Ogznet.com

Facebook Sizi Engellediğinde Ne Olur

Facebook sizi banlarsa gönderileriniz, yorumlarınız ve beğenilerinize ne olacağını mı merak ediyorsunuz? İşte Facebook sizi engellediğinde neler olduğu.

Oleg Magni adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Facebook’u her gün milyonlarca insan kullanıyor. Tüm veri gizliliği sorunlarına rağmen, bunu arkadaşlarımız, ailemiz ve meslektaşlarımız da kullandığı için kullanıyoruz. Peki Facebook sizi engellerse ne olur? Kulağa tuhaf gelse de, aynı zamanda hem ürkütücü hem de şaşırtıcı olabilir. Facebook sizi banladığında neler olacağını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Bu yazının içeriği:

Göster
  Gizle

  Facebook'ta ban yemek için pek çok neden var. Ayrıca engellediğine göre şimdi ne olacağını merak ediyorsun? Güncellemeleriniz, resimleriniz, yorumlarınız ve arkadaşlarınız ne olacak? Profilinize artık erişemediğiniz için şimdi bu konuda ne yapabilirsiniz?

  Facebook Sizi Neden Engelledi?

  Facebook, kullanıcıları şüpheli, nefret söylemi içeren, küfürlü, sahte haberler, şiddet, uyuşturucu, silah tanıtımı ve diğer içerikleri paylaşmaları veya yayınlamaları nedeniyle sık sık engeller. Facebook ayrıca, birisi bu tür içeriği paylaştığınızdan veya kişisel resimler veya videolar yayınlayarak gizliliklerini ihlal ettiğinizden şikayet ederse sizi engelleyebilir. Sahte hesaplar oluşturmak da kalıcı olarak engellemenize neden olabilir.

  Aynı şey Messenger için de geçerli. Çoğu kişi Messenger'ın özel olmadığının da farkında değil. Facebook, uçtan uca şifreleme sunsa da, şüpheli davranışları belirlemek için içerik yerine meta verileri kullanır. Çıplak veya yetişkinlere uygun resimler / videolar yayınlamak sizi banlatabilir. Bazen Facebook bir uyarı gönderir ve içeriği kaldırır. Diğer zamanlarda geçici olarak bloke edilirsiniz (24 saat, 7 gün veya 30 gün). İçeriğin türüne ve geçmiş davranışına bağlıdır. Tekrarlayan suçlular kalıcı yasaklarla cezalandırılır.

  Facebook'tan nasıl ban yediğinizi öğrenmek için Facebook Topluluk Standartları'nı inceleyin. Facebook bu yönergeleri 2018'de kamuoyuna açıkladı. Daha önce engellenen bazı kullanıcılar, engele neyin neden olduğunu ve bundan nasıl kaçınılacağını bilmiyordu.

  Öte yandan, belirli içerik türlerine izin verilmesi gerektiğine dair tartışmalar var. Kullanıcılar, meme kanseri konusunda farkındalık yaratan veya bebeğinizi alenen besleyen görüntülere veya videolara izin verilmesi gerektiğini ancak buna izin verilmediğini savunuyor. Sorunun bir kısmı, Facebook'un küresel bir kullanıcı tabanına sahip bir Amerikan şirketi olması ve herkesi mutlu etmenin zor olduğudur.

  Facebook Ban Nasıl Kaldırılır?

  Ne yazık ki, aşağıda bahsedeceğimiz konu dışında pek bir yol yok. Önce nedenini anlayalım. Facebook, kullanıcısına ban yediğini bildiren, ancak genellikle buna neden olan sebepleri değil, sistem tarafından oluşturulmuş otomatik mesajlar gönderir. Yasaklanan birçok kullanıcı, bu e-postalara yanıt vermenin veya Facebook ile iletişim kurmanın hiçbir sonuç vermediğinden yakınıyor. Açıkçası bunun için Facebook'u suçlayamayız.

  Şunu bir düşünün: 2019'da 2 milyardan fazla aktif kullanıcı Facebook'taydı. Aynı yıl, Facebook 2 milyardan fazla sahte hesabı kaldırdı. Yalnızca Facebook'un bu taleplerin her birine yanıt vermemesi ve işi otomatikleştirmek için botları kullanmak zorunda kalabileceği anlaşılabilir.

  Facebook Sizi Engellediğinde Ne Olur

  Hatalıysanız ve ban yasağınızın nedenini biliyorsanız, devam etmenizi öneririm. Onlarla iletişim kurmayı deneyebilirsiniz, ancak yakın zamanda gerçek bir yanıt veya hatta olumlu bir yanıt beklemeyin.

  Facebook geçici yasakları otomatik olarak kaldırır ve yasağın gün sayısı veya süresi size bildirilir. Sadece bekleyin ve aynı hatayı tekrarlamamaya dikkat edin.

  Geriye kalan tek seçenek bir inceleme talep etmektir. E-posta adresinizi girin ve kimlik belgelerinizi gönderin. Bunun olumlu veya olumsuz sonuçlanabilme ihtimalinin Facebook hesabınızın neden engellendiğine bağlı olacağını unutmayın. İşe yarayabilecek ban nedenleri, sahte veya mükerrer hesap sorunudur.

  Facebook Ban Yediğinizde Neleri Yapamazsınız

  Artık profilinize erişemezsiniz. IP adreslerini veya konumlarını değiştirmek bile yardımcı olmaz. Bu aynı zamanda Facebook'ta paylaşım yapayamayacağınız, bağlanamayacağınız veya alıştığınız başka herhangi bir şeyi yapamayacağınız anlamına gelir. Çevrenizdeki herkesi bu talihsiz olaydan haberdar etmek için WhatsApp veya Telegram gibi başka bir platform kullanmalısınız. Böylece herkes neden Facebook'ta ortadan kaybolduğunuzu anlar.

  Profesyonel veya iş sayfaları ne olacak?

  Yönetici olan birinden yokluğunuzda sayfalarda güncellemeler yayınlamasını isteyin. Aynı şey küçük işletme sahipleri ve sosyal medya yöneticileri için de geçerli. Sayfanın tek yöneticisi misiniz? O zaman sayfaya elveda deyin.

  Facebook'ta Engellendğinizde Verileriniz Ne Olur?

  Facebook hesabınız artık akıllı telefon uygulamalarınızla senkronize edilmez. Bu, Facebook uygulaması sayesinde tüm kişileri, etkinlik bildirimlerini, doğum günü hatırlatıcılarını ve telefonunuzdaki diğer tüm bilgileri kaybedeceğiniz anlamına gelir.

  Bu web sitesinde veya uygulamada oturum açmak için Facebook hesabını kullanıyorsanız bunu artık yapamazsın. Bu gibi durumlar için yasaklanma riskinin daha az olduğu Google gibi bir hizmet kullanmanızı öneririm.

  Her iki platformda da aynı mail adresi ve telefon numarasını kullanıryorsanız bile Instagram'ı kullanabilmelisiniz. Bunun nedeni, Facebook'un Instagram'ı satın almasına rağmen, bunların farklı politika kurallarına sahip ayrı şirketler olmalarıdır. Ancak, Facebook uygulamasını doğrudan Instagram hesabınızı oluşturmak ve hesabınızda oturum açmak için kullandıysanız, ona erişemezsiniz. Önce bir hesap oluşturur ve daha sonra Facebook'a bağlarsanız Instagram'a erişebilmelisiniz.

  Profil Etkinliğiniz Hakkında

  Platformda yayınladığınız fotoğraflara, videolara ve mesajlara erişemezsiniz. Ayrıca bu medya dosyalarına başka hiç kimse de erişemez. Bu nedenle Facebook verilerinizi zaman zaman indirmeli ve her zaman güvenli bir yerde yedeklemelisiniz. Yorumlarınız, durum güncellemeleriniz ve beğenileriniz de kaybolacak.

  Adınız, e-postanız veya numaranızla kimse sizi arayamaz. Artık Facebook'ta var olmayacaksınız.

  Diğer kullanıcıların gelen kutusuna gönderdiğiniz mesajların yine de görünür olacağını unutmayın. Ancak, adınız tıklanabilir bir bağlantı olarak değil profil resmi olmadan düz metin veya profil kimliğinde (bir sayı dizisi) görünecektir. Bu mesajları gönderen kullanıcının artık Facebook'ta aktif olmadığına dair ince bir ipucu. Tüm beğeniler ve yorumlar da silinir.

  Facebook Ban Sonucunda Neler Yapılabilir

  Facebook ban  eyleminde bir tür kesinlik var. Kendi yolunuza devam etmekten başka yapabileceğiniz pek bir şey de yok. Alışmanızı öneririm. Alternatif olarak, farklı bir mail adresi ve telefon numarası kullanarak yeni bir profil oluşturmayı deneyebilirsiniz. Daha dikkatli olmanızı ve tek bir platforma çok fazla bağlı kalmamanızı tavsiye ederim. Unutma, Facebook ortaya çıkmadan önce hayat güzeldi. Facebook Topluluk Kurallarına bağlı kaldığınız sürece sorun yaşamazsınız.

  Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz

  AdBlock Tespit Edildi!

  Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
  Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

  Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!