Ev Wi-Fi Ağını Güçlendirmek İçin En İyi 5 Menzil Arttırıcı

Ev Wi-Fi Ağını Güçlendirmek İçin En İyi 5 Menzil Arttırıcı

Odadan odaya 30-40m Ethernet kablosu çekmek yerine, bir dizi güç hattı adaptörünü kullanmayı düşünün. Powerline adaptörler normal elektrik prizlerine takılır ve ağ trafiğini iletmek için elektrik kablolarını kullanır. Sihirli görünüyor, değil mi?

Powerline adaptörler gerçekten harika. Wi-Fi ile kesintisiz internet erişimi ile dolaşmamızı sağlarken, bazen de kablolu bir bağlantının stabilitesine ve hızına ihtiyacımız var - ve yönlendiricinin evinizin karşı ucunda olması zor olabilir.

Ancak piyasadaki en iyi güç hattı adaptörleri nelerdir? Ve hangi güç hattı adaptörünün seçmeniz gerektiğini nasıl biliyorsunuz? Bilmeniz gereken her şey burada.

Powerline Adaptör Nasıl Seçilir

En iyi güç hattı adaptörlerini incelemeden önce arkanıza yaslanın, tam olarak ne aradığınızı düşünün. Tüm teknoloji gibi, powerline adaptörleri de neyse ki, teknik özelliklere sahipler.

Ürün listelemelerini tararken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Hız: İlk önce, Hız önemlidir. Powerline adaptör trafiği derecelendirmeleri 200Mbps kadar düşük bir hızda başlar ve 500-1000Mbps arasında bir orta alana sahiptir. Hat hızlarının üst kısmı 3000Mbps'ye kadar çıkabilir (mevcut pazarda 2000Mbps ile karşılaşma olasılığınız yüksek olsa da).
Hız gereksinimleriniz internet bağlantınızın maksimum hızına ve uygulamada ne kadar hızda kullandığınıza bağlıdır. Yüksek kaliteli video, ses ve diğer ortam türleri için modern veri iletim hızları verildiğinde, 500 Mb/sn'nin altındaki her şeyin yavaş ağ hızlarına neden olması muhtemeldir.

Bağlantılar: Powerline adaptörleri birkaç temel bağlantı ile gelir. 500Mbps üzerinde derecelendirilmiş güç hattı adaptörleri, daha hızlı hızları sağlamak için Gigabit Ethernet portlarını kullanır. Geçiş gücü prizleri de kullanışlıdır, bu da güç hattı adaptörünüz ile normal bir fiş kullanmanızı sağlar. Ayrıca, bazı güç hattı bağdaştırıcıları ağ aralığınıza ekleyerek Wi-Fi tekrarlayıcıları olarak ikiye katlanır.

Mesafeler: Güç hattı adaptörleri arasındaki mesafe de bir fark yaratır. Powerline adaptörler yaklaşık 300m teorik mesafe sınırına sahiptir. Bu oldukça uzak olsa da, ekstremitelerde bazı veri iletimi sorunları ile karşılaşacaksınız.

Fiyat: Açıkçası, güç hattı adaptörleriniz için çok uçuk ödemeler yapmak istemezsiniz. Fiyatlar değişebilir, ancak başlangıçtaki powerline adaptör paketleri genellikle 50 dolardan fazla değildir.
Gelişmiş modeller, 200 ABD dolarına kadar olan herhangi bir fiyata mal olur, ancak bundan daha fazlasını ödeyecekseniz satın aldığınız ürünü gerçekten sorgulamalısınız.

Ayrıca, elektrik tesisatınızın bir kattan diğerine, hatta farklı odalara (eğer yapmayı planlıyorsanız) nasıl çalıştığını da göz önünde bulundurmalısınız.

Birçok eski powerline bağdaştırıcısı, seçeneklerinizi azaltarak devreden devreye iletmez. Bununla birlikte, daha yeni HomePlug AV2 standardı daha yüksek sinyal frekansları kullanır ve devreden devreye geçmesi daha olasıdır.

En İyi Güç Hattı Adaptörleri
Daha fazla uzatmadan, hemen alabileceğiniz en iyi powerline adaptörlere bir göz atalım. Burada verilen linkler bilgilendirme amaçlı olup siz de ürün adı ile Google'da arama yapıp daha farklı fiyatlar bulup satın alabilirsiniz.

1. TP-Link AV2000 (TL-WPA9610)

TP-Link AV2000 (TL-WPA9610)
TP-Link AV2000 (TL-WPA9610), piyasadaki en iyi güç hattı adaptörlerinden biridir.
Çok çeşitli performans ve özellikleri barındırır. TL-WPA9610 özellikleri:

 • 2000Mbps veri aktarımına kadar
 • Otomatik senkronizasyonlu çift bantlı Wi-Fi
 • Çift Gigabit Ethernet portları
 • 128 bit AES şifreleme
 • HomePlug AV2
 • Diğer AV serisi powerline adaptörleri ile uyumludur

Dahası, tpPLC akıllı telefon uygulamasını kullanarak TL-WPA9610'ı yönetebilirsiniz.
Uygulama, Wi-Fi zaman planlaması (çocuklarınızın Wi-Fi'lerini gece kapatabilir) veya arızalı bir bağlantıyı uzaktan sıfırlama gibi güç hattı ağ ayarlarınızın kontrolünü sağlar. TL-WPA9610 evinize uyum sağlaması gereken modern, kavisli bir estetiğe sahiptir (antenlerin olmaması da buna yardımcı olur). Ne yazık ki, bir geçiş fişi yok, ancak çift bant Wi-Fi ve fiyat politikası bu eksiklik için bir telafi.

2. TP-Link AV2000 (TL-PA9020P)

TP-Link AV2000 (TL-PA9020P)
Sıradaki başka bir TP-Link AV2000 powerline adaptör kiti. TP-Link AV2000 (TL-PA9020P), TL-WPA9610'a benzer ürün özelliklerine sahiptir, ancak iki önemli farklılığa sahiptir:

 • 2000Mbps veri aktarımına kadar
 • Çift Gigabit Ethernet portları
 • Işınlama ile 2X2 MIMO (MU-MIMO yönlendiricilere benzer çoklu eşzamanlı bağlantıları sağlamak için veri iletimlerini düzenler)
 • 128 bit AES şifreleme
 • HomePlug AV2
 • Diğer AV serisi powerline adaptörleri ile uyumludur

TL-PA9020P, yer oluşturma geçişli geçmeli sokete sahipken, Wi-Fi'den yoksundur. Ancak, TL-PA9020P ve TL-WPA9610 powerline adaptörlerini eşleştirebileceğiniz gibi basit bir ağ oluşturmak kolaydır.

Bu sayede TL-PA9020P, iyi bir fiyat noktasında mükemmel bir güç hattı adaptör kitidir.

3. D-Link AV2 1000 (DHP-601AV)

D-Link AV2 1000 (DHP-601AV)

Yukarıdakiler ihtiyaçlarınız için çok mu fazla? Bazı giriş seviyesi powerline adaptörleri de mevcuttur. Yönlendiricinize sadece tek bir cihaz bağlamanız gerekiyorsa, daha ucuz tek portlu güç hattı adaptörü dikkate alınmaya değer. D-Link AV2 1000 (DHP-601AV), yüksek güç kapasitesine sahip olan bu temel güç hattı adaptörlerinden biridir. Hızlı veri iletimi çok düşük bir fiyata.

 • 1000Mbps'ye kadar veri aktarımı
 • Tek Gigabit Ethernet bağlantı noktası
 • 128 bit AES şifreleme
 • HomePlug AV2

DHP-601AV temeldir. Ancak, yönlendiriciniz ile bilgisayar, akıllı TV veya oyun konsolu arasında hızlı bağlantı sağlar. Ne yazık ki, bir geçiş soketi veya Wi-Fi özelliği yoktur. Ancak, çok düşük fiyat noktasında, DHP-601AV, güç hattı adaptörlerine düşük riskli bir giriş noktasıdır.

4. D-Link AV2 2000 HD (DHP-701AV)

D-Link AV2 2000 HD (DHP-701AV)

Temel D-Link güç hattı adaptörü, sizin için fiyatlar uymuyor mu? D-Link AV2 serisindeki bir sonraki modele geçin: D-Link AV2 2000 HD (DHP-701AV). DHP-701AV da küçük boyutludur, ancak DHP-601AV'in aksine, Wi-Fi entegre edilmiştir.

 • 1900Mbps veri aktarımına kadar
 • Tek Gigabit Ethernet bağlantı noktası
 • Kablosuz internet
 • 128 bit AES şifreleme
 • HomePlug AV2
 • MIMO
 • Entegre güç tasarrufu modu (belirli bir süre boyunca veri iletimi olmadığında adaptörünü uyku moduna geçirir)

DHP-701AV, evinizdeki Wi-Fi sinyalini güçlendirdiği ve kablolu bir bağlantı sağladığı için ekstra bir ilk harcamaya değer.

5. Extollo LANSocket 1500

Extollo LANSocket 1500
Extollo LANSocket 1500, TP-Link ve D-Link gibi üreticilerden daha az tanınmış olsa da, Extollo adaptörleri düzenli olarak “en iyi” listelerde ve iyi bir sebeple öne çıkıyor. Bu modelin özellikleri:

 • 2000Mbps kadar veri aktarımı 
 • Tek Gigabit Ethernet bağlantı noktası
 • 128 bit AES şifreleme
 • HomePlug AV2
 • Işınlama ile MIMO
 • Geçiş soketi

Extollo LANSocket, entegre Wi-Fi bağlantısı olmayan başka bir güç hattı adaptörüdür. Soket ve hızlı veri aktarım hızları için daha fazlası.

Hangisi Eviniz İçin En İyi Güç Hattı Adaptörüdür?
Elbette, her ev farklıdır, farklı kablolama ve bir dizi veri gereksinimi vardır. Neyse ki, ihtiyaçlarınıza uygun çok çeşitli güç hattı adaptörleri bulacaksınız.

Göz önünde bulundurmak için bir tane daha powerline adaptör özelliği var. Ayrıca: ev internet hızınız. Evdeki internet hızınıza uyan bir adaptör satın alarak bir miktar tasarruf edebilirsiniz, ancak yakın bir gelecekte internet bağlantınızı yükseltmeyi düşünüyorsanız beklemede kalmak isteyebilirsiniz.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 887 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Ev Wi-Fi Ağını Güçlendirmek İçin En İyi 5 Menzil Arttırıcı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Ev Wi-Fi Ağını Güçlendirmek İçin En İyi 5 Menzil Arttırıcı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ev Wi-Fi Ağını Güçlendirmek İçin En İyi 5 Menzil Arttırıcı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Vuubi Kadın