Ogznet.com
Evcil Hayvan Alerjisi: Belirtileri ve Tedavisi Paylaş:

Evcil Hayvan Alerjisi: Belirtileri ve Tedavisi

Evcil Hayvan Alerjisi: Belirtileri ve Tedavisi

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

İnsanlar evcil hayvanları sever ve beslerler. Artık evlerdeki evcil hayvan sayıları gittikçe artmaktadır. Ancak bazen tüylü dostlarımızı içeri sokmak, bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. En büyük nedenlerden biri alerjilerden kaynaklanıyor.

Evcil hayvanlardan kaynaklı alerjiler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin. Ne olduklarını, evcil hayvan alerjilerine neyin sebep olduğunu, Evcil hayvan alerjisi tedavi etmenin ve önlemenin yollarını ve dört ayaklı dostlarınız alerjik acı çekiyorsa ne yapacağınızı anlayın.

Alerji Nedir?

Bazen vücudumuz şaşırtıcı şekilde davranır. Bağışıklık sistemimiz zararsız bir maddeyle temas ettiğimizde tepki veriyorsa buna alerji denir. Reaksiyona neden olan ve tipik olarak zararsız olan maddeye alerjen denir.

Alerjik reaksiyonlar hafif veya çok ciddi olabilir (hatta bazı durumlarda ölümcül olabilir). Bazen astım veya sinüzit gibi diğer durumlara yol açabilir.

İnsanlar, açıklanamayan nedenlerden dolayı, 30 yıl önce olduğundan daha fazla alerjiye yakalanıyor gibi görünüyor. Astım vakaları üçe katlandı ve diğer alerji türleri (evcil hayvan alerjileri dahil) artıyor gibi görünüyor.

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri Nelerdir

Kaşıntılı gözler, hapşırma veya burun akıntısı, bir evcil hayvanla vakit geçirdikten sonra alerjik reaksiyonun bir işareti olabilir.
Hayvan alerjisine yatkın kişilerden biri olabileceğinden şüpheleniyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç ortak semptom vardır. Hapşırırken ya da evcil hayvan ile vakit geçirdikten sonra burun akıntısı oluyorsa, alerjik bir reaksiyon geçiriyor olabilirsiniz. İşte daha fazla potansiyel belirtiler:

  • Kırmızı, kaşıntılı, sulu gözler
  • Kurdeşen veya kızarıklıklar
  • Sinüs basıncı ve ağrısı (tıkanıklıktan)
  • Astıma yatkınsanız, göğsünüz sıkılaşabilir, daha fazla öksürebilir ve nefes almanız zorlaşabilir.

Çok hassas kişiler için, semptomların temastan sonra ortaya çıkması sadece birkaç dakika alır.

Evcil Hayvan Alerjileri Kimlerde Ortaya Çıkar?

Evcil hayvan alerjileri 30 yıldır artıyor ve herkesi etkileyebilir.

Araştırmalar, alerjilerin bugün, 30 yıl öncesine göre daha yaygın olduğunu ve evcil hayvan alerjileri içerdiğini gösteriyor. Uzmanlar sebebi konusunda aynı fikirde değil. Bazı teoriler, hijyende bir artış, fiziksel aktivitede bir azalma ve küresel ısınmanın etkisini söyler. Sebep ne olursa olsun, evcil hayvan alerjileri de artmaktadır. Bir çalışma, birçok insanın, 90'lı yılların başlarında, 70'li yılların sonundakilerden beş kattan daha fazla kedilere alerjik reaksiyon gösterdiğini göstermiştir.

Araştırmacılar, bebekleri evcil hayvan mikroplarına maruz bırakma ve evcil hayvan alerjilerinin azaltılması arasında bir bağlantı buldular. Bir yenidoğan, yaşamının ilk birkaç ayında evcil hayvanlarla ilişkili bazı mikroplara maruz kaldığında, çocuğun bu tür hayvanlara karşı alerjik reaksiyon geliştirme riski büyük ölçüde azalır.

Diğer araştırmalar köpek mikropları ile azalmış astım riski arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir, en azından farelerde. Farelere, hem köpekli ev tozu hem de köpeksiz ev tozu salındı. Köpekli ev tozu verilen fareler, alerji kaynaklı solunum problemlerine karşı güçlü bir şekilde korunduğu görüldü.

Pet Protein Alerjenleri

Teknik olarak evcil hayvanlarınız değil, proteinleri burnunuzu çekip hapşırmanıza neden oluyor. Bu semptomların çoğunda, üç ana gruptan gelen bir protein ailesi sorumludur. Bunlar sekretoglobinler, lipokalinler ve kallikreindir. Bunlar arasında, tüylü hayvan alerjenlerinin yarısından fazlası, vücutta vitaminler, steroidler ve diğer maddeleri hareket ettirmekten sorumlu proteinler olan lipokalinler olarak tanımlanmıştır.

Alerjiye neden olan proteinler, kedi ve köpekler için farklı yerlerde bulunur. Köpeklerde tükürükte, kepek, idrarda ve kıllarda alerjenler bulunur. Kedilerde, kürk, tükürük ve deride bulunurlar.

Büyük Açık Alanlardaki Allerjenler

Evcil hayvanların yanı sıra, polenler, küf tozu akarları ve diğerleri gibi dış mekan alerjenleri de evlere girebilir. Bunlar, ragweed ve diğer saman nezlesi uyaran bitkiler, küf, toz akarları, sporlar ve daha fazlasından polenler içerir.

Evcil hayvan alerjisi tedavisi

Antihistaminikler, göz damlaları, burun spreyleri ve alerji çekimleri, alerji semptomlarını tedavi etmenin bir yoludur.
İlk ve en belirgin çözüm, belirtilerinize neden olan hayvanlardan uzak durmaktır. Yaşadığınız ve çalıştığınız yere bağlı olarak bu her zaman bu kadar kolay ve hatta mümkün değildir. Bu nedenle, evcil hayvan alerjenlerinden kaçınamıyorsanız, işte başka yararlı çözümler.

Çok hassas olan insanlar, ev dışında bile belirtileri gösterebilir. Eğer durum buysa, astımada yatkınsanız antihistaminikler, göz damlası ve burun spreylerinin yanı sıra bronkodilatörlere sahip olmak isteyeceksiniz. Durumunuz için mevcut en iyi ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun.

Evcil Hayvan Alerjilerine Karşı Korunma

Alerjiye neden olan hayvan da ailenin bir parçası olabilir. Ancak hayvanla yaşıyorsanız ve alerjiye neden oluyorsa, mümkünse dışarıda tutun. Mümkün değilse, bir odayı evcil hayvandan uzak tutun; tercihen halı olmasın. Bu odada bir HEPA hava filtresi bulundurun ve döşemeli mobilyaları en aza indirin. Minderler için geçirimsiz kılıflar kullanın. Kir ve tozu uzak tutmak için sık sık temizleyin ve vakumlayın. Evcil hayvanı döşemeli mobilyalardan uzak tutun ve evde alerjik olmayan birisi dışarıda hayvanı fırçalasın ve evcil hayvanı düzenli olarak yıkasın. Temastan sonra giysileri değiştirin. Zor olsa da, tüylü arkadaşınızı kucaklamaktan ve öpmekten kaçının.

Evcil Hayvan Alerjisi Tehlikesinden Kurtulma

Evcil hayvan alerjisi tehlikesini, temizlik ürünleri ve HEPA hava filtreleri ile kontrol edebilirsiniz.
Köpek alerjileri söz konusu olduğunda, suçlu tüyler ise, bu konuda ne yapılabilir? Evde beslenen hayvan tüyü birkaç yararlı temizlik ürünü ile kontrol edilebilir. HEPA hava filtreleri, evinizin içindeki havayı fitreleyerek geri verir. Bu, bağışıklık sisteminizin aşırı tepki vermesine neden olabilecek küçük parçacıkları bile yakalar. Bunlar genellikle havayı tek bir odadan temizler, bu nedenle seçtiğiniz HEPA filtresinin yerleştirdiğiniz odayı idare edecek kadar büyük olduğundan emin olun. Bu filtreler bazı elektrikli süpürgeler tarafından da kullanılır.

Ayrıca, tehlikeyi azaltmak için evinizi düzenli olarak iyice temizlemeyin. Bu, yatak çarşaflarınızı düzenli olarak temiz tutmak, haftada bir kez vakumlamak ve yerleri halı ile kaplamayıp boş bırakmak anlamına gelir. Mümkünse halıları tahta veya fayans gibi sert yüzeylerle değiştirin. Perdeleri küçük parçacıkları yakalayamayacak malzemelerle değiştirin. Dikkatli temizlik ve hava filtreleme ile, evinizdeki birçok alerjeni çıkarabilir ve uzak tutabilirsiniz.

Kedilerin Dillerindeki Tehlike

Bir kedinin tükürüğündeki proteinler, alerji semptomlarının ana nedenidir. Kediler ve köpekler tamamen farklı şekillerde alerjilere neden olur. Kedilerin tükürüklerindeki proteinler alerji semptomlarının başlıca nedeni olma eğilimindedir. Kediler yalanarak temiz kalmayı sevdiğinden, tüm tükürük kedinin kürkünde de kalır. Kuruduğunda, proteinler soluduğunuz havaya salınır.

En çok soruna neden olan protein Fel d 1'dir. Fel d 1 özellikle yapışkandır, yani kedilerin hiç bulunmadığı yüzeylere yapışabilir; örneğin ofislere, okullara ve diğer halka açık yerlere kedi sahipleri tarafından taşınır. Bir kedi bir evden çıkarılsa bile, proteinlerinin halılardan temizlenmesi birkaç ay, yattıkları yerden temizlenmesi beş yıl kadar sürebilir.

Bütün kedigiller proteini dökerken, bazıları diğerlerinden daha fazla döker. Kısırlaştırılmamış erkek kedi, dişi kedilerden daha fazla protein döker çünkü testosteronları protein üretimini uyarır. Akarları veya keneleri olan kedilerin, proteinlerini yaymaları daha muhtemeldir. Çünkü cildini daha sık ısırır ve tımarlar. Bu nedenle, evcil hayvanınızı kısırlaştırmak ve rahatsız edici müdahalelerden uzak tutmak yardımcı olabilir. Tekirinizi yıkamak da faydalıdır. Yavru kediler genellikle bunu kabul eder, ancak olgun kediler de bu temizleme işlemine aşamalı olarak alıştırılabilir.

Hipoalerjenik Evcil Hayvanlar Var mı?

Hipoalerjenik evcil hayvanların var olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.
Bu biraz şok edici gelebilir. Elbette, bazı evcil hayvanlar bu iddiaları kullanarak satılıyor, ancak araştırmacılar bu hayvanlar ve tipik dört ayaklı arkadaşınız arasında önemli bir fark gösteremediler.

Bir çalışma 173 köpek sahibinin evine baktı. Bilim adamları, Can f 1 adı verilen ortak bir köpek alerjen proteini seviyelerini ölçtüler. Potansiyel alerjenler için farklı sınıflandırma yollarına dayalı olarak evleri dört kategoride gruplandırdılar. Deney yapıldıktan sonra, bilim adamları hipoalerjenik köpekleri olan evler ile geleneksel köpekleri olan evler arasında “istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını” buldular.

Evcil Hayvan Seçimi

İlgilendiğiniz bir cins bulun ve eve götürmeden önce hayvanla zaman geçirin. Kötü haberi zaten okudunuz, hipoalerjenik evcil hayvanlar bir efsanedir. Ancak bazı kişilerin alerjik semptomlarına diğerlerinden daha uygun bir evcil hayvan bulması mümkün olabilir. Bazı köpek ırkları diğerlerine göre daha az problem yaratıyor gibi görünmektedir, ancak bu kişiden kişiye değişir. Aynı zamanda, bazı bireylerin diğerlerinden daha fazla alerji olma olasılığı olduğu için hayvandan hayvana değişir.

Bu kadar tahmin edilemezlikle ve kedi alerjileri veya köpek alerjilerinin bulunduğu bir sistemde, en iyi tercihiniz ilgilendiğiniz bir cins bulmaktır. Alerji hastalarının, belirli bir dört ayaklı arkadaşınızı eve getirmeden önce durumun nasıl göründüğünü görmek için belirli bir hayvanla biraz zaman geçirmelerini sağlayın.

Hoşçakal'ı Bir Seçenek Olarak Kabul Etmek

Alerjileriniz kronik ve şiddetli hale gelirse, evcil hayvanınıza hoşçakal demekten başka seçeneğiniz olmayabilir.
Evcil hayvanınıza hoşçakal demeyi düşünmeden önce, bir alerji uzmanı ile görüşün. Alerji uzmanları ve immünoloji uzmanları, alerji kaynaklarını tanımlamak ve alerjik kişilerin alerjik ortamları etrafında planlama yapmalarına yardımcı olmak için özel olarak eğitilmiş tıbbi uzmanlardır. Evcil hayvanlara alerjisi olmadığını bile keşfedebilirler! Birçok insan hayvan alerjisine sahip olduğuna inanıyor, bunun yerine küf, toz akarları, polen veya diğer alerjenler olabilir.

Not: Bu makalede yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızla ilgili konularda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

Fel d 1, kedilerde CH1 ve CH2 genleri tarafından kodlanan bir sekretoglobin proteinidir. Kediler arasında Fel d 1 büyük ölçüde tükürüklerinde ve derilerinde bulunan yağ bezlerinde üretilir. Kedilerde ve yavru kedilerde bulunan birincil alerjendir.

Kaynak: Wikipedia

1

Can f 1 veya canis familiaris allergen 1, köpekler tarafından dil epitel dokularında üretilen bir lipokalin alerjendir. İnsan lipokalin LCN1 ile homologdur.

Kaynak: Wikipedia

1
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!