Fabrika Sıfırlaması Olmadan Android Virüsleri Nasıl Kaldırılır

Fabrika Sıfırlaması Olmadan Android Virüsleri Nasıl Kaldırılır

Masaüstü bilgisayarlar, virüsleri çeken tek cihaz değildir. Bu yaygın bir olay olmasa da, Android cihazlar da kötü amaçlı yazılımlardan muzdarip olabilir. Virüs bulaşmışsa, kurtulmak için fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapabilirsiniz, ancak bu, tüm verilerinizi kaybedeceğiniz anlamına gelir. Ancak, fabrika ayarlarına sıfırlama son seçeneğiniz olmamalıdır. Yani fabrika sıfırlaması olmadan telefon virüsünü kaldırmak için ne yapabilirsiniz? Hadi bulalım.

Android Telefonumda Virüs Var mı?

Çoğu zaman, insanlar bir Android virüsüne sahip olduklarını düşündüklerinde, aslında bu başka bir durumdur. Android telefonun her başlatıldığında çökeceğini varsayalım. Ya da belki de Play Store'dan uygulama indiremediğini. Bunlara her zaman bir virüs neden olmaz. Yani panik yapmayın! Genel Android sorunlarımızın listesini ve nasıl düzeltileceğini kontrol edin.

Bu çözümlerden hiçbiri sorununuzu düzeltmezse kendinize bir kaç soru sorun:

 1. Bir uygulamayı veya dosyayı indirdikten sonra sorun oluşmaya başladı mı?
 2. Son zamanlarda bir üçüncü taraf kaynağından (Play Store'un dışında) bir uygulama yüklediniz mi?
 3. İstemediğiniz bir dosyayı veya uygulamayı indiren bir reklama mı bastınız?
 4. Sorun yalnızca belirli bir uygulamayı çalıştırdığınızda mı ortaya çıkıyor?

Yukarıdakilerden herhangi birinin cevabı evet ise, sisteminizde kötü amaçlı yazılım olma ihtimali var. Neyse ki, fabrika ayarlarına sıfırlama yapmadan bunu düzeltmeniz mümkün olabilir.

Android Virüslerden Nasıl Korunulur?

Google Play Protect artık tüm Android cihazların bir parçasıdır. Cihazınızdaki uygulamaları tarayan ve zararlı olanları kontrol eden yerleşik bir güvenlik önlemi. Uygulamaları nereden yüklerseniz yükleyin, Play Protect onları inceler. Bu, aslında telefonunuzda yerleşik bir antivirüsünüz olduğu anlamına gelir.

Google Play'den sadece uygulama yüklüyorsanız, bir telefon virüsü kapma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Google, kötü amaçlı davranışlar için Google Play'e eklenen tüm uygulamaları tarar ve zararlıları kaldırır. Bazıları korumadan geçerken, Play Store'dan bir virüs uygulaması yüklemek pek olası değil.

Diğer kaynaklardan yükleme tamamen farklı. Rastgele web sitelerinden, özellikle “crack” uygulamalardan (yasadışı olarak ücretsiz sunulan ücretli teklifler) uygulama indirmek kötü amaçlı yazılımları almanın harika bir yoludur.

Ancak, bu, Google Play'deki her uygulamanın faydalı olduğu anlamına gelmez. Dolandırıcılık uygulamaları paranızı hiçbir şey yapmadan alabilir ve birçok ücretsiz uygulama verilerinizi çalmak için telefon izinlerini kötüye kullanır. Ancak bunlar Android virüslerinden ayrı endişeler.

Diğer platformlarda olduğu gibi, sağduyu da virüslerden korunmanıza yardımcı olacaktır. Gölgeli web sitelerinden indirmeyin,
reklamlara dokunmaktan kaçınmaya çalışın ve uygulama izinlerine göz atın.

Android Virüs Temizleme Uygulamaları
Play Store, onlarca Android virüs temizleme uygulamasına ev sahipliği yapıyor. Ancak, çoğu şişirilir ve ihtiyacınız olmayan özelliklere sahip olmanızı ister. Bununla birlikte, kullanmanın birkaç değeri vardır.

Android cihazınıza kötü amaçlı yazılımlar bulaştığını düşünüyorsanız, aşağıdaki uygulamalardan birini yüklemeniz ve taramanız kötü bir fikir değildir. Yukarıdaki sağduyu ipuçlarını takip ederseniz, daha sonra bunu devam ettirmeniz gerekmez.

Malwarebytes

Masaüstü güvenliğindeki en güvenilir isimlerden biri olan Malwarebytes ayrıca bir Android uygulaması da sunuyor. Ücretsiz sürüm, telefonunuzu kötü amaçlı yazılım için tarar ve bulduğu tüm tehditleri kaldırır. Ayrıca uygulama izinleri için bir denetim özelliğine sahiptir.
Böylece, her birinin erişimi olanları takip edebilirsiniz. Ayrıca, reklamlar da yok.

Premium sürümü, çoğu insanın ihtiyaç duymadığı gerçek zamanlı algılama ve diğer özellikleri ekler. Android için bir nonsense virüs tarayıcı ve çıkarıcı uygulaması için, bu en iyi uygulamadır.

Bitdefender Antivirus Free

Bitdefender, ağırlıklı olarak hafif olduğu için başka bir virüs temizleme uygulamasıdır. Bulut tarama, cihazınızda çok az etkisi olduğu anlamına gelir ve uygulama, temel teklifini bir dizi can sıkıcı ekstralarla doldurmaz.

Bu hızlı bir Android virüs taraması için iyi bir uygulama.

Önleyici Android Antivirüs Uygulamaları
Bunlar, birçok Android virüs tarama uygulamasından sadece ikisidir, ancak neredeyse tüm diğerlerini göz ardı edebilirsiniz. Avast, Norton, Avira gibi büyük şirketlerden teklifler ve benzerlerinin hepsi çöple dolu ve sisteminize ağırlık katar.

RAM güçlendiriciler ve temizleme araçları da cihaza daha çok zarar verir. Ve öne sürdükleri işlevselliklerin birçoğu Android'de zaten var. Chrome gibi tarayıcılar tehlikeli web sitelerini zaten algılar ve engeller. Google’ın Telefonumu Bul özelliği, kayıp telefonunuzu bulabilir.
Ayrıca uygulama izinlerini kendiniz de yönetebilirsiniz.

Güvenlik şirketleri, “güvenlik” için ücretsiz uygulamalarını indirmeniz için sizi korkutmaya çalışırlar, ardından ihtiyacınız olmayan özelliklerin birçoğunu kullanarak ücretli sürüme geçmenizi sağlar. Android antivirüs uygulaması için hiçbir zaman ödeme yapmaman gerektiğini bilin!

Android Güvenli Mod'da Manuel Kötü Amaçlı Yazılımları Kaldırma
Bir antivirüs taraması Android cihazınızda kötü amaçlı yazılım bulmalı ve kaldırmalıdır. Ancak bu işe yaramazsa, buradaki manuel bir adımdır.

Windows'un güvenli bir modu olduğu gibi, Android'de de var. Sisteminizde bir virüs varsa, bunu kullanmanız gerekir. Güvenli mod, işletim sistemini üçüncü taraf uygulamaları çalıştırmadan yükler ve devre dışı bırakır. Bu, bir uygulamanın bir soruna neden olup olmadığını ve güvenli bir şekilde kaldırılıp kaldırılmadığını öğrenebileceğiniz anlamına gelir.

Telefonunuzu normal şekilde önyükleyebiliyorsanız güvenli moda girmek için:

 1. Güç menüsünü görene kadar Güç düğmesini basılı tutun.
 2. Güvenli modda Yeniden başlat komut istemi gelene kadar Gücü basılı tutun ve Tamam'a dokunun.
 3. Telefonunuzun yeniden başlatılmasını bekleyin. Sol alt köşede, Güvenli mod filigranı görürsünüz.

Telefonunuz, bulaşma nedeniyle normal olarak önyükleme yapmıyorsa, kapalı bir telefonun güvenli moda geçmesini sağlamak için şu adımları deneyin:

 1. Güç, Sesi açma ve Sesi kısma düğmelerini basılı tutun.
 2. Telefonunuzun logosunun gördüğünüzde, Gücü bırakın, ancak Ses düğmelerini kullanmaya devam edin.
 3. Cihazınız açıldığında alt solda Güvenli mod filigranı görürsünüz.

Donanım üreticisi farklılıkları nedeniyle, bu her cihaz için çalışmayabilir. Bunlardan hiçbiri işe yaramazsa, güvenli mod kombinasyonunu bulmak için telefonunuz için hızlı bir Google araması yapmayı deneyin.

Güvenli Mod'a girdikten sonra, Ayarlar> Uygulamalar> İndirilenler'e gidin.
Android Oreo veya daha yeni sürümde, Ayarlar> Uygulamalar ve Bildirimler> Tüm X uygulamalarına bakın.

Burada, uygulamalarınızın listesini gözden geçirin ve kötü amaçlı uygulamayı konumlandırmaya çalışın. Takılmayabilir, ancak telefonunuzdaki sorunun ne zaman başladığını düşünün. O zaman yüklediğiniz tüm uygulamaları kaldırın. İndirmediğiniz bir uygulamanın listede olup olmadığını kontrol edin.

Bir uygulamayı kaldırmak için, adına dokunun ve kaldırmak için bilgi sayfasında Kaldır'ı seçin. Bu işe yararsa, telefonunuzu normal olarak yeniden başlatın (Güvenli moda girmeden) ve telefon virüsü kaldırılmış olmalıdır.

Bir uygulamayı bu menüden kaldıramazsanız büyük olasılıkla Cihaz Yöneticisi erişimine sahiptir. Bu erişimi kaldırmak için şu adımları izleyin:

 1. Ayarlar> Güvenlik> Cihaz Yöneticileri (Ayarlar> Güvenlik ve Konum> Cihaz yönetim uygulamaları, Oreo'da ve daha yeni versiyonlarda) seçeneğine gidin.
 2. Uygulamayı bulun ve yanındaki onay kutusuna dokunun.
 3. İstendiğinde Devre Dışı Bırak'a dokunun.

Artık uygulama listesine geri dönebilir ve yukarıda açıklandığı gibi kaldırabilirsiniz.

Android Telefonu Virüs Sonrası: Temizleme
Kötü amaçlı uygulamaları kaldırdıktan sonra, Android cihazınızı temizlemek isteyebilirsiniz. Önbellek ve geçmişin temizlenmesi, başlangıç ​​işlemlerinin temizlenmesi ve diğer temel adımlar, cihazınızın kullanmak için iyi olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Ne yazık ki, Android temizleme uygulamaları genellikle önemsiz, reklamlarla doludur. Android telefonunuzu temizlemek için kılavuzumuzu izleyin. Tek dokunuşla çözüm istiyorsanız, CCleaner gereksiz dosyaları kaldırmak için iyi bir uygulama.
Maalesef yakın zamanda bir miktar gereksiz özellik ekledi, ancak hala yeterince iyi çalışıyor.

Telefonunuzu temizledikten sonra, henüz yapmadıysanız Android verilerinizi yedeklemenizi öneririz. Bu, ortaya çıktıklarında gelecekteki sorunlardan kurtulmayı çok daha kolaylaştıracaktır.

Sonuç
Ne yazık ki, cihazınızda kötü amaçlı yazılım olduğundan eminseniz, ancak yukarıdaki çözümlerin hiçbiri bu sorunu düzeltmediyse, telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekecektir. Güvenli modda sorunlarla karşılaşırsanız, sorununuz bir virüs değil, işletim sistemi veya donanımla birlikte olabilir.

Sıfırlama, önemli verilerinizi kaybedeceğiniz anlamına gelir, ancak bu, güvenliği ihlal edilmiş bir telefon kullanmaktan daha iyidir. En iyi güvenlik için, Android telefonunuzu nasıl yükselteceğinizi de bildiğinizden emin olun!

Android için En İyi 15 Antivirüs ve Anti-malware Uygulaması
İlginizi Çekebilir

Android için En İyi 15 Antivirüs ve Anti-malware Uygulaması

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile