Ogznet.com

Kişisel Blog Sitesi Nasıl Açılır?

02/09/2020 16:47:44
#1

Kişisel Blog Açmak

30 yıl önce birine herkesin kendi bireysel medya platformuna sahip olacağını söylemiş olsaydınız, muhtemelen size gülüyorlardı. Şimdi, herkesin kendi blogunu oluşturma ve fikirlerine küresel bir ses verme gücü var! Bir blogcu olmak heyecan verici ve özgürleştirici bir zaman, ancak basitçe başlamak tüm sürecin en zor kısmı.

Her şeyden önce, özellikle blogunuzdan para kazanmak isteyen birçok kişiden biriyseniz, blog yazmak için çok neden var.

Bu yazıda size yol göstermeye geldik. Dikkat çekmek kişisel bir blogun nasıl oluşturulacağına dair rehberi takip edin.

İnsanların bloglamadan kaçınmasının en büyük nedenlerinden biri, bunun çok zor olduğunu düşünmeleridir. Ve bir yandan, çok uzak değiller. Kişisel bloglar çok fazla zaman ve çaba harcar.

Fakat başka bir şey gibi, bu zaman ve çaba, bazı oldukça tatmin edici sonuçlara yol açabilir.

Hayatın hakkında kişisel olmak ister misin? Kesinlikle bir seçenek! Yol boyunca başkalarına da yardım edebilirsin.

Meseleleri uzak tutmak ve bir ilgi veya hobinizin hakkında yazmak ister misiniz? Özellikle de yazılarınızda para kazanmak istiyorsanız akıllıca bir çağrıdır.

Hepsinden iyisi, başkalarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. İlgi alanlarınızın ne kadar önemli olduğu önemli değil, şüphesiz sizin gibi aynı ilgi alanlarına sahip bir kitle bulabilirsin.

İster video oyunlarına, ister filmlere veya eşsiz sanatlara katılıyorsanız, tutkunuzu paylaşan biri olacak.

Bloglama, uzun vadede kendinizin görmediği bir şey olmasa bile, sizin alanınızda bir otorite olarak kendinizi kurabildiğiniz için ödüllendirici bir çaba olabilir.

Özetlemek gerekirse, hemen hemen her şeyi ve kendi blog'unuzla istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Özgürlük tamamen senin ellerinde!

Kişisel Blogunuzu Kurma

Artık bloglamanın neden bu kadar popüler olduğunu biraz daha anlıyoruz, kişisel blogunuzu nasıl kurabileceğiniz hakkında konuşalım.

Çoğu blog sadece kurulum için bir öğleden sonra zamanını alır.

Doğru İçerik Yönetim Sistemini Bul (CMS)
Kuşkusuz, 'içerik yönetim sistemi' terimi biraz göz korkutucu olabilir. Her türlü içeriği oluşturmanıza, yazmanıza, yayınlamanıza ve yönetmenize olanak tanıyan bir platformu tanımlamanın süslü bir yolundan başka bir şey değildir.

Biraz araştırma, aşağıdakiler dahil olmak üzere, ayrıştırılması gereken birkaç CMS seçeneğinizin olduğunu gösterecektir:

  • WordPress
  • Drupal
  • Textpattern
  • SilverStripe

Tumblr da teknik olarak bir CMS'dir, ancak geleneksel bir CMS ile bir mikro-blog sitesi arasında bir yere oturur.

Her bir CMS'nin kendi avantajları ve dezavantajları vardır, bu yüzden blogunuz için doğru seçimi bulmadan önce her birine baktığınızdan emin olun .

İlk kez bir blog oluşturuyorsanız, tüm web sitelerinin yaklaşık %30'unu oluşturan WordPress uygulamasına geçmenizi öneririz. Yeni blog yazarlarının çoğu sitelerini hızlı bir şekilde ayarlayabilecek kadar basittir, ancak daha rahat hissetmeye başladığınız zamanlar için oldukça derin bir kişiselleştirme özelliğine de sahiptir.

Blogunuz için Doğru Tasarımı Seç
Doğru CMS seçildiğinde, blogunuzu tasarlamaya başlama zamanı. İlk kez site tasarımcıları için, bu bir kabus gibi görünebilir.

Aksine, düşündüğünüzden çok daha kolay. Aslında, bir anda temalar ve tasarımlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Öncelikle, tasarımınızın blogunuzun temasına uygun olduğundan emin olun.

Sonra, biraz test et. Boyutların iyi göründüğünden ve temanın çok fazla görüntü ile karışmaması olmadığına dikkat edin.

Son olarak, tüm diğerleri başarısız olduğunda, kullanıcıyı düşünün. Kişisel blogunuzun gezinmesi kolay değilse, kitleniz başka bir yere gidecek.

Nelere Dahil Etmeli?
Tasarımdan bahsetmişken, ana sayfanız kitlenizin büyük çoğunluğunun olduğu yer olacak. Bu nedenle, birkaç önemli ayrıntı eklemeniz gerekir.

Kim olduğunuzu ve blogunuzun amacını açıklayan hızlı bir paragraf yazınız.

Metin ve görüntüleri dengelemek de önemlidir. Sonuçta, metin duvarları göz korkutucu olabilir. İşleri özlü, okunabilir paragraflara ayırın ve birkaç fotoğraf atın.

Son olarak, menülerinizi kolayca belirleyip gezinebilirsiniz. Blogunuz basit olsa bile, ana sayfanız, blogun kendisi ve benzer konular için bir veya iki yardımcı sayfa gibi birkaç sayfanız olur.

Kişisel blogunuzu doldurmak ve korumak için ipuçları
Blogunuzu kurmanın en zor kısmı neredeyse bitmiştir. Artık sitenizi harika içeriklerle doldurmaya başlama zamanı.

Çok fazla yayın var ve blogunuzu aşırı doyurma riskiyle karşı karşıyasınız. Çok az yayın ve kitleniz sizi unutabilir ve devam edebilir.

Daha fazla içerik oluşturmaya başladığınızda, arama motoru optimizasyonunun temellerini veya SEO'yu tazeleyin. Bağlantılar, resimlerin etiketlenmesi ve anahtar kelimelerin kullanılması, blogunuzun kolayca keşfedilebildiğinden emin olmanın harika yollarından biridir. Çoğu CMS platformunda, size yardımcı olacak, ancak tamamen otomasyona güvenmeyen SEO eklentileri bulunur.

Blog başlatmak kolaydır
Artık eğlenceli ve ilgi çekici bir kişisel blog oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahipsiniz. Eksik olan tek şey senin sesin!

admin by ogznet