Gerçekte İhtiyacınız Olacak Dijital Kamera Özellikleri

Gerçekte İhtiyacınız Olacak Dijital Kamera Özellikleri
Image from pixabay.com

Temel dijital kamera özelliklerinin listesi. Bir kameraya ne kadar fazla özellik sığarsa, kameranın kullanılması o kadar zor olur. Birçoğunun ne zaman kullandıklarını ya da resimlerinizi nasıl etkilediklerini bilmiyorsanız, çok fazla teferruat olabilir. İstediğiniz ve ihtiyaç duyacağınız özellikleri seçmenize yardımcı olmak için , en yaygın ve popüler olanların kısa bir listesi:

Temel Dijital Kamera Özellikleri

Çıkarılabilir Bellek Kartı: En ucuz dijital fotoğraf makineleri hariç tümü görüntülerini kapasitesi değişebilen bellek kartlarına kaydeder. Alanınız tükendiğinde, yedek bir kartın çıkarılması sadece saniyeler sürer. Fotoğrafları bir bilgisayara aktarmak için kartı çıkarın ve bilgisayarınızın bellek kartı okuyucusuna takın.

Sarsıntı Giderici: Düşük ışıkta çekim yaparken veya telefoto lensinizi büyütürken bulanıklık, çizgiler veya yumuşak odak oluşturabilen deklanşöre basarken, en sağlam eller bile tamamen sarsıntısız duramaz. Titreme önleme (görüntü sabitleme), daha net görüntüler elde etmek için titremeleri nötrleştirmeye yardımcı olur. Birçok kamera bu özelliği kapatmanıza izin verir, ancak bu özelliği her zaman açık tutmak iyi bir fikirdir.

Burst Mode:  Bu fonksiyon, bir profesyonelin motor işlevi gibi hızlı bir şekilde art arda çoklu çekim yapmanızı sağlar, böylece tüm önemli aksiyon çekimlerini kaçırmazsınız. Her fotoğrafın çekilmesi arasındaki gecikme süresi oldukça değişkendir.

Makro Modu: Çiçek üzerindeki bir böcek gibi ayrıntılı yakın çekimleri yapmak için konunuzun inçlerine odaklanmak için makro modunu kullanın. Çekimler bir kameradan diğerine değişebilir, bu yüzden satın almadan önce belgeleri okuyun.

Basitleştiren Dijital Kamera Özellikleri

Otomatik odaklama: Profesyonel fotoğrafçılar bile kameralarını otomatik odaklamada tutma eğilimindedir. Kameranın vizöründe netleme alanlarını tanıyarak nasıl çalıştığını anladığınız sürece, otomatik netleme genellikle manuel netlemeden daha iyidir.

Otomatik Pozlama: Doğru miktarda ışık yakaladığınızdan emin olmak, iyi fotoğraf çekmenin anahtarıdır. Otomatik pozlama, enstantane hızı ve f-stop gibi ilgili ayarlarla ilgili kararları size verir.

Odak-Yardımcı Lamba: Bir kamera merceği karanlık bir odada netleme yapamaz. Deklanşöre birçok kameranın yarısına basılması, bir kameranın otomatik odaklama işlevinin düzgün çalışması için yeterli aydınlatma sağlayan kırmızı veya yeşil bir ışık veya bir dizi ön flaş üretir.

Yüz Tanıma: Resminizdeki yüzleri tanımlayarak, bu özellik portreler veya grup çekimleri için en uygun pozlamayı ve netlemeyi sağlar.

En İyi Çekim Seçici: Bir kamera bir resmin birkaç versiyonunu görüntüleyebilir, ya milisaniyeden ayrı çekim yapar ya da çeşitli renk veya poz ayarları kullanır. En sevdiğin birini seçin.

Çekim Modları: Pek çok kamera, plaj, havai fişek ya da ay ışığının aydınlattığı bir manzara gibi çeşitli özel durumlara uygun deklanşör hızı , f-stop ve netleme için çeşitli önceden ayarlanmış modlar sunar.

Otomatik Düzeltme: Daha fazla çok yönlülük için, bir resmin pozlamasını, rengini ve bazı durumlarda gölgelerini ayarlayabilirsiniz.

Dokunmatik ekran: Düğmelerle uğraşmamayı tercih ederseniz, parmağınızı veya kalemi kullanarak kullandığınız dokunmatik ekran kontrolleri daha sezgisel ve kullanımı daha hızlı olabilir.

Kontrolü Elde Etmek için Dijital Kamera Özellikleri

Diyafram ve Deklanşör Önceliği: İyi pozlama, kameraya giren ışığın (diyafram açıklığı veya f-stop) pozlama süresiyle (enstantane hızı) dengelenmesini gerektirir. Diyafram açıklığı önceliği ile istediğiniz f-stop'u seçersiniz ve fotoğraf makinesi otomatik olarak size en uygun pozlamayı sağlayacak enstantane hızını seçer. Deklanşör önceliği ile deklanşör hızını ayarlarsınız ve kamera uygun diyaframı seçer.

Manuel Pozlama: Obtüratör hızını ve diyaframı açarak, fotoğrafçılık bilginizi kullanabilir ve doğru pozlamayı seçebilirsiniz; bu özellikle karışık ışıkta çekim yaparken veya pozlama ile deneme yapmak istediğinizde yararlıdır.

Manuel Beyaz Dengesi: Güçlü bir araç olan beyaz dengesi, kameranın "ne göreceğini" beyaz olarak tanımlamanıza olanak sağlar ve böylece ortam ışığının neden olduğu renk değişimini ortadan kaldırır. Akkor (iç mekan) aydınlatma ve güneş ışığı farklı beyaz dengeleme gerektirir.

Manuel Odaklama: Bazen, kameranızın otomatik odaklama işlevi yanlış odak noktasında veya öznede kilitlenir. Manuel odaklama, yaratıcılığınızın ve kompozisyonunuzun önemli yönünü kontrol etmenizi sağlar.

Dijital Kamerada Kullanabileceğiniz veya Kullanamayabileceğiniz İlginç Özellikler

Video: Çoğu kamera, web için uygun olan düşük çözünürlüklü video özelliği sunar. Daha iyi kameralar daha yüksek kare hızlarına ve tam kare boyutuna sahiptir.

Time Lapse: Bir süre boyunca bir dizi resim çekmek için kameranızı bir tripoda kurun.

Ses Kaydı: Konuşmaları kaydetmek, resimlerinizle ilgili notlar almak veya etrafınızdaki sesi yakalamak için kameranızı kullanın.

Panorama Yardımı: Vizörünüzdeki kareler, bilgisayar yazılımı kullanılarak bir kanyonun veya silüetin panoramik manzarasına birleştirilerek bir dizi resim çeker.

Kablosuz Uzaktan Kumanda: Bu kendi kendine portreler için kullanışlıdır.

Metin Etiketleme: Resim dosyalarınıza tanımlamak için resim yazıları veya anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

Slayt Gösterisi: Kamera ekranındaki veya bağlı bir TV'deki veya bilgisayardaki resimlerin derlemelerini göster. Bazı kameralarda, slayt gösterisini kaydedin ve paylaşın.

Kablosuz Bağlantı: Fotoğraflarınızı bir e-posta adresine, web sitesine veya bir bilgisayara veya yazıcıya göndermek istiyorsanız, kablosuz bağlantı iyidir.

Dijital Kameradaki Kullanımı Şüpheli Özellikler

Kırmızı Göz Ön Flaşı: Bir dizi ön flaş, konunun göz bebeklerini kapatarak kırmızı göz etkisini azalttığı söyleniyor, ancak tek yaptığı insanları rahatsız etmek ve pozun çekildiğini düşünmeleri. Bir kameranın oynatma veya fotoğraf düzenleme yazılımında bulunan kırmızı göz giderme araçları tercih edilir.

Dijital Zoom: Dijital zoom, telefoto lensinizi genişletirken önemli görüntü bozulmalarına neden olacak şekilde pikselleri birbirinden ayırır.

En İyi 10 Ücretsiz Sanatsal Fotoğraf Editörü Programı
İlginizi Çekebilir

En İyi 10 Ücretsiz Sanatsal Fotoğraf Editörü Programı

En İyi ve Ücretsiz Fotoğraf Kolaj Yapma Programları
İlginizi Çekebilir

En İyi ve Ücretsiz Fotoğraf Kolaj Yapma Programları

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile