Facebook Hesabınız Hacklenmiş mi? Nasıl Anlaşılır (ve Nasıl Düzeltilir)

Facebook Hesabınız Hacklenmiş mi? Nasıl Anlaşılır (ve Nasıl Düzeltilir)

Facebook’a giriş yaparken hesabınızın saldırıya uğradığını fark etmek hiç eğlenceli bir şey değil. Neyse ki, bir saldırıyı önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var ve eğer Facebook hesabınız hacklenmişse düzeltmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Facebook Hesabınızı Koruyun

Hesabınızı düzeltmeden önce, hackerların hesabınıza erişmesini nasıl önleyeceğinizi bilmek en iyisidir. Daha iyi bir şifre belirlemek, istenmeyen postalardan kaçınmak ve gizliliğinizi artırmak, hesabınızın korunmasına yardımcı olabilecek birkaç yöntemdir. Neyse ki,
Facebook'un birkaç şeyi açıklamaya yardımcı olan bir Gizlilik Temelleri sayfası var.

Bir numaralı savunmanız: Tahmin edilemez bir parola, hacker'lar için kolayca erişilemeyen bir ayardır. Bir PIN veya parmak izinin daha güvenli olup olmadığı konusundaki tartışma devam ederken, benzersiz bir şifre oluşturmak için zaman ayırmak her zaman iyi bir tavsiyedir. Parmak izi erişimini etkinleştirmek de iyi bir öneridir ve oldukça kullanışlıdır. Eğer bir tehdit varsa, her zaman hack için de bir yolu vardır. Hiçbir şey yüzde 100 korunaklı değildir.

Temelleri attıktan sonra, dikkate alınması gereken daha gelişmiş seçenekler vardır. E-posta veya giriş bildirimlerini etkinleştirebilirsiniz.
Güvenlik Ayarları> Giriş Uyarıları altında yapabilirsiniz. Maalesef, Facebook bir süre önce metin bildirimlerini durdurdu.

Hala güvenlik ayarları altında, Giriş Onayları için kutuyu işaretleyebilirsiniz. Bunu yapmak, bilinmeyen bir cihazdan veya tarayıcıdan giriş yaparken yazılacak bir güvenlik kodu gerektirir ve dikkate alınması gereken başka bir güçlü korumadır.

Facebook'ta Gezinirken Dikkat Edin
Yine de, yem-tıklama bağlantılarından kaçınmak gibi, Facebook hesabınızı korumak için atabileceğiniz daha önleyici tedbirler vardır. Bu yeterince basit görünebilir, ancak Facebook'ta spam bağlantılara tıklayarak bilgisayarlarını mahvedecek pek çok insan var. Bunun olmasına izin vermeyin. İleti isteği klasörünüzde bile görünebilecek spam bağlantılarından kaçının.

Ayrıca, Facebook gibi görünmek için yapılmış sahte web sitelerinden kaçınmalısınız ve kimlik avı olarak bilinen ve hafife alınmaması gereken hassas bilgilerinizi çaldırabilirsiniz.

Facebook Gizlilik Ayarlarınızı Ayarlayın
Yapabileceğiniz bir diğer adım, son zamanlarda yaptığım bir şey. Fotoğraflarınız, yayınlarınız ve etiketlerinizdeki gizlilik ayarlarını artırmak. Bir süre önce her gönderi ve fotoğraf etiketinin duvarımda görüntülenmesini istemediğimi ve gönderilmeden önce her bir etiketi incelemeyi seçmeye karar verdim. Bu bana arkadaşlarım tarafından sunulan paylaşımlarım üzerinden daha fazla kontrol sağlıyor.

Bu öğeleri gizlemek ve özellikle belirli arkadaş listeleri oluşturduysanız, gizliliğinizi daha da koruyabilir. Bunu yapmak, öğelerinizin yalnızca herkese açık olan "herkese açık" veya "arkadaş" listeniz değil, belirli kullanıcılara gösterilmesini sağlamanın iyi bir yoludur.

Facebook hesabınızın güvenliği açısından, aldığınız yorum sayısını sınırlar ve en çok güvendiğiniz kullanıcılarla kısıtlar.
Bu, arkadaşınız gibi maskelenen birinden bir bağlantıyı tıklatmanızı daha az olası kılar.

Artık bir saldırıyı önlemek için hemen hemen her şeyi yaptınız. Şimdi sıradaki adımlara göz atacağız: Hesabınıza saldırı olup olmadığını belirleme.

Facebook Hesabınızın Saldırıya Uğrayıp-Uğramadığını Tanımlayın
Genellikle bariz bir saldırıya uğramış profiliniz arkadaşınızın duvarına reklam gönderecek ve bunları satın almaya teşvik edecek paylaşımlar yapar. Saldırıya uğramış hesabınız ayrıca istenmeyen e-postalar gönderebilir, profil bilgilerinizi değiştirebilir veya e-posta adresinizi ve şifrenizi değiştirebilir. Tüm kötü senaryolar muhtemelen kaçınmak istediğiniz bir durum.

Neyse ki, başka birinin hesabınıza giriş yapıp yapmadığını saptamanın kolay bir yolu vardır, güvenlik ayarları bölümünüzü kontrol edebilirsiniz.

Ayarlar> Güvenlik> Giriş Yaptığınız Yer'e gidin ve düzenle'yi tıklayın. Bu bölümde yer alan bilgiler, giriş yaptığınız yerleri ve hangi cihazlarla oturum açtığınızı gösterir.

Not: Oturum açtığınız yerle ilgili bir tutarsızlık bulursanız, söz konusu oturumun etkinliğini, söz konusu cihazdaki herhangi bir saldırı denemesinin korunmasına yardımcı olacak şekilde kolayca sonlandırabilirsiniz.

Satın Alma Geçmişinizi Kontrol Edin
Ayrıca, saldırıya uğrayıp uğramadığınızı kontrol etmenin ve satın alma geçmişinizi kontrol etmenin başka bir yolu da vardır. Hesabınızda bir kredi kartınız varsa, bilgisayar korsanlarının sahte uygulamalar veya reklam satın alma işlemleri yapması ve kredi faturanızı artırması mümkündür. Açıkçası bu başaımıza gelmesinden korktuğumuz bir başka kötü senaryo.
Korumanızı sağlamak için Ayarlar> Ödemeler bölümüne gidin ve kolayca görüntülenecek ödeme etkinliğinizin kontrolünü yapın. Reklam Yöneticisi ödeme geçmişinizi de aynı bölümde kontrol edebilirsiniz.

Not: Herhangi bir yanlışlık fark ederseniz, bu bağlantıyı Facebook'a bildirebilirsiniz. Endişeleri yanıtlamakta oldukça başarılılar.

Herhangi Bir Hack Denemesine İlişkin Facebook Bilgilendirmesi
Aslında, herhangi bir sorun varsa, Facebook'u bilgilendirmelisiniz. Facebook, hack girişimlerini bilmeye hevesli ve siteyi mümkün olduğunca güvenli tutmak için kendi işini yapmak istiyor.

Not: Daha önce de belirttiğim gibi, resmi Twitter hesabı aracılığıyla Facebook ile iletişime geçebilir veya Destek Gelen Kutunuzu kullanarak bir mesaj gönderebilirsiniz. Facebook Yardım Merkezi sayfasından ve ardından Destek Gelen Kutusu'nu tıklayarak bulabilirsiniz. Ayrıca, Saldırı MerkeziGüvenlik Merkezine, Güvenlik Kontrolüne de bakabilirsiniz.

Gizliliğinizi Koruyun
Hiçbir şey yüzde 100 korunmasa da, verilerinizi veya kişisel bilgilerinizi elde etmek için bilgisayar korsanlarının zor durumda kalması için hesabınızı korumanın yolları vardır. Bu adımları ve buna benzer diğerlerini kullanarak, olabildiğince korunmanızı artırabilirsiniz.
Gizliliğiniz veya verileriniz hakkında aşırı endişeleriniz olmasa bile, koruma konusunda ciddileşmek ve bu konuda bir şeyler yapmak iyi bir fikirdir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 406 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Facebook Hesabınız Hacklenmiş mi? Nasıl Anlaşılır (ve Nasıl Düzeltilir) konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Facebook Hesabınız Hacklenmiş mi? Nasıl Anlaşılır (ve Nasıl Düzeltilir) ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook Hesabınız Hacklenmiş mi? Nasıl Anlaşılır (ve Nasıl Düzeltilir) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al