Faizlerdeki Yükseliş Emlak Sektörünü Etkiler Mi?

Faizlerdeki Yükseliş Emlak Sektörünü Etkiler Mi?

Faizlerdeki Yükseliş Emlak Sektörünü Etkiler Mi?

Faizlerdeki Yükseliş Emlak Sektörünü Etkiler Mi?

Son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar doların yükselmesi ve faizlerdeki artış evleri olan taleplerde düşüşlere neden oldu. Her ne kadar ev fiyatlarında henüz artış görülmese de inşaat maliyetlerindeki yükseliş yakın zamanda ev fiyatlarına da yansıyabilir. Ülkemizde inşaat sektörü temel sektörler arasındadır. Yurtiçi ve yurtdışında iş yapan birçok İnşaat firmamız bulunmaktadır. Ülke içi piyasada artış gösteren maliyetler nedeniyle Yurtiçi inşaat yatırımları azalabilir yatırım seçenekleri yurtdışına kayabilir.

Son inşaat haberleri ele alındığında ekonomik sıkıntıların henüz sektöre yansımadığı görülmektedir. Yakın zamanda devlet tarafından desteklenen ekonomik yardımların yeni düşük faizli kredi hizmetlerinin durağan bir dönem geçiren emlak sektöründe ekonomik sıkıntılara rağmen bir canlılık getireceği düşünülmektedir.

2017 senesinde son derece hareketli olan Emlak sektörü 2018 yılında yaşanan dolar yükselişleri maliyetlerdeki artış ve faizlerdeki Yükseliş nedeniyle durağanlık göstermektedir. Türkiye çapındaki emlak haberleri incelendiğinde yatırımcıların 2018 yılından hala umutlu oldukları görülmektedir. Hâlihazırda yapılmış olan yatırımlar maliyetlerdeki yükselişin tüketicilere yansıtılmaması nedeniyle fiyatlarında artış en neden olmayacağını İleri sürmektedirler.

İnşaat Sektörünün Önde Gelenleri Ne Diyor?

Emlak Konut genel müdürü ile yapılan bir söyleşide, büyük yatırım projelerinin hız kesmeden devam edeceği ifade edilmiştir. Ülkemizin önde gelen inşaat firmaları sahipleri de bu açıklamayı destekler nitelikte yatırımlarının hiçbir şekilde aksamaya olamayacağını ifade ettiler.

Sektörün önde gelenlerinin bu açıklamalarının detayları ele alındığında, inşaat sektöründeki büyümenin 2017 yılından da fazla olacağı öngörülmektedir. Hiç kuşkusuz ülkemizin Can damarlarından biri olan inşaat sektörünün büyüme yönlü beklentisi içinde bulunduğumuz ekonomik zorlukların üstesinden en kısa zamanda girebileceğimizin de bir göstergesidir.

 Emlak Yatırımlarındaki Teşvik Büyümeyi Hızlandıracaktır

Son zamanlardaki emlak haberleri yatırama teşvik odaklıdır. Alanında uzman araştırmacıların önerilerinden biri de gayrimenkul sektöründeki fiyatların tüketicinin ulaşabileceği oranlara çekilmesi yönündedir. Ülkemizin önde gelen yatırım danışmanlığı şirketlerinden alınan bilgilere göre; yerli yatırımcıların ilgisini çekebilmek adına fiyatların düşürülmesinin isabetli bir karar olacağı ifadesine edilmiştir. Bu sayede inşaat sektöründeki büyüme hızının katlanarak artırabileceği düşünülmektedir. Hiç kuşkusuz inşaat sektöründeki büyüme yeni iş olanakları sağlayacağı gibi ekonomik durgunluk oluşması tehdidini de asgari seviyeye indirecektir.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile