Ogznet.com
Faydalı web siteleri 2021 Paylaş:

Faydalı web siteleri 2021

Faydalı web siteleri 2021

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

İnternet çok büyük bir mecra. Ancak ne yazık ki özellikle son birkaç yıldır bu mecrayı sadece sosyal medya platformları gibi algılayanlar var. Günlük internet kullanımı sıradan bir kişi için gün içinde iş dışında çoğu zaman sadece sosyal medya anlamına gelebiliyor.

İnternetin derinliklerindeki hazinelerden bihaber sadece çevrenizdeki kişilerin ne yaptığını görebileceğiniz bir internet kullanımı elbette hiç de verimli olmayan bir kullanım yöntemidir. Bu nedenle biz de sadece internet sitelerini kullanarak gündelik işlerinize oldukça faydalı olabilecek faydalı bazı internet sitelerini sizlere tanıtmak istedik.

Hadi başlayalım.

Online Video Düzenleyici - Movavi

İnternet sitelerini kullanarak yapabileceklerinizin sınırı yok derken ciddiydik. Geçmişte kısa süreli düzenlemeler için dahi oldukça yüksek efor gerektiren video düzenleme tarzındaki işlemleri bugün sadece bir internet sitesi üzerinden yapmak Movavi ile mümkün hale geliyor. Üstelik ücretsiz. 

Adresini belirttiğimiz bu aracı kullanarak videolarınızı programa gerek duymadan internet üzerinden düzenleyebilirsiniz. 

Yine de Movavi’nin online video düzenleme aracıyla çok gelişmiş özelliklere sahip video düzenlemeleri yapılamasa da en azından videoların kesme ve birleştirme işlemleri kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Online HTML Editörü - Codepen

Başlıkta HTML editörü olarak bahsetsek de bir internet sitesi geliştirmek isteyenlerin kullanacağı yazılım dilleri olan HTML, CSS ve JavaScript dillerinin tamamını kullanarak canlı geliştirme yapılabilen sosyal bir kod önizleme editörü olan Codepen ile geliştirdiğiniz kodların nasıl görüneceğini anında takip edebilirsiniz.

Codepen’e üye olarak HTML, CSS ve JavaScript için ayrı paneller üzerinden geliştirmeleri yapabilirsiniz. Bununla birlikte Codepen’i kullanan diğer kullanıcılara kodlarınızı danışabilir ve onlara katkıda bulunabilirsiniz.

Web geliştirme alanında en iyi paylaşımın yapıldığı sitelerden biri olan Codepen’i bu özellikleri ile sonuna kadar tavsiye ediyoruz.

Online Dosya Karşılaştırma - Diffchecker

Bazen birbirinin aynısı gibi görünen ancak değiştiğini bildiğiniz dosyalardaki hangi verilerin değiştirildiğini görmek imkansıza yakın olmaktadır. Panik yapmayın. Bu gibi durumlar için de kullanılabilecek online bir araç bulunuyor: Diffchecker.

Diffchecker’da örneğin bir avukat aracılığıyla yapılan sözleşmede size gönderilen nüsha ile imzalamanız istenen nüshada farklılık olup olmadığını hızlı bir şekilde görmeniz gereken bir durum oluştu. Gerek yukarıda verdiğimiz adres üzerinden internet sitesine girerek gerek mobil uygulaması üzerinden Diffchecker’ı kullanarak iki dosyanın hangi kısımlarının değiştiğini kolayca görebilirsiniz.

Siteye girdiğinizde tek yapmanız gereken soldaki alana karşılaştırmak istediğiniz metinlerden birini sağdaki alana da diğer metni yapıştırmanız. Karşılaştırma işlemini anında yapan site, size değişiklik olan yerleri anında gösteriyor.

Online Gif oluşturucu - Gifs

Çoğu zaman Youtube videolarının gif hallerinin elinizde olmasını istediğiniz olmuştur. İşte Gifs, size bu imkanı online olarak sağlıyor.

Siteye girdiğinizde karşınıza zaten bir Youtube video URL’si yapıştırabileceğiniz bir alan çıkacaktır. Karşınıza çıkan bu alana yapıştıracağınız Youtube video URL’si yapıştırdıktan sonra “Continue” butonuna tıklarsanız yapıştırdığınız video gif haline getirilmeye başlayacaktır. İşlem bittikten sonra videonun gif halini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bu sitenin en büyük artılarından biri de tamamen ücretsiz olmasıdır. Bu işlemi yapan dünyanın en iyi sitelerinden biri olan Gifs ile güvenli ve hızlı bir şekilde gif formatlı videolar edinin.

Alternativeto

Adını tam olarak veremeyeceğimiz bir işlevi yerine getiren Alternetiveto, aslına bakılırsa çok sevdiğiniz ve sık sık kullandığınız bilgisayar programlarına alternatif sunan bir internet sitesi.

Siteye girdiğinizde tek yapmanız gereken yukarıda yer alan arama çubuğuna en çok kullandığınız ve alternatifini aradığınız programın ismini yazmak. Eğer bu programa yönelik alternatifler sitenin veri tabanında yer alıyorsa zaten siz ismini yazarken karşınıza çıkacaktır.

Hangi programa alternatif aradığınızı belirttikten sonra karşınıza çıkan alternatiflere tıkladığınızda size o programın indirileceği yerin adresine gönderen Alternativeto, bu anlamda oldukça faydalı bir internet sitesi olarak görülebilir.

Printfriendly

Teknolojiyi kullanmanın elbette bir bedeli var. Bu bedel, özellikle kağıt kullanımında karşımıza çıkıyor. Herkes daha az israfta bulunmak ister. İşte printfriendly, kullanıcılarına bunu online olarak sunuyor.

Yazdırmak istediğiniz sayfa ne olursa olsun printfriendly’e bu sayfanın linkini koyduğunuz zaman sayfada sizin işinize yarayacak metni gereksiz resimler ve reklamlar olmadan doğrudan yazdırabiliyorsunuz.

Bu da sizin daha doğa dostu ve israfı önleyici çıktılar almanızı sağlıyor.

Hikaye ölçer - Based on a true story

İzlediğimiz pek çok filmde o filmin gerçek hayat hikayelerine dayandığı belirtilir. Acaba bu filmlerin ne kadarı gerçekle birebir örtüşmektedir ve ne kadarı kurgudur.

İşte bu site ile bu sorunun cevabını birebir filmi sahne sahne ele alarak bulabiliyorsunuz. Sitede pek çok film yer alıyor. Bu filmlerin yüzde kaç oranla gerçek hayat hikayelerini anlattığı da görülebiliyor.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!