Ogznet.com

21 Haziran yaz gündönümü ne demektir?

02/09/2020 16:46:25
#1
Haziran gündönümü, Kuzey Yarımküre'deki yaz gündönümü ve Güney Yarımküre'deki kış gündönümüdür.
 
Tarih, yıla ve yerel saat dilimine bağlı olarak 20 Haziran - 22 Haziran arasında değişir.
 
Güneş ekvatorun en uzak noktasındayken bir gündönümü olur. Haziran gündönümünde, en kuzey noktasına ulaşır ve Dünya'nın Kuzey Kutbu yaklaşık 23.4 dereceye kadar doğrudan güneşe doğru eğilir.
Kuzey gündönümü olarak da bilinir, çünkü güneş doğrudan Kuzey Yarıküre'deki Yengeç Dönencesi'nin üzerindeyken oluşur.
 
Haziran Gündönümü Hakkında 11 Gerçek
 
Gündönümün Anlamı
“Gündönümü” (Latince: “solstitium”) güneşin durduğu anlamına gelir. Güneşin yükseldiği ufukta nokta bu günden sonra durur ve yön değiştirir. Gündönümünde, güneş doğuda tam olarak yükselmez, fakat doğunun kuzeyine kadar yükselir ve batıdan kuzeye doğru uzanır, yani gökyüzünde daha uzun süre görünür.
 
Astronomik terimler ve tanımlar
Kültürdeki Gündönümler
Yüzyıllar boyunca, Haziran gündönümü sayısız festival, yaz gecesi kutlamaları ve dini bayramlara ilham kaynağı oldu.
Yaz gündönümünün kültürdeki önemine dair dünyanın en eski kanıtlarından biri, İngiltere'deki Stonehenge, Haziran gündönümü anını açıkça gösteren bir megalitik yapıdır.
 
Haziran gündönümü yılın en kısa günü olarak bilinen Güney Yarımküre'de, astronomik kışın ilk gününü kutluyor,
ama meteorolojik açıdan kışın ortasında.
 
Geceyarısı Güneşi veya Kutup Gecesi mi?
Haziran gündönümünde, gece yarısı güneşi Kuzey Kutbu'ndan Kuzey Kutbu'nun tam güneyindeki tüm bölgelere gece boyunca görünür.
 
Gündoğumu ve Gün Batımı Zamanları
 
Gezegenin diğer tarafında, Antarktika Çemberinin güneyinde, Haziran gündönümünde hiç Güneş Işığı almadığı anlamına gelen Polar Gecesi var.
 
Gündönümü Tarihleri
Her ne kadar çoğu insan 21 Haziran'ı Haziran gündönümü tarihi olarak kabul etse de, zaman dilimine bağlı olarak 20 Haziran ve 22 Haziran arasında her an gerçekleşebilir. 22 Haziran gündönümü nadirdir.
UTC'de geçen 22 Haziran gündönümü 1975'te gerçekleşti ve 2203'e kadar bir tane daha olmayacaktı.
 
Gündönümün değişen tarihleri ​​esas olarak takvim sisteminden kaynaklanmaktadır - çoğu batı ülkesi normal bir yılda 365 gün ve bir Sıçrama Yılı'nda 366 gün olan Gregoryen takvimini kullanır.
Tropik bir yıl, Dünya'yı Güneş etrafında bir kez yörüngeye götürme zamanıdır. 365.242199 gün civarındadır, ancak diğer gezegenlerin etkisi nedeniyle yıldan yıla biraz değişir. Yerkürenin yörüngesel ve günlük rotasyonel hareketi, Dünya eksenindeki “sallanma” (ekinoksların oluşumu) gibi, ayrıca değişen gündönümü tarihlerine katkıda bulunur.
 
Diğer Mevsimlere Geçiş
 
Ekinokslar ve Gündönümü
Haziran gündönümünden sonra, Güneş, Kuzey Yarımküre'de her gün gökyüzünün alt yolunu izler ve gün ışığının uzunluğunun yaklaşık 12 derece ve ekvatorun yaklaşık 30 derece kuzey veya güneyindeki sekiz ila dokuz dakika olduğu noktaya ulaşıncaya kadar gider.
Ekvatorun 60 derece kuzey veya güneyindeki alanlar, yaklaşık 12 saat ve 16 dakika boyunca gün ışığına sahiptir. Bu, Kuzey Yarımküre'deki Sonbahar Ekinoksu, Eylül Ekinoksudur.
 
Dünya, eliptik yörüngesinde sabit bir hızla hareket etmez. Bu nedenle mevsimler eşit uzunlukta değildir: Güneşin Mart Ekinoksundan Haziran gündönümü'ne, Eylül ekinoksuna, Aralık gündönümüne ve Mart ekinoksuna geri dönme süreleri yaklaşık Sırasıyla 92.8, 93.6, 89.8 ve 89.0 gün. Kuzey Yarıküredeki teselli, ilkbahar ve yaz, sonbahar ve kıştan daha uzun sürer.
admin by ogznet