Firefox Yakında Varsayılan Olarak Tüm Web İzleyicileri Engelleyecek

Firefox Yakında Varsayılan Olarak Tüm Web İzleyicileri Engelleyecek

Mozilla'nın, önümüzdeki sürümlerde varsayılan olarak her tür web izleyicisini engellemeyi planladığı görülüyor. Bu, Firefox'un daha önemli bir pazar payına sahip olduğu bölgelerdeki reklam verenlere büyük bir darbe olabilir.

İlginizi Çekebilir Firefox 2FA: Nedir, Neden Faydalıdır ve Nasıl Açılır?

Firefox 2FA: Nedir, Neden Faydalıdır ve Nasıl Açılır?

Firefox kısa süre önce tarayıcı hesapları için iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) tanıttı ve eğer düzenli bir Firefox kullanıcısıysanız, devam etmeli ve hemen etkinleştirmelisiniz.

İnternet'teki veri toplamanın, internetin gerçekte nasıl işlediğinin temel yollarından biri olduğunu inkar etmiyoruz. Ancak, performans etkisi ve veri ihlalleri gibi tonlarca olumsuz etkiyi beraberinde getiren kontrolsüz veri toplama uygulaması olarak geliyor.

Resmi bir blog yayınında, Mozilla bir dizi gizlilik odaklı özellik sunma planlarını belirledi.

İlk özellik Firefox'ta Nightly sürümünde, sayfa yükleme süresini arttıran izleyicileri engellemek için tasarlandı. İlk olarak Eylül ayında bir saha çalışması kullanılarak gönderilecek. Mozilla, Firefox 63'te varsayılan olarak uygulamayı test etmeyi planlıyor - eğer test sonuçları cesaret verici olursa.

Siteler arası izlemeyi kaldırmak için Mozilla, üçüncü taraf izleyicilerin depolama erişimini engellemeyi ve çerezleri de şeritlemeyi planlıyor. Firefox 65 bu ikinci önemli güvenlik özelliğini alabilir; Nightly yapılarında test için zaten mevcut.

Üçüncü büyük değişiklik, web'de kullanılan genel kötü amaçlı teknikleri düzeltmeyi amaçlamaktadır. Parmak izi, tarayıcı içi kripto madenciliği vb. gibi gölgeli uygulamalar hakkında bilgi edinmiş olabilirsiniz.

Bu özellikleri denemeye istekli olmanız durumunda, Firefox Nightly kurmak ve gizlilik ayarlarındaki “İçerik Engelleme” bölümü altındaki yeni özellikleri bularak bunu yapabilirsiniz.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 193 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Firefox Yakında Varsayılan Olarak Tüm Web İzleyicileri Engelleyecek konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Firefox Yakında Varsayılan Olarak Tüm Web İzleyicileri Engelleyecek ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox Yakında Varsayılan Olarak Tüm Web İzleyicileri Engelleyecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Vuubi Kadın