Ogznet.com
Evden Çalışmayla Birlikte Hayatımıza Giren Bazı Sağlık Sorunları Paylaş:

Evden Çalışmayla Birlikte Hayatımıza Giren Bazı Sağlık Sorunları

Evden Çalışmayla Birlikte Hayatımıza Giren Bazı Sağlık Sorunları

Çalışmak için yeterli alana sahip olmamak siyatik, boyun ağrısı, bel ağrısı ve sıvı tutulmasını günlük yaşamımızda yaygın hale getirdi. İşte ağrılardan kaçınmak için bazı ipuçları.

Bu pandemi kaynaklı izolasyon döneminde evden çalışma şekli sağlığımız için büyük bir zorluk teşkil ediyor. Çünkü o kadar da rahat olmayan bir sandalyede saatlerce bilgisayar karşısında oturmak vücut sağlığı için iyi değildir.

Evden çalışmak, bilgisayarın önünde sekiz saatten fazla zaman geçirmeyi içerir ve bu, aşağıdaki koşulları içeren sağlık sorunlarında önemli bir artışa neden olmuştur:

Siyatik. Siyatik ağrısı, genellikle hafif şiddette başlar ve zaman geçtikçe şiddeti artar. Ağrı, tipik olarak bacak bölgesine yayılır. Kalça bölgesinden baldıra, diz altından bacağın yan ve ön kısmına ve son olarak topuğa doğru hissedilebilir. Genellikle tek taraflı olan ağrı, genç erişkinlerde, ağır iş yapanlarda ve egzersiz yapmayan kişilerde daha sık görülür. Siyatik, bacakta ağrı hissi, güç ve his kaybıyla karakterize olan bir sorundur. Bu acı o kadar can sıkıcıdır ki hareket kısıtlılığına neden olur.

Kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren siyatiğin önlenmesi için sırt ve bel kaslarının güçlü tutulması önerilebilir. İyi bir postür, siyatik oluşumunun önüne geçilmesinde etkilidir. Ayrıca yanlış oturmadan kaçınmak, sırt, bel ve kolları otururken desteklemek, siyatikten korunmak için alınacak önlemler arasında yer alır. Uzun süre ayakta durmaktan, hareketsiz kalmaktan ve ağır kaldırmaktan kaçınmak da siyatik oluşumunu engelleyebilir.

Boyun ağrısı. Bu ağrı en yaygın olanlardan biridir ve çalışma günü boyunca boynunuzu ovuyorsanız, muhtemelen bundan muzdaripsinizdir. Bu rahatsızlık her zaman ciddi olmasa da can sıkıcıdır ve boyun kaslarının aşırı yorulmasının bir sonucudur, özellikle de çalıştığınız masa sandalyenizden çok daha yüksekteyse.

Boyundaki ağrılar genel olarak batıcı tarzda olmaktan çok künt ağrılar şeklindedir. Boyun ağrıları sıklıkla uyuşma, karıncalanma, elektrik çarpması tarzı hislerle birlikte olabilir. Bazı durumlarda boyun hareketleri ile ağrılar kötüleşebilir. Boyun ağrılarına baş dönmesi eşlik edebilir.

Bilgisayar, tablet gibi aletleri kullanırken ekranın baş hizasında olması önemlidir. Böylece boynun aşırı öne eğilmesi engellenir. Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Kasların kuvvetlenmesi kas yorgunluğu nedeniyle gelişen ağrıların şiddetini ve sıklığını azaltır.

Bel ağrısı. Bu fiziksel rahatsızlık omurgada, özellikle sırtın alt kısmında kendini gösterir ve ağrısı orta dereceden sakatlığa kadar değişebilir. Bu, özellikle sekiz saatten fazla bir süre kambur kaldığımızda ve doğru pozisyonu koruyamadığımızda, ağrı ve iltihaplanma içeren omurga sinirleri ve kas gerginliği (gerilme) üzerinde baskı oluşturabiliriz.

Bel ağrısı, hangi dokudan kaynaklanırsa kaynaklansın, ilgili dokular yer değiştirerek veya genişleyip kalınlaşarak sinirler üzerinde bası yapar hale gelir ise bacak ağrısı, uyuşması, ısınması ve idrar kaçırma gibi problemleri beraberinde getirebilir.

Yürüme gibi basit kardio çalışmaları sonrasında genelde kişiler kendilerini daha iyi hissettiklerini ifade ederler.

Sıvı tutulumu. Hareket kabiliyetinizi sınırlarsanız, yeterince sıvı tüketmezseniz ve yüksek tuzlu yemekler yerseniz, vücudunuz sıvıları koruma eğiliminde olur. Buda, şişme ve ağrıya neden olur.

Sıvı tutulumu, ödem olarak da adlandırılır, dokularınızdaki aşırı sıvı birikiminin neden olduğu patolojik veya patolojik olmayan bir durumdur. Bu durumun bir sonucu olarak;

  • Açıklanamayan kilo artışı
  • Bacak ve ayak bileklerinde şişkinlik
  • Karın bölgesinin büyüklüğünde bir artış veya idrara çıkma ihtiyacınızın azalması

gibi durumlar görülebilir.

Evden Çalışmayla Görülen Yaygın Sağlık Sorunlarına Çare Nedir?

Kendinizde bu koşullardan birini gördüyseniz bu sorunlara çare bulmak için bazı işlevsel çözümler vardır.

Oturarak geçirdiğiniz her saat için 10 dakika yürüyün. Bu nokta çok önemlidir, çünkü bu şekilde dolaşımınızın daha iyi akmasına izin vermiş olursunuz ve bu kadar uzun süre aynı pozisyonda kalarak bedenin strese girmemesini sağlarsınız.

Pressoterapi. Sıvı tutuyorsanız, pressoterapi toksinleri idrar yoluyla atmanıza yardımcı olacaktır. Bu tedavi, ayaklarınızı, bacakların dört bölgesinin çalıştığı 15 dakikalık bir süre boyunca hava basıncı uygulayan pnömatik botlara sokmaktan oluşur: kalça, uyluk, baldır ve ayak tabanı.

Germe egzersizleri. İş gününüze başlamadan önce germe egzersizleri yapmanızı tavsiye ederiz, bu şekilde özellikle yatağınızdan çalışma alanınıza giderseniz kaslarınızı uyandırabilirsiniz. YouTube'da parmaklarınızdan gövde ve boynunuza kadar uzanmanız için gerekli adımları verecek videolar var.

Çalışma alanınızı uyarlayın. Gününüzün birçok saatini bu alanda geçireceğiniz için bu adım önemlidir. Gerekirse, sandalyenizde ve sırtınızda bazı ayarlamalar yapın, bilgisayarın önünde çok daha rahat olabilmeniz için sizi düzeltmeye ve hatta koltuğunuzun yüksekliğini artırmaya yönelik minderleri yerleştirebilirsiniz.

Lokalize kriyoterapi. Ağrının devam ettiğini ve çalışmanın giderek can sıkıcı olduğunu tespit ettiyseniz, bir seçenek lokalize kriyoterapidir. Sıvı nitrojen gazının -90 derecede altı ila sekiz dakika arasında uygulanmasından oluşur. Bu terapi, seçtiğiniz bölgeye bağlı olarak boyun, sırt, kollar, eller ve kalçadaki iltihaplanmayı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Kriyoterapi, vücudun kısa süre aşırı soğuğa maruz bırakıldığı bir tedavidir. Soğuk terapi anlamına gelen kriyoterapi, hastalıklı dokuları dondurarak yok eder. İltihabı azaltır ve dolaşıma yardımcı olur. Tek bir bölgeye veya tüm vücuda uygulanabilir. Lokal tedavide vücudun ağrılı, ödemli, hasarlı bölgelerine odaklanılır.

Bu ipuçlarını dikkate alarak ve rahatsızlıklarınızı tespit ettiğinizde, çalışma alışkanlıklarınızı değiştirmenin zamanı gelmiştir. Rahatsızlığın dayanılmaz ve kronik hale gelmesini beklemeyin.

Not: Burada açıklanan konular tedavi ve teşhis amacı taşımamaktadır. Burada yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka bir uzmana danışınız.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!