Facebook'ta Aradığınız Kişiyi Bulmak 4 Yöntem

Facebook'ta Aradığınız Kişiyi Bulmak 4 Yöntem

/ / Okuma süresi: 4 dk, 29 sn / Yorum (0)
A A A

Aktif bir aylık kullanıcı tabanı 2,2 milyardan fazla olan Facebook, dünyanın en büyük sosyal medya ağıdır. Bu aynı zamanda insanlara, sayfalara, mesajlara, gruplara, etkinliklere ve hatta fotoğraflara bakma yeteneği ile gezegendeki en büyük arama motorudur.

İlginizi Çekebilir
Facebook Arama Geçmişiniz Nasıl Temizlenir?

Facebook Arama Geçmişiniz Nasıl Temizlenir?

Çoğu çevrimiçi platformda olduğu gibi, Facebook da tüm arama geçmişinizi kaydediyor, ancak tek tek aramaları kolayca silebilir veya tüm arama geçmişinizi telefonunuzdan veya tarayıcınızdan silebilirsiniz.

Facebook Hesabı Olmadan Birini Nasıl Ararım

Facebook'u sadece insanlar adına değil, e-posta adreslerine ve telefon numaralarına göre de arayabilirsiniz. Arama sonuçları ve gördüğünüz profil bilgileri, kullanıcıların kişisel gizlilik ayarlarına bağlı olarak değişebilir.

Oturum açtığınızda arama özelliği daha güçlü olsa da, giriş yapmadan hızlı bir Facebook araması yapmak istediğiniz zamanlar olabilir. Bir kamu kuruluşunun sayfasını veya bakmak istediğiniz bir kişi için hızlı bir arka plan kontrolü olabilir. Facebook'a giriş yapmak için bir şeyleri kontrol etmenin zorluğuna değmez. Bu sıkıntıdan nasıl kaçınacağınızı ve Facebook'ta nasıl arama yapacağımızı görelim. 

1. Google Arama'da Facebook Sorgusu

Google, arama motorlarının tartışmasız kralıdır ve bazı gelişmiş arama sorgularını biliyorsanız, Google’ı belirli dosya türleri, URL’ler için arayabilir ve hatta belirli bir site için arama yapabilirsiniz.

Arama dizesi şöyledir: site:aradığınızsiteadresi.com sorguladığınız-kelime

Arama motorlarının Facebook profilinizi dizine eklemesine izin verdiyseniz, Google’ın sizi bulmakta herhangi bir sıkıntı çekmemesi gerektiği anlamına gelir. Yani, aşağıdaki arama dizesini yazdığınızda aradığınız kişiyi bulabilirsiniz:

site:facebook.com gaurav bidasaria

Aynı aramayı, e-posta adresi ve telefon numarası kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

2. Facebook Dizini

Google Arama güçlü ve hem insanlar hem de sayfalar için çalışıyor olsa da, kendi veritabanlarını Facebook'tan daha iyi anlamazlar. Facebook Dizinini Girin.

Alfabetik sıraya göre küçük bir veri örneğini görmeden önce FB'ye güvenmeniz için captcha girmeniz istenebilir. 

Facebook'a insanlara, sayfalara veya yerlere arama yapmasını söyleyebilirsin. Sadece ilgili sekmeyi seçin ve sorguyu girin ve Facebook arama sonuçlarıyla dönecektir.

3. Facebook'ta Kişi Arama

Facebook Kişileri Arama, aradığınız kişinin profilini gösterir, aynı zamanda şehir, okul, iş yeri ve aradığınız profile yakın sonuçları bulmanıza yardımcı olacak diğer herkese açık bilgileri de gösterir.

Bu, Arama Sorgularınızı hassaslaştırmanıza olanak tanıyan Kişiler Aramasını gerçekten güçlü kılar. Google gibi, bir sayfada sadece 10 sonuç göreceksiniz.

İpucu: Dizin sadece insanlar, sayfalar ve yerler için arama yapmanızı sağlarken, adından da anlaşılacağı gibi, Facebook Kişi Arama, etkinlikler, yerler ve uygulamalar için arama yapmanızı da sağlar, yani sim aldatıcı. Başlangıçta kullanıcıların ana sayfasını aradığınızda, aramak istediğiniz kişinin adını girmenizi ister. Ancak başka sorguları da girebilirsiniz.

Bu, Facebook hesabınıza giriş yapmak zorunda kalmadan daha fazla şey aramanız için kapıları açar.

4. Sosyal Arama Motorları

Sosyal medyanın gelişiyle birlikte yeni bir arama motoru türü ortaya çıktı: Sosyal arama motorları. Amaçları, kamuya açık verileri Facebook gibi bir dizi sosyal medya web sitesinden toplamak ve sorguyu yapan kişi için düzgün bir şekilde görüntülemektir. Bunlardan ikisi: Pipl ve Social Searcher.

Pipl Arama Motoru
Pipl, yalnızca kişinin adını girmenize izin vermeyen, aynı zamanda konumunu da sağlayan kişi arama motorudur. Bu, potansiyel profilleri daraltmaya gerçekten yardımcı olur. Daha önce gördüğümüz gibi, en belirsiz isim sorguları bile birden çok sonuçla geri dönebilir. İsim gerçekten yaygınsa ne olacağını hayal edin.

İpucu: Pipl için bir Firefox ve Chrome eklentisi vardır, böylece istediğiniz herhangi bir sekmede arama yapabilirsiniz.

Öte yandan Social Searcher, sadece insanları değil, hashtag'leri ve gelişmiş arama sorguları sağlar. Pipl gibi, Social Searcher da diğer sosyal medya sitelerinden gelen sonuçları gösterecektir. Facebook'a giriş yapmak istemeden bilgi aramak istiyorsanız harika bir kaynak olabilir .

İnsanların yanı sıra markalar ve şirketler için başkalarının onlar hakkında konuştuklarını öğrenmek için harika bir yol. Son dakika haberlerini okumak ve gerçek zamanlı etkinlikleri takip etmek için de kullanabilirsiniz. Bilginin altın madeni gibi.

Her iki hizmet de kullanımı ücretsizdir ve işletme sahipleri için premium planlar ile birlikte gelir. Social Searcher için App Store'da bir uygulama var .

İlginizi Çekebilir
Facebook Profiline Bakanları Gör

Facebook Profiline Bakanları Gör

Kısa cevap: Hayır, Facebook profilinizi kimin görüntülediğini görmek mümkün değil. Facebook'un bu verilere sahip olması, onu sadece herkesle paylaşmaya istekli olduğu anlamına gelmez.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 336 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Facebook'ta Aradığınız Kişiyi Bulmak 4 Yöntem konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Facebook'ta Aradığınız Kişiyi Bulmak 4 Yöntem ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Facebook'ta Aradığınız Kişiyi Bulmak 4 Yöntem ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.