Ogznet.com
Google Kamera Uygulaması Herhangi Bir Android Telefona Nasıl Yüklenir? Paylaş:

Google Kamera Uygulaması Herhangi Bir Android Telefona Nasıl Yüklenir?

Google Kamera Uygulaması Herhangi Bir Android Telefona Nasıl Yüklenir?

Google Kamera (GCam) Nedir? Android Telefona Nasıl Yüklenir?

Akıllı telefon kameralarının kaliteli fotoğraflar çekmesi için yazılım gerçekten önemlidir. Bu alandaki lider, Pixel telefonlar için tasarlanmış olan Google Kamera (GCam) uygulamasıdır.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Android'in mod yapma topluluğu sayesinde Google Kamera artık çok daha yaygın bir şekilde kullanılabilir. Kameranızın tüm özelliklerinden yararlanmaya hazır olan uygulama, en gelişmiş görüntü işleme teknolojilerini telefonunuza getirir.

Google Kamera'yı telefonunuza nasıl yükleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Google Kamera (GCam) nedir?

Google'ın son teknoloji araştırma ve geliştirme bölümünden çıkan Google Kamera, 2014 yılında Google'ın ilk Pixel telefonunun piyasaya sürülmesiyle ortaya çıkan bir kamera uygulamasıdır. Diğer amiral gemisi akıllı telefonlarda göreceğiniz en gelişmiş kamera donanımına sahip olmasa da, Pixel cihazların en iyi mobil fotoğraflardan bazılarını ürettiği bilinmektedir.

Kamera yazılımı, bir telefonun kamerasından en iyi şekilde yararlanılmasını sağlar. Google Kamera, kameranızın yerleşik uygulamasının yerini alarak, birçok gelişmiş özellikten yararlanmanıza ve telefonunuzun fotoğraf çekme kalitesinin önemli ölçüde yükseltilmesine olanak tanır.

Bu yüzden, Google Kamera Modu veya GCam olarak bilinen uygulama, akıllı telefonunuzun kamerasını daha önce hiç olmadığı kadar iyi çalıştırır.

GCam'i Bu Kadar İyi Yapan Özellikler Nelerdir?

Google Kamera'nın özellikleri, stok kamera uygulamanızın yerini alacak kadar gelişmiş mi? Kesinlikle! Sadece görüntü kalitesinde bir gelişme görmekle kalmayacak, aynı zamanda görüntüleri alma ve kullanma seçeneklerini de genişleteceksiniz.

Google Kamera

Aşağıdaki özellikler, Google Kamera'ya sahip olmak yeterlidir:

 • Ağır Çekim: Telefonunuzun özelliklerine bağlı olarak saniyede 120 veya 240 kare (fps) hızında video kaydedin. Hareketin ayrıntılarını gösteren videolar oluşturmak için ideal bir çözüm.
 • Hareketli Fotoğraflar: Üç saniyelik bir videonun hareketini telefonun optik görüntü sabitleme (OIS) ve jiroskopu ile birleştirerek bulanık olmayan anlık video görüntüleri oluşturabilirsiniz.
 • Lens Bulanıklığı: Esas olarak portre çekimleri için tasarlanmış olan bu özellik, arka planı bulanıklaştırır, nesnenin önünü ve merkezini vurgular ve geliştirir.
 • HDR+: Seri fotoğraf çekerken akıllıca kısa pozlama süreleri kullanan HDR+, bulanıklığı ve görüntü parazitini azaltır ve dinamik aralığı artırır. Etkili bir şekilde, bir fotoğraf setinden, uygulama en net görüntüyü alır, her bir pikseli işleyerek algoritmik olarak geliştirir ve fotoğraf setinin ortalamasına uyan rengi seçer. Pek çok avantajının yanısıra, HDR+, fotoğrafları en çok düşük ışık koşullarında geliştirir.
 • Akıllı Seri Çekim: Google Kamera yüklüyken, telefonunuz deklanşör düğmesini basılı tutarak saniyede yaklaşık on fotoğraf çekebilir. Düğmeyi bıraktıktan sonra, uygulama otomatik olarak setteki en iyi fotoğrafı seçecektir. Bu, gözleri kapalı insanların fotoğraflarını ortadan kaldırmak istediğinizde sahip olmanız gereken harika bir özellik!
 • Video Sabitleme: Uygulama, hem OIS hem de dijital video sabitleme kullanarak deklanşör bozulma kusurlarını gidermek için video klipleri işler ve odak için düzeltme yapar. Sonuç olarak, siz onları sosyal medyada paylaşırken insanları rahatsız etmeyecek, hoş ve pürüzsüz videolar oluşturabilirsiniz.
 • Panorama: Çoğu kameranın bir panorama özelliği vardır, ancak GCam çoğundan daha iyidir. Ayrıca, Google Kamera derece veya açı ile sınırlı değildir. Bununla, 360 derecelik aralığın tamamı boyunca dikey, yatay ve geniş açılı panoramik çekimler yapabilirsiniz.

Bazı telefonlarda bu özelliklerden bazıları zaten vardır, ancak Google Kamera hemen hemen her alanda rakipsiz sonuçlar sunar. HDR ve düşük ışık performansı sayesinde normal çekimleri bile kaliteli hale getirir.

İlginizi çekebilir

Android için En İyi Ücretsiz Kamera Uygulamaları

Tüm akıllı telefonlar yerleşik bir kamera uygulaması ile gelir. Ancak, varsayılan kamera, her zaman en iyi fotoğrafları çekmenize yardımcı olmaz. Neyse ki Play ..

Google Kamera ile Telefonun Kendi Kamera Uygulamasının Karşılaştırması

Google Kamera ile daha iyi pozlama, daha fazla ayrıntı ve daha net çekimler elde edersiniz. Varsayılan kamera uygulamanızı Google Kamera ile değiştirmek buna değer.

 

Google Kamera Android Telefona Nasıl Yüklenir?

Varsayılan kamera uygulamasından Google Kamera'ya sorunsuz bir geçiş için her şey telefonunuzun uyumluluğuna bağlıdır.

Google Camera Port Hub listesi güncellenmeye devam ediyor, bu nedenle listede Android telefonunuzu görmezseniz daha sonra tekrar bakabilirsiniz. Ancak, telefonunuzun Google Kamera'yı yüklemeye aday olduğundan emin olmak için öncelikle Camera2 API'yi desteklemesi gerekir.

Camera2 API, geliştiricilere lensi, tek kare başına flaş, deklanşör hızı, otomatik odaklama, RAW Yakalama, HDR+, OIS ve kamera sensörü üzerindeki her son kontrolü sağlamak için telefonunuzun kamera özelliklerine erişim sağlar.

Camera2 API, Android 5.0 Lollipop sürümüyle başlamış olsa da, Android 7.1.1 ve üzeri sürümlerin uyumlu olma olasılığı çok daha yüksektir. Telefonunuzun buna sahip olup olmadığından emin olmak için, Google Play Store'dan ücretsiz Camera2 API Probe uygulamasını yüklemeniz yeterlidir.

Uygulama olabildiğince basit. Açtıktan sonra göreceğiniz ilk ekran, telefonunuzun Camera2API için uyumluluk listesidir:

Camera2 API Probe - camera2 api kontrolü

Donanım Destek Seviyesi bölümü en önemli kısımdır. Hem arka hem de ön kameralarınız için uyumluluğu içerecektir. İşte dört seviyenin anlamı:

 • LEGACY: Yalnızca Camera1 API desteği, yani bu tek yeşil onay işaretiyse, telefonunuzda Google Kamera'dan yararlanamayacağınız anlamına gelir.
 • LIMITED: Çok çeşitli Camera2 API yetenekleri için destek.
 • FULL: Tüm önemli Camera2 API yetenekleri için destek.
 • LEVEL_3: YUV yeniden işleme, RAW görüntü yakalama ve ekstra çıktı akışı seçenekleri için ek destek.

Daha yüksek seviyelerde Camera2 API'niz etkinleştirilmişse, kurulum işlemi için hepiniz hazırsınız.

Durum böyle değilse, telefonunuza root atmanız ve build.prop dosyasını BuildProp Editor ile düzenlemeniz gerekecektir. Yine de bu çok daha gelişmiş ve bu kılavuzun kapsamı dışındadır.

İlginizi çekebilir

Android için En İyi 10 Kamera Uygulaması

Telefonunuzda yüklü olarak gelen kamera uygulaması muhtemelen oldukça iyi, ancak bu geliştirilemeyeceği anlamına gelmiyor. Android, daha da iyi fotoğraflar çekm..

GCam Kurulum Adımları

Uyumluluk sorunları sonrasında ilk adım, Google Camera Port Hub sayfasına gidip cihazınız için uygun GCam Port olup olmadığını kontrol etmektir. Desteklenen düzinelerce model arasında, tümü üretici tarafından Asus'tan Xiaomi'ye alfabetik sıraya göre özenle düzenlenmiştir.

Aramayı kolaylaştırmak için şu adımları izleyin:

 1. Web tarayıcınızındayken CTRL+F tuşlarına basın.
 2. Açılan arama kutusuna Android telefonunuzun modelini yazın.
 3. Siz yazarken, mevcut sonuçlar vurgulanacaktır.

Yukarıdaki Google Camera Port hub sayfasına alternatif, bu alternatif GCam Hub'dır. Her iki sitede, telefonunuza indirebileceğiniz APK dosyalarının bir listesi sunulur. APK indirme dosyasına dokunduğunuzda, bir uyarı ekranı göreceksiniz ve onaylamanız gerekecek.

Tabii ki, böyle bir dosyanın ne yaptığını biliyoruz, bu yüzden Tamam'a dokunmak istiyoruz. Ardından telefonda, Ayarlar> Güvenlik'e gidin ve Bilinmeyen Kaynaklardan yüklenecek uygulamaları etkinleştirin.

Son olarak, bir dosya yöneticisi ile indirdiğiniz APK dosyasını seçin ve kuruluma devam etmek için için GCam APK dosyasını seçin.

Şimdi GCam'in harika özelliklerini keşfetmeye hazırsınız.

GCam, mevcut akıllı telefon kameranızdan daha fazlasını elde etmenin kolay bir yoludur.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!