Kentlerin Geleceği için 8 Mimari Vizyon

Kentlerin Geleceği için 8 Mimari Vizyon
Image from rawpixel.com

Fütüristik Mimari: Kentlerin Geleceği için 8 Mimari Vizyon

​​​​​​​Belçikalı mimar Vincent Callebaut’un fütüristik kent manzaraları herkesin beğenisine göre değil, kesin olan bir şey var: bu tasarımlar internette her zaman konuşuluyor. En kışkırtıcı yapıtlarından bazıları, Paris'i dikey çiftlikler, fotosentezle güçlendirilmiş kuleler ve geleneksel konut bloklarıyla kaynaşmış mozaik kaplama petek modüllerinden oluşan daireler olan yeşil bir metropol olarak tasvir ediyor.

Yaşayan köprüler Seine'de yükselirken, mangrov bitkilerinin tepesinde spiral şeklinde ağaç benzeri yapılar bulunur. Enfes tatlar arasındaki dokumada, bir monoray örümcek ağı Callebaut'un çirkin bir şekilde ütopik sürdürülebilir mimari ve altyapı vizyonunu tamamlar.

Callebaut'un fevkalade çalışması, insanların çevresel konular hakkında konuşmasını sağlamak içindir ve yalnızca bu noktada yapıtlarının büyük bir başarı olarak kabul edilmesi gerekir. Çalışmaları, elverişli teklifler değil, bizi tartışmaya teşvik etmek için şakacı saçma dünyalar yaratılmasından hoşlanan birçok mimarın izinden gidiyor.

Bu, kavramsal mimarinin güzelliğidir. Mimarlık ve yapı ürünleri için dünyanın en büyük ödül programı olan Architizer A+ Ödülleri'nde en çok  tartışılanlar arasında yer almıştır. Her biri gerçekliğin sınırlarını zorlayan ve geleceği dönüştürmek için mimarlığın potansiyelini keşfeden “hayalperestlerden” ilham alır.

yarışma ödülünü vermek

Archigram'dan Hareket Eden Şehir

İngiliz mimar Ron Herron, kavramsal mimaride iz bırakan Archigram'ın bir makalesinde, hayati kaynaklara erişmek ve dünyanın her yerinde ve ihtiyaç duyulan her yerde altyapı sağlamak için yer değiştirebilecek devasa şehirler önerdi. 1964 yılında, mimari eleştiri ve kentsel teori dünyasında oldukça heyecan yarattı.

Bu robotik yapılar gerektiğinde muazzam bir metropol oluşturmak için birbirine bağlanabilir veya bireysel, serbest hareket eden binalara, köprülere ve yol bölümlerine ayrılabilir. Tuhaf olsa da, proje aynı dönemde Japonya'da gerçeğe dönüşecek olan metabolik mimaride var olan çok yönlülük ve dinamizmin aynı prensiplerini kullandı.

rekabete a + ödül verilmesi

rekabet ödülleri vermek

Alexander Weygers tarafından Discopter City

Havacılık ve uzay mühendisliği deneyimine sahip bir Hollanda kökenli Amerikan olan Weygers, 1945 yılında “uçan daire” teriminin kullanılmasından iki yıl önce, disk şeklindeki bir tekne için patent aldı. Böylece Discopter doğdu.

Vizyon sanatçısı ve ressam, gelecekteki San Francisco'nun çarpıcı bir görüntüsünü bir araya getirdi ve şehrin altyapısı bu yeni ulaşım şekli tarafından yeniden tanımlandı. Her ne kadar Discopter Beşinci Element'ten bir şey gibi görünse de, Weyger'in illüstrasyonu, gelecekteki bir metropolün teknolojideki ilerlemelerle nasıl şekillenebileceğine dair ilginç bir fikir veriyor.

Hugh Ferriss'den Manhattan

Ünlü mimar ve konsept sanatçısı Hugh Ferriss, çizimlerinde Manhattan klasiği, Empire State ve Chrysler Binasının ikonik siluetlerini ön plana çıkardı.

The Metropolis of Tomorrow” adlı kitabının sonunda, Manhattan'ı yapay bir dağ silsilesi olarak sunan bir dizi varsayımsal görüş içeriyordu: Kuleler ormanı sayısız modernist ve fütüristlere ilham verdi ve şehir manzarasına bir bakış kattı.

André Rocha'dan Şeffaf Şehir

Portekizli illüstratör André Rocha, inanılmaz yoğunluğa ve olağanüstü ayrıntı düzeyine sahip tuhaf kentsel ortamlar yaratmak için kalem çalışmalarını iyi kullanıyor. Sanatçının sahneleri, “gerçek ile gerçeküstü arasında yerleşmiş”, sayfa üzerinde tehlikeli bir şekilde oturan isyancı şehir manzaraları oluşturmak için doku, ışık ve gölge ile oynuyor.

Rocha geleneksel mimari stilleri modernist açıklık ve minimalizm kavramları ile karşılaştırmaktan hoşlanıyor ve “Şeffaf Şehir” tüm ihtişamıyla sergilenen bu kontrastı görüyor. Belki de cesur, çağdaş müdahalelerle noktalanmaya başlayan antik şehirler için bir metaforu temsil ediyor.

Jean-Guilhem Bargues'dan Fütüristik Gecekondular

Bu distopya ortamı, Bargues tarafından tamamen sanatsal amaçlar için üretilirken, kitlesel bir tahliyeye kadar dünyanın en büyük dikey kenar mahallesi olan Venezuelalı Torre David'i gerçek hayattaki kentsel koşullarını canlandırıyor.

Bargues, yine de garip bir şekilde güzeldir ve iki figürün ön plana dahil edilmesi, bu geçici kentin epik ölçeğinin bir göstergesidir.

ödüller veren rekabet

Atelier Olschinsky şehirleri

Peter Olschinsky ve Verena Weiss, 2002 yılında bir müşteri için bir proje üzerinde ayrı ayrı çalışırken bir araya geldiler ve birbirleriyle daha kalıcı bir şekilde çalışmaları gerektiğini anladılar. Atelier Olschinsky doğdu ve akıl almaz derecede uzaysal karmaşıklık seviyesine sahip sıra dışı bir yoğun grafik sanat eserleri dizisi ortaya çıktı.

Kempster ve Evans'ın Geleceğin Şehri

İllüstratörler Kempster ve Evans, 1954'te Le Corbusier'in modernist ilkelerinden büyük ölçüde etkilenmiş gibi görünen geleceğin bu yüksek grafik vizyonunu yarattı. Çizim, James Fisher'ın “The Wonderful World” kitabında yer aldı ve Vincent Callebaut'un Paris planına benzeyen kapsamlı bir toplu taşıma ağıyla bağlantılı şehirleri öngördü.

Kaynak : https://architizer.com/blog/inspiration/collections/dreamscapes/
Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.