devam edin..

Eski Android akıllı telefonunuzu kolayca bir araç kamerasına dönüştürebilirsiniz. Peki neden? Çünkü araç içi kameralar, özellikle bir kazaya karıştığınızda sizi birçok sorundan kurtarabilir. Bu makalede, eski akıllı telefonunuzdan nasıl tekrar faydalanabileceğinizi ve kameralarından, hız ölçerlerinden ve tabii ki yeterli depolama alanından nasıl yararlanabileceğinizi gösteriyor.

Eski akıllı telefonu araç kamerası yapmak için sahip olması gereken özellikleri:

Eski akıllı telefonunuzu araç kamerası olarak kullanılabilmek için çok fazla gelişmiş olmasına gerek yoktur. Elbette bir kamerası olmalı ve en iyi ihtimalle size daha iyi bir görüş sağlayacak ultra geniş açılı bir kamerası olması daha iyi olur. Çoğumuzun arabasında bir akıllı telefon şarj cihazı olduğu için, telefonun pilinin ne kadar dayanıklı olduğu çok önemli değildir.

Telefonun en az 1 GB boş hafızası olmalıdır. Daha fazlasına ihtiyacınız yok, çünkü genellikle yalnızca son kayıtlar tutulur ve hiçbir şeyin olmadığı tüm eski kayıtlar silinir.

Eski akıllı telefon bir araç kamerasına nasıl dönüştürülür

Şimdi eski akıllı telefonunuzu bir araç kamerasına nasıl dönüştüreceğinizi adım adım inceleyelim. Her şeyden önce, eski telefonunuzu içinde hat yoksa bir Wi-Fi ağına bağlamalısınız. Uygulamaları indirmek için bir Google veya iOS hesabı da kullanışlı olacaktır. Aşağıdaki uygulamayı kullanabilirsiniz:

Droid Dashcam - araç kamerası uygulaması

Droid Dashcam, döngü modunda videoları sürekli olarak kaydedebilen, doğrudan bu videolara gerekli bilgilerle altyazı ekleyebilen ve arka planda kayıt yapabilen araç sürücüleri için harika bir sürüş video kaydedici (gösterge paneli kamerası - araç kamerası) uygulamasıdır.

Droid Dashcam uygulaması ücretsizdir ve geliştirici uygulamayı güncel tutmak için sizden sadece bağış ister. Uygulama, Android için en popüler araç kamerası uygulamalarından biridir.

Her beş dakikada bir otomatik olarak son kaydın üzerine yazan döngü işlevi vardır. Döngü aralıklarını da kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Akıllı telefonunuzdaki ivmeölçer aracılığıyla devreye giren otomatik kaza algılamayı etkinleştirirseniz, eski akıllı telefonunuzdan profesyonel araç kamerası özellikleri de elde edersiniz.

Uygulama ayrıca, akıllı telefonunuzu şarj ettiğinizde kayda başlayan kullanışlı bir otomatik başlatma özelliğine de sahiptir. Böylece arabanızı çalıştırdığınızda kayıt başlayacaktır.

Benzer uygulamaları Google Play Store'da ve Apple App Store'da bulabilirsiniz. Ancak, başlangıçta belirtilen aylık abonelik ücretlerine ve ülkemizdeki kullanım koşullarına dikkat edin. Uygulamaların çoğu ABD kaynaklı olduğundan, bu uygulamaların bir kısmı yol trafiğini kalıcı olarak kaydeder. Bu bazı ülkelerde yasal olmayabilir.

akıllı telefon tutucusu
Background photo created by dashu83 - www.freepik.com

Akıllı telefonu arabaya güvenli bir şekilde monte etmek için çok sayıda farklı akıllı telefon tutucusu mevcuttur. Vantuzlu modeller internette daha ucuza bulunabilir. Ancak kameranın önünün engellenmemesi için tutucunun arkasının açık olduğundan emin olun.

Alternatif olarak, dikiz aynası için bir tutucu da kullanabilirsiniz. Bu, telefonunuzu biraz daha yüksek bir konumda tutmanın avantajına sahiptir ve bu nedenle sürüş sırasında görüşünüzü çok fazla engellemez. Ayrıca genellikle kameranın daha yüksek bir konumu, çekimlerde öndeki yolun görünürlüğünü iyileştirir.

Gücü, aracın çakmaklığından alabilir veya profesyonel bir çözüm olarak, bir şarj cihazını doğrudan aracınızın sigorta kutusundaki bir sigortaya bağlayabilirsiniz. Tipik olarak, sigorta kutusu torpido gözünün etrafında bir yerde bulunur.

Teorik olarak eski akıllı telefonunuzu USB veya Aux bağlantısı ile arabanızda yeni medya merkezi olarak da kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, yukarıda bahsedilen Droid Dashcam dahil olmak üzere birçok araç kamerası uygulamasının arka plan kaydına da izin vermesidir. Bu, telefonunuzu navigasyon veya müzik çalma gibi başka şeyler için kullanırken uygulamanızın yolu kaydetmeye devam edeceği anlamına gelir.

Akıllı telefonlar, doğru uygulamayla gerçekten güçlü araç içi kameralar olabilir ve hatta birkaç ek özellik sayesinde üstün özellikler sunarlar. Eski akıllı telefonunuz çekmecede küflenmeden önce neden bu fırsatı değerlendirip bir araç kamerası olarak kullanmıyorsunuz? Akıllı telefonunuzu araç kamerası olarak kullanmanın bazı dezavantajları olduğunu da unutmayın.

Her şeyden önce, hemen hemen tüm akıllı telefonlar, birçok araç kamerasının gece görüş modundan yoksundur. Ayrıca sürekli kayıt yapan bir akıllı telefonun pil ömrü oldukça kısa olacaktır. Bu nedenle, her zaman şarjda takılı bırakmak istemiyorsanız, akıllı telefon araç kameraları kısa yolculuklar için daha uygundur.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!