Excel Belgelerini PDF Formatına Dönüştürme

Excel Belgelerini PDF Formatına Dönüştürme

Excel dosyasını PDF formatına dönüştürmenin birçok yolu vardır. Bu tür bir dönüştürme işleminin yapılmasının popüler bir nedeni, Excel dosyasının diğer bilgisayarlarda, telefonlarda ve tabletlerde açılmasını ve okumasını, bir elektronik tablo programı veya uygulamasının yüklü olması gerekmeden gerçekleştirilmesini sağlamaktır.

Çünkü Excel dosyaları, XLSX ve XLS belgeleri gibi, dosyayı okumak ve düzenlemek için belirli bir program (genellikle Excel) gerektirir, Excel belgelerini bu tür programlara sahip olmayan kişilerle paylaşmak zor olabilir.

Bununla birlikte, PDF formatı, MS Excel’in dosya formatlarından çok daha fazla her yerde bulunabilir, bu nedenle bilgisayarda yüklü bir PDF görüntüleyici (veya telefon / tablet üzerindeki bir PDF okuyucu uygulaması) olduğu sürece, belge, bir elektronik tablo görüntüleyici/editörüne ihtiyaç duymadan diğer PDF dosyaları gibi okunabilir.

Not: Bir Excel belgesini PDF'ye dönüştürdüğünüzde ne anlama geldiğini anlamak çok önemlidir. XLSX veya XLS biçiminde kalan Excel dosyaları, Excel veya başka bir benzer elektronik tablo programı (ör. OpenOffice Calc ve LibreOffice Calc) ile %100 düzenlenebilir, ancak PDF'lerde olmaz.

Excel

Excel belgeleriyle çalışıyorsanız, bilgisayarınızda zaten Excel'in yüklü olması ihtimali yüksektir. Öyleyse, XLS'yi PDF'ye veya daha yeni XLSX'i PDF'ye kolayca dönüştürebilirsiniz.

Windows kullanıcıları, Excel belgelerini Dışa Aktarım menüsü aracılığıyla PDF'ye dönüştürebilir:

Excel Dosyasını PDF'ye Dönüştürme (Windows)

 1. Dosya> Dışa Aktar menüsünü açın.
 2. PDF / XPS Oluştur'a tıklayın veya dokunun.
 3. PDF dosyasının nerede saklanacağını seçmek için bilgisayarınızda bir klasör seçin.
 4. Bu PDF'yi iki kez kontrol edin (*.pdf), Kayıt türü: seçeneğinin yanında seçilidir. Diğer seçenek bir XPS dosyası oluşturmak içindir.
 5. Bazı gelişmiş seçenekleri etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için PDF'yi yapmadan önce bu süreyi isteğe bağlı olarak kullanabilirsiniz. PDF'ye sadece belirli sayfaları dışa aktarma, tüm çalışma sayfalarını dışa aktarma ve daha fazlasını yapma gibi şeyler yapmak için PDF veya XPS Olarak Yayınla'daki Seçenekler'e tıklayın / dokunun.
 6. Excel dosyasını PDF'ye kaydetmek için Yayınla'yı seçin.

Bir Mac bilgisayarındaysanız, bir Excel dosyasından PDF oluşturma, Farklı Kaydet menü öğesiyle tamamlanabilir:

Bir Excel Dosyasını PDF'ye (Mac) dönüştürme.

 1. Excel belgesini kaydetmek için bir açılır kutu açmak için Dosya> Farklı Kaydet'e gidin.
 2. Dosya Biçimi'nin yanında: bu pencerenin altında PDF'yi seçin.
 3. Format seçimi açılır kutusunun hemen altındaki seçeneklere dikkat edin. Çalışma kitabını veya Sayfayı, tüm çalışma kitabını PDF'ye (içinde verileri olan tüm sayfalara) veya yalnızca şu anda açık olan sayfayı dönüştürmek için seçebilirsiniz.
 4. Mac'inizde Excel dosyasını PDF'ye dönüştürmek için Kaydet'e dokunun.

Çevrimiçi Dönüştürücüler
Excel'i PDF olarak kaydetmek için başka bir seçenek de bir dosya dönüştürücüsünü kullanmaktır. XLS ve XLSX dosyaları belgeler olduğundan, ücretsiz bir dosya dönüştürücüsü kullanabilirsiniz.

Hatta, Excel belgelerini PDF formatına kaydetmek ve herhangi bir web tarayıcısıyla çalıştıklarından daha da kolaylaştıran, PDF dönüştürücüleri için bazı çevrimiçi siteler de vardır. Bu sayede Excel'i herhangi bir işletim sisteminde PDF'ye dönüştürebilirsiniz.

Bizim favorilerimizden birkaçı SmallpdfiLovePDFSoda PDF ve Online2PDF içerir.

PDF'ye "Yazdır"

XLSX'i PDF'ye Dönüştürmek için Foxit Reader PDF Yazıcısı ile MS Excel Viewer'ı Kullanma.
Excel'in yüklü olmaması durumunda, Microsoft'un ücretsiz Excel Viewer programı ile XLSX veya XLS dosyasını PDF'ye kaydedebilirsiniz. Ancak, Excel Viewer sadece bir Excel dosya görüntüleyicisi olduğundan (editör değil), PDF dönüştürme işlemini desteklemek için bir başka program da yüklemeniz gerekir.

Tek yol ücretsiz bir PDF yazıcısıdır. PDF yazıcıları, dokümanı PDF'ye “yazdırmak” suretiyle çalışır; bu, Excel dosyasını PDF dönüştürücüsüne göndermenin kolay bir yoludur. Bundan sonra program dokümanı PDF formatına kaydedecektir.

 1. Excel Viewer'ı açın ve PDF'ye dönüştürmek istediğiniz Excel dosyasını seçin.
 2. Yazdır öğesini seçmek için programın sol üst tarafındaki düğmeyi kullanın.
 3. Yazıcıyı, yüklediğiniz PDF yazıcısı olmak için Ad'ın yanındaki açılır menüden değiştirin.
 4. Belirli bir sayıda sayfa yazdırmak istediğinizde, baskı tercihlerinde yapmak istediğiniz diğer değişiklikleri yapın ve daha sonra bu yazıcıda PDF yazıcı yazılımı Foxit Reader'ı başlatmak için Tamam düğmesine tıklayın veya dokunun.

Not: Bazı PDF yazıcıları programı daha fazla talimatla açacak ve diğerleri PDF'yi başka istemlere gerek kalmadan kaydedecektir.

PDF Nasıl İmzalanır? PDF İmzalama Araçları

Dijital belgeleri elle imzalamak sıkıcıdır. Yazdırın, imzalayın, tarayın, değil mi? Neyse ki elektronik imzalar yükselişte. PDF sözleşmesine veya kayıt formuna imza eklemek için PDF'yi nasıl elektronik olarak imzalayacağınızı göstereceğiz...

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.