Evinizi Temizlemenize Yardımcı Olabilecek 10 Profesyonel Püf Noktaları

Evinizi Temizlemenize Yardımcı Olabilecek 10 Profesyonel Püf Noktaları
Image from pixabay.com

Bir araştırmaya göre, ortalama bir insan hayatının 1.140 gününü evini temizleyerek geçiriyor. Bu, her gün 2 saat temizlik demektir ve çok fazladır! Evinizin temizlik işlemini hızlandırabilecek çeşitli ipuçları ve püf noktaları vardır ve her gün iş yapmadan hafta boyunca temiz kalabilir. Burada evinizi daha hızlı temizlemenize ve gün boyunca temiz tutmanıza yardımcı olacak bazı profesyonel püf noktaları topladık.

1. Toplayarak başlayın

toplayarak başlayın

Bu, yapılacak en belirgin şey gibi görünse de, bazen işleri daha hızlı halletmek istediğimiz için, toplama kısmını atlıyoruz ve bu temizliği çok daha zor hale getiriyor.
Yani, yapılacak en iyi şey toplamaya başlamaktır. Bir kerede bir odaya girin ve  belli bir yere ait olmayan her şeyi ayırmaya başlayın. Kitaplarınızı, oyuncaklarınızı ve elektronik cihazlarınızı ayırın ki, temizlemeye başlayabileceğiniz düzenli bir oda ortaya çıksın.

2. Çöp torbası kullanın

Çöp torbası kullanın

Temizleme işlemi sırasında bir çöp torbası en iyi yardımcınızdır.Evinizi toplarken, çöp olabilecek eşyaları atmak için her zaman yanınızda bulundurun ve ayrıca evdeki tüm çöp kutularını boşaltın. Bu, daha sonra tüm evi dolaşarak her çöp kutusunu boşaltmak için zaman keybetmekten kurtaracaktır. Ek olarak, son 10-12 ay içinde kullanmadığınız parçaları da atmaya veya bağışlamaya çalışın. Bu, yıllar boyunca evinizde eşya yığınları birikmesini engelleyecektir.

3. Yanınızda temizlik paketi olsun

Yanınızda temizlik paketi olsun

Temizliğe başlamadan önce, öncelikle sizin için en uygun temizlik ürünlerini seçmeniz gerekir. Pahalı veya karmaşık ekipmanlara gerek yoktur. Hijyen amaçlı bir dezenfektan, ağartma amaçlı çamaşır suyu, kireç sökücü, cam silici, temizlik bezleri ve fırça. Gerektiğini unutmayın. Tüm temizlik ürünlerinizi bir sepete koyun ve temizliğe başlamadan her odaya yanınızda taşıyın.

4. Önce toz alın, en son süpürün

Önce toz alın, en son süpürün

Bazen, elektrik süpürgesi kullanmak bizi yorduğu için temizliğin en zor kısmı olan süpürüp silme işini baştan yapıyoruz ve toz alma gibi “daha kolay” işleri en sona bırakıyoruz. 
Eğer siz de böyle yapıyorsanız ve yerlerle halınızın devamlı kirli olduğunu fark ettiyseniz, bunun bir nedeni var.
Yüzeyleri  sildiğinizde tüm kirler, kırıntılar ve çöpler yere düşer, bu nedenle ilk önce süpürürseniz, yerdeki önceki pislikleri temizler ve hemen ardından yeni kirler eklersiniz. Böylece, temizlik bittiğinde yerler kirli kalır. Bu nedenle, önce tüm evinizi temizlemeli ve yerleri en sona bırakmalısınız.

5. Bir düzen yaratın

Bir düzen yaratın

Bu yapılacak en mantıklı şey gibi gözükmese de, bunu bir kez yaptığında harikalar yaratacak! Sadece kirli görünen yüzeyleri temizlemek yerine, ne kadar temiz görünürse görünsün heryeri kirli kabul edin Unutmayın, bakterileri göremiyoruz ve en temiz görünen yerlerde bile olabilirler. Evinizdeki her odaya girerek başlayın ve odanın solundan sağa doğru bir düzende temizlemeye başlayın. Böyle hiçbir noktayı gözden kaçırmadan tüm evi temizlemiş olursunuz.

6. Ovmayın, spreyleyin

Ovmayın, spreyleyin

Silmek yerine yüzey temizleyici bir sprey kullanarak zaman kazanabilirsiniz.Bir odaya girip, soldan sağa doğru tüm yüzeylere sıkmaya başlayın. Ardından yan odaya gidin ve hiçbir şeyi silmeden aynı şeyi tekrarlayın. Tüm odaları bitirdikten ve temizleyiciyi yüzeyde su birikintisi oluşturmadan her şeyi emecek kadar uzun süre bıraktıktan sonra, başladığınız ilk odaya gidin ve toplanan pislikleri silmeye başlayın. Bu işlem, tüm yüzeyleri ovmakla uğraşmadan temiz ve parlak bırakırken size zaman kazandıracaktır.

7. Süpürgelikleri unutmayın

Süpürgelikleri unutmayın

Süpürgelikler çok hızlı bir şekilde toz toplar ve evimizi temizlerken kolayca gözden kaçabilecek şeylerden biridir. Aslında onları fark ederiz ancak yeterince önemsemeyiz. Eviniz temizse ve süpürgelikleriniz temiz değilse, eviniz kirli görünür. Bir restorana ya da kafeye girdiğinizde temiz görünmesine rağmen süpürgeliklerintoz içinde olduğunu düşünün. Bu, her yerin temiz olmadığını hissettirir.
Bu nedenle, toz alırken nemli bir bez alın ve süpürgelikleri odanın solundan sağına doğru silin. Her oda için en fazla bir dakika sürecek, ancak evinizde büyük bir fark yaratacaktır.

8. Kumaş döşemeli mobilyaları süpürün

Kumaş döşemeli mobilyaları süpürün

Döşemeli mobilyalar, sadece silkmek yerine, hijyen amacıyla her hafta elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir. Kanepe ve şiltelerin yüzeyinde n 10.000'den fazla toz akarı yaşamaktadır. Bu toz akarları, ölü deri hücreleri ile beslenir ve sürekli çoğalırlar.
Toza veya akarlara alerjiniz olmasa da, gelecekte ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Bu nedenle toz akarlarını ve bakterileri uzak tutmak için mobilyalarınızı haftada bir kez süpürmeniz önemlidir.

9. Cam temizleyicisi yerine bulaşık detarjanı kullanın

Cam temizleyicisi yerine bulaşık detarjanı kullanın

Cam temizleyicisi almak yerine, bulaşık deterjanı kullanın. Bulaşık deterjanı, yapışkan yüzeyleri kristal berraklığında bırakabilir ve kireç artıklarını banyo camlarında ve aynalarda cam temizleyicilerden daha iyi yok eder. Bulaşık sabunu, tabakları, bardakları, çatal bıçak takımları gibi objelerin üzerindeki yiyecekleri artıklarını temizlemek, onları parlak ve yeni gibi göstermek için icat edildi.

Bunun nedeni, suyla çözüldüğü zaman, cam yüzeyindeki herhangi bir kir, yağ ve kalıntıyı emerek parlak bardaklar, camlar ve tabaklar ortaya çıkaran bir süper molekül  haline gelen deterjan molekülleridir.

10. Elektrikli aletleri hemen temizleyin

Elektrikli aletleri hemen temizleyin

Herhangi bir kimyasalın yemeğinize girmesini önlemek için, kullandıktan hemen sonra, en fazla 2 içinde temizlemeniz önemlidir. Ekmek kızartma makineleri, fırınlar, mikrodalgalar gibi ısı ile çalışan aletlere yiyecek döküldüğünde ve lekeler soğuduğunda temizlemesi çok zor olur.
Fırına veya mikrodalgaya dökülen yiyecek lekeleri yeniden ısıtıldığında, metaline zarar vermeden çıkarılması mümkün olmayacaktır.
Bonus: Faydalı bir çizelge

Faydalı bir çizelge

Düzenli olarak takip edebilirseniz, evinizi temiz tutmanıza yardımcı olabilecek bir program yaptık:

Günlük:
•    Yatağı topla.
•    Mutfaktaki yüzeyleri temizle.
•    Banyodaki yüzeyleri temizle.
•    Bulaşıkları yıka
•    Çalışma yerini temizle
•    Yüzeyleri sterilize et.
•    Gerekiyorsa çamaşır yıka.

Haftalık:
•    Evi süpür.
•    Yerleri sil.
•    Döşemeleri süpür.
•    Yatağı süpür.
•    Nevresimleri değiştir.
•    Banyo fayanslarını ve duş duvarını temizle.
•    Bütün pencereleri ve banyodaki aynaları temizle
•    Mutfak aletlerini temizle.
•    Nevresimleri yıka.
•    Battaniye ve yastıkları yıka.
•    Süpürgelikleri temizle.
•    Banyoyu ve banyo havlularını yıka.

Aylık:
•    Aydınlatma armatürlerinin tozunu alıp temizle
•    Yorganı yıka.
•    Bulaşık makinesini temizle.
•    Ekeltrik süpürgesini temizle.
•    Tarihi geçmiş yiyecekleri at.
•    Buzdolabının içini temizle.
•    Kettle ve kahve makinesinin kireç artıklarını temizle.
•    Çöp kutularını temizle.
•    Dolapların içini ve dışını temizle.
•    Mobilyaları yıka — sandalyeler,masalar,yatak çerçevesi vs.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile