Ogznet.com
Fitness Hakkında Doğru bilinen Yanlışlar Paylaş:

Fitness Hakkında Doğru bilinen Yanlışlar

Fitness Hakkında Doğru bilinen Yanlışlar

Yararından çok zararı olan Fitness efsaneleri ile bildiğiniz doğruları unutun. Bu 8 madde ile doğru bilgilere ulaşın.

1. Efsane:  Bulmaca ve zeka oyunları beyniniz için harika egzersizlerdir

Gerçek: Kapsamlı bir araştırmaya göre, spor yapmanın beyin sağlığı için herhangi bir zihin egzersizinden çok daha iyi olduğu ortaya çıktı. Yakın tarihli bu araştırmaya göre aerobik egzersiz (kalp atışınızı hızlandıran ve uzun süreli hareket etmenizi sağlayarak sizi terleten her türlü aktivite) yapmanın beyne çok daha faydalı etkileri oluyor.

2. Efsane: Egzersiz kilo vermenin en iyi yoludur

Gerçek: Kilo vermek istiyorsanız yediğiniz şeylere dikkat etmeniz gerekir. Her şeyi yiyerek ve spor yaparak kilo verebileceğinizi sanmayın. Uzmanlar zayıflamanın yeme alışkanlıklarınızda önemli değişiklikler yaparak başladığını söylüyor.

Teksas Üniversitesinde egzersiz bilimci Philip Stanforth, “Kilo vermek için yapılan diyet, egzersizden çok daha büyük bir rol oynuyor” açıklamasını yaptı.

Bununla birlikte, düzenli olarak spor yapmak sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır.

3. Efsane: Mekik, baklava şeklinde karın kası yapmanın en iyi yoludur

Gerçek: Sadece karın kaslarınızı hedef alan mekiklerin aksine, şınav çekmek yan, ön ve sırtınızdaki birkaç grup kasa daha çok etki eder. Güçlü bir karın kası istiyorsanız (özellikle baklava dilimi gibi)  tüm bu kaslara yönelik çalışmalısınız

Harvard Healthbeat bültenine göre “Mekik veya karın kası egzersizi sadece bir kaç kas grubunu güçlendirir. İyi bir egzersiz programı ve dinamik hareket modelleri sayesinde, her gün kullandığınız tüm karın kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur."

4. Efsane: Ağırlık antrenmanları erkekler içindir

Gerçek: Ağırlık çalışması, kasları güçlendirmek için harika bir yoldur ve cinsiyetle ilgisi yoktur.

Bununla birlikte, kadınlar erkeklerden daha az testosteron üretir ve araştırmalar, bu hormonun kas yapmada rol oynadığını göstermektedir.

5. Efsane: 'Formdan çıkmak' en az iki hafta alır

Gerçek: Çoğu insanda kas dokusu, düzenli egzersiz yapılmayan bir hafta içinde bozulmaya başlayabilir.
Rutgers Üniversitesi Sağlık ve İnsan Performansı Merkezi Müdürü Shawn Arent, "Yedi gün boyunca antrenman yapmayı durdurursanız, dikkat çeken bir kondisyon kaybı veya başlangıcı yaşarsınız. Bu, düzenli yap ya da kaybet meselesidir.” diyor.

6. Efsane: Maraton koşmak, form tutmanın en iyi yoludur

Gerçek: Sekiz kilometreyi geçmeden de uzun mesafe koşularının bir çok faydasını elde edersiniz.

Bir maratonu tamamlamaya hazır değil misiniz? Sorun değil. Günde sadece 5-10 dakika hızlı ve zorlu bir şekilde koşarak saatlerce koşmanın neredeyse benzeri faydalarını görebilirsiniz. Aslında, haftada bir saatten az koşan insanlar, haftada 3 saatten fazla koşanlara kıyasla kalp sağlığı açısından benzer faydaları görüyorlar.

Ayrıca, yıllardır yapılan son araştırmalara göre, ani çıkışlar şeklinde yapılan kısa ve yoğun antrenmanların, uzun süreli ve dayanıklılık gerektiren antrenmanlara yakın sağlık faydası getirebileceğini göstermektedir ve ayrıca daha eğlencelidirler.

7. Efsane: Bir yiyecek günlüğü tutarak yediklerinizi rahatça kontrol edebilirsiniz

Gerçek: Vücudumuza giren yiyecek miktarının ve ne kadar aktif olduğumuzun farkında olmak için çaba sarf etsek bile, genellikle kendimize olması gerekenden daha fazla kredi veririz.

Stanforth’a göre, “İnsanlar fiziksel aktivitelerini abartma ve ne kadar yemek yediklerini küçümseme eğilimindedir. Devamlı, gerçekte olduğundan daha fazla çalıştıklarını ve daha az yediklerini düşünüyorlar."

8. Efsane: Spor içecekleri bir antrenmandan sonra tekrar sıvı almanın en iyi yoludur

Gerçek: Spor içeceklerinin çoğu sadece şeker ve sudur.

Bunun yerine uzmanlar, sade su ve yüksek proteinli atıştırmalıklarla sıvı alınmasını tavsiye ediyor, çünkü çalışmalar proteinlerin egzersiz yaptıktan sonra kasları yenilemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. (Çünkü protein tozları gibi takviyelerin içerikleri kontrol edilemez, en iyisi gerçek protein içeren yiyecekler yemektir.)

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!