Ogznet.com
Evde VPN kullanmalı mıyız? Paylaş:

Evde VPN kullanmalı mıyız?

Evde VPN kullanmalı mıyız?

Karantina döneminde birçok kişi evde kalmaya zorlandı, bu nedenle kişisel verilerin korunması konusu çok önemli hale geldi.

İnternet kullanan herkes, bir şekilde, trafiğinin üçüncü şahıslar tarafından engellenmesi riskini taşır: bu ister dosya alıp gönderirken, ister yazışma yaparken, isterse de internette dolaşırken kullanıcının başına gelebilir.

VPN (Sanal Özel Ağ) aşağıda belirtildiği gibi çalışır:

  • özel bir program, kullanıcının trafiğini yeniden yönlendiren ve böylece bağlantının korunmasını sağlayan dijital bir tünel oluşturur;
  • bağlantı uzak sunucular üzerinden gerçekleştirilir ve böylece kullanıcının IP adresini gizlenmiş olur. Şifreleme ve diğer güvenlik özelliklerini eklemek de mümkündür.

VPN, kullanıcının ağ üzerindeki kimliğinin tespitini imkansız hale getirir ve bu, cihazınızı yanlış kişilerin erişiminden korumanıza olanak sağlar.

Bir ev ağından çalışırken ortaya çıkan tehditler

Ev ağınızı kullanırken karşılaşabileceğiniz en büyük tehdit aslında sizin kendi internet sağlayıcınızdır. Çünkü siz internet sağlayıcınızın verilerinizi ve internetteki geçmişinizi taraflara satıp satmadığından asla emin olamazsınız.

Güvenli bir VPN bağlantısı, dijital ayak izinizi şifreler ve ele geçirilmesini son derece zorlaştırır. Saldırganlar bir şekilde verileri ele geçirse bile, verileri deşifre etmek neredeyse imkansızdır.

Evde VPN kullanmanın bir başka nedeni de hükümet gözetimini ve sansürünü atlamak ve yorucu reklamcılardan kurtulmaktır. Ayrıca, VPN kullanırken, yalnızca belirli bir bölgeyle alakalı ilgili arama sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz. Bu özellik,sıradan kullanıcılardan tutun da evden çalışan SEO uzmanlarına kadar geçerlidir.

VPN kullanmanın temel avantajları

  1. Coğrafi kısıtlamaları atlama yeteneği.İnternete VPN kullanarak bağlandığınızda, kendinizinkinden daha farklı bir sunucuya, farklı bir konumdaymış gibi görünerek bağlanırsınız. Bu, ülkelere veya belirli internet sitelerine göre IP engellemesini ve sınırlamalarını önlemenizi sağlar. Çalışmanız için belirli kaynaklara erişim sağlanması gerekiyorsa, geniş bir sunucu ağı kapasitesine sahip bir VPN sağlayıcısı seçmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, VPN sağlayıcısı RusVPN, kullanıcılara 45'ten fazla ülkede 338'den fazla sunucu sunuyor.
  2. Halka açık Wi-Fi ağları üzerinden bile güvenle internette gezinme. İş yerinin dışında veya freelance olarak çalışıyorsanız, internete bağlanmak için bir kafeye ya da halka açık interneti bulunan bir mekana gidip çalışmak isteyebilirsiniz. Mesela diyelim ki, evinizde tadilat çalışması nedeniyle elektrik kesintisi var. Açık Wi-Fi ağları aynı anda yüzlerce kişi tarafından kullanılabilir. Bu yüzlerce kişi arasında da diğer kişilerin bilgisayarlarına girmeye çalışan kötü niyetli kimseler bulunabilir. Bu kişiler, şifrelenmemiş verileri, kullanıcı adlarını, şifreleri, kredi kartı numaralarını,çerezleri ve tarayıcılarından ve mobil uygulamalardan diğer tanımlayıcı bilgileri çalabilirler. VPN'i etkinleştirmek sizi yabancılara karşı görünmez hale getirir. Sürekli dışarıda kalmanızı gerektiren bir mesleğiniz varsa, bu sebeple halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanmak zorunda kalıyorsanız, bu ağlara bağlıyken iş arkadaşlarınızla önemli veriler paylaşmak durumundaysanız ya da alışveriş için banka kartı verilerinizi kullanmak zorundaysanız VPN kullanmak sizin için son derece önemlidir.
  3. Fiyat ayrımcılığına maruz kalmayın. İnternette her türlü hizmeti satan tüm siteler konumunuzu belirleyebilir. Daha sonra size bulunduğunuz bölge için fiyatları gösterirler. Bu siteler ülkenizdeki ortalama geliri, sizinle aynı anda benzer bir şey almak isteyenlerin sayısını, aynı yöndeki uçak biletlerini hesaba katarak sizin karşınıza bir fiyat çıkartır. Tüm bu bilgiler, bir ürün veya hizmetin nihai maliyetini etkiler. Bir VPN kullanmak, en iyi seçeneği seçmenize ve bir şekilde daha az ödeme yapmanıza olanak sağlar.

Ev kullanımı için VPN seçerken bilmeniz  gereken önemli noktalar.

1. VPN sizi virüslerden korumaz ve tüm kötü amaçlı siteler engellemez

VPN her şeyi bilen veya her şeyi gören bir araç değildir, bu nedenle kötü amaçlı yazılımlara karşı engelleyici ve antivirüs yazılımı kullanmak daha güvenlidir.

2. VPN kullanmak internet bağlantınızı yavaşlatabilir

VPN sağlayıcısının sunucularına aşırı bir yüklenme olursa, bağlantınızın bant genişliği tehlikeye girebilir. Sunucunun uzaklığı nedeniyle bağlantı hızı da düşebilir. Bazı durumlarda sunucuyu değiştirmek sorunu çözebilir. Bulunduğunuz yerden çok uzak olmayan bir sunucu kullanmak bunun için akla gelebilecek ilk örnektir. Buna rağmen, birçok VPN sağlayıcısı, VPN kullanıcılarının kesintisiz olarak akışları izleyebilmeleri veya çevrimiçi oyun oynayabilmeleri için hızı ve performansı optimize ederek bu sorunu çözmüştür.

Özet

VPN teknolojisi iki katmandan oluşur. Birincisi dahili ağ, ikincisi ise harici ağ. Bir VPN'e bağlandığınızda, sistem önce ağınızı tanımlar ve ardından bir kimlik doğrulama isteği gönderir. Bu süreç bir sosyal ağdaki yetkilendirme ile karşılaştırılabilir, ancak bizim durumumuzda her şey güvenli protokoller aracılığıyla gerçekleşir. İnternet sağlayıcısı bu sürece dahil olmaz.

VPN, veri trafiğini maskeler ve şifreleyerek kullanır. Tüm bu sebeplerden dolayı, tabletinizde veya akıllı telefonunuzda gerçekleştirdiğiniz eylemleri yabancılardan gizlemiş olursunuz. Ancak evde VPN kullanıp kullanmamak sizin tercihlerinize, etkinliğinize ve internet servis sağlayıcınızın güvenilirliğine bağlıdır.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!