Ogznet.com
Fidye Yazılımına Karşı Koruma Araçları Windows 10 Paylaş:

Fidye Yazılımına Karşı Koruma Araçları Windows 10

Fidye Yazılımına Karşı Koruma Araçları Windows 10

Bilgisayarınızdaki güvenlik yazılımları, farklı türlerde ve koruma seviyelerinde olabilir. Tüm antivirüs programları, fidye yazılımlarından korunmak için destek sunmaz. Bu yüzden bilgisayarınıza bir antivirüs programı kurmuş olsanız bile ek korumaya ihtiyacınız olabilir. Bu makalede, PC’nizi korumak için en iyi ücretsiz fidye yazılımı koruması ve çözüm araçları önerilerini veriyoruz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Fidye Yazılımı (Ransomware) Nasıl Bulaşır?

Fidye yazılımının bilgisayarınıza bulaşmasının birkaç farklı yolu vardır. Günümüzde en yaygın yöntemlerden biri, kötü amaçlı spam veya kötü amaçlı yazılım göndermek için kullanılan gereksiz mail mesajlarıdır. Mail mesajları, PDF veya Word belgeleri gibi bubi tuzaklı ekler içerebilir. Kötü amaçlı web sitelerine bağlantılar da içerebilir.

Spam mail, ister güvenilir bir kurumdan isterse bir arkadaştan geliyormuş gibi görünsün, normal bir mesaj gibi görünerek, insanları eklerini açmaya veya bağlantıları tıklamaya kandırmak için sosyal mühendisliği kullanır.

2016 yılında zirveye ulaşan bir başka popüler enfeksiyon yöntemi de kötü amaçlı reklamcılıktır. Kötü amaçlı reklamcılık, çok az kullanıcı etkileşimi gerektiren veya hiç gerektirmeden kötü amaçlı yazılımları dağıtmak için online reklamcılığın kullanılmasıdır. Web'de, hatta yasal sitelerde gezinirken, kullanıcılar hiçbir reklama tıklamadan suç sunucularına yönlendirilebilir. Bu sunucular, kurban bilgisayarlar ve konumları hakkındaki ayrıntıları kayda alır ve ardından dağıtıma en uygun kötü amaçlı yazılımı seçer. Genellikle, bu kötü amaçlı yazılım fidye yazılımıdır.

Kötü amaçlı reklamcılık, işini yapmak için genellikle virüslü bir iframe veya görünmez web sayfası öğesi kullanır. Iframe, zararlı web sayfasına yeniden yönlendirir ve kötü amaçlı kod, sisteme açılış sayfasından yararlanma kiti aracılığıyla saldırır. Tüm bunlar kullanıcının bilgisi olmadan gerçekleşir.

Güncel olmayan yazılımlar da, fidye yazılımlarının bulaşması için güvenlik açıkları sağlar. Fidye yazılımı, bilgisayarda bir güvenlik açığı bulur ve onu kullanır. Bir yazılım güncellemesi olduğu zaman, uygulamanın yükseltilmesi ve yazılımla ilgili mevcut sorunları düzeltmesi amaçlanır. Bir yazılım güncellemesini yapmazsanız, bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olma olasılığınız artar.

Sahte bir yazılım, fidye yazılımını gizler. Görünüşte kullanışlı bir dosya gibi görünen dosya, bilgisayara zarar verebilecek kötü amaçlı yazılım içeriyor olabilir. Bilgisayar korsanları kötü amaçlı yazılımları bir oyun hile uygulaması veya bir video oynatıcı olarak sunar. Yüklendikten sonra bilgisayarı ve dosyaları işe yaramaz hale getirebilir.

Fidye Yazılımı Temizleme Aracı nedir?

Fidye yazılımı saldırıları günümüzde çok yaygındır. Çünkü fidye yazılımı saldırıları gerçekleştirirken farklı sosyal mühendislik teknikleri uygulanıyor. Bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olmaktan kaçınmak istiyorsanız, en iyi fidye yazılımı temizleme aracını yüklemenin yanı sıra, fidye yazılımları tarafından şifrelenen dosyaların şifresini nasıl çözeceğinizi de bilmeniz gerekir.

Neden Bilgisayarınızı Fidye Yazılımlarına Karşı Korumalısınız?

Fidye yazılımları, bir malware yani kötü amaçlı yazılımlardır. Dosyalarınızı veya hatta tüm sabit diskinizi şifreleyebilir, böylece en önemli bilgilerinizi ve değerli fotoğraflarınızı bir miktar para ödemeden kurtarmanızı imkansız hale getirebilirler. Kazara indirmiş olabileceğiniz bir truva atı ile bilgisayarınıza bulaşabilir veya WannaCry örneğinde olduğu gibi herhangi bir kullanıcı etkileşimi olmadan yayılabilir.

Her zaman ortaya çıkan yeni fidye yazılımlarına karşı, PC'nizi bilinen tehditlere ve sıfır-gün* saldırılarına karşı korumak için mutlaka önlem almalısınız. Aksi takdirde, büyük bir fidye ödemek veya en önemli dosyalarınızı kaybetmek arasından seçim yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Ücretsiz fidye yazılımı koruması ve çözüm araçları ile pahalı fidye yazılım saldırılarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Fidye Yazılımına Karşı En İyi Koruma Araçları

Bilgisayarınızı fidye yazılım saldırısına karşı korumak için fidye korumasına sahip bir antivirüs programı yüklemeniz gerekir. Ayrıca, virüsten koruma ve fidye yazılımına karşı koruma aracı başarısız olursa, dosyalarınızın bir saldırıdan sonra kurtarılabileceğini garantiye almanın tek yolu olabileceğinden, bulut depolamayı da içeren kapsamlı bir yedekleme çözümüne sahip olmanız gerekir.

Acronis Ransomware Protection, şüpheli süreçleri algılamak ve izlerini durdurmak için sisteminizi aktif olarak izler. Ransomware tespit edildiğinde, size bildirilir ve kalıcı olarak engellemeyi seçebilir. Yazılım WannaCry ve Petya gibi bilinen tehditlere ve daha önce hiç görülmemiş saldırılara karşı koruma sağlar.

Acronis Ransomware Protection Removal - Acronis Ransomware Protection, şüpheli süreçleri algılamak ve izlerini durdurmak için sisteminizi aktif olarak izler.

Fidye yazılımı dosyalarınızı şifrelemeyi başarabilirse, bunları sabit sürücünüzdeki veya buluttaki yerel bir önbellekten geri yükleyebilirsiniz. Acronis, Ransomware Protection yazılımı, kullanıcılara bulut depolama alanı sağlar. Böylece bir saldırı durumunda bu yedekten verilerinizi kolayca geri alabilirsiniz.

Ransomware olarak tanınmayan, ancak yalnızca kötü amaçlı yazılım olduğundan şüphelenilen potansiyel tehditler, yazılımda "izlenen" olarak etiketlenir. Bu süreçler manuel olarak kontrol edilmeli veya bloke edilmiş yada güvenilir olarak işaretlenmelidir, bu da biraz can sıkıcı olabilir.

Yazılımının bir antivirüsle birlikte kullanılması gerektiği için ayrıca virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerine karşı daha kapsamlı koruma için Avast gibi bir antivirüs programını da kullanmanız gerekecektir.

Programın ücretsiz sürümü bulunmamaktadır.

Daha geniş bir korumaya ihtiyacınız varsa ve birçok özelliğe sahip olmak istiyorsanız, Avast sizin için çok sayıda çözüm sunar. Avast, popüler bir ücretsiz antivirüs ürünü ve isterseniz birden fazla ücretli koruma sunar. Ücretsiz sürümü, Wi-Fi tarama ve şifre yönetimi ile birlikte gerçek zamanlı virüs, malware ve fidye yazılımı algılama sunar.

Ücretli sürümlerde bulunan Ransomware Shield özelliği, fidye yazılımları ve potansiyel olarak tehlikeli uygulamaların önemli kişisel dosyalarınızı değiştirmesini, silmesini veya şifrelemesini engellemek için belirli klasörleri kapatarak bir adım daha ileri koruma sağlar. Ne yazık ki, Ransomware Shield özelliğinin ekstra koruma katmanı, Avast'ın ücretsiz sürümü ile birlikte gelmiyor.

Yine de, fidye yazılımı koruması için para harcamak istemiyorsanız, Avast'ın ücretsiz sürümü ile temel virüs ve fidye yazılımı korumasını kullanabilirsiniz.

Ransom Buster davranışa dayalı algılama kullanır ve şüpheli etkinliğin ilk işaretinde, fidye yazılımının şifrelemeye çalıştığı veya başka şekilde değiştirmeye çalıştığı herhangi bir dosyanın yedeğini alır. Daha sonra, dosyalarınızı ele geçirmeye çalışan şeyin gerçekten fidye yazılımı olduğunu belirlerse, işlemi durdurur ve dosyalarınızı yedeklemeden geri yükler.

Ransom Buster - önemli dosyalarınıza ekstra bir koruma katmanı sunar.

Davranışsal analiz ve sınırlı restorasyon özelliklerine ek olarak, izinsiz programların örneğin Dokümanlar klasörünüzdeki dosyalara erişmesini engelleyen bir Klasör Kalkanı da vardır.
Teorik olarak, tüm bu özellikler iyidir. Fakat, yedekleme işlevi sadece şüpheli davranış tespit edildiğinde tetiklenir. Tüm dosyalarınızı hem yerel olarak hem de bulutta yedeklemeniz çok daha iyi olacaktır.

Ev veya iş bilgisayarlarınızı etkili bir şekilde korumak istiyorsanız, Kaspersky Anti Ransomware Tool ihtiyacınız olan şeydir. Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlar için bu araç, bilgisayarınızı fidye yazılımlarına karşı tanımlamak ve korumak için oldukça etkilidir.

Bilgisayarınızdaki, güvenliği ihlal edilmiş ve bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için kullanılması muhtemel olan yararlı yazılımları bile etkin bir şekilde tespit edebilir ve engelleyebilir. Bu gerçekleştiğinde, bilgisayarınızın güvenli ve temiz kalmasını sağlamak için söz konusu yazılımı engelleyecektir.

  • Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business kullanıcı verilerini şifrelemek için hem yerel hem de uzaktan girişimleri engelleme yeteneğine sahiptir.
  • Hangi güvenlik yazılımını kullandığınız farketmez, Kaspersky Anti-Ransomware Tool uyumlu çalışır.
  • Kötü amaçlı yazılım nesnelerine ek olarak, Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business, kripto madenciliği yazılımı da dahil olmak üzere, reklam, pornoware ve riskli nesneleri algılayabilir ve engelleyebilir.

Bu sistem dostu araç, fidye yazılımı ve kripto-zararlı yazılımları hemen taramak ve engellemek için bulut destekli davranış algılama gibi en yeni Kaspersky Lab uç nokta koruma teknolojilerinin tüm özelliklerini kullanır! Ayrıca, GDPR uyumlu olduğundan, verilerinizin güvenilir bir şekilde işlendiğinden ve korunduğundan emin olabilirsiniz.

Bilgisayarınıza Hangi Tür Fidye Yazılımı Bulaşmış Tespit Edin ve Temizleyin

Fidye yazılımı bilgisayarınızdaki verileri bir kez şifrelendikten sonra, şifresini çözmede size yardımcı olabilecek doğru aracı / hizmeti bulmanız gerekir.

Bir önlem olarak, her zaman işletim sistemini ve yazılımı güncel tutmalı ve saldırıya uğramayı önlemek için temel antivirüs veya güvenlik duvarı yazılımları kullanılmalıdır.

Bilgisayarınıza ne tür kötü amaçlı yazılımların yerleştirildiğini biliyor musunuz? Aşağıdaki araçlar bu konuda size yardımcı olabilir.

ID Ransomware, verileri hangi fidye yazılımının şifrelediğini kontrol etmenize yardımcı olur. Adı ve ödeme bilgilerini gösteren örnek şifreli dosya ve notu yüklemeniz gerekir.

ID Ransomware - Verilerinizi şifrelemiş olan fidye yazılımını tanımlamak için fidye notu ve/veya örnek şifrelenmiş dosya yükleyin.

250'den fazla fidye yazılımı türünü algılar ve bulunursa, şifresini çözmek için sizi doğru yöne yönlendirebilirler.

Şifrelenmiş dosyayı (1 MB'den büyük olmayan) No More Ransom'a yüklemeniz gerekir ve dosyanın şifresini çözmek için bir çözüm olup olmadığını size bildirirler.

The No More Ransom Project - Bilgisayarınızı etkileyen fidye yazılımının tipini belirleyebilme

Spyware Scanner by Enigma, özellikle LeChiffre, CryptoLocker fidye yazılımı bulaşıp bulaşmadığını bulmanıza yardımcı olur. Ücretsiz sürümde, bilgisayarınızı tarayabilirsiniz ve bulunursa, Spyhunter’ın kötü amaçlı yazılım temizleme aracını satın almanız gerekir.

Kaspersky'nin NoRansom projesi, verilerinizi geri almak için fidye yazılımından kurtarılacak bazı şifre çözme araçlarına sahiptir. Her zaman olduğu gibi, garantisi yoktur, ancak bunun sizin için işe yarayıp yaramadığını görmeye çalışmalısınız.

Kaspersky - Ücretsiz Fidye Yazılımı Çözüm Araçları

Emsisoft, dosyalarınızı kurtarmanıza yardımcı olacak şifre çözme araçları sunar. Fidyeyi ödemeden ihtiyacınız olanı indirebilirsiniz.

Free Ransomware Decryption Tools - Fidyeyi ödemeden dosyalarınızın kilidini açın

McAfee Ransomware Recover (Mr2), fidye yazılımı nedeniyle şifrelenmiş dosyaların şifresinin çözülmesini destekleyen bir çerçevedir. Bu araç, fidye yazılımı ile şifrelenmiş kullanıcı dosyalarının, uygulamaların, veritabanlarının ve diğer nesnelerin kilidini açabilir.

McAfee - Güvenlik korumanıza yardımcı olacak ücretsiz McAfee araçları.

Ransomware Interceptor, kötü amaçlı fidye yazılımı tarafından dosya şifreleme girişimlerini önleyen bir erken tespit aracıdır. Bu araç, bu tür kötü amaçlı yazılımları tanımlamak için buluşsal yöntemlerden ve makine öğreniminden yararlanır.


Sonuç olarak Ransomware'e karşı gerçekten korunmak için, yazılımların birleşimine ihtiyacınız var: bir antivirüs programı, kapsamlı bir yedekleme çözümü ve anti-fidye koruması. Seçtiğiniz antivirüsü (Avast iyi bir ücretsiz seçeneği) kullanmanızı ve bununla birlikte ekstra bir fidye yazılımı koruması ve en önemli dosyalarınız için yerel ve bulut yedekleme almanızı tavsiye ederiz. Bu yazılım kombinasyonu ile PC'nizde bir fidye saldırısına karşı kendinizi korumak için bir kuruş ödemek zorunda değilsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sıfır-gün (0-gün veya sıfır-saat veya sıfır-gün açığı olarak da bilinir) genellikle bir yazılımda bir zayıflığın keşfedildiği gün, çok uzun zamandan beri o açıklığın blackhatler tarafından bulunup kullanıldığının ortaya çıkmış olmasıdır. Ayrıca zayıflık ortaya çıktıktan sonra geliştirici tarafından bir güncelleme sunulamadan önce faydalanılan bir zayıflıktır.

Sıfır-gün saldırıları genellikle güvenlik açıklarının genel kullanıma açıklandığı tarihten önce veya günümüzde bilgisayar korsanları tarafından denenir. Bazen de geliştiricinin açığın farkında olduğu veya düzeltilmiş halini hazırlamadan önce denenir. Sıfır-gün saldırıları ciddi bir tehdittir.

Kaynak: Sıfır-gün - Vikipedi (wikipedia.org)

1

Fidye yazılımı, kullanıcının dosyalarını şifreleyen veya cihazlarını kilitleyen ve ardından bunları geri almak için anonim bir online ödeme (Bitcoin gibi) ile fidye ödemeniz gerektiğini söyleyen bir kötü amaçlı yazılım türüdür (Truva atı veya başka bir virüs türü).

Fidye miktarı genellikle çok fazladır ve verileri geri alma garantisi yoktur. Fidye yazılımlarının kurbanı olursanız, ücretsiz şifre çözme araçlarımızı deneyebilirsiniz.

1
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!