Gelecekte Kullanacağımız 3 Teknolojik Parola Yöntemi

Gelecekte Kullanacağımız 3 Teknolojik Parola Yöntemi

Şifre güvenliği hiç bitmeyen bir savaş gibi hissedebilir, ama neyse ki bazı insanlar bizim için kafa yoruyor ve hayatımızı daha rahat ve güvenli hale getirmek için çalışıyorlar.

Şifreler bazen onları unuttuğumuzda bizi hayal kırıklığına uğratmak için tasarlanmış bir buluş gibi hissettirir. Şifremizin yeterince güçlü olmadığı anlaşılırsa bu zamanda başka bir veri ihlali içine gireriz ve çalınan parolalarımız yüzünden umutsuzluk içerisine gireriz. Ancak parola olayını daha pratik ve güvenli yapmak için devamlı çalışılıyor. Bu çalışmalar ile ilgili 3 alternatife bir göz atalım.

1. Brainprints, Ultimate Parola

Yaklaşık yarım yüzyıl boyunca, biyometrik kimlik, bilim kurgu ve aksiyon filmlerinin temelidir. Bu kurgusal dünyalarda, sadece bir iris ile bakmak yeterlidir. Yada tanımlamak için tarayıcıya parmak izlerini yerleştirirler. Son yıllarda, gerçek dünya, teknoloji filmlerini yakalamaya başladı ve şimdi çoğu akıllı telefon bir parmak izi sensörüyle geliyor.

Güvenlik firmaları biyometrik kimliğin bir “şifre katili” olarak pazarlanmasına heveslidir, ancak bu biyometrinin diğer bazı güvenlik problemlerini ortaya çıkardığı da ortadadır.
Ancak, araştırmacılar böyle devam ederse, yakında aklımızın en güvenli tanımlayıcısı olan kendimizi hesaplara giriş yaparken bulabiliriz.

2015 yılında, Binghamton Üniversitesi'nden bir araştırmacı ekibi [PDF], katılımcının bir metin dizisine yanıtını ölçmek için bir EEG kullanarak kişisel bir beyin izi oluşturabildiğini buldu.
Bu beyin izi her bir kişiye özgüydi ve altı ay sonra bile belirli bir bireyi güvenilir ve doğru bir şekilde tanımlamak için kullanılabilir.

Orijinal 2015 araştırması yüzde 82 ila 97 arasında bir doğruluk oranına sahipti, ancak daha ileri araştırmalar bu rakamın şaşırtıcı bir yüzde 100 hassasiyete kadar artabileceğini gösterdi.
Bu, beyin izi oluşturmak için metinlerin yanında görüntülerin eklenmesiyle başka bir karmaşıklık katmanı ekledikçe, daha da etkileyici hale geliyor. Çevrimiçi bankacılığınıza giriş yapmak için kendinizi bir EEG'ye bağlamanız mümkün olmasa da, beyin baskısı bilim kurgudan gerçeğe sıçrama yapmak için bir sonraki teknoloji olabilir.

2. Cebinizde Pico İle Şifre

Biyometri, parolasız bir gelecekte rol oynayabilir, ancak kitle benimseme, bilim kurgu distopyasına dönüşme risklerinden dolayı zorludur.

Telefonunuzun parmak izi okuyucusunu kurarken muhtemelen bunu görüyorsunuz - her hizmet için kaydolmak sadece bir güçlük değil,
ancak bu hizmetlerden biri tehlikeye düşerse riski artırır. Ve parmak izinizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Bu sorun, özellikle Frank Stajano liderliğindeki Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Laboratuvarı'ndaki araştırmacılar tarafından fark edildi. Pico adındaki cebinize sığacak kadar küçük bir kimlik doğrulama cihazı geliştirdiler.

Stajano, ilk kez 2011 yılında “Pico: Artık şifre yok!” Başlıklı bir yazıya imza attı. [PDF]. O zamandan beri Pico teoriden gerçeğe geçti. 2017 yılında cihaz, Gyazo web sitesi için alternatif bir giriş olarak denendi.
Cebinizde bir donanım aygıtı taşımak radikal bir kavram değil — her şeyden önce, iki faktörlü bir kimlik doğrulamanın köşe taşıdır - ancak Pico'nun benzersiz bir satış noktası vardır. Şifreyi iltifat etmek yerine Pico, şifreleri tamamen ortadan kaldırmayı umuyor.

Ancak, 2017 tarihli makalelerinde de incelendiği gibi, birlikte çalışabilirlik, üstesinden gelinmesi zor problemlerdir. Bu en önemli engellerden biri ise, o zaman neden zaten herkesin sahip olduğu bir cihazı kullanmak gerekir: akıllı telefonlar?

3. Yoti, Şifreleri Değiştirmek için Mobil Kimlik Sistemi

Bu, İngiltere merkezli Yoti'nin yapmayı planladığı şey. Web sitelerine göre mobil tabanlı kimlik sistemi ile “dünyanın güvenilir kimlik platformu olma misyonu”. Uygulamayı indirin, bir selfie yanında bilgilerinizi ve devlet tarafından verilmiş kimliği girin ve Yoti kimliğinizi doğrulayacaktır.

Kimliğiniz şifrelenir ve yalnızca kendi uygulamaları aracılığıyla erişilir. Bir işletmenin kim olduğunuzu doğrulaması gerekiyorsa,
QR kodunu taramak kadar basit. Yue, 2018'in başlarında, yıl sonuna kadar iki milyon kullanıcıya ulaşmayı umuyorlar dıki, 8 milyon pound (10.7 milyon dolar) daha fazla fon topladılar.

Şifre sızıntıları için dikkat çeken adım
Ancak gün geçmiyorki, bir uygulama veya web sitesi saldırıya uğramadan geçsin.
Bu kuruluşların kendilerini koruyamadıkları görülüyor, ancak daha endişeli bir şekilde, verilerinizi de koruyamıyorlar.

Son yüksek profil örnekleri arasında Dropbox, Uber ve Yahoo bulunmaktadır. Bunlardan kaçındığınızı varsayarak, 560 milyon şifrenin genel çöplüğüne yakalanmış olabilirsiniz.

Hunt, 2013 yılında boş zamanlarında ilaç şirketi için çalışırken geliştirdiği Have I Been Pwned (HIBP) sitesini kurdu.
Site, 2011'e kadar uzanan ihlallerden yarım milyardan fazla şifreye sahip bir arama veritabanına sahiptir.

Kendinizinde bu şifre hırsızlığından etkilenmiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, tek yapmanız gereken e-posta adresinizi aramaktır. Herhangi bir veride göründüğü takdirde, site hangi ihlallerin bulunduğunu size söyleyecektir.
Gelecekteki herhangi bir sızıntıda göründüğünde bildirimlere bile abone olabilirsiniz.

İki yıldan kısa bir süre sonra Hunt, Pfizer'ı bıraktı ve bloguna ve HIBP'ye tam zamanlı olarak odaklanmaya başladı. HIBP şu anda yaygın olduğu gibi, hesaplarınızın saldırıya uğrayıp-uğramadığını kontrol eden en iyi sitelerden biri.

HIBP'nin veri toplama olmadan tamamen ücretsiz olması, Hunt’un güvenilirliğine katkıda bulunmaktadır. Bu şu anda kurulmuş olan blogunun yanında, günde 20.000'den fazla eşsiz ziyaretçi çekiyor.

Parolalarınızı O Zamana Kadar Güvenli Tutun
Son yıllardaki veri ihlalleri, modern çağda bizi güvende tutmak için yetersiz parolaların ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. Yakında çıkmayabilirler, ama iyimser olmak için sebepler var.

Pico ve Yoti, şifreleri tamamen kaldırmaya çalışıyor. Şu an için HIBP, daha iyi şifreler seçmenize ve güvenliğinizi artırmanıza yardımcı olacak 1Password ile ortaklık duyurdu. Bu gelişmeler uzun vadede sizi daha güvenli hale getirse de, şu anda şifrelerinizi geliştirmenin birkaç yolu vardır.

Bu şifre hatalarından hiçbirini yapmadığınızdan emin olmalısınız. Bunun yerine, güçlü ve unutulmaz şifreler oluşturmaya odaklanın. Daha da iyisi, bir şifre yöneticisi kullanmaya başlayın! Şifre yöneticileri en güvenli seçeneklerdir.

Ayrıca, kişisel şifrelerinizi düzenli olarak güncellemek, sizi daha güvenli tutar.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile