Ogznet.com
Facebook vs Facebook Lite: Hangi Uygulamayı Kullanmalısınız? Paylaş:

Facebook vs Facebook Lite: Hangi Uygulamayı Kullanmalısınız?

Facebook vs Facebook Lite: Hangi Uygulamayı Kullanmalısınız?

Herkes, yüksek hızlarla internete bağlanamıyor yada 3/4 GB RAM’li telefonlara sahip olamıyor. Birçok insan hala 2G üzerinden internete bağlanıyor ve 1GB veya 2GB RAM’e sahip düşük kaliteli telefonları kullanıyor. Bu yüzden, dünya çapındaki teknoloji devlerinin çoğu, bu tür kullanıcılar için popüler uygulamalarının lite versiyonlarını yapmaya başladılar.

Twitter, Facebook, LinkedIn veya Google, hepsinin standart uygulamalarının bir hafif -lite- sürümü vardır. Bu hafif sürümler genellikle Lite veya Go uygulamaları olarak adlandırılır.

Facebook, hem ana uygulamanın hem de Messenger'ın bir lite versiyonuna sahiptir.

2015 yılında ilk olarak bir Android uygulaması olarak başlatılan Facebook Lite uygulaması önce Bangladeş, Hindistan, Sri Lanka gibi birkaç ülkeyle sınırlıydı. Şimdi, Facebook Lite uygulaması Türkiye, ABD, Fransa, İngiltere gibi diğer gelişmiş ülkelerde de mevcut. Ancak Lite uygulamaların çoğu sadece Android için mevcut olup iOS için olmayabilir.

Şimdi Facebook ve Facebook Lite uygulamalarının ne gibi farklılıkları var ve sizin için en uygunu hangisi olduğuna karar vermek için birlikte inceleyelim.

Uygulama Boyutları ve Pil Kullanımı

İki Facebook uygulaması arasındaki temel farklılıklardan biri boyutları. Facebook uygulaması 58-60 MB arasında değişmekle birlikte, Lite sürümü yaklaşık 2 MB'tır.

  • Android için Facebook uygulamasını indir
  • iPhone için Facebook uygulamasını indir

Lite sürümü düşük RAM'e sahip telefonlarına kolayca kurulabilir ve çalışır. Lite versiyonu ayrıca batarya kullanımındada öndedir ve standart uygulamaya kıyasla çok daha az batarya tüketir.

Kullanıcı Arayüzü

Uygulama simgeleri ve iki Facebook uygulamasının kullanıcı arayüzleri birbirinden farklıdır. Facebook standart sürüm uygulaması simgesi mavi renkte ve Facebook olarak adlandırılırken, Lite sürüm uygulaması simgesi beyazdır ve başlatıcıda Lite adıyla gösterilir. Facebook Lite değil, sadece Lite.

FB Lite uygulaması daha küçük metin ve simgelere sahiptir. Bu basit uygulama standart uygulamada mevcut animasyonlar, ağır grafikler ve süslü şeyler yoktur. Tüm bunlar sayesinde, Lite uygulaması daha az dikkat dağıtıcı öğeye sahiptir.

Düşük RAM'li telefonlara ek olarak, Facebook Lite uygulaması internet bağlantısı zayıf olan alanlar için tasarlanmıştır. Bu nedenle, Facebook Lite uygulaması 2G ağlarında sorunsuz çalışır ve aynı zamanda uygulama veri kullanımını azaltır.

Facebook, bu uygulamadaki gereksiz işlevleri en aza indirdi. Veri kullanımını artıran öğeler kaldırıldı.

Ayrıca, Facebook veri kullanımını 30 güne kadar kontrol edebileceğiniz yerleşik bir veri kullanım izleyicisi ile birlikte gelir.

Uygulama Hızları

Facebook Lite uygulaması, orijinal Facebook uygulamasının hafif bir sürümüdür. Mükemmel optimizasyon sayesinde standart Facebook uygulamasından daha hızlı yüklenir.

Ancak, her bir işlem yeni bir yük olduğundan bireysel görevler biraz zaman alır. Dokunduğunuz ve bir sonraki şeyin hemen açıldığı standart sürümün aksine, Lite sürümünde bir veya iki saniye beklemeniz gerekir. Çok değil ama standart uygulamanın anında geçişini özleyeceksiniz.

Otomatik Yenileme

Facebook Lite otomatik yenileme veya otomatik yükleme özelliğini desteklemiyor. Yavaş bireysel geçişlere benzer şekilde, Lite uygulamasını yenilemek biraz yavaş.

Dahili Facebook Messenger

Facebook Messenger lansmanından bu yana çok değişti ve gelişti. Yerel FB uygulamasında yerleşik bir özellik olarak başlatılan Messenger, artık ayrı bir uygulama olarak geliyor.

Facebook Lite uygulamasıyla ilgili en iyi özelliklerden biri, Facebook'un standart uygulamadaki gibi Messenger'ı yüklemeye zorlamamasıdır. Arkadaşlarınızla sohbet etmek için yerleşik Messenger'ı kullanabilirsiniz.

Tabii ki, çağrılar, çıkartmalar, oyunlar vb. gibi tüm Messenger özelliklerine sahip değildir, ancak mükemmel bir şekilde mesaj gönderme ve alma işini yapar. 

Emoji Desteği

Facebook lite uygulaması reaksiyonları ve çıkartmaları desteklese de, şaşırtıcı bir şekilde emojiyi desteklemiyor. Emojiler noktalama işaretlerinden ve karakterlerden oluşan normal ifadeler olarak gösterilir.

Kısaca Facebook Lite:
• Hızlı indirilir: Uygulama daha küçük olduğundan daha hızlı indirilir ve depolama alanında daha az yer kaplar.
• Hızlı yüklenir: En hızlı uygulamamızdır. Fotoğrafları daha hızlı yükleyin ve arkadaşlarınızın güncellemelerini görün.
• Daha az veri kullanır: Mobil veri tarifenizi daha verimli kullanın. Daha az veri kullanarak paradan tasarruf edin.
• Tüm ağlarda çalışır: 2G ağları ve yavaş veya kararsız bağlantılar için tasarlanmıştır.
• Android telefonların çoğunda çalışır: Eski veya yeni olması fark etmeksizin neredeyse tüm Android telefonlarda kullanabilirsiniz.

Sonuç

1 veya 2GB RAM'e sahip bir telefon kullanıyorsanız veya internetin zayıf olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, evet. Facebook Lite, RAM, depolama ve veri saklama amaçlı Facebook uygulaması için önemli bir alternatiftir. FB Lite'ın burada herhangi bir dezavantajı yoktur.

Ancak, yüksek donanımlı bir telefona sahipseniz ve yüksek hızlı internet bağlantınız varsa, standart uygulamayı kullanmak daha mantıklıdır. Bunun nedeni, Lite uygulamasının genel olarak hızlı olmasına rağmen, bireysel eylemler söz konusu olduğunda uygulamanın hayal kırıklığına uğratmasıdır.

Ancak, aynı zamanda, Lite uygulaması çok temiz ve yerel Facebook uygulamasındaki gereksiz birçok özelliği içermiyor. Bu yüzden, kullanmak isterseniz, Facebook Lite uygulamasına alışmak için biraz zaman ayırmayı deneyebilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!