Ogznet.com

10 Genel Facebook Sorunu ve Çözümü

Sık Karşılaşılan Facebook Hataları için Çözümler

Image by Simon Steinberger from Pixabay

Hemen hemen herkes Facebook kullanıyor olsa da, aslında Facebook’ta çok fazla sorun var. Bazı sık karşılaşılan Facebook sorunlarına yönelik çözümler bulabileceğiniz bir makale.

1. Aşırı ve Saçma Paylaşımları Engelle

Hepimiz, Facebook'ta her zaman birşeyler paylaşan birilerini tanıyoruz. Biri çok fazla siyasi paylaşım yapar, akrabanız Facebook'u nasıl kullanacağı bilmez ve her gün saçma sapan şeyler paylaşır veya bir arkadaşın evcil hayvanlarının fotoğraflarını paylaşıp durur.

Bu senaryolar Facebook'ta devamlı karşılaşılan durumlardır. Bu insanlarla arkadaş olmak ve duygularını incitmek istemiyorsunuz, ancak paylaşımlarını görmekten de bıktınız. Çözüm onları takip etmemektir; güncellemelerini artık görmeyeceksiniz, ancak yine de arkadaş olarak kalacaksınız.

Birini takip etmeyi bırakmak için profil sayfalarını ziyaret edin. Kapak fotoğraflarının sağ tarafında Takiptesin adlı bir açılır kutu görmelisiniz. Bunu tıklayın ve [Ad] Takip Etmeyi Bırak'ı seçin.

Facebook'ta takip etmeyi bırak

Artık o kişinin gönderilerini görmeyeceksiniz ancak hala arkadaş olarak kalacaksınız. Böylece ne yaptıklarını kontrol etmek istiyorsanız zaman çizelgelerini istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Fikrinizi değiştirirseniz, yayınlarını tekrar görmeye başlamak için Takip et düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Birini takip etmekten vazgeçmek onlara bir bildirim göndermez, bu yüzden endişelenmeyin.

2. Önemli Arkadaşları Öncelikli Yapın

Yukarıdaki senaryonun tam tersi bir şekilde yayınlarını kaçırmak istemediğiniz arkadaşlar da vardır. Facebook’un sürekli değişen algoritmaları bu arkadaşlarınızdan gelen bazı güncellemeleri bile göremeyeceğiniz anlamına gelir. Bununla mücadele etmek için en yakın arkadaşlarınızı, güncellemelerini her zaman haber kaynağınızın üstünde görmek üzere işaretleyebilirsiniz.

Yayınlarını kaçırmak istemediğiniz arkadaşınızın sayfasını ziyaret edin. Takiptesin adlı kutuyu tekrar tıklayın, ancak bu sefer Başta Gör'ü seçin. Artık Facebook, feed'inizi yenilediğinizde o kişiden gelen yeni güncellemelere öncelik verecektir.

Facebook Başta Görün

Belirli bir kişiden gelen bir güncellemeyi kaçırmak istemiyorsanız, her yayınladığında bildirim alabilirsiniz. Sayfasını ziyaret edin, ardından Arkadaşın kutusunu tıklayın. Arkadaşınızın her mesaj gönderdiğinde Facebook'un size bir bildirim göndermesi için Bildirimler Al'ı seçin.

İsterseniz, bu kişiyi Yakın Arkadaşlar grubuna da ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak, Facebook'un yayınladıkları şey hakkında daha fazla önem verdiğinizi bilmesini sağlar ve ayrıca yayınları yalnızca Yakın Arkadaşlar grubunuzla paylaşabilirsiniz.

Yakın Arkadaşlar grubu

3. Hedeflenen Reklamları Devre Dışı Bırakma

Facebook reklamdan para kazanıyor. Bu nedenle platform, onlarla etkileşime gireceğiniz umuduyla size en alakalı reklamları sunmaya çalışıyor. Varsayılan olarak, Facebook gezdiğiniz her yerde sizi izler ve sizin için en iyi reklamları bulmak için tarama alışkanlıklarınızı kullanır.

Bu kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakabilir ve yaş grubunuz ve cinsiyetiniz için daha genel reklamlar görebilirsiniz. Bunu yapmak için Facebook’un arayüzünün sağ üst kısmındaki küçük açılır oku tıklayın ve Ayarlar'ı seçin. Reklam tercihleriyle yeni bir sayfa açmak için sol kenar çubuğundan Reklamlar'ı seçin.

Reklam ayarları kategorisini buradan genişletin, üç kategori göreceksiniz. Ortaklardan alınan verilere dayalı reklamlar'ı devre dışı bırakın; Facebook, Facebook'ta reklam göstermek için diğer sitelerde etkinliğinizi kullanmayacaktır. Başka yerlerde gördüğün, Facebook Şirketi Ürünleri'ndeki eylemlerine dayalı reklamlar'ı kapatmak Facebook etkinliğinizin size başka web sitelerinde reklam göstermek için kullanılmasını engeller.

Son olarak, Sosyal eylemlerini içeren reklamlar seçeneği Facebook'un arkadaşlarınıza reklam göstermek istediğiniz sayfaları kullanmasını engeller.

Facebook Reklam Ayarları

Facebook'un reklam amacıyla kullandığı bilgileri daha da azaltmak için Bilgilerin sekmesini genişletin ve her kaydırıcıyı devre dışı bırakın. Bu, Facebook'un size ilişki durumunuza, eğitiminize ve diğer faktörlere göre reklam göstermesini önler.

Facebook'un reklam amacıyla kullandığı bilgileri

4. Paylaşımlarınızı Herkesin Görmesini Engelleyin

Bazen kendi güncellemelerinizi belirli arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz. Birkaç yöntem kullanarak yayınlarınızı belirli kişilerden kolayca gizleyebilirsiniz.

Bir yayını birinden yalnızca bir kez gizlemek istiyorsanız, yayındaki kitle seçici düğmesini (muhtemelen Arkadaşlar veya Herkese Açık yazıyor) tıklayın. Şu kişiler hariç arkadaşlar'ı seçin ve yayını göstermek istemediğiniz arkadaşlarınızı bulun. Gönderiyi görmelerini engellemek için kırmızı Kaldır düğmesini, ardından işlemi tamamlamak için Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın.

Bir kişinin yayınlarınızı her zaman görmesini engellemek için onları Kısıtlı listenize ekleyebilirsiniz. Bu listedeki kullanıcılar Herkese Açık olarak ayarlanmadığı veya listede etiketlemediğiniz sürece yayınladığınız hiçbir şeyi görmez. Birinin sayfasını ziyaret edin, Arkadaşlar düğmesini seçin ve ardından Bir başka listeye ekle..'yi tıklayın. Aşağı kaydırın ve Kısıtlılar listesini tıklayın.

Facebook Kısıtlılar listesi

5. Yüz Tanıma'yı Devre Dışı Bırakma

Fotoğraf etiketleme, yüzeyde eğlenceli bir özelliktir, ancak aynı zamanda bir gizlilik riskidir. Birisi utanç verici bir resminizi çekip sizi etiketlerse, tüm arkadaşlarınız bu resmi görebilir. Birisinin sizinle ilgili çok fazla kişisel bilgi edinmek için etiketli bir fotoğrafı kullanma riski her zaman vardır.

Facebook'ta fotoğraf etiketlerini tamamen engelleyemezsiniz, ancak başkalarının etiketleri görmesini engelleyebilirsiniz. Ayarlar> Zaman Tüneli ve Etiketleme Ayarları'na gidin ve Etiketleme altında Etiketlenmiş olduğun gönderileri zaman tünelinde kimler görebilir? kısmını "Sadece ben" yapın.

Etiketlenmiş olduğun gönderileri zaman tünelinde kimler görebilir?

Facebook etiketlemesi çalışmıyor gibi görünüyorsa, arkadaşınız hesaplarında bu seçeneği devre dışı bırakmış olabilir. Başka birini etiketlemeyi deneyin ve işe yarayıp yaramadığına bakın.

Ayrıca yüz tanımayı devre dışı bırakmayı tercih edebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar> Yüz Tanıma'yı ziyaret edin. Yüz Tanıma altındaki tek ayarı Hayır olarak değiştirin.

6. Can Sıkıcı Otomatik Oynatılan Videoları Engelle

Çok az kişi, otomatik olarak başlayan videoları sever. Gürültülüdür ve sesin kapalı olduğunu düşündüğünüzde bile sizi hazırlıksız yakalayabilirler. Ayrıca, mobil veriden internete bağlanıyorsanız potansiyel olarak kotanızı sömürür.

Otomatik oynatılan videoları kapatmak için Facebook'ta Ayarlar'ı açın. Soldaki Videolar sekmesini tıklayın ve ardından Videoları Otomatik Oynat seçeneğini Kapalı olarak ayarlayın.

Can Sıkıcı Otomatik Oynatılan Videoları Engelle

7. Can Sıkıcı Uygulama Davetlerini Engelleyin

Facebook, hepsi zamanınızı boşa harcamak ve paranızı almak için tasarlanmış yüzlerce aptal oyuna sahiptir. Candy Crush Saga'da ekstra yaşam için yalvaran arkadaşlardan bıktıysanız, tüm Facebook davetlerini ve isteklerini oyuna veya kişiye göre engelleyebilirsiniz.

Ayarlar'a gidin ve bu sefer Engelleme sekmesini seçin. Uygulama davetlerini engelle alanını bulun ve sizi çok fazla davet eden arkadaşınızı girin. İleride tüm oyun isteklerini otomatik olarak engelleyeceksiniz. Bu, Facebook'ta onlarla etkileşimin başka bir bölümünü etkilemez.

İsterseniz, Uygulamaları engelle alanına bir uygulamanın adını da girebilirsiniz. Bu, sizinle iletişim kurmasını ve Facebook bilgilerinizi kullanmasını önleyecektir.

8. Arayüzü Kendinize Göre Değiştirin

Varsayılan seçeneklerle Facebook'un birçok öğesini değiştiremezsiniz. Facebook'u özelleştirebilmek için bir Facebook tarayıcı uzantısı yüklemeniz gerekir.

En iyisi Social Fixer adlı uzantıdır. Chrome, Firefox, Safari ve Opera için bir tarayıcı uzantısı olarak mevcuttur. Social Fixer'ı yükledikten sonra ayarlama yapmak için her Facebook sayfasının sağ üst köşesinde görünen İngiliz anahtarı simgesini tıklayın. Facebook deneyiminizi özelleştirmek için ortaya çıkan menüden Sosyal Fixer Seçenekleri'ni seçin.

Facebook Sosyal Fixer

Sosyal Fixer seçeneklerine göz attığınızda Facebook'un en can sıkıcı kısımlarını değiştirmenin birçok yolunu bulacaksınız.

9. Facebook Hesabınız Çalındı mı?

Facebook hesabının saldırıya uğraması kullanıcıların karşılaştığı en büyük sorunlardan biridir. Giriş yapamıyorsanız ve Facebook hesabınızın saldırıya uğradığını düşünüyorsanız, hızlı bir şekilde harekete geçmeniz gerekir.

10. Facebook Bağlanamıyor Hatası

Facebook web'deki en büyük sitelerden biri olduğu için nadiren kesinti yaşanıyor. Dolayısıyla, bir dahaki sefere Facebook'a giremediğinizde, sorunu teşhis etmek için birkaç adımı izleyin:

  • Facebook'un gerçekten kapalı olup olmadığını görmek için Down for Everyone gibi bir web sitesine bakın. Eğer bağlantı yoksa beklemekten başka çareniz yok.
  • Bağlantınızın çalıştığından emin olmak için başka bir web sitesini ziyaret edin. Değilse, internet bağlantısı sorunlarını giderme adımlarımızı uygulayın.
  • Tarayıcı önbelleğinizi ve çerezlerinizi temizleyin veya Facebook'u gizli bir pencerede veya başka bir tarayıcıda açmayı deneyin. Bu işe yararsa, mevcut tarayıcınızda bir sorun olabilir.
  • Çalıştırdığınız tüm VPN'leri veya izleyici engelleme uzantılarını devre dışı bırakın ve doğrudan Facebook'a bağlanmaya çalışın.
  • Bilgisayarınızı ve modeminizi yeniden başlatın.
Kaynak : https://www.makeuseof.com/tag/fix-facebook-problems-errors/

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz