Ogznet.com
Daha İyi Görünmek ve Hissetmek için Fitness Antrenman Teknikleri Paylaş:

Daha İyi Görünmek ve Hissetmek için Fitness Antrenman Teknikleri

Daha İyi Görünmek ve Hissetmek için Fitness Antrenman Teknikleri

Giderek daha fazla insan sağlıklı bir yaşam tarzını benimsiyor. Daha iyi görünmek ve hissetmek için çoğu insan, çalışmalara fitness antrenmanları ile başlar. Ancak diğer her şeyde olduğu gibi, bu da akıllıca yapılmalıdır. Egzersiz seanslarınızı daha etkili, işe yarar ve keyifli hale getirmeniz için bazı ilginç gerçekleri açıklayacağız.

1. Gözle görülür sonuçlar almak için uzun bir süre çalışmanız gerekir

Egzersiz programından hızlı sonuçlar almayı beklemeyin. “Yaza kadar” veya belli bir tarihe birkaç ay kala forma girmek isteyenler muhtemelen başarısız olacaklardır. İlk olarak her şey mevcut kilonuza, vücudunuzun durumuna ve yaşınıza bağlıdır. Her durumda, yaklaşık 2 veya 3 ay sonra egzersiz sonuçlarını görebileceksiniz. Başkaları sizin vücudunuzdaki olumlu değişiklikleri yaklaşık 6 ay sonra fark eder. Ayrıca, devamlılık, egzersiz sıklığı ve doğru beslenme başarınızın temelini oluşturur. Haftada sadece 2 kez yoğun bir fitness programı uygularsanız, vücudunuzda çok fazla bir değişiklik olmaz, ancak haftada en az 3 ağırlık çalışması ve 2 kardiyo egzersizi yaparsanız iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bu, spor salonunda haftada 5 gün geçirmek zorunda kalacağınız anlamına gelmez, dışarıda yapılan normal bir yürüyüş vücudunuz için iyi bir kardiyo egzersizi olabilir.

Gözle görülür sonuçlar almak için uzun bir süre çalışmanız gerekir
Image by StockSnap from Pixabay

2. Her Fitness antreman programı sizi hedeflediğiniz amaca ulaştırmayabilir

Eğer fitness yaparak aklınızdaki ideal vücut şekline sahip olmayı planlıyorsanız, bunun olmayacağı ihtimaline de hazırlıklı olun. Öncelikle, genetiğinizi ve fiziksel yapınızı dikkate almalısınız. Bazı insanların kasları daha hızlı gelişirken, bazı insanların metabolizmaları daha iyi olabilir. Ayrıca, birçok profesyonel sporcu ve fitness eğitmeni, arzu ettikleri şekli elde etmek için özel bir fitness beslenme programı uygular. Bu nedenle, vücudunuzun yapamayacağı, ulaşılmaz bir hedef belirlerseniz, sadece motivasyonunuzu kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda da dengesiz bir vücut şekline de sahip olabilirsiniz. Doğru hedefi belirlemek için, kendinizi objektif olarak değerlendirmelisiniz, fırsatlarınızı ve kısıtlamalarınızı göz önünde bulundurmalı ve vücudunuzla en uygun şekle ulaşmaya çalışmalısınız.

3. Bir fitness antreman programına alışmak için 5-7 seans yeterlidir

Kişisel eğitmenler, herkesin kişisel bir eğitim programına ihtiyacı olduğunu ve bunu kendi başınıza yapamayacağınızı söylemeyi severler. Bu doğru değil. Size doğru teknikleri öğretecek bir eğitmen gerekiyor ancak bunu öğrenmek için genellikle 5-7 seans yeterlidir. Bundan sonra kendi kendinize egzersiz yapabilirsiniz. Bir buçuk ay sonra, başka bir eğitmenle bir kaç seans yapabilirsiniz. Böylece her şeyi doğru yapıp yapmadığınızı kontrol edip sorularınızı cevaplayabilirler. Başka birinin yardımı olmadan disipline ve motive olamayan bir kişi değilseniz, artık daha fazla yardıma ihtiyacınız yoktur.

4. Sadece temel egzersizler yaparak güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz

Spor eğitmenlerinin bir müşteriyi mümkün olduğu kadar uzun süre kendilerine bağlı tutmaları onlar için karlıdır, bu nedenle temel egzersizleri göz ardı ederler ve tekil kasları çalıştıran birçok izole egzersiz yaptırırlar. Halbuki, iyi sonuçlar alabilmek için temel alıştırmalara odaklanmaları gerekmektedir. Temel egzersizlerde lunge (ileri hamle hareketi), şınav (kol dirseği ve ayak parmak ucu ile), deadlift (yerde duran halteri tutarak bacak kaslarını açma), squat (çömelme) ve düz şınav bulunur. Bu hareketler sayesinde kas yaparız. Aynı zamanda, temel egzersizlerin farklı farklı etkileri vardır. Hangi egzersizlerin kaslarınıza nasıl bir etkisi olduğunu anlamak önemlidir. Örneğin, bazı insanlar için squat, kalça kaslarını çalıştırmak için en iyi egzersizdir. Tabii ki, tek eklem ve belirli birkaç kas grubunu içeren ağırlık çalışmaları da önemlidir ve bazen bunları yapmak daha da iyi olabilir, ancak kendinizi sadece bunlarla sınırlamamalısınız.

Sadece temel egzersizler yaparak güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz
Image by Pexels from Pixabay

5. Aslında, özel bir sporcu beslenme programına bağlı kalmanıza gerek yoktur

Spor salonlarına yeni başlayanlar genellikle özel bir sporcu beslenme programının sihirli gücüne inanma eğilimindedirler. Gerçekte ise bikini yarışmasına katılmadığınız sürece; çeşitli ve uygun bir beslenme biçiminiz varsa başka bir şeye gerek yoktur. Spor salonundaki bir antrenör diyetinize protein veya yağ yakıcı eklemekte ısrar etse bile, böyle bir şeye başlamayın. Bir yağ yakıcıya ihtiyacınız yoktur, çünkü egzersiz sırasında yağınızı yakarsınız. Düzenli egzersizlerle birlikte doğru beslenme, özel bir diyet programı uygulamadan şekillenmenize yetecektir.

6. Düzenli bir fitness programı ile muhtemelen selülitlerinizden tamamen kurtulamayacaksınız

Muhtemelen herkes, selülite karşı bir kozmetik olmadığını biliyordur. Ancak birçok insan, düzenli olarak yapılan egzersizin bu konuyu çözeceğine inanıyor. Bu tam olarak doğru değildir. Hiçbir egzersiz selüliti yok etmez, ağırlık kaldırma veya kardiyo olup olmadıkları önemli değildir. Verimli antrenman seansları yapsanız ve çok sağlıklı beslenseniz bile selülitleriniz sizinle kalabilir. Yine de güzel haberler var, düzenli fiziksel egzersizler yapıyorsanız ve beslenmenize dikkat ederseniz, selülitinizi daha az görünür hale getirebilirsiniz.

7. Güzel bir karın görünümü için düzenli olarak abs (karın egzersizi) yapmanız gerekmez

Birçok insan spor salonuna her geldiğinde karın kası çalışmak ister, ancak bu gerekli değildir. Hatta bazı karın kası egzersizleri belinizi kalınlaştırabilir. Güzel bir karın elde etmek için düzenli karın egzersizi yapmanız gerekmez. Temel egzersizler sırasında karnınız yeteri kadar çalışır. İleri hamle ve çömelip kalkmak kaslarınızı spesifik hareketlerden çok daha iyi çalıştırır. Yani, haftada bir karın egzersizi yapmak fazlasıyla yeterlidir.

Sadece Pilates, Dans ve Yoga ile kas yapılamaz
Image by Gerd Altmann from Pixabay

8. Sadece Pilates, Dans ve Yoga ile kas yapılamaz

Heykel gibi kaslı bir vücut elde etmek için kaslarımızı sıkı çalıştırmanız gerekir. Ve kaslarımız en çok ani güç harcanan (power workout) antrenmanlarda çok çalışırlar. Genel olarak kaslar fazla kalori yakar, çünkü kaslarımızın devamlılığı için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarız. Pilates, dans ve yoga gibi grup antrenmanları spor salonlarına katkı sağlar, ancak tam olarak antrenman yerine geçemez. Amacınız sadece birkaç kilo vermekten daha fazlasını yapmak ve keyif almaksa, güç gerektiren (power workouts) egzersizlerin de önemli olduğunu unutmayın.

9. Kadınlar daha fazla tekrar yapmalı ve egzersizler arasında daha az ara vermelidir

Formda olmak,erkekler ve kadınlar için farklıdır. Kadınların antrenmanlarda başarılı olmalarının sırrı, dinlenme için kısa molalar vererek daha fazla ısınmış olarak kalabilmektir. Kadınların, kas güçlerini sonuna kadar çalıştırmamaları gerekir, çünkü vücut yapıları aşırı zorlanmaları önleyecek şekilde düzenlenmiştir. Bu nedenle kadınların ağırlıklarla çalışmak yerine daha fazla tekrar yaparak kaslarını çalıştırmaya odaklanmaları önemlidir. Tekrarlar arasında 30-40 saniye dinlenmek kadınlar için yeterlidir. Bu durumda, erkekler ağır yüklerle çalıştıktan sonra güçlerini ve enerjilerini geri kazanmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyarlar.

10. Çok çalışmak ve çok az yemek yemek doğru değildir

Kilo vermek istiyorsanız, bir kalori bile önemlidir, ancak aşırıya kaçmamalısınız. Çok fazla spor yapıp, çok az yerseniz vücudunuz metabolizmanızı yavaşlatarak kendini enerji tasarrufu moduna alır. Bu yüzden, her gün sürekli çalışmamalı ve aldığınız kaloriyi belirgin ölçüde azaltmamalısınız. Yoksa sadece bitap düşersiniz. Dahası, aşırı zorlanmış bir beden daha stresli olur ve bu nedenle enerji depolamak amacıyla kilo alır. Kilo vermek istiyorsanız, aşırı yüklü antenmanlardan sonra 1-2 saat yemek yememeye çalışın.

Çok çalışmak ve çok az yemek yemek doğru değildir
Image by 5132824 from Pixabay

11. Kardiyo çalışması doğru yapılmalıdır

Kardiyo, kardiyovasküler ve solunum sistemlerinizi düzenlediğiniz, dayanıklılığınızı arttırdığınız ve yağ yaktığınız tam bir antrenman şeklidir. Kardiyo için bütün bir gün ayırırsanız, yağ yakma işleminin bir antrenmana başladıktan 40 dakika sonra başladığını unutmayın. Bu, koşu bandında veya kondüsyon bisikletinde bir saatten fazla zaman harcamanız gerektiği anlamına gelir. Yoğun bir antrenman seansından hemen sonra bir kardiyo seansı yaparsanız, ilk dakikadan itibaren yağ kaybı başlar, yani 20 dakikalık kardiyo yeterli olacaktır.

12. Spor salonuna gitmeden de forma girebilirsiniz

Eğer genleriniz iyiyse, zararlı yiyecek ve alkol de fazla kullanmıyorsanız, bir spor salonuna gitmeden kendi başınıza güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ana etken düzenli olarak antrenman yapmaktır. Devamlılık, başarınızın %90'ıdır. Haftada birkaç kez düzenli olarak evde egzersiz yapıp, yürür ve sağlıklı beslenirseniz, başarı garantidir.


Egzersizlerden sonra endorfin ve serotonin salgılarsınız. Antrenmandan yaklaşık olarak 30 dakika sonra, kandaki mutluluk hormonlarının seviyesi 5 kattan daha fazla artar. Ve etkileri yaklaşık 2 saat sürer.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!