Firefox 2FA: Nedir, Neden Faydalıdır ve Nasıl Açılır?

Firefox 2FA: Nedir, Neden Faydalıdır ve Nasıl Açılır?

Firefox kısa süre önce tarayıcı hesapları için iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) tanıttı ve eğer düzenli bir Firefox kullanıcısıysanız, devam etmeli ve hemen etkinleştirmelisiniz.

Firefox 2FA Nedir?

Yaklaşık bir süredir devam eden 2FA, kullanıcılara hesaplara giriş yaparken ek bir güvenlik katmanı sunuyor. 2FA ile giriş yapmakta olduğunuz site, telefonunuza bir SMS gönderecek veya telefonunuzdaki bir uygulama üzerinden bir kod oluşturacaktır. Böylece, yetkilendirmeyi onaylamak için siteye girebilirsiniz.

Bu, birisi hesabınıza girmeye çalışırsa, bunların geçmesine izin vermek için ek bir engel olur. Fiziksel telefonunuzu almadıkça oturum açamazlar. Ancak her şeyde olduğu gibi, 2FA kusursuz değildir ve özellikle 2FA'da SMS kullanımı söz konusu olduğunda bazı zayıflıklar vardır.

Neden Firefox'ta 2FA Kullanmalı?

Tarayıcınıza bir ton giriş kaydettiyseniz ve Firefox bilgilerinizi tarayıcılar arasında senkronize ediyor, saldırıya uğramış bir tarayıcı hesabı bir altın madeni. Tüm kayıtlı parolaların yanlış ellere geçmesi riskinden ziyade, verilerinizi biraz daha güvenli tutmak için Firefox'ta 2FA'yı etkinleştirebilirsiniz.

Tarayıcınızın gizliliğinizden ödün verebileceği birçok yol vardır, bu nedenle tarayıcınızda 2FA'yı etkinleştirmek bir iyi bir iştir.

Eklenen güvenlik katmanı almak için Firefox'ta 2FA nasıl kurulur
Tarayıcınıza giriş yapmak için bir Firefox hesabı oluşturduysanız, yer işaretlerini, giriş bilgilerini, açık sekmeleri, eklentileri, geçmişi ve daha pek çok cihazı senkronize edin, şimdi bu hesaplara giriş yaparken 2FA'yı etkinleştirebilirsiniz.

Firefox, kimlik doğrulama standardı TOTP (Zaman Tabanlı Tek Kullanımlık Şifre) kullanılarak kullanıcı hesaplarına 2FA ekledi.
Bu, SMS yoluyla güvenlik kodlarının alınmasının mümkün olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, bu kodu oluşturmak için bir uygulama kullanmanız gerekir.

Bunu nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Yapmanız gereken ilk şey (henüz yapmadıysanız) telefonunuzda bir kimlik doğrulama uygulaması indirmektir.
Aşağıdaki ücretsiz uygulamalardan birini seçebilirsiniz:

2. Ardından, Firefox'u açın ve Menü düğmesine tıklayın ve Seçenekler'e gidin.
3. Firefox Hesabı> Hesabı Yönet'i tıklayın.
4. İki adımlı kimlik doğrulamanın yanındaki Etkinleştir düğmesini tıklayın.
(Bu seçeneği görmüyorsanız - adres çubuğunda URL'nin sonuna gidin ve şunu ekleyin: &showTwoStepAuthentication=true veya sadece bu URL'yi kullanın: accounts.firefox.com/settings?showTwoStepAuthentication=true)
5. Seçtiğiniz kimlik doğrulama uygulamasını kullanarak taramanız gereken bir QR kodu görürsünüz.
6. Kimlik doğrulama uygulamanızın oluşturduğu güvenlik kodunu Güvenlik Kodu alanına girin ve Onayla'yı tıklayın.
7. Firefox, yazdırabileceğiniz, kaydedebileceğiniz veya kopyalayabileceğiniz kurtarma güvenlik kodları sunacaktır. Kimlik doğrulama uygulamanıza erişememeniz durumunda hesabınıza giriş yapmak için bunları kullanabilirsiniz.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile